Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα δεν υπάρχει σωτηρία με τις συσκευές της Huawei, το βράδυ χάνω από 6 μέχρι 10% με άλλες συσκευές το drain είναι 1 έως 3% έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα ρυθμίσεις και στο mate 10 pro και στο p20 pro, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαντακωνει τις συσκευές τις με τόσο κακό optimization, θα ρωτήσω και εσάς παιδιά αν είστε οκ με το stand by drain, και δεν αναφέρομαι όταν έχουμε φορτίσει στο 100% γιατί εκεί κρατάει καλά λόγο του τρικ όπως ακριβώς και με τα iphone

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα και καλό μήνα, μήπως το modem σου είναι το Speedport Plus της cosmote;

Link to comment
Share on other sites

Είτε στικακι type c η καλώδιο type c to usb otg.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Και ποια αρχεία βάζω στο stickακι ; Στο firmware update έχει ένα αρχείο zip

"CLT-L29_hw_eu/update_full_CTL-29_hw_eu.zip". Επίσης έχει και την επιλογή να κατεβάσω ένα αρχείο "update.zip"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν υπάρχει σωτηρία με τις συσκευές της Huawei, το βράδυ χάνω από 6 μέχρι 10% με άλλες συσκευές το drain είναι 1 έως 3% έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα ρυθμίσεις και στο mate 10 pro και στο p20 pro, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαντακωνει τις συσκευές τις με τόσο κακό optimization, θα ρωτήσω και εσάς παιδιά αν είστε οκ με το stand by drain, και δεν αναφέρομαι όταν έχουμε φορτίσει στο 100% γιατί εκεί κρατάει καλά λόγο του τρικ όπως ακριβώς και με τα iphone

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημερα και καλο μήνα. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως drain στη δική μου συσκευή. Προφανώς κάτι εσυ κανεις λάθος στις ρυθμισεις, μια χαρουλα ειναι το optimization της, η συσκευη πεταει και η μπαταρια αντεχει οπως ο Mike Tyson (με εντατικο σφυροκοπημα 1,5-2 μερες χαλαρα)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα, μήπως το modem σου είναι το Speedport Plus της cosmote;
Όχι δεν είναι, είναι το παλιότερο

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα και καλο μήνα. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως drain στη δική μου συσκευή. Προφανώς κάτι εσυ κανεις λάθος στις ρυθμισεις, μια χαρουλα ειναι το optimization της, η συσκευη πεταει και η μπαταρια αντεχει οπως ο Mike Tyson (με εντατικο σφυροκοπημα 1,5-2 μερες χαλαρα)
Δεν νομίζω φίλε γιατί το έχω τσεκάρει με πολλές άλλες συσκευές, αν διαβάσεις στο xda οι αναφορές είναι πολλές, δεν το λέω τυχαία και το ψάχνω γενικά

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η α5αρια του κινητού μας δεν ειναινασχημη δεν είναι τέλεια βέβαια το χειρότερο της συσκευής μου σε σχέση με την μπαταρία είναι ότι είναι αβέβαιη κ εξηγούμε κάθε βράδυ στον ίδιο σημείο με Wi-Fi k data κλειστά από Τις 11 ως 7 κλειστό το eod την μια χάνει 10 τα εκατό μου έχει χάσει έως δώδεκα κ άλλη μερα 3 τα εκατό κ γενικά μέσα σε αυτά τα πλαίσια το ίδιο κ με την χρήση του κ κλήσεις μια κρατάει μια πέφτει σαν νερό....εγώ αυτήν την εντύπωση έχω παιδιά κ είναι η πρώτη φορά σε κινητό που μ8υ συμβαίνει αυτό , ε πάνω κάτω την ίδια χρήση γυρνάω το βράδυ σπίτι κ έχω 40 τα εκατό περίπου κ άλλες φορές κινδυνεύω να σβήσει
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί το Arcore δεν λειτουργεί; Από την 8.1 δεν μου λειτούργησε ποτέ και με μία πρόχειρη αναζήτηση φαίνεται να μη δουλεύει στα 2καρτα (CLT-L29) ενώ τα μονόκαρτα μπορούν.

 

Επίσης, έχω δύο συσκευές με ενεργοποιημένο VoWifi σπίτι και η μία (η δική μου) μολις συνδέθηκε η δεύτερη σταμάτησε να μου εμφανίζει το VoWifi.

Είναι τεχνικός περιορισμός της τεχνολογίας αυτής, περιορισμός από πάροχο (aka Cosmote ή Forthnet) ή χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι;

Edited by MadMaxS
typo
How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η α5αρια του κινητού μας δεν ειναινασχημη δεν είναι τέλεια βέβαια το χειρότερο της συσκευής μου σε σχέση με την μπαταρία είναι ότι είναι αβέβαιη κ εξηγούμε κάθε βράδυ στον ίδιο σημείο με Wi-Fi k data κλειστά από Τις 11 ως 7 κλειστό το eod την μια χάνει 10 τα εκατό μου έχει χάσει έως δώδεκα κ άλλη μερα 3 τα εκατό κ γενικά μέσα σε αυτά τα πλαίσια το ίδιο κ με την χρήση του κ κλήσεις μια κρατάει μια πέφτει σαν νερό....εγώ αυτήν την εντύπωση έχω παιδιά κ είναι η πρώτη φορά σε κινητό που μ8υ συμβαίνει αυτό , ε πάνω κάτω την ίδια χρήση γυρνάω το βράδυ σπίτι κ έχω 40 τα εκατό περίπου κ άλλες φορές κινδυνεύω να σβήσει
Αυτό ακριβώς μου συμβαίνει και εμένα

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηρα το κινητο καινουργιο μετα απο την αναβαθμιση σε 9 αρα χαθηκε το boke effect απο την μπροστινη καμερα.Εχει τυχει και σε κανενα σας????
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηρα το κινητο καινουργιο μετα απο την αναβαθμιση σε 9 αρα χαθηκε το boke effect απο την μπροστινη καμερα.Εχει τυχει και σε κανενα σας????
είναι εφέ θόλωμα στο πορτρέτο

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alanon
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

είναι εφέ θόλωμα στο πορτρέτο

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σε ευχαριστω πολυ το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι, είναι το παλιότερο

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομίζω φίλε γιατί το έχω τσεκάρει με πολλές άλλες συσκευές, αν διαβάσεις στο xda οι αναφορές είναι πολλές, δεν το λέω τυχαία και το ψάχνω γενικά

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν αμφιβαλλω καθολου οτι το ψάχνεις, απλώς κατέθεσα και τη δική μου εμπειρία χρήσης, που ειναι εντελώς απροβλημάτιστη στο κομμάτι που ανέφερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι ότι καλύτερο μου έχει τύχει, ΟΜΩΣ υπάρχει διαφορά προς το χειρότερο με την pie, παρόλα αυτά και πάλι η μπαταρία είναι ότι καλύτερο μου έχει τύχει.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 161 και με έχει ζαλισει το τηλέφωνο να το αναβαθμίσω με το ζορι στην 195. Νομίζω μάλιστα ότι μου τρώει αρκετή μπαταρία αφού όλη την ώρα μου βγάζει μηνύματα για να το αναβαθμίσω που φυσικά εγώ τα κλείνω διαρκώς. Μπορώ να κάνω κάτι να το μπερδέψω να μην μου βγάζει αυτή την αναβάθμιση ; Έχω ξετσεκαρει την αυτόματη εγκατάσταση καθώς επίσης και την εγκατάσταση κατά την διάρκεια της νύχτας!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να αναβάλουν τα updates κάνουν disable την εφαρμογή αναβάθμισης μέσω ADB.

Η εντολή είναι "pm disable-user --user 0 com.huawei.hwouc"

Μετά μέσα από την λίστα με τις εφαρμογες την κάνουν αναγκαστική διακοπή και καλό είναι να κανουν μια επανεκκίνηση.

Όταν θελήσουν να συνεχίσουν να λαμβάνουν ενημερώσεις τότε μέσω ADB την κάνουν πάλι enable με την εντολη "pm enable com.huawei.hwouc"

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Επειδή για καταγραφή κλήσεων στην 9αρα τελικά γίνεται μόνο με root και κάπου στο xda λένε έναν τρόπο ώστε να μπει στο δικό του dialer, θα ήθελα να μάθω,

1) υπάρχει κάποιος οδηγός για root της συσκευής;

2) Επίσης, αν κάνω root την συσκευή θα μπορώ να δέχομαι official updates;

3) Αν θα μπορώ να κάνω official updates, θα πρέπει να ξανακάνω root;

4) αν δε θα γίνονται τα official θα μπορώ να κάνω με κάποιο τρόπο χειροκίνητα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεο firmware update 9.0.0.199(C636E7R1P13)

 

huawei-p20-new-update-january-2019-549x1024.jpg

Edited by Djdeltavita
delete
Link to comment
Share on other sites

Για πιο μοντέλο? Γιατί αυτό που έχεις στο screenshot δεν είναι για το ευρωπαϊκό μοντέλο c432, αλλά για το c636. Και έχει το security patch του Ιανουαρίου που το έχει ήδη η 195, άρα λογικά δεν είναι καν καινούργιο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Βγηκε νεο firmware update 9.0.0.199(C636E7R1P13)

 

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ του p20pro εδώ και 3 μέρες με μετάβαση από p10 lite, το κινητό πολύ καλό και ειδικά η κάμερα η οθόνη και το ηχείο, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν υπάρχει σωτηρία με τις συσκευές της Huawei, το βράδυ χάνω από 6 μέχρι 10% με άλλες συσκευές το drain είναι 1 έως 3% έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα ρυθμίσεις και στο mate 10 pro και στο p20 pro, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαντακωνει τις συσκευές τις με τόσο κακό optimization, θα ρωτήσω και εσάς παιδιά αν είστε οκ με το stand by drain, και δεν αναφέρομαι όταν έχουμε φορτίσει στο 100% γιατί εκεί κρατάει καλά λόγο του τρικ όπως ακριβώς και με τα iphone

 

Στάλθηκε από το P20 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα συμφωνήσω και γω μαζί σου και με μερικούς ακόμα που το ανέφεραν....

Η μπαταρία δεν είναι κακή.... Είναι καλή αλλά όχι όπως θα έπρεπε να ήταν για 4000....Ειναι αβέβαιη..... Στο 100% καλά κρατάει.... Αλλες φορές το βράδυ με ΟΛΑ κλειστά χάνει 2 με 3%.....σε μερικά σημεία της μπαταριας μου χάνει μέχρι και 8% το βραδυ....Αλλες φορές κρατάει μια χαρά η μπαταρια και άλλες τρέχει σαν νεράκι πάντα με την ίδια χρήση και εφαρμογές....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω μαζί σου και με μερικούς ακόμα που το ανέφεραν....

Η μπαταρία δεν είναι κακή.... Είναι καλή αλλά όχι όπως θα έπρεπε να ήταν για 4000....Ειναι αβέβαιη..... Στο 100% καλά κρατάει.... Αλλες φορές το βράδυ με ΟΛΑ κλειστά χάνει 2 με 3%.....σε μερικά σημεία της μπαταριας μου χάνει μέχρι και 8% το βραδυ....Αλλες φορές κρατάει μια χαρά η μπαταρια και άλλες τρέχει σαν νεράκι πάντα με την ίδια χρήση και εφαρμογές....

 

Και εγώ κάτι τέτοιο έχω παρατηρήσει. Νομίζω είναι λίγο ασταθή η μπαταρία. Έχω την εντύπωση ότι σε κάποιους όταν είναι κοντά στο 100% η μπαταρία φεύγει πολύ δύσκολα ενώ σε άλλους, η μπαταρία πέφτει λες και είναι αέρας. Ενώ αργότερα όσο πέφτει περισσότερο μπορεί να ισχύει αντίστροφα - να πέφτει γρηγορότερα στην πρώτη περίπτωση και δυσκολότερα στην δεύτερη περίπτωση. Και έχω και τις υποψίες μου μήπως και ΔΕΝ είναι 4000 αλλά μικρότερης χωρητικότητας. Υπάρχει καμμία αξιόπιστη εφαρμογή που μπορεί να το διαπιστώσει αυτό; Είχα βάλει ένα προγραμματάκι παλαιότερα και το είχα αναφέρει στο forum και μου έβγαζε ότι είναι 3500 αλλά δεν ξέρω μήπως αυτό είχε κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο κρητήριο αναφέρετε ότι η μπαταρία δεν συμπεριφέρεται ως 4000mah αλλά ως μικρότερης χωρητικότητας? Έχετε κάποιο σημείο αναφοράς ή είναι δικές σας εκτιμήσεις? Πχ με 4000mah πιο άλλο κινητό έχει το multi-tasking του P20 pro και καλύτερη διάρκεια μπαταρίας?

Επίσης το ότι η συμπεριφορά της μπαταρίας μπορεί να είναι διαφορετική κάποιες ημέρες εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πχ από τα Google services που συνεχώς γίνεται update στην εφαρμογή χωρίς να το γνωρίζουμε και κάποιες φορές καταναλώνουν περισσότερο ή λιγότερο, από κάποια εφαρμογή που έγινε update και μπορεί καταναλώνει περισσότερο ή λιγότερο κλπ. Όλα αυτά επηρεάζουν την κατανάλωση σε idle κατάσταση αλλά και γενικότερα. Επίσης σε idle παίζει ρόλο και πόσες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο, αν έχουμε το WiFi ανοικτό κλπ. Τέλος, ο κατασκευαστής συστήνει το κινητό να το φορτίζουμε μόλις η μπαταρία φτάσει στο 20%. Οπότε εγώ δεν περιμένω να έχει την ίδια συμπεριφορά η μπαταρία όταν είναι κοντά στο 20% σε σχέση με το να είναι 40%, 70% ή 100%.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά το συγκρίνω με ένα s8 plus που έχω λόγω δουλειάς 1.5 χρόνο και βαλε....νομίζω ότι έχει 3500 η 3600 μπαταρία αν δεν κάνω λάθος....με τις ιδιες εφαρμογές που δουλεύω...ιδιο browsing.....το χω τσεκάρει και στο YouTube.... Μιλάω πάντα στο ίδιο επίπεδο μπαταριας....με απενεργοποιημενο ότι δεν χρειάζομαι και σε εκείνο+ίδιες αναλύσεις.... Φωτεινότητα...καλο σήμα.....και βλεπω ακριβώς την ίδια κατανάλωση.....γι αυτό και λεω ότι η μπαταρια είναι μια χαρά.... Αλλά δεν μου βγάζει ότι είναι 4000... .τι να πω ρε παιδια....μπορει να μαι και λάθος...ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για την σύγκριση.....απλα θέλω να δω και γω κάποιες γνωμες αν όντως φταίει η μπαταρια.... Το Android 9 ή γενικά η huawei....

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όποιος θέλει για να αλλάξω και λίγο θέμα... Ας περάσει κανένα screenshot με την αρχική του οθόνη..... Να δούμε κανένα όμορφο θέμα η κάποια ωραία τροποποίηση που έχει κάνει με κάποιον άλλον launcher....

Edited by Geodou91
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...