Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα την gCam V7beta9 αλλά κάτι δεν μ αρέσει.

Δεν είναι τόσο sharp όσο η σταθερή έκδοση που χρησιμοποιούσα.

Η στοκ είναι πολύ καλύτερη.

 

Πρώτα η gCam

 

26752381877_71c8d31ec8_c.jpg

Test_HDR+_gcam Vs stock by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/100s, ISO156

 

 

41620558351_48b3f9b70a_c.jpg

Test_Stock_ gCam Vs stock by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/100s, ISO171

 

 

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παίδες

επιτέλους λίγη ηρεμία στο θέμα με λίγα λόγια και πολλές φώτο

καιρός ήτανε :p

 

εδώ θα βάλω μια φώτο με το G6 αλλά με τη μπροστινή κάμερα όμως έτσι για το διαφορετικό της υπόθεσης χαχα

με cstark 3.6 gcam πάντα

ντάξει έχει αναφερθεί πολλές φορές η βελτίωση της αλλά ντάξει εγώ τώρα που την είδα στο pc έπαθα πλάκα (σε σχέση με την στοκ πάντα)

αν έκανα ταπ και στη μουσούδα θα έβγαινε ακόμα καλύτερη πιστεύω από άποψη εστίασης

 

41620584681_64dfeeff09_z.jpgIMG_20180416_151730 by Kostas Char, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro auto

 

Παρτε ενα ωραιο κατεβατο!!! :) Εχει και αλλες στο προφιλ μου!Δεν τις ανεβασα ολες εδω!

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/940/27751339518_c697729668_c.jpg[/img]IMG_20180422_125015 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/787/40728949385_61b7ec2966_c.jpg[/img]IMG_20180422_125437 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/803/26752162107_9ae09fb529_c.jpg[/img]IMG_20180422_125829 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/908/40909938734_22fe16fec7_c.jpg[/img]IMG_20180422_125912 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/929/40909949444_4f180e9d6e_c.jpg[/img]IMG_20180422_130441 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/909/27751335058_7a9b318c4a_c.jpg[/img]IMG_20180422_130838 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/914/39812883780_fca38a1ba2_c.jpg[/img]IMG_20180422_131047 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/888/41580272622_8532c357e6_c.jpg[/img]IMG_20180422_131123 by John, on Flickr

 

[iλmg]https://farm1.staticflickr.com/844/26752173907_7b9d2b2e53_c.jpg[/img]IMG_20180422_131209 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/916/39812902820_75a0dd053b_c.jpg[/img]IMG_20180422_131425 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/938/40728913165_142a149f38_c.jpg[/img]IMG_20180422_131520 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/792/41620222441_353a80d241_c.jpg[/img]IMG_20180422_131643 by John, on Flickr

 

[mg]https://farm1.staticflickr.com/908/40728911665_11b633fb6c_c.jpg[/img]IMG_20180422_132407 by John, on Flickr

 

τρομερές Γιάννη!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα τελικά ηταν τα permissions. Οπότε δίνοντας σωστά permissions δεν θα χεις κρασαρίσματα. Ακολούθα εδώ τον οδηγό και δεν θα χεις προβλημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7440823#post7440823 . Ότι άλλο θες μπορεις να το ρωτήσεις εκεί για να μην κουράζουμε :)

 

Έγινε Αντρέα, σου άφησα μήνυμα στο άλλο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_5.2.019_FINAL_1.2.apk

 

Te_salat δοκίμασε αυτήν με pixel settings new style increase ×2 και high η super high και πες μου αν σου αρέσει. Εγώ δεν έχω βάλει το fix black camera

 

993b07a18a1e3ea284f92c498fa14232.jpg7e390fdd0197e939e6a64179b1f9d9b4.jpg

 

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τρομερές Γιάννη!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_5.2.019_FINAL_1.2.apk

 

Te_salat δοκίμασε αυτήν με pixel settings new style increase ×2 και high η super high και πες μου αν σου αρέσει. Εγώ δεν έχω βάλει το fix black camera

 

993b07a18a1e3ea284f92c498fa14232.jpg7e390fdd0197e939e6a64179b1f9d9b4.jpg

 

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Ευχαριστώ θα την δοκιμάσω.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την gCam V7beta9 αλλά κάτι δεν μ αρέσει.

Δεν είναι τόσο sharp όσο η σταθερή έκδοση που χρησιμοποιούσα.

Η στοκ είναι πολύ καλύτερη.

[...]

 

Te_salat (Κώστα σε είπαμε; ) με μπέρδεψε λίγο το συγκριτικό λόγω του ότι το νετάρισμα στον περιβάλλοντα χώρο λειτουργεί διαφορετικά. Η στοκ δεν μου αρέσει ιδιαίτερα διότι μου δίνει λίγο εξωπραγματικό αποτέλεσμα στο γυάλισμα - άλλο η ευκρίνεια - ενώ το φόντο έχει αρκετό θόρυβο. Προτιμώ την gcam.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και συγγνώμη για την παρέμβαση..απλα μια πρόταση θέλω να κάνω. Αν γίνεται να μην βάζουμε απανωτά φωτογραφίες όλοι μαζί, πόσο μάλλον από τα ίδια κινητά σεντόνια, χωρίς να θέλω να υπονοησω κάτι αλλά πχ αν κάποιος δεν μπαίνει όλη την ώρα χάνει λίγο τη μπάλα. Πχ το συγκριτικο του Αντρέα ή το δικό μου στο προηγούμενο νημα χάθηκαν καθώς και άλλων. Αν είμαι λάθος ζητάω συγγνώμη αλλά λόγω σκ μπήκα πιο αραιά και είδα πολύ πράμα οπότε κάποιοι κάνουν κόπο και χάνεται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και συγγνώμη για την παρέμβαση..απλα μια πρόταση θέλω να κάνω. Αν γίνεται να μην βάζουμε απανωτά φωτογραφίες όλοι μαζί, πόσο μάλλον από τα ίδια κινητά σεντόνια, χωρίς να θέλω να υπονοησω κάτι αλλά πχ αν κάποιος δεν μπαίνει όλη την ώρα χάνει λίγο τη μπάλα. Πχ το συγκριτικο του Αντρέα ή το δικό μου στο προηγούμενο νημα χάθηκαν καθώς και άλλων. Αν είμαι λάθος ζητάω συγγνώμη αλλά λόγω σκ μπήκα πιο αραιά και είδα πολύ πράμα οπότε κάποιοι κάνουν κόπο και χάνεται.

Έχει ειπωθεί πολλές φορές, στις παραθέσεις είναι το πρόβλημα, στα άλλα ας βάζουν όσα σεντόνια θέλουν.

Κρατήστε ένα επίπεδο τώρα που συνήλθε το φόρουμ από τον ενοχλητικό και να επιστρέψουν και τα παλιά καλά μέλη, κάποια αδίκως μπαναρισμένα ακόμα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πολλές φορές, στις παραθέσεις είναι το πρόβλημα, στα άλλα ας βάζουν όσα σεντόνια θέλουν.

Κρατήστε ένα επίπεδο τώρα που συνήλθε το φόρουμ από τον ενοχλητικό και να επιστρέψουν και τα παλιά καλά μέλη, κάποια αδίκως μπαναρισμένα ακόμα μέχρι τώρα.

 

Δεν ειναι μονο αυτό. Μπαινει ενα ενδιαφέρον συγκριτικό ή δειγματα απο κάμερα που δεν ειχαμε.

Ποιο το νόημα να καπελωθούν απο κάμερες που έχουμε ηδη πολλά δείγματα και μάλιστα απο παρόμοια σκηνικά;

 

Δεν λεω να μην ανεβαίνουν, αλλά οταν ειδικα έχουμε ενα συγκριτικό ή δειγματα απο κινητό που δεν είχαμε, ας κάνουμε λίγο κράτει ;)

Μην ξεχνάμε οτι μετα ακολουθουνται και από μερικά μηνυματα που γράφουν απλά μπράβο (χωρίς καμια ανάλυση) και τελικά έχουμε φτάσει μερικές σελίδες πέρα απο το συγκριτικό...

 

Εγω τουλάχιστον αυτό κάνω. Ανεβάζω μονο όταν έχω κατι διαφορετικό να δειξω και σιγουρα οχι πολλαπλές φορές την ημέρα όταν υπάρχουν άλλα δειγματα (πχ οταν ανεβαζε ο Βαγγελης απο p20 pro, ακόμα και αν ανεβαζα καποια φωτογραφία φρόντιζα πρώτα να σχολιάσω τα δειγματα του p20 pro).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Περνάνε συγκριτικά που δεν τα σχολιάζει και κανείς.

Είναι δυνατόν να περιμένεις αν και πότε θα σχολιάσει κάποιος για να ποστάρεις;

Όποιος θέλει να ποστάρει θα κάνει πχ refresh να δει πότε θα σχολιαστεί ένα συγκριτικό και πότε θα τελέιώσει (αν ξεκινήσει κιόλας σχολιασμός...), μπας και ποστάρει;

Δεν γίνονται αυτά βρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου να ρίχνω συγκριτικό κάτω από άλλα 2, πριν κάνα μήνα είχαμε βάλει 3 μαζί και τα βγάλαμε...γενικά θεωρώ ότι καλό είναι να μένει λίγο έμα συγκριτικό είτε φώτο από συσκευές που δεν έχουμε δει πολύ. Εξάλλου δε γίνεται να είμαστε όλοι πάνω στα κινητά συνέχεια να βλέπουμε την κίνηση του φορουμ.. Οπότε λογικό είναι να ασχολούμαστε με τα τελευταία. Από εκεί και πέρα αν διαφωνείς οκ, πάσο, ό, τι θέλουν οι πολλοί. Εγώ σαν ιδέα το είπα για να έχουν πιο πολλοι κίνητρο να μπουν και να δώσουν πράγματα.

Πχ τώρα έχω 20 φώτο συγκριτικό με note vs mate 10 pro vs v30 και S9 plus vs v30 και με σύγκριση εσωτερική, πχ στο Mate 12mp vs 20mp gcam vs stock... Κλπ.

Δεν το βάζω με τόσο υλικό που μπήκε.. Αυτό λέω. Χώρος και χρόνος υπάρχει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Περνάνε συγκριτικά που δεν τα σχολιάζει και κανείς.

Είναι δυνατόν να περιμένεις αν και πότε θα σχολιάσει κάποιος για να ποστάρεις;

Όποιος θέλει να ποστάρει θα κάνει πχ refresh να δει πότε θα σχολιαστεί ένα συγκριτικό και πότε θα τελέιώσει (αν ξεκινήσει κιόλας σχολιασμός...), μπας και ποστάρει;

Δεν γίνονται αυτά βρε παιδιά.

 

Στρατο εγώ ειπα κατι πιο συγκαταβατικο. Διαφορετικά να στο θέσω αλλιώς.

Ποιος ο λογος να μπαινουν καμια 20αρια φωτογραφίες την ημερα απο το ιδιο κινητο και με παρόμοια μάλιστα σκηνικα;

Δηλαδή αυτός που τελικά μπαίνει και ανεβάζει συχνότερα θα φαίνονται και περισσότερο οι φωτογραφίες του; Δεν ειναι λιγο κακό αυτό;

 

Εγω όμως αντι να πω οτι κακός γίνεται, λεω κατι πιο συγκαταβατικό. Θες να βαζεις καθημερινά απειρες φορες φωτογραφίες απο ιδια σκηνικά και ιδια κινητά; Θες μαλιστα να σχολιάσεις απλά ενα μπραβο χωρίς καμία ανάλυση (τραβώντας ακόμα παραπέρα τα μηνύματα) ; Οκ κάντο... αλλα τουλάχιστον όταν εχουν μπει δειγματα απο κινητά που δεν ειχαμε, ε εκει ας κανεις λιγο κράτει. Μιλάω απλά για fair use.

 

Δεν ειναι δυνατον να κατηγορούμε αλλα μελη στο παρελθόν οτι σπαμάρουνε και χάνονται συγκριτικά και τελικά να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Και δεν μιλάω για αυτόν που ανεβαζει 5 φωτογραφίες τη βδομάδα... οκ αυτός μπορεί και να μην το είδε και στη τελική δεν καταχραται το thread.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στρατο εγώ ειπα κατι πιο συγκαταβατικο. Διαφορετικά να στο θέσω αλλιώς.

Ποιος ο λογος να μπαινουν καμια 20αρια φωτογραφίες την ημερα απο το ιδιο κινητο και με παρόμοια μάλιστα σκηνικα;

Δηλαδή αυτός που τελικά μπαίνει και ανεβάζει συχνότερα θα φαίνονται και περισσότερο οι φωτογραφίες του; Δεν ειναι λιγο κακό αυτό;

 

Εγω λεω κατι πιο συγκαταβατικό όμως. Θες να βαζεις καθημερινά απειρες φορες την ημερα φωτογραφίες απο ιδια σκηνικά και ιδια κινητά; Θες μαλιστα να σχολιάσεις απλά ενα μπραβο χωρίς καμία ανάλυση (τραβώντας ακόμα παραπέρα τα μηνύματα) ; Οκ κάντο... αλλα τουλάχιστον όταν εχουν μπει δειγματα απο κινητά που δεν ειχαμε, ε εκει ας κανεις λιγο κράτει. Μιλάω απλά για fair use.

 

Δεν ειναι δυνατον να κατηγορούμε αλλα μελη στο παρελθόν οτι σπαμάρουνε και χάνονται συγκριτικά και τελικά να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Και δεν μιλάω για αυτόν που ανεβαζει 5 φωτογραφίες τη βδομάδα... οκ αυτός μπορεί και να μην το είδε και στη τελική δεν καταχραται το thread.

 

Και πως θα κρίνεις αν το είδε, αν δε το είδε;

Και λέω και άλλο παράδειγμα.

Μπαίνει πχ ο Νίκος λέω για παράδειγμα να ποστάρει. Θέλει και ο άνθρωπος να φύγει.

Δε θα ποστάρει καθόλου επειδή υπάρχει συγκριτικό;

Και ποιος είναι ο εύλογος χρόνος για να ποστάρει κάποιος;

Θα υπάρχει χρονοδιάγραμμα;

Πρακτικά δε γίνεται.

Εγώ δε νομίζω πάντως ότι χάνονται συγκριτικά.

Απλά δε θέλουν όλοι να τα κρίνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο αυτό. Μπαινει ενα ενδιαφέρον συγκριτικό ή δειγματα απο κάμερα που δεν ειχαμε.

Ποιο το νόημα να καπελωθούν απο κάμερες που έχουμε ηδη πολλά δείγματα και μάλιστα απο παρόμοια σκηνικά;

 

Δεν λεω να μην ανεβαίνουν, αλλά οταν ειδικα έχουμε ενα συγκριτικό ή δειγματα απο κινητό που δεν είχαμε, ας κάνουμε λίγο κράτει ;)

Μην ξεχνάμε οτι μετα ακολουθουνται και από μερικά μηνυματα που γράφουν απλά μπράβο (χωρίς καμια ανάλυση) και τελικά έχουμε φτάσει μερικές σελίδες πέρα απο το συγκριτικό...

 

Εγω τουλάχιστον αυτό κάνω. Ανεβάζω μονο όταν έχω κατι διαφορετικό να δειξω και σιγουρα οχι πολλαπλές φορές την ημέρα όταν υπάρχουν άλλα δειγματα (πχ οταν ανεβαζε ο Βαγγελης απο p20 pro, ακόμα και αν ανεβαζα καποια φωτογραφία φρόντιζα πρώτα να σχολιάσω τα δειγματα του p20 pro).

 

Σωστά κι αυτά που επισημαίνεις Αντρέα. Αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά όταν αντιμετωπίζουμε αμφιλεγόμενες συσκευές.

Τρανταχτό παράδειγμα, για μένα, είναι το iPhone X. Στην αρχή ήμουν πολύ δύσπιστος αλλά ήρθε ο Imperia και με τα σταδιακά ποσταρίσματά του μας έδειξε ότι είναι άξια λόγου η κάμερά του, προφανώς γιατί αναβαθμιζόταν συχνά στο software και τώρα έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα αν και πάντα αμφιλεγόμενη η τιμή στη σχέση προς απόδοση συνολικά.

 

Το ίδιο συμβαίνει τώρα με το Huawei 20 - πίνω μπάφους και παίζω - Pro. Καταλογίζω ένα σφάλμα που έκανε ο φιλαράκος μου ιξ_Βάγγος_ιξ και το κάνετε πολλοί εδώ, κι εσύ Αντρέα. Όταν παίρνουμε μια ναυαρχίδα ή έστω μια πραγματικά αξιόλογη συσκευή με τις αιματηρές μας οικονομίες, δεν βουτάμε απευθείας στα βαθιά δείχνοντας αμέσως πως συμπεριφέρεται στα πολύ δύσκολα. Κάντε μια ανάπαυλα μια δυο βδομάδες που το πήρατε, βγάλτε φωτογραφίες στην απόλυτη καθημερινότητα που θέλετε να χρησιμοποιείτε τη συσκευή, εξοικειωθείτε με τις δυστροπίες της και μετά ποστάρετε εδώ. Θεωρώ ότι αυτός ήταν ο εναρκτήριος λόγος που κλειδώθηκε - και πολύ καλά έγινε - το προηγούμενο νήμα με τον ενοχλητικό να σας παίζει μπάλα στο δικό σας γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κι αυτά που επισημαίνεις Αντρέα. Αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά όταν αντιμετωπίζουμε αμφιλεγόμενες συσκευές.

Τρανταχτό παράδειγμα, για μένα, είναι το iPhone X. Στην αρχή ήμουν πολύ δύσπιστος αλλά ήρθε ο Imperia και με τα σταδιακά ποσταρίσματά του μας έδειξε ότι είναι άξια λόγου η κάμερά του, προφανώς γιατί αναβαθμιζόταν συχνά στο software και τώρα έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα αν και πάντα αμφιλεγόμενη η τιμή στη σχέση προς απόδοση συνολικά.

 

Το ίδιο συμβαίνει τώρα με το Huawei 20 - πίνω μπάφους και παίζω - Pro. Καταλογίζω ένα σφάλμα που έκανε ο φιλαράκος μου ιξ_Βάγγος_ιξ και το κάνετε πολλοί εδώ, κι εσύ Αντρέα. Όταν παίρνουμε μια ναυαρχίδα ή έστω μια πραγματικά αξιόλογη συσκευή με τις αιματηρές μας οικονομίες, δεν βουτάμε απευθείας στα βαθιά δείχνοντας αμέσως πως συμπεριφέρεται στα πολύ δύσκολα. Κάντε μια ανάπαυλα μια δυο βδομάδες που το πήρατε, βγάλτε φωτογραφίες στην απόλυτη καθημερινότητα που θέλετε να χρησιμοποιείτε τη συσκευή, εξοικειωθείτε με τις δυστροπίες της και μετά ποστάρετε εδώ. Θεωρώ ότι αυτός ήταν ο εναρκτήριος λόγος που κλειδώθηκε - και πολύ καλά έγινε - το προηγούμενο νήμα με τον ενοχλητικό να σας παίζει μπάλα στο δικό σας γήπεδο.

 

Πάντως από τα δείγματα του Imperia εγώ βλέπω ότι το Χ το πρωί σπέρνει και το βράδυ το θερίζουν :p

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κρίνεις αν το είδε, αν δε το είδε;

Και λέω και άλλο παράδειγμα.

Μπαίνει πχ ο Νίκος λέω για παράδειγμα να ποστάρει. Θέλει και ο άνθρωπος να φύγει.

Δε θα ποστάρει καθόλου επειδή υπάρχει συγκριτικό;

Και ποιος είναι ο εύλογος χρόνος για να ποστάρει κάποιος;

Θα υπάρχει χρονοδιάγραμμα;

Πρακτικά δε γίνεται.

Εγώ δε νομίζω πάντως ότι χάνονται συγκριτικά.

Απλά δε θέλουν όλοι να τα κρίνουν όλα.

 

προσωπικα αν δεν εχω πολυ χρονο θα το ριξω σε ενα προχειρο σημειωματαριο και με ενα paste θα το βαλω οταν θα δω λιγο κενο. Δεν ειπαμε να μπαινουμε καθε μια ωρα μηπως βρουμε κενο, απλα αν βλεπεις καπακια συγκριτκο-πσταρισμα σεντονι κλπ ..ασε λιγο χωρο, αυτο λεω μονο και νομιζω αυτο εννοει και ο Αντρεας.

 

Επισης συμφωνω με το Βαγγελη, δε σημαινει οτι ειδαμε μια συσκευη, παει τελος, απλα ο Αντρεας λεει πχ, ειδαμε ενα σεντονι τωρα? ας μη δουμε κι αλλο σημερα ή αυριο και ενω εχουν ποσταρει κι αλλοι..ποσο μαλλον με ιδιες φωτο, εννοω ιδιας δυσκολιας πχ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα δείγματα του Imperia εγώ βλέπω ότι το Χ το πρωί σπέρνει και το βράδυ το θερίζουν :p

Για αυτό και για το iPhone X αξίζει να γίνεται το καυγαδάκι. Εγώ τη βρίσκω ενδιαφέρουσα κάμερα όσο κι αν σιχαίνομαι απόλυτα τη σκατοεταιρεία. Αυτά είναι τα καλά του διαλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά κι αυτά που επισημαίνεις Αντρέα. Αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά όταν αντιμετωπίζουμε αμφιλεγόμενες συσκευές.

Τρανταχτό παράδειγμα, για μένα, είναι το iPhone X. Στην αρχή ήμουν πολύ δύσπιστος αλλά ήρθε ο Imperia και με τα σταδιακά ποσταρίσματά του μας έδειξε ότι είναι άξια λόγου η κάμερά του, προφανώς γιατί αναβαθμιζόταν συχνά στο software και τώρα έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα αν και πάντα αμφιλεγόμενη η τιμή στη σχέση προς απόδοση συνολικά.

 

Το ίδιο συμβαίνει τώρα με το Huawei 20 - πίνω μπάφους και παίζω - Pro. Καταλογίζω ένα σφάλμα που έκανε ο φιλαράκος μου ιξ_Βάγγος_ιξ και το κάνετε πολλοί εδώ, κι εσύ Αντρέα. Όταν παίρνουμε μια ναυαρχίδα ή έστω μια πραγματικά αξιόλογη συσκευή με τις αιματηρές μας οικονομίες, δεν βουτάμε απευθείας στα βαθιά δείχνοντας αμέσως πως συμπεριφέρεται στα πολύ δύσκολα. Κάντε μια ανάπαυλα μια δυο βδομάδες που το πήρατε, βγάλτε φωτογραφίες στην απόλυτη καθημερινότητα που θέλετε να χρησιμοποιείτε τη συσκευή, εξοικειωθείτε με τις δυστροπίες της και μετά ποστάρετε εδώ. Θεωρώ ότι αυτός ήταν ο εναρκτήριος λόγος που κλειδώθηκε - και πολύ καλά έγινε - το προηγούμενο νήμα με τον ενοχλητικό να σας παίζει μπάλα στο δικό σας γήπεδο.

 

Μα o imperia που λες δεν εβαζε απειρες φωτογραφίες κάθε μέρα. Παιζει να ειναι και απο τα παιδια με τα λιγότερα Posts. Σε 3 μηνες εχει ανεβάσει λιγότερες φωτογραφίες απο ότι έχουν ανεβάσει αλλα παιδιά σε μια μερά.

 

Οπότε δεν λεω να μην ανεβαινουν φωτογραφίες αλλα αναρωτιέμαι το απλο και λογικό... ποιος ο λογος να ανεβαζουμε τοσες πολλες φωτογραφίες την ημέρα απο το ιδιο κινητό και τραβώντας μάλιστα και ίδια τοπία; Ειναι κρίμα για τα υπόλοιπα συγκριτικά που χάνονται. Οπότε αντι να πω οτι ειναι κακό, λέω απλά οτι οκ κάντε το αλλα ας κάνετε τουλάχιστον λιγο κράτει οταν υπάρχουν δειγματα απο κινητά που δεν είχαμε. Μα δεν νομιζω οτι εχουμε και τοσο συχνά τέτοια δείγματα.

 

Όσον αφορά τα βαθιά... δεν ειναι οτι ανεβάσαμε μονο σκοτάδια... ανεβάσαμε και νορμαλ. Στη τελική το θεωρώ σωστότερο απο το να ανεβάζουμε μονο καλοφωτισμένα τοπία. Δεν ειναι κακό να ανεβαίνει και λίγο το iso. Καλό ειναι να τα "ξεφτιλιζουμε" και λιγο. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά τα βαθιά... δεν ειναι οτι ανεβάσαμε μονο σκοτάδια... ανεβάσαμε και νορμαλ. Στη τελική το θεωρώ σωστότερο απο το να ανεβάζουμε μονο καλοφωτισμένα τοπία. Δεν ειναι κακό να ανεβαίνει και λίγο το iso ;)

 

Δεν διαφωνώ καθόλου, απλά παροτρύνω να ανεβάζετε πρώτα τα καλά στοιχεία της κάθε συσκευής, την καθημερινότητα που θέλουμε και ταυτόχρονα πιάστε τα δύσκολα, τις ατέλειες χωρίς όμως την ακρότητα να τα πιάνετε απευθείας σε ποσταρίσματα. Πχ το U Ultra που ανεβάζεις σε καλές ημερήσιες έχει καλά φόντα αλλά μου το ψιλοσκοτώνεις στη σύγκριση με το Mi Note 3 που το θεωρώ καλύτερο. Θέλει έρευνα και πειραματισμούς για να δούμε τι αξίζει μακροχρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα κινητά μπορούν να βγάλουν τέτοια φωτογραφία. Εννοείται ότι και το U11 χωρίς το HDR+ δεν θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Όμως στο U11 αποδίδει τα μέγιστα εκεί που αλλά δυσκολεύονται: δηλαδή στα πρόσωπα.

 

 

ισχύει Κώστα.. με τη βοήθεια της gcam το βράδυ μιλάμε πλέον για ενα κορυφαίο καμεροκινητο

λεπτομέρειες, χρώματα, πρόσωπα, dynamic range.. ολα είναι ολοσωστα αποτυπωμένα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σε καμια βδομάδα θα χετε δειγματα από "ολα" τα σκηνικα. Μεχρι στιγμης σας εχω βάλει και σκοτάδια αλλά και νορμαλ βραδυνές (που εκει με εντυπωσίασε). Βέβαια με τοσα Post που ακολουθησαν οι νορμαλ βραδυνές απλά χάθηκαν...

 

Αλλά όπως ειπα και παραπανω, απο εμενα τουλάχιστον θα έχετε δείγματα απο όλα τα σκηνικά και οχι μονο καλοφωτισμένα ;)

Δεν με νοιαζει να "τσαλακώσω" την εικόνα ενός κινητού. Και ετσι θα έπρεπε να κάνουμε κιολας όλοι ώστε να ξέρει ο μελλοντικος αγοραστής τι να περιμένει.

 

Τεσπα, σιγα σιγα θα ανεβάσω και άλλες. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σε καμια βδομάδα θα χετε δειγματα από ολα. Μεχρι στιγμης σας εχω βάλει και σκοτάδια αλλά και νορμαλ βραδυνές (που εκει με εντυπωσίασε). Βέβαια με τοσα Post που ακολουθησαν οι νορμαλ βραδυνές απλά χάθηκαν...

 

Αλλά όπως ειπα και προηγουμένς, απο εμενα τουλάχιστον θα έχετε δείγματα απο όλα τα σκηνικά και οχι μονο καλοφωτισμένα ;)

Δεν με νοιαζει να "τσαλακώσω" την εικόνα ενός κινητού. Και ετσι θα έπρεπε να κάνουμε κιολας όλοι ώστε να ξέρει ο μελλοντικος αγοραστής τι να περιμένει.

 

Τεσπα, σιγα σιγα θα ανεβάσω και άλλες. :)

 

Να κάνουμε κρας τεστ με το Redmi Note 4; ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑ (όχι δεν θα το κάνουμε, λολ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σωτηρία Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...