Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό μήνα σε όλους!

 

Δεν θυμάμαι αν έχει μπει εδώ το συγκριτικό του Steve, αλλά παραθέτω το λινκ http://www.allaboutsymbian.com/features/item/22923_By_popular_demand_Nokia_808_Pu.php

 

Συγκρίνει τον παλιό βασιλιά της φωτογραφίας 808 με το τωρινό wannabe 808, aka P20 Pro

 

Ο γερόλυκος 808 δεν έχει ηττηθεί ακόμη στην φυσικότητα ;)

 

Αν και σχετική ισορροπία έχουν κάποια όπως βλέπω, π.χ. τα U11.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλό μήνα σε όλους!

 

Δεν θυμάμαι αν έχει μπει εδώ το συγκριτικό του Steve, αλλά παραθέτω το λινκ http://www.allaboutsymbian.com/features/item/22923_By_popular_demand_Nokia_808_Pu.php

 

Συγκρίνει τον παλιό βασιλιά της φωτογραφίας 808 με το τωρινό wannabe 808, aka P20 Pro

 

Ο γερόλυκος 808 δεν έχει ηττηθεί ακόμη στην φυσικότητα ;)

 

Αν και σχετική ισορροπία έχουν κάποια όπως βλέπω, π.χ. τα U11.

Προσωπικά μόνο στο 1ο συμφωνώ μαζί του. Στα άλλα 3 με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου απαίδευτα μάτια, σε καμία περίπτωση.

Παντού βλέπω σαφώς ανώτερο το Ρ20. Το 808 μου δίνει την αίσθηση οτι δεν έχει νεταρει . Θολό και φλου παντού.

Δεν ξέρω, ίσως εντυπωσιαζομαι απο το σαρπενινγκ που λένε όλοι οτι κάνει σε υπερβολικό βαθμό το hua. Μπορεί και να είναι έτσι. Την καθαρότητα όμως αυτή στην φωτογραφια του, με τίποτα δεν μπορώ να την υποβαθμισω σε κατώτερο αποτελεσμα απο του 808.

 

Στα δικά μου μάτια, σαφέστατα νικητής το Ρ20. Το 808 ας μείνει στην βιτρίνα, αναμνηστικό μιας περασμένης εποχής.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη πάντως τα δέντρα πίσω είναι ελαιογραφίες (p20)

Στην τρίτη επίσης οι πινακίδες ούτε καν διαβάζονται (p20)

 

Απλά βλεπω τις φωτό. Μπορεί στα χέρια άλλου να αποδίδει πολύ καλύτερα το κινητό και ο Steve να το έθαψε σκοπίμως. Δεν το αποκλείω καθόλου.

 

Αλλά όχι ρε συ... και στις τρεις το p20 είναι φανερά χειρότερο. Ξαναλέω. Σε αυτές τις τρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαι το συρματόπλεγμα μπροστά από το αεροπλάνο είναι σαν texture από video game ρε παιδιά. Χάλι.

 

 

Δείτε την σημαιούλα της Αγγλίας πάνω στο αεροπλάνο και το σήμα της εταιρίας πίσω στο πτερύγιο. Επίσης απαράδεκτα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

"I forgot to shoot a 'party' test, but I think we can assume that this will be the usual Xenon walkover for the Nokia 808. And the 808 is already way ahead."

 

: p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

U11

hdr+

40036618940_2422497a8f_c.jpg2018-05-02_10-38-02 by vasilis poun, on Flickr

 

Μπορεί να μην είναι πολύ σκοτεινό πλάνο, αλλά η λεπτομέρεια, τα χρώματα, οι σκιές κλπ που έχει γράψει το U11 με hdr+, για μένα είναι ότι πιο κοντινό σε αποτέλεσμα σε σχέση με μια καλή dslr που χρησιμοποεί prime lens.

Είναι η φυσικότητα που κάνει την διαφορά καθώς το αποτέλεσμα δεν έρχεται μέσω noise reduction και λοιπές επεξεργασίες οι οποίες κάνουν τα δύσκολα σημεία να μοιάζουν με ελαιογραφία.

Δεν το λέω επειδή το έχω, αλλά από βάση αυτών που έχω δει στα πολλά τεστ που έχω κάνει σε συγκριση με την full frame D750 και φακό που κοστίζει 750€.

Εννοείται ότι η συγκριση γίνεται σε πολύ μικρό ζουμ, γιατί κανένα κινητό δεν αντέχει να συγκριθεί σε πλήρη ανάλυση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη φωτογραφια απο το u11 hdr+ με πολυ καλη λεπτομερεια ακομα και στις πινακιδες και με ελαχιστο θορυβο(κατι που με ενοχλει οταν κανω ζουμ στο 5τ σε μια φωτογραφια)

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.. όντως Κώστα η επεξεργασία που κάνει το hdr+ στη συσκευή είναι πολύ ήπια χωρίς παστελώματα και το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητικό

 

βεβαία ειναι καλοφωτισμένο το πλάνο όπως σωστά παρατήρησες, θα ανεβάσω και πιο δύσκολες με χαμηλότερο φωτισμό σύντομα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

U11

hdr+

40036618940_2422497a8f_c.jpg2018-05-02_10-38-02 by vasilis poun, on Flickr

 

Παιδιά μια απορία.

Τι είναι αυτή η μαυρίλα που έβγαλε για ουρανό (να φανταστώ), αλλά ανάμεσα στα φυλλώματα και στο πλακόστρωτο φαίνεται καθαρά το φως της ημέρας? :blink:

Κάτι δεν πήγε καλά, νομίζω .... :worry:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

41845345921_380308ffde_z.jpgIMG_20180501_123324 by Andreas, on Flickr

 

26976886977_39e8c569e1_z.jpgIMG_20180501_123123 by Andreas, on Flickr

 

40946265705_19979218ee_z.jpgIMG_20180501_123046 by Andreas, on Flickr

 

Portrait mode

 

41128454064_059b2bdae9_z.jpgIMG_20180501_122927 by Andreas, on Flickr

 

Wide Aperture

 

41845354551_32e20c4cd3_z.jpgIMG_20180501_122933 by Andreas, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία.

Τι είναι αυτή η μαυρίλα που έβγαλε για ουρανό (να φανταστώ), αλλά ανάμεσα στα φυλλώματα και στο πλακόστρωτο φαίνεται καθαρά το φως της ημέρας? :blink:

Κάτι δεν πήγε καλά, νομίζω .... :worry:

Η ώρα (από το exif) είναι σχεδόν 10 τ βράδυ, άρα σίγουρα είναι μαύρος ο ουρανός.

Το φώς πάνω αριστερά, πρέπει να είναι πηγή φωτός...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία.

Τι είναι αυτή η μαυρίλα που έβγαλε για ουρανό (να φανταστώ), αλλά ανάμεσα στα φυλλώματα και στο πλακόστρωτο φαίνεται καθαρά το φως της ημέρας? :blink:

Κάτι δεν πήγε καλά, νομίζω .... :worry:

 

Φίλε μου η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στις 21:53 όπως φαίνεται στα exif και σωστά επεσήμανε ο babill2004 παραπάνω. Το φως που βλέπεις είναι προβολείς όχι ήλιος

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Mate 10 Pro auto

 

40954247135_68f4354a41_c.jpgIMG_20180502_182227 by John, on Flickr

 

41853029551_0de407f7ba_c.jpgIMG_20180502_182758 by John, on Flickr

 

27984425368_a8069ed7ba_c.jpgIMG_20180502_183609 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα (από το exif) είναι σχεδόν 10 τ βράδυ, άρα σίγουρα είναι μαύρος ο ουρανός.

Το φώς πάνω αριστερά, πρέπει να είναι πηγή φωτός...

Φίλε μου η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στις 21:53 όπως φαίνεται στα exif και σωστά επεσήμανε ο babill2004 παραπάνω. Το φως που βλέπεις είναι προβολείς όχι ήλιος
Α, Οκ.

Τις είδα από το PC του γραφείου, στο οποίο δυστυχώς το flickr είναι κλειδωμένο και δεν μπορώ να μπω.

Δεν αναφέρονταν στο ποστ η ώρα που τραβήχτηκαν, οπότε απο το φως τριγύρω και το όνομα του αρχείου θεώρησα οτι ηταν μέρα, ενώ τελικά ήταν ακριβώς το αντίθετο!

Θενκς παιδιά!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ελαιογραφίες κανονικές όμως.
Ήταν πολύ σκοτεινά το δέντρο πίσω δεν ξέρω πως βγήκε τόσο φωτεινό. Ίσως ήθελε tap to focus.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια από τον ίδιο χώρο στο αυτόματο πάντα,αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί βγήκε τόσο φωτεινό το backround στα πορτρέτα.

27991631218_08758e23f3_c.jpgHuawei mate 10 pro Auto by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Στα πορτραίτα, έχει επιλογή (default) beautify κάτι? Δηλαδή με το ΑΙ να μπαίνει αυτόματα σε portrait mode και να το ενεργοποιεί. Διότι ανεξάρτητα από το χαμηλό φωτισμό έχει αλλειώσει όλα τα φυσικά χαρακτηριστικά το Mate και δεν νομίζω να είναι αυτές οι δυνατότητές του....
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο αυτόματο τα Huawei δίνουν πόνο με το παστέλ. Ανεβάζουν ISO, ανεβάζουν τις σκιές, και για να κρύψουν το θόρυβο κάνουν ένα λαδοπαστέλ μούρλια, μην παραξενεύεστε. :p

 

Το ΑΙ αν είναι ενεργοποιημενο και δει πρόσωπο σε ενημερώνει και γυρνάει στο Portrait mode, που θολώνει background κτλ, όχι σε κάτι διαφορετικό που είναι "αποκλειστικά ΑΙ". Το ΑΙ απλά αποφασίζει αν έχει πρόσωπο και σε πάει στο κατάλληλο mode.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο αυτόματο τα Huawei δίνουν πόνο με το παστέλ. Ανεβάζουν ISO, ανεβάζουν τις σκιές, και για να κρύψουν το θόρυβο κάνουν ένα λαδοπαστέλ μούρλια, μην παραξενεύεστε. :p

 

Το ΑΙ αν είναι ενεργοποιημενο και δει πρόσωπο σε ενημερώνει και γυρνάει στο Portrait mode, που θολώνει background κτλ, όχι σε κάτι διαφορετικό που είναι "αποκλειστικά ΑΙ". Το ΑΙ απλά αποφασίζει αν έχει πρόσωπο και σε πάει στο κατάλληλο mode.

 

Αν φτάσει σε επίπεδο να αλλάζει οξύτητα, αποθορυβοποιηση και ίσως και φωτομετρηση τότε θα μιλάμε για πραγματικό AI! Τώρα μιλάμε απλά για να μιλάμε μάλλον, και λογικά αυτό θα είναι το επόμενο selling point το 2019 ή και το 20.

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΙ είναι εντελώς buzzword, δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό ακόμη. Το software παραμένει software και το ΑΙ παραμένει απλά ένα αρχικό δείγμα του τι έπεται. Μιλάμε απλά για να μιλάμε, όντως, Αλέξανδρε, ;)

 

Δυστυχώς τα κινητά απευθύνονται σε απλούς χρήστες, και οι κατασκευάστριες νοιάζονται μόνο για το hype και το μαρκετίστικο κόλπο του να παραμένεις σχετικός χωρίς να ξοδεύεις πολλά πολλά... Όσο δεν έχουμε υβρίδια τύπου 808, CM1 και τα συναφή, κανένα ΑΙ δεν θα συμπεριφέρεται έτσι όπως περιγράφεις, θεωρώ. Δυστυχώς.

 

Ως τότε, μπορούμε να αναλωνόμαστε στο ποιο βγάζει λιγότερο παστελ το φύλλωμα τα βράδια, και ποιο έχει πολύ μπλε ουρανό, ή πολύ φλατ πρόσωπα σε εσωτερικό φωτισμό. :p

 

ΒΤW πουλάω το δικό μου, όποιος ενδιαφέρεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν έμεινες ευχαριστημένος ε?

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...