Jump to content

Κριτική καμερών κινητών v.2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο potrait το pixel εχει καποιο θεμα η συγκεκριμενη φωτογραφια ,δεν ξερω τι αλλα ειναι ανεξήγητα κακή η φωτογραφια γεματη πιξελς και θορυβο.Αν την κατεβασετε και ζουμαρετε λιγο θα καταλαβατε αμεσως τι εννοω.Και δεν ειναι θεμα κάμερας κατι παιχτηκε στην επεξεργασια.Ειναι ενα bug-θεμα που παρατηρώ και εγω μερικές φορες με το Hdr+ στο V30.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δε τραβήξαμε πολλές φωτογραφίες....για παράδειγμα στο κινητό μου έχω μονο μια από το πορτρέτο του Θάνου μια από την εκκλησια και δυο από το ξενοδοχείο.

Νομίζω όλες τις φωτογραφίες τις τράβηξε ο Γιάννης.

Έχω και μια που τράβηξα εγώ το Θάνο με το Βασίλη αλλα δεν είναι της ώρας να την ανεβάσω...θα τη κρατήσω αναμνηστική.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες. Μπράβο παιδια που μαζευτήκατε και βγάλατε φωτογραφίες απο ενδιαφέρουσες ναυαρχίδες. ;)

 

Με εξαίρεση το πορτρέτο όπου το mate φαίνεται ότι έχει το πιο επιθετικό noise reduction (έχει χάσει πολύ λεπτομέρεια στο πρόσωπο) και την εκκλησία στο iphone x που ίσως επειδή είχε φωτίσει λιγο περισσότερο εμφάνισε θόρυβο στη λάμπα, δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερες διαφορές. Μπορεί για παράδειγμα στο portrait το pixel 2 να είχε μεν θόρυβο αλλά ειχε και περισσότερη λεπτομέρεια. Οπότε τα δείγματα που βγάλατε διαφέρουν κυρίως σε wb και έκθεση.

 

Ίσως βέβαια αν με ίδιο iso είχαν τραβηχτεί φωτογραφίες με σκιές μέσα (οι 2 νυχτερινές ουσιαστικά ήταν εξίσου εύκολες) ή αν είχε έστω ανεβεί λιγο το iso να βλέπαμε περισσότερες διαφορές. Επιπλέον πιστεύω πως αν ειχαν βγει και ημερήσια landscapes θα έδειχνε και το iphone x τις ημερήσιες ικανότητές του ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω σχολιασμό με εμπεριστατωμένη άποψη (όπως πάντα) από Te_Salat και μετά θα πω τη γνώμη μου για το νήμα.

Ευχαριστούμε Αντρέα και τα αλλα παιδιά που σχολίασαν λεπτομερώς εκεί που μπήκε το μάτι τους.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Ποιος φίλος έχει εικόνα από τις επιδόσεις στην κάμερα του htc u ultra;

Φίλος είναι ανάμεσα σε αγορά από Κίνα όταν γίνει διαθέσιμο του xiaomi redmi note 5 αλλά τον έβαλα να κοιτάξει ένα παπούτσι από τον τόπο μας το ultra.

Δεν είναι ψαγμενος με την φωτογραφία δηλαδή Πορτραίτο και άλλα τέτοια δε τα γνωρίζει αλλά ερχόμενος από ένα αξιόλογο κινητό galaxy note3 θέλει μια καλή ποιότητα σε άμεση φωτογραφία και βίντεο.

Διαβάζω έχει φακό με αρκετά μεγάλα pixel και θετικά σχόλια στο topic του αλλά αν πάρω μια γνώμη από κάποιον από εσάς εδώ θα την θεωρήσω ιδιαιτέρας βαρύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος φίλος έχει εικόνα από τις επιδόσεις στην κάμερα του htc u ultra;...

Λίγο πίσω έχει βάλει δείγματα και έχει αναφερθεί ο @Antretng:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους !!! Καλοριζικη η ανανεωμενη σελιδα ηθελα να ευχηθω και να ευχαριστησω απαντες πο αφιερωνουν πολυτιμο χρονο να ανεβαζουν δειγματα με πανεμορφες φωτογραφιες, ετσι ωστε να αποκτουμε αποψη για τις δυνατοτητες καθε ναυαρχιδας στον τομεα της φωτογραφιας. :)
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικο με Mate 10 Pro - IphoneX - Htc u11 - Pixel 2 XL

 

Πρωτα το Mate 10 Pro - U11 - IphoneX - Pixel 2 XL ολα στο αυτοματο με τις στοκ εφαρμογες καμερας

 

 

Σήμερα τις είδα και εγώ στον υπολογιστή, οπότε ας γράψω και εγώ μερικά σχόλια σχετικά με το πως μου φάνηκαν.

 

Ξενοδοχείο

 

Σαν συνολική εικόνα, θεωρώ καλύτερη και πιο ισορροπημένη την φωτογραφία του πίξελ. Το iphone πιστεύω έχει πετύχει το καλύτερο white balance σε σχέση με τα υπόλοιπα και αν μπορούσε να διαχειριστεί λίγο καλύτερα τον θόρυβο μαζί με λίγη λεπτομέρεια ακόμα τότε σίγουρα θα ήταν νικητής! Το U11 δεν φάνηκε να τα πάει τόσο άσχημα με τις φωτεινές πηγές παρόλη τη στοκ κάμερα όπως και το mate δείχνει να είναι πολύ κοντά σε όλα.

 

Portrait

 

Νομίζω ότι το iphone αδικήθηκε λίγο λόγω telephoto γιατί φαίνεται πολύ κοντινή. 'Ομως με βάση αυτό που δείχνει, θα είχε το καλύτερο αποτέλεσμα πιστεύω. U11 & Pixel τις θεωρώ ισάξιες και εξαρτάται από ποια οπτική θα το δεις. Η μεν του U11 έχει λιγότερο θόρυβο η δε του πίξελ βγάζει περισσότερη φυσικότητα και λεπτομέρεια. Το mate εμφάνισε έντονη επεξεργασία και έχασε αρκετή λεπτομέρεια ειδικά από το πρόσωπο.

 

Εκκλησία

 

Προτιμώ την λήψη από U11. Μπορεί το mate μαζί με το iphone να είχαν σωστότερο WB αλλά σαν σύνολο του U11 μου αρέσει περισσότερο. Πάρα πολύ κοντά κινείται το mate με 3ο το iphone και τελευταίο το πίξελ. Επειδή πολλοί ρωτήσατε γιατί τα πήγε τόσο άσχημα εδώ το πίξελ, έχω προσέξει πολλές φορές ότι το κινητό προσπαθεί να υπερφωτίσει την σκηνή και να την κάνει να φαίνεται πιο φωτεινή από ότι πραγματικά είναι. Το ίδιο πιστεύω συνέβει και εδώ για αυτό και δεν τα πήγε τόσο καλά. Εγώ το διορθώνω με το exposure αρκετές φορές αλλά το συγκριτικό ήταν με όλα στο τελείως αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

αν τραβούσαμε και ημερήσιες θα νικούσε το iphone πιστεύω γιατί κατεβάζουν iso μέχρι 20 αρα θα ήταν πιο κρυστάλλινες κι εχουν πολύ φυσικό αποτέλεσμα στο φως του ήλιου.. την επόμενη φορά θα βρεθούμε νωρίτερα
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απλό και ωραίο συγκριτικό, με επιλογές σκηνών κατάλληλες για σύγκριση. Βαρεθηκαμε λουλούδια τραπέζια και κουζίνες
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα λίγο χρόνο να τσεκάρω λεπτομερώς τις φωτογραφίες του συγκριτικού.

Οι συσκευές είναι πολύ κοντά και εκτός του πορτραίτου, στις υπόλοιπες χρειάζεται αρκετό ζουμ για να φανεί ποια συσκευή έκανε την καλύτερη δουλειά. Γι αυτό και καθένας δίνει διαφορετικά αποτελέσματα. Αν δεν μπουν οι φωτό δίπλα δίπλα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πηγαίνοντας από την μια στην άλλη.

 

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ

Το mate 10 σε σχέση με το U11, δείχνει πιο Sharp στο κτίριο αλλά είναι καθαρά προϊόν επεξεργασίας. Δηλαδή αυξημένο clarity & κοντραστ. Χαμηλά στον δρόμο φαίνεται ότι το U11 έχει γράψει καλύτερα τους ανθρώπους και το δέντρο. Ως συνήθως το U11 στο WB το βράδυ πάει προς το λευκό.

Το iphone έχει πιάσει το WB καλύτερα απ όλα και τις σκιές ψηλά το ίδιο καλά με το U11. Έχει κι αυτό αυξημένο κοντραστ και αν κοιτάξεις το κτίριο, σου δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο Sharp από το U11. Αν όμως δεις χαμηλότερα πχ το δέντρο, η λεπτομέρεια στο U11 είναι εμφανώς περισσότερη.

Το Pixel με το hdr+ δείχνει να τα έχει πάει καλύτερα απ όλα. Είναι ένα κλικ sharper από το htc κάτω χαμηλά στο δέντρο και ψηλά στο κτίριο όπου υπάρχουν οι σκιές.

Η κατάταξη μου στην συγκεκριμένη είναι Pixel, U11, iPhone, Huawei.

Το αν κάποιο software επιλέγει στην επεξεργασία που κάνει στο auto, να δώσει περισσότερο clarity, contrast κλπ δεν τα λαμβάνω υπ όψη μου. Με 2 κλικ και τον editor της στοκ εφαρμογής βελτιώνονται σε κάθε κινητό.

Το WB επίσης διορθώνεται αν και απόλυτα σωστό δεν είναι σε κανένα. Το iphone πλησίασε ενώ το mate είναι υπερβολικά κίτρινο όσο υπερβολικά λευκό είναι το U11 & Pixel. Αυξάνοντας λίγο την θερμότητα ήλθε ακριβώς εκεί που έπρεπε, τόσο στο htc όσο και στο pixel.

 

Στην συγκριση βάζω τις φωτογραφίες δίπλα δίπλα και κάνω το ίδιο ζουμ. Εξετάζω ολόκληρο το πλάνο.

Κρίνω με βάση χαρακτηριστικά που δεν διορθώνονται όπως την λεπτομέρεια, τον θορυβο και dynamic range.

 

 

ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Το mate με την υπερβολική επεξεργασία για να καλύψει τον θορυβο έχει χάσει την λεπτομέρεια. Επίσης πολύ κίτρινο στο WB.

Tο U11 έχει γράψει πολύ λεπτομέρεια ακόμα και στο δέντρο δεξιά που δεν φωτίζεται σωστά. Υπάρχει λίγος θόρυβος αλλά σε ανεκτά πλαίσια και αποδεκτός στα φωτογραφικά στάνταρς.

Το iPhone κι εδώ πολύ κοντά στο U11. Μάλιστα όπως και στο ξενοδοχείο δείχνει μεγαλύτερο βάθος.

Το pixel εδώ δεν ξέρω τι συνέβη αλλά το χασε. Και λιγότερη λεπτομέρεια και περισσότερο θορυβο.

Εδώ πρώτο βλέπω το U11 οριακά και στην δεύτερη θέση μαζί το mate και iphone. Σε κάποια σημεία είναι καλύτερο το iphone και σε αλλά το mate.

To pixel τελευταίο. Όπως είπα κάτι δεν πήγε καλά. Όχι στην φωτογράφιση, αλλά στην επεξεργασία του HDR+.

 

ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ

Εδώ πρώτο το iphone ξεκάθαρα. Το 2Χ κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Είναι σαν να έγινε η φωτογράφιση με φακό 36mm ενώ στα υπόλοιπα με 26mm και από την ίδια αποσταση. Λογικό ο φακός με τα περισσότερα mm, να γράψει περισσότερη λεπτομέρεια στην ίδια αποσταση από το πρόσωπο.

Μετά έρχεται το pixel μαζί με το U11. To μεν pixel έχει γράψει ένα κλικ περισσότερη λεπτομέρεια, αλλά από την άλλη έχει περισσότερο θορυβο που θα φανεί γρήγορα όταν γίνει λίγο ζουμ.

Το mate υπερβολική επεξεργασία. Εντελώς φλατ το μέτωπο και όταν γίνει ζουμ εμφανίζεται πιξελιασμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα λίγο χρόνο να τσεκάρω λεπτομερώς τις φωτογραφίες του συγκριτικού.

Οι συσκευές είναι πολύ κοντά και εκτός του πορτραίτου, στις υπόλοιπες χρειάζεται αρκετό ζουμ για να φανεί ποια συσκευή έκανε την καλύτερη δουλειά. Γι αυτό και καθένας δίνει διαφορετικά αποτελέσματα. Αν δεν μπουν οι φωτό δίπλα δίπλα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πηγαίνοντας από την μια στην άλλη.

 

ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ

Το mate 10 σε σχέση με το U11, δείχνει πιο Sharp στο κτίριο αλλά είναι καθαρά προϊόν επεξεργασίας. Δηλαδή αυξημένο clarity & κοντραστ. Χαμηλά στον δρόμο φαίνεται ότι το U11 έχει γράψει καλύτερα τους ανθρώπους και το δέντρο. Ως συνήθως το U11 στο WB το βράδυ πάει προς το λευκό.

Το iphone έχει πιάσει το WB καλύτερα απ όλα και τις σκιές ψηλά το ίδιο καλά με το U11. Έχει κι αυτό αυξημένο κοντραστ και αν κοιτάξεις το κτίριο, σου δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο Sharp από το U11. Αν όμως δεις χαμηλότερα πχ το δέντρο, η λεπτομέρεια στο U11 είναι εμφανώς περισσότερη.

Το Pixel με το hdr+ δείχνει να τα έχει πάει καλύτερα απ όλα. Είναι ένα κλικ sharper από το htc κάτω χαμηλά στο δέντρο και ψηλά στο κτίριο όπου υπάρχουν οι σκιές.

Η κατάταξη μου στην συγκεκριμένη είναι Pixel, U11, iPhone, Huawei.

Το αν κάποιο software επιλέγει στην επεξεργασία που κάνει στο auto, να δώσει περισσότερο clarity, contrast κλπ δεν τα λαμβάνω υπ όψη μου. Με 2 κλικ και τον editor της στοκ εφαρμογής βελτιώνονται σε κάθε κινητό.

Το WB επίσης διορθώνεται αν και απόλυτα σωστό δεν είναι σε κανένα. Το iphone πλησίασε ενώ το mate είναι υπερβολικά κίτρινο όσο υπερβολικά λευκό είναι το U11 & Pixel. Αυξάνοντας λίγο την θερμότητα ήλθε ακριβώς εκεί που έπρεπε, τόσο στο htc όσο και στο pixel.

 

Στην συγκριση βάζω τις φωτογραφίες δίπλα δίπλα και κάνω το ίδιο ζουμ. Εξετάζω ολόκληρο το πλάνο.

Κρίνω με βάση χαρακτηριστικά που δεν διορθώνονται όπως την λεπτομέρεια, τον θορυβο και dynamic range.

 

 

ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Το mate με την υπερβολική επεξεργασία για να καλύψει τον θορυβο έχει χάσει την λεπτομέρεια. Επίσης πολύ κίτρινο στο WB.

Tο U11 έχει γράψει πολύ λεπτομέρεια ακόμα και στο δέντρο δεξιά που δεν φωτίζεται σωστά. Υπάρχει λίγος θόρυβος αλλά σε ανεκτά πλαίσια και αποδεκτός στα φωτογραφικά στάνταρς.

Το iPhone κι εδώ πολύ κοντά στο U11. Μάλιστα όπως και στο ξενοδοχείο δείχνει μεγαλύτερο βάθος.

Το pixel εδώ δεν ξέρω τι συνέβη αλλά το χασε. Και λιγότερη λεπτομέρεια και περισσότερο θορυβο.

Εδώ πρώτο βλέπω το U11 οριακά και στην δεύτερη θέση μαζί το mate και iphone. Σε κάποια σημεία είναι καλύτερο το iphone και σε αλλά το mate.

To pixel τελευταίο. Όπως είπα κάτι δεν πήγε καλά. Όχι στην φωτογράφιση, αλλά στην επεξεργασία του HDR+.

 

ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ

Εδώ πρώτο το iphone ξεκάθαρα. Το 2Χ κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Είναι σαν να έγινε η φωτογράφιση με φακό 36mm ενώ στα υπόλοιπα με 26mm και από την ίδια αποσταση. Λογικό ο φακός με τα περισσότερα mm, να γράψει περισσότερη λεπτομέρεια στην ίδια αποσταση από το πρόσωπο.

Μετά έρχεται το pixel μαζί με το U11. To μεν pixel έχει γράψει ένα κλικ περισσότερη λεπτομέρεια, αλλά από την άλλη έχει περισσότερο θορυβο που θα φανεί γρήγορα όταν γίνει λίγο ζουμ.

Το mate υπερβολική επεξεργασία. Εντελώς φλατ το μέτωπο και όταν γίνει ζουμ εμφανίζεται πιξελιασμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Κώστα θα συμφωνήσω μαζί σου αν και πιστεύω ότι ο Γιάννης δεν έβγαλε με το σωστό mode πορτραίτο,έπρεπε να χρησιμοποιηθεί το εύρη διάφραγμα με το οποίο υπάρχει ρύθμιση για το πόσο επιθετικό θα είναι το θόλωμα επίσης το πρόσωπο θα είχε περισσότερες λεπτομερείες και σε ακόμα πιο lowlight το mate υπερέχει κατά πολύ σε αυτό το σημείο, έχοντας δοκιμάσει note 8, iPhone 8 plus, oneplus 5T και HTC u11 με gcam

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπικά δεν χρησιμοποιώ συχνά το portrait mode μιας και η επεξεργασία του μου φαίνεται λίγο επιθετική. Ωστόσο γι αυτό που ανέφερε ο Κώστας ίσως ευθύνεται το beautification mode αν ήταν ενεργοποιημενο. Προσωπικά το έχω απενεργοποιησει και από τότε που το έκανα τα αποτελέσματα ήταν σαφώς καλύτερα. Με αυτό στο ον τα πρόσωπα βγαίνουν τελείως φλατ και πλαστικά. Αν θέλετε κάντε σύγκριση με το mate και βάλτε τα δείγματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τα mods της Huawei. Μιλάμε πάντα σύμφωνα με αυτά που είδαμε στις συγκεκριμένες φωτό.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Κώστα. Απλά το αναφέρω για όποιον θέλει να κάνει μια σύγκριση με p20, mate 10 χωρίς beautification. Άσχετα με τα υπόλοιπα συγκριτικά που είδαμε.
Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro Auto

 

27808645268_9546321488_c.jpgIMG_20180424_214459 by John, on Flickr

 

39870632340_3cbcb098e5_c.jpgIMG_20180424_214512 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφία του U11 αλλά και του Mate 10 Pro μου άρεσαν πολύ!

Εξαιρετική απόδοση!

Edited by Running_Rabbit
Αφαίρεση off topic σχολίων
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro Auto

 

27808645268_9546321488_c.jpgIMG_20180424_214459 by John, on Flickr

 

39870632340_3cbcb098e5_c.jpgIMG_20180424_214512 by John, on Flickr

 

Ειλικρινά ζήλεψα...

Πάρα πολύ καλές...:):)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Huawei p20 pro... Πάνω στο Σούρουπο

40866821195_3c66791c39_z.jpgHuawei p20 pro full auto late afternoon by GumJd tsiglas, on Flickr"]40866821195_3c66791c39_z.jpgHuawei p20 pro full auto late afternoon by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μερικες νυχτερινες με manual,auto και night mode!

 

Auto

 

40867509545_2e3eb7d483_c.jpgAuto by John, on Flickr

 

Manual

 

41048670094_601ec224d2_c.jpgManual by John, on Flickr

 

Night mode

 

39959005750_f452a336ea_c.jpgNight mode by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...