Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τον geodou λέω βρε.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk[/quote

 

Οχι...τις προσέχω πολύ τις συσκευές που έχω.....απλα αναρωτιέμαι μήπως λογω κάποιας αναβάθμισης συμβαίνει αυτο με την καμερα....και αν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος.....αν μπορούσα θα ανέβαζα φώτο να δείξω τι εννοώ απλά βρίσκονται και άλλα άτομα μέσα στην εικόνα και δεν είναι εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την 9.1.328 δεν βλέπω τίποτα που να με χαλάει στην φωτογραφική. (όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις δηλαδή) 6532a11be0c2b64dc5db0ec0a9eefb67.jpg6ebd746466c482a7f5917af3edd5d31e.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το "νυχτα" τραβαει πολλες φωτο και συνθετει. αν το κανεις με τριποδο θα βγει καθαρη. αλλοιως το χερι χανει σταθεροτητα γιαυτο σας βγαινουν θολες. με χερι μονο με το φωτογραφια τραβατε

 

Αυτό είναι σωστό που λες αλλά είναι ορατό (το θόλωμα) σε πάρα πολύ σκοτάδι εκτός και αν βέβαια έχεις πάρκισον:):)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σωστό που λες αλλά είναι ορατό (το θόλωμα) σε πάρα πολύ σκοτάδι εκτός και αν βέβαια έχεις πάρκισον:):)

 

Ακόμη και με τρίποδα, αν zoomαρεις σε λεπτομέρειες, σου δίνει την αίσθηση πως κοιτάς κάποιον πίνακα με νερομπογιές (?) ή κάποια ελαιογραφία (?). Δεν είναι ακριβώς πεντακάθαρη η εικόνα. (σε νυχτερινό Mode πάντα)

 

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί ως σύνολο η εικόνα δείχνει πεντακάθαρη αλλά και γιατί ζητάω από το υλικόλογισμικό να κάνει τη νύχτα μέρα. Πράγμα που όντως κάνει και λαμβάνω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, οπότε δεν κάθομαι να ασχοληθώ περισσότερο.

 

Εκεί που έχω "πρόβλημα" -γιατί δεν κουνησα τον γκωλο μου να πάρω τα βουνα μέχρι στιγμης- είναι στις αστροφωτογριες. Niche κατάστα, αλλά ακόμη και η υποψία από Light pollution δημιουργεί παραμορφωσεις στην εικόνα από τον φακό.

 

Εκτός αυτής της -ξανά, πολύ ιδιαίτερης περίπτωσης- η κάμερα είναι εξαιρετική και νύχτα και μέρα. 10/10 θα το αγόραζα ξανά.

 

 

Επιπλέον, κάτι άσχετο με τα φωτογραφικά.

 

Το night Mode σε insta και Play store σας έχει εμφανιστεί (στην 9.1) ή όχι; Προσωπικά όχι, αν και στο reddit υπάρχουν αναφορές πως έχει κάνει την εμφάνισή του σε Huawei συσκευές που τρέχουν την 9.1.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

εμενα χωρίς να έχω επιλέξει το dark mode στην συσκευή μου ειναι μαύρα ολα απο το google widget και playstore και Instagram τι φάση ;

 

edit: βάζω μια photo να δείτε τι εννοώ...

 

όπως φενεται δεν έχω επιλέξει το dark mode απο της ρύθμισης... παρόλαυτα το Instagram και όχι μόνο ειναι με dark theme... κατι που με ενοχλεί ιδικά στο Instagram με κουράζει αρκετά... μονο σε εμένα συμβαίνει αυτο το περίεργο πρόβλημα;

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2c24b4333d85e389f36c3e512eb7e11b.jpg

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι το θέμα που έχεις επιλέξει σκοτεινο
οχι έχω το στοκ αλλα δοκιμασα να αλλαξω θεμα αλλα το πρόβλημα παραμένει... το έχω απο τοτε που πηρα την 9.1 ota έκανα το update

 

επίσης και το αλλο πρόβλημα οτι η συσκευη λειτουργεί μονο με performance mode αλλιώς ειναι αργη και το καταλαβαίνεις ακομα και στο keyboard οταν γραφεις... μάλλον πρέπει να γίνει factory reset.... αλλα λεω να το αφήσω έτσι τωρα εξάλλου δουλεύει μια χαρά και οταν παρει το EMUI 10 τοτε κανω ενα clean install...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λειτουργεί η συσκευή. Ουδεποτε χρησιμοποίησα το performance mode. Εκτός από κάποιες δοκιμές. Πραγματικά πεταειιιιιιι και σε σχέση με την 8 είναι πολύ μπροστά. Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα σου εμφανίζει. Μάλιστα στους πληκτρολόγιο που αναφέρεις ουδέποτε είχα θέμα. Και πριν με την 8.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα τυχαία ανακάλυψα ότι η συσκευή δεν είναι play protect certified. Μπορει να το τσεκάρει και κάποιος άλλος στη δική του συσκευή? Play store->settings και το αναφέρει κάτω όπως στο screenshot. Τι είναι αυτό τώρα? Επηρεάζει σε κάτι? Δεν θυμάμαι αν ήταν εξ αρχής έτσι ή αν άλλαξε τώρα. 4508b84d020301731ede3e02e5884585.jpg

 

Το δικο μου παλι δεν λεει τιποτα για play protect. Τελευταια γραμμη ειναι η εκδοση του playstore. (Εκδοση λογισμικου συσκευης 9.1.0.328)

https://ibb.co/KKYnxH2

Tι γινεται ρε????

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

εμενα χωρίς να έχω επιλέξει το dark mode στην συσκευή μου ειναι μαύρα ολα απο το google widget και playstore και Instagram τι φάση ;

 

edit: βάζω μια photo να δείτε τι εννοώ...

 

όπως φενεται δεν έχω επιλέξει το dark mode απο της ρύθμισης... παρόλαυτα το Instagram και όχι μόνο ειναι με dark theme... κατι που με ενοχλεί ιδικά στο Instagram με κουράζει αρκετά... μονο σε εμένα συμβαίνει αυτο το περίεργο πρόβλημα;

 

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2c24b4333d85e389f36c3e512eb7e11b.jpg

 

Απο που ακριβως επιλεγεις dark mode στις ρυθμισεις??

Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να ενεργοποιησει ή να απενεργοποιησει το dark mode του Android (ειναι διαφορετικο απο του EMUI) περναει αυτην την εφαρμογη κι επιλεγει αναλογα τι θελει.

Στο Night Mode θα εχει στις εφαρμογες της Google το μαυρο θεμα ενω με το Day Mode (το οποιο ειναι και default) θα ειναι ασπρα.

Στο Mate 10 PRO που το εβαλα δουλεψε κανονικα χωρις να χρειαστει restart μετα την αλλαγη κι εφοσον επελεξα αυτο που ηθελα (night mode) την εκανα remove την εφαρμογη.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=systems.maju.darkmode

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και με τρίποδα, αν zoomαρεις σε λεπτομέρειες, σου δίνει την αίσθηση πως κοιτάς κάποιον πίνακα με νερομπογιές (?) ή κάποια ελαιογραφία (?). Δεν είναι ακριβώς πεντακάθαρη η εικόνα. (σε νυχτερινό Mode πάντα)

 

Aν χρησιμοποιείς τρίποδο, τότε μην τραβας στο "Νύχτα" αλλά σε manual και βάλε εσύ την ταχύτητα που χρειάζεται.

Ο τρόπος που λειτουργεί το night mode όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι ότι τραβάει πολλά καρέ και με επεξεργασία φτιάχνει ένα πιο φωτεινό.

Υπήρχε πιο παλιά εφαρμογή που χρησιμοποιούσε τον ίδιο τρόπο αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ φωτεινό αλλά υπερβολικά αφύσικο που δεν ενοχλούσε όμως σε τοπία.

Εδώ η Huawei το έχει εξελίξει αρκετά και έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Στην αστροφωτογράφηση (δεν έχω δοκιμάσει) αλλά πιστεύω ότι ζητάς πολλά για ένα κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να ενεργοποιησει ή να απενεργοποιησει το dark mode του Android (ειναι διαφορετικο απο του EMUI) περναει αυτην την εφαρμογη κι επιλεγει αναλογα τι θελει.

Στο Night Mode θα εχει στις εφαρμογες της Google το μαυρο θεμα ενω με το Day Mode (το οποιο ειναι και default) θα ειναι ασπρα.

Στο Mate 10 PRO που το εβαλα δουλεψε κανονικα χωρις να χρειαστει restart μετα την αλλαγη κι εφοσον επελεξα αυτο που ηθελα (night mode) την εκανα remove την εφαρμογη.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=systems.maju.darkmode

 

καλο.... αλλα το προβλημα που εχω εγω ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω το dark mode απο το instagram και Playstore... ενω δεν εχω κανενα θεμα dark... ουτε ενα enable to dark mode της συσκευης... γιατι συμβαινει αυτο?

 

edit: εβαλα το app και το προβλημα εφτιαξε.. μονο μεσα απο το app μπορω να το αλλαζω τωρα... για καποιο λογο ηταν ως default το dark mode μεσα στο app..

 

χιλια ευχαριστω..!!!!!!!!

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

[

Το δικο μου παλι δεν λεει τιποτα για play protect. Τελευταια γραμμη ειναι η εκδοση του playstore. (Εκδοση λογισμικου συσκευης 9.1.0.328)

https://ibb.co/KKYnxH2

Tι γινεται ρε????

 

Κάνε αυτό που γράφω, clear data την εφαρμογή playstore, αν θες κάνε και τα Google services, μετά κάνε επανεκκίνηση και μόλις περάσει λίγη ώρα θα στο εμφανίσει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Aν χρησιμοποιείς τρίποδο, τότε μην τραβας στο "Νύχτα" αλλά σε manual και βάλε εσύ την ταχύτητα που χρειάζεται.

 

Ο τρόπος που λειτουργεί το night mode όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι ότι τραβάει πολλά καρέ και με επεξεργασία φτιάχνει ένα πιο φωτεινό.

 

Υπήρχε πιο παλιά εφαρμογή που χρησιμοποιούσε τον ίδιο τρόπο αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ φωτεινό αλλά υπερβολικά αφύσικο που δεν ενοχλούσε όμως σε τοπία.

 

Εδώ η Huawei το έχει εξελίξει αρκετά και έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

 

 

Στην αστροφωτογράφηση (δεν έχω δοκιμάσει) αλλά πιστεύω ότι ζητάς πολλά για ένα κινητό..

Έχω δει στο νετ φώτο του γαλαξία μας με το p20 pro. Έβγαλα και εγώ νυχτερινές του ουρανού με τρίποδα και τις καταλληλες ρυθμίσεις και έτριβα τα μάτια μου.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο νετ φώτο του γαλαξία μας με το p20 pro. Έβγαλα και εγώ νυχτερινές του ουρανού με τρίποδα και τις καταλληλες ρυθμίσεις και έτριβα τα μάτια μου.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παρεθεσε 2 -3 φωτογραφιες να δουμε το αποτελεσμα θα ηταν ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Aν χρησιμοποιείς τρίποδο, τότε μην τραβας στο "Νύχτα" αλλά σε manual και βάλε εσύ την ταχύτητα που χρειάζεται.

Ο τρόπος που λειτουργεί το night mode όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι ότι τραβάει πολλά καρέ και με επεξεργασία φτιάχνει ένα πιο φωτεινό.

Υπήρχε πιο παλιά εφαρμογή που χρησιμοποιούσε τον ίδιο τρόπο αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ φωτεινό αλλά υπερβολικά αφύσικο που δεν ενοχλούσε όμως σε τοπία.

Εδώ η Huawei το έχει εξελίξει αρκετά και έχει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Στην αστροφωτογράφηση (δεν έχω δοκιμάσει) αλλά πιστεύω ότι ζητάς πολλά για ένα κινητό..

 

Manual και τρίποδο δεν το συζητω.

 

Μονάχα ήθελα να επισημάνω πως ακόμη και με τρίποδα σε night Mode εμφανίζεται αυτού του είδους η "παραμόρφωση". (αν zoomαρεις στην τελική εικόνα). Ότι είναι το processing που δημιουργεί αυτό το effect και όχι κάποιο πρόβλημα του υλικού ή κάποιος βρώμικος φακός.

 

 

Δοκίμασε την αστροφωτογραφια οπότε μπορέσεις!! Είναι εκπληκτικό και ενώ περίμενα πως θα ήταν άλλη μια αποτυχία, το αποτέλεσμα με έκανε να θέλω όντως να βγω και να κυνηγήσω γαλαξίες

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Manual και τρίποδο δεν το συζητω.

 

Μονάχα ήθελα να επισημάνω πως ακόμη και με τρίποδα σε night Mode εμφανίζεται αυτού του είδους η "παραμόρφωση". (αν zoomαρεις στην τελική εικόνα). Ότι είναι το processing που δημιουργεί αυτό το effect και όχι κάποιο πρόβλημα του υλικού ή κάποιος βρώμικος φακός.

 

 

Δοκίμασε την αστροφωτογραφια οπότε μπορέσεις!! Είναι εκπληκτικό και ενώ περίμενα πως θα ήταν άλλη μια αποτυχία, το αποτέλεσμα με έκανε να θέλω όντως να βγω και να κυνηγήσω γαλαξίες

 

Mε κινητό δεν έχω δοκιμάσει αλλά η υπερβολική έκθεση δημιουργεί παραμορφώσεις ακόμα και σε DSLR's.

Oτιδήποτε είχα δοκιμάσει από 15 sec και πάνω (και με πολύ καλούς φακούς) το αποτέλεσμα δεν ήταν "τέλειο".

Ένας λόγος που συμβαίνει αυτό είναι και η κίνηση της γης που σε εκθέσεις 30sec και πάνω επηρεάζει αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Μερικά δείγματα με φεγγάρι όμως και φωτορυπανση. Στις 28/10 θα έχω και με σκοτεινό ουρανό. Δυστυχώς έχω πρόχειρες στο κινητό μέσα και άλλες με τον γαλαξία.

 

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις θα χρειαστεί και ένα φίλτρου μπλε/κόκκινης ακτινοβολίας. Διώχνει εντελώς την φωτορυπανση.

 

dcb28e1ef4555d18e855e055bd6b999a.jpg8d9102f4487b75cb6c8d45892d4b0ad9.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Μερικά δείγματα με φεγγάρι όμως και φωτορυπανση. Στις 28/10 θα έχω και με σκοτεινό ουρανό. Δυστυχώς έχω πρόχειρες στο κινητό μέσα και άλλες με τον γαλαξία.

 

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις θα χρειαστεί και ένα φίλτρου μπλε/κόκκινης ακτινοβολίας. Διώχνει εντελώς την φωτορυπανση.

 

dcb28e1ef4555d18e855e055bd6b999a.jpg8d9102f4487b75cb6c8d45892d4b0ad9.jpg

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Με τι ρυθμίσεις στο επαγγελματικό τις τραβηξες τις συγκεκριμένες; Σίγουρα με τριποδακι πάντως.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστικά και μόνο με τρίποδο, και Bluetooth remote shutter key. Iso 1600 20sec. Και iso1200 15sec.

 

Στις 28/10 χωρίς φεγγάρι θα βγάλω και μερικά δείγματα milky way.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

To dark mode κάποιων εφαρμογών δεν έχει σχέση με τι έχεις επιλέξει να είναι το mode στην συσκευή σου,

είναι ανεξάρτητη λειτουργεία

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To dark mode κάποιων εφαρμογών δεν έχει σχέση με τι έχεις επιλέξει να είναι το mode στην συσκευή σου,

είναι ανεξάρτητη λειτουργία

Edited by vasilis13kyv
λαθος απαντηση , ηταν για αλλο post
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο "Νύχτα" με το κατάλληλο s και iso και οχι στο αυτόματο, κάνει παπάδες...

 

 

Τι εννοείτε "γαλαξία" ;; Το αυτόματο mode του AI;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Με σωστό τρόπο προσανατολισμό θα εμφανιστεί στη φωτογραφία και ο milky way. Αλλιώς εμφανίζονται μόνο αστέρια.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...