Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μεμβράνη είναι μια απλή πλαστική μεμβράνη. Μόλις βρεις μια καλή μεμβράνη η τζάμι, την αντικαθιστάς.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tempered δεν έχει με την καμία. Απλή ζελατίνα είναι - η οποία παραδόξως είναι πολύ καλή imho -

 

Τζάμι γλυκοκοιτάω της Spigen να πηγαίνει ασορτί με τη θήκη που του φοράω αλλά ακόμη είμαι στο windowshoping :lol:

 

Σε άλλα νέα, η αυτονομία της .203 φαίνεται να είναι παρόμοια με εκείνη της .195

Δεν έχω παρατηρήσει καμία άλλη αλλαγή σε κάμερα ή λοιπά στοιχεία του συστήματος.

Οπότε το θέμα της μπαταρίας δεν διορθώνεται ούτε με την 203. Ακόμη στην 195 με 1.5 ημέρα αυτονομία πλεον από 2 ημέρες και αναμένουμε την 203

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για τ' ακουστικά αλλά τον αντάπτορα για σύνδεση των 3.5mm ακουστικών

 

kostas2712

Μάλλον είναι και αυτός παθητικό adaptor χρειάζεται adaptor με ενσωματωμένο DAC βρήκα στο Amazon και παρήγγειλα.

Μήπως θα μπορούσες να βάλεις ένα σύνδεσμο με τον αντάπτορας που παρήγγειλες?

Link to comment
Share on other sites

Με την 203 ανέβηκε και άλλο επίπεδο η κάμερα. Τράβηξα μέχρι και 9mb φωτό που σημαίνει

ότι ελαττώθηκε περαιτέρω η συμπίεση των αρχείων και βελτιώθηκε η ποιότητα. Επίσης κάτι άλλαξαν και στην ΑΙ του. Όσοι τραβήξουν φωτό με τον ήλιο κόντρα θα καταλάβουν. Με μπαταρία δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να βάλεις ένα σύνδεσμο με τον αντάπτορας που παρήγγειλες?

 

Αυτόν εδώ, το δοκίμασα από φίλο που τον έχει και είναι τεράστια η διαφορά. Λένε ότι πολύ καλός είναι και ο adaptor της Google που έχει μέσα στα pixel αλλά δεν βρήκα από που να τον πάρω.https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07MGX4C4Q/ref=ppx_yo_mob_b_post_ship_o0_img?ie=UTF8&psc=1&th=1

Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλοι έχετε πάρει την 203? Εγώ με Voda Cu ακόμα ...

Λοιπόν 2 λογάκια για την κινητάρα μας! Το πήρα με ανταλλαγή στο public δίνοντας το mate 10 pro.

Μπαταρία / αυτονομία σχεδόν η ίδια, τα ηχεία και η ένταση καλύτερη στο P20 προ, το notch περίεργος αρχίζει να μου αρέσει :p, το notification led είναι πιο φωτεινό και σε καλύτερη θέση, το φλας είναι αρκετά πιο δυνατό και ίσως το wifi είναι ένα κλικ δυνατότερο μιας και πλέον έχω δυνατότερο σήμα στα ίδια σημεία που έπιανα και πριν.

Η κάμερα είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο. Έχει τόσο ποιοτική κάμερα που πραγματικά δεν χρειάζεται καν να την έχεις 40px και να έχεις τόσο μεγάλα αρχεία με κουτσουρεμένη αναλογία. Δοκιμάστε τα 7px που είναι 18:9 και πιάνει όλη την οθόνη και συγκρίνετέ την με την μεγαλύτερη, θα εκπλαγείτε με το πόσο μικρή διαφορά στην ποιότητα έχουν ακόμα και σε ζουμ. Μιλάω πάντα φυσικά με την αναλογία μεγέθους/ποιότητας! Εννοείτε πως στα 40px έχεις την βέλτιστη ποιότητα και οι φωτογραφίες απλά κεντάνε ακόμα και αν τις βάλεις στο pc και ζουμάρεις όσο δεν πάει.

Μετά τι άλλο να σχολιάσεις για την κάμερα, το απίστευτο ζουμ που έχει και ακόμα χωρίς τρίποδα βγάζει σταθερότατες φωτογραφίες βλέποντας πράγματα που ούτε με το μάτι δεν βλέπεις? Για τις νυχτερινές που πάλι χωρίς τρίποδα στις κάνει ... μέρα? Για το πανέμορφο πορτρέτο και γενικά τόσες πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ στην Huawei για το συγκεκριμένο κινητό που .... χτύπα ξύλο μην το ματιάσω, είναι από τα πιο ολοκληρωμένα της αγοράς αν πέσει κάτω από τα 400 ευρώ! Έρωτας πραγματικός και πιστέψτε με δεν ενθουσιάζομαι πολύ εύκολα.

Και μια τελευταία παρατήρηση για του netflix freaks ..., το P20 pro παίζει ένα κλικ καλύτερης ανάλυσης-ποιότητας από το mate 10 pro. Ένα ίδιο επεισόδιο που κατέβασα χθες σε μεγάλη ανάλυση, ήταν 800mb στο δικό μας, ενώ στο 10 ήταν 730mb! Εννοώ στην 9ρα και τα 2 και αναβαθμισμένα να παίζουν HD κανονικά με τις τελευταίες τροποποιήσεις στο επίπεδο Widevine L1.

Αν δεν μου πάθει τίποτα, το βλέπω χαλαρά μαζί μου για πολύ καιρό στην κατοχή μου! (μέχρι να πέσει το mate 20 pro και με την αντίστοιχη μελλοντική αλλαγή του public να το αλλάξω :lol::D)

Link to comment
Share on other sites

http://ppx_yo_mob_b_post_ship_o0_img?ie=UTF8&psc Αυτόν εδώ, το δοκίμασα από φίλο που τον έχει και είναι τεράστια η διαφορά. Λένε ότι πολύ καλός είναι και ο adaptor της Google που έχει μέσα στα pixel αλλά δεν βρήκα από που να τον πάρω.

Ευχαριστώ, όμως δεν ανοίγει το λινκ, είναι κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει τρόπος να πάρουμε raw αρχεία από τον μονόχρωμο αισθητήρα? 0

 

Υποτίθεται οτι raw μπορείς να πάρεις μόνο σε pro mode παρόλα αυτά στο monochrome δεν σε αφήνει να το επιλέξεις για κάποιο λόγο. Οπότε μάλλον δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, όμως δεν ανοίγει το λινκ, είναι κάτι λάθος?

 

Συγνώμη το διόρθωσα, https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B07MGX4C4Q/ref=ppx_yo_mob_b_post_ship_o0_img?ie=UTF8&psc=1&th=1

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Βρε αδέλφια... Τι συσκευαρα είναι αυτή!!!! Την πηρα σήμερα με ανταλλαγή mix 3 το οποίο είναι ότι πιο τίμιο υπάρχει στα λεφτά του. Βασικά το πήρα μπας κ ξεκολλήσω από rom kernel klp κ επειδή έψαχνα κινητό με Κάμερα! Τεσταρισα στο public το mate με s10+. Μπροστά ο Κινέζος! Να αναφέρω κ εδώ το super duper mi9 του οποίου η κάμερα τη νύχτα είναι για τα σκουπίδια. (το κράτησα 1 μέρα). Κατά τα άλλα οθόνη boe κλπ χωρίς πρόβλημα. Μπαταρία δεν έχω δει, περιμένω τις δικές σας γνώμες. ΠΟΛΎ ΩΡΑΊΑ ΣΥΣΚΕΥΉ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε αδέλφια... Τι συσκευαρα είναι αυτή!!!! Την πηρα σήμερα με ανταλλαγή mix 3 το οποίο είναι ότι πιο τίμιο υπάρχει στα λεφτά του. Βασικά το πήρα μπας κ ξεκολλήσω από rom kernel klp κ επειδή έψαχνα κινητό με Κάμερα! Τεσταρισα στο public το mate με s10+. Μπροστά ο Κινέζος! Να αναφέρω κ εδώ το super duper mi9 του οποίου η κάμερα τη νύχτα είναι για τα σκουπίδια. (το κράτησα 1 μέρα). Κατά τα άλλα οθόνη boe κλπ χωρίς πρόβλημα. Μπαταρία δεν έχω δει, περιμένω τις δικές σας γνώμες. ΠΟΛΎ ΩΡΑΊΑ ΣΥΣΚΕΥΉ!!!!

 

Καλορίζικο αλλά εδώ είναι το θέμα του P20 PRO.:p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση: είμαι με την 195 και ακόμα δεν έχω πάρει την 203. Το τηλέφωνό είναι αγορασμενο από Πλαίσιο. Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση: είμαι με την 195 και ακόμα δεν έχω πάρει την 203. Το τηλέφωνό είναι αγορασμενο από Πλαίσιο. Τι μπορεί να φταίει?

 

Μην ανησυχείς θα σου έρθει....και το δικό μου από wind είναι αγορασμένο αλλά δεν την έχω πάρει ακόμη....υπομονή....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα σου έρθει....και το δικό μου από wind είναι αγορασμένο αλλά δεν την έχω πάρει ακόμη....υπομονή....

 

Ok ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι raw μπορείς να πάρεις μόνο σε pro mode παρόλα αυτά στο monochrome δεν σε αφήνει να το επιλέξεις για κάποιο λόγο. Οπότε μάλλον δεν γίνεται.

Αυτό παρατήρησα και εγώ . Κρίμα πολύ χαζό . Οι μονόχρωμοι αισθητήρες είναι πολύ πιο ευαίσθητοι από τους έγχρωμους . Θα ήταν χρήσιμο να έχουμε raw σε μονόχρωμο . Να ρωτήσω αν ο μονόχρωμος συμβάλει στην κανονική φωτό ? Με ένα πρόχειρο πείραμα που έκανα μου φαίνεται πως όχι . Αν καλύψουμε στην κανονική λειτουργία τον έγχρωμο αισθητήρα δεν βλέπουμε τίποτα από τους άλλους δυο. Αντίθετα στο p20 lite που έκανα το ίδιο πείραμα αν καλύψουμε τον έγχρωμο βλέπουμε από τον μονόχρωμο κανονικά . Τελικά γιατί υπάρχει μόνο για ασπρόμαυρη φωτό ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύεις στα 10mp, χρησημοποοιει την ευαισθησία του μονόχρωμο φακού για το τελικό αποτέλεσμα (ακριβώς αυτός είνσι ένας από τους λόγους που τοποθετήθηκε ο μονόχρωμος στο pro. . Όταν δουλεύεις τον 40ρι τότε όχι.

 

 

Το p20 lite δεν έχεις μονόχρωμο φακό.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι σε φωτογραφίες με επιλογή στα 40mb η εικόνα όταν βλέπω μέσα από το κινητό κάνει κάτι σαν νερά. Σαν να βλέπεις τηλεόραση μέσα από κινητό. Προφανώς είναι κάτι με την ανανέωση των καρέ στην οθόνη.

 

Το κάνει και σε εσάς?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρετε περί φωτογραφίας έκανα και εγώ κάποιες δοκιμές συνήθως με αυτόματο φλας, master AI ενεργοποιημένο και καθόλου επαγγελματική ρύθμιση. ΔΕΝ είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, ερασιτέχνης είμαι αλλά έχω κάποιες γνώσεις. Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους και θα αναφέρω τα ακόλουθα:

 

1) Δεν αξίζει να βγάζουμε φωτογραφίες σε 40MP γιατί δεν φαίνεται καμία ιδιαίτερη βελτίωση στις φωτογραφίες και μεγαλώνει το αρχείο δίχως λόγο και το σημαντικότερο δεν έχουμε την δυνατότητα για φωτογραφία μακρινών αποστάσεων. Έχει μόνο 1x και τίποτε άλλο.

 

2) Δεν αξίζει να βγάζουμε φωτογραφίες σε [1:1] (7MP) διότι παρά είναι μικρό το κάδρο.

 

3) Δεν αξίζει να βγάζουμε φωτογραφίες σε [18:9] (7MP) διότι από ότι κατάλαβα κάνει το εξής: παίρνει την παραδοσιακή φωτογραφία με [4:3] (10 MP), έχει κάνει zoom in και μετά crop. Και σου την εμφανίζει ως πιο “γεμάτη” στην οθόνη του κινητού αλλά στην ουσία δεν κερδίζεις τίποτα αλλά χάνεις πάνω και κάτω κιόλας που σου τα κόβει! Και όχι μόνο αυτό αλλά αν έχεις για παράδειγμα ένα αντικείμενο εστίασης που είναι κοντά σου, αυτό μετά στην [18:9] θα φανεί σαφώς πιο κοντινό αφού έχει κάνει zoom in αλλά δεν θα έχει κάποια ιδιαίτερη πληροφορία παραπάνω αλλά αντιθέτως θα φαίνεται πιο θαμπό και με λιγότερο πληροφορία σε σχέση αν το έβλεπες zoom out στην [4:3] 10MP. Αν τώρα έχουμε ένα τοπίο που οι πληροφορίες είναι μακρινές, δεν θα καταλάβουμε απολύτως καμία διαφορά / βελτίωση μεταξύ των δύο διαφορετικών μεγεθών φωτογραφίας. Άρα δώρο άδωρο.

 

4) Αυτό που μου άρεσε ήταν το HDR (το βρίσκουμε στο “Περισσότερα”) αλλά θέλει και αυτό βελτιώσεις σε πρόγραμμα όπως πχ Photoshop. Το HDR από ότι έχω καταλάβει (μπορεί να κάνω λάθος) κάνει λήψη μιας φωτογραφίας και εκεί που είναι σκοτεινό κατά κάποιο τρόπο αναλαμβάνει να κρατήσει τις σκιές αλλά και να φωτίσει την περιοχή, διατηρώντας την πληροφορία και να μην είναι ούτε σκοτεινό αλλά ούτε και πολύ φωτεινό. Και έτσι παντρεύεται ένα ωραίο αποτέλεσμα μαζί μεταξύ σκιών, φωτός και πληροφοριών. Το αρνητικό είναι ότι σε κάποια σημεία όπως είναι αναμενόμενο είναι πιο φωτεινά που δεν χρειάζεται. Οπότε αν κάποιος θέλει μετά να την επεξεργαστεί σε κανένα photoshop, θα δει πολύ καλά αποτελέσματα. Για παράδειγμα εγώ μόνο ένα πράγμα πείραξα - contrast +40 και η φωτογραφία HDR έγινε πολύ καλύτερη από ότι ήταν αρχικά. Δεν μπήκα σε διαδικασία χρωμάτων και λοιπών λειτουργιών.

 

5) Το διάφραγμα καλούτσικο είναι, νομίζω ότι δεν θα μπορεί να δεχθεί και άλλες βελτιώσεις γιατί μάλλον είναι θέμα hardware και όχι software.

 

Μετά έκανα κάποια συγκριτικά με δύο άλλες φωτογραφικές που τις έχω χρόνια. Η μία είναι η Canon G9 και η Panasonic GH3 (mirroless με φακό Lumix Vario [35-100mm f/2.8] πιο πολύ για κοντινά - πορτρέτα κλπ που κοστίζει 1.000ευρώ). Ειδικά η Panasonic είναι πιο καλή σε βίντεο και κάπως σε χαμηλό φωτισμό. Οπότε είχα περιέργεια τι αποτελέσματα θα έβγαιναν. Και οι δύο ΔΕΝ είναι νέες φωτογραφικές αλλά δεν είναι ούτε χάλια, ούτε καταπληκτικές. Μια μέση κατάσταση.

 

6) Σε μακρινή απόσταση (1x) σε εσωτερικό χώρο και όλα αυτόματα σε όλες, η φωτογραφία του P20 Pro σε γενικές γραμμές ήταν η καλύτερη. Είχε πιο καλό φωτισμό που πλησίαζε την πραγματικότητα και απλά στην Panasonic είχε ωραία χρώματα αλλά έχανε σε πληροφορία δεξιά, αριστερά, πάνω και κάτω αφού ο φακός της είναι κυρίως για κοντινά.

 

7) Σε κοντινή απόσταση φυσικά ήταν η καλύτερη στην Panasonic με την σωστή εστίαση στο μπροστινό θέμα, με θάμπωμα πίσω (όσο έπρεπε και όπου έπρεπε - το περιβόητο bokeh), όμορφα χρώματα και με πολύ πληροφορία στην ποιότητα / ανάλυση. Μετά δεύτερη ερχόταν και πάλι του Huawei και τρίτη της Canon.

 

8) Σε χαμηλό φωτισμό ήταν ανάμεικτες εντυπώσεις. Πρώτα δοκίμασα κλειστό χώρο, ένα σκοτεινό δωμάτιο με πολύ χαμηλό φωτισμό. Η Canon έβγαλε χωρίς φλας μια μαυρίλα σκέτη αλλά με το φλας τα έβγαλε ικανοποιητικά. Πολύ φωτεινό, με σωστά χρώματα και κάπως καλή πληροφορία (δηλαδή όχι θαμπά). Και μετά έχουμε το P20 που είναι στην μέση. Ναι μεν ήταν φωτεινό αλλά είτε δοκίμασα στο “Φωτογραφία”, είτε στο “Νύχτα” δεν μου έβγαλε σωστά χρώματα και στην πρώτη περίπτωση είχε αρκετό noise (θόρυβο) και στην δεύτερη περίπτωση της “Νύχτας”, αυτό το noise το εξομαλύνει και νομίζω το κάνει χειρότερο γιατί ναι μεν καθαρίζει το noise αλλά ότι λίγη πληροφορία υπήρχε πλέον δεν υπάρχει. Για παράδειγμα στο δωμάτιο που δοκίμασα την “Φωτογραφία” υπήρχε μια κούτα παπουτσιών που έγραφε Puma. Δεν φαίνεται πολύ καθαρά αλλά καταλαβαίνεις ότι αυτό γράφει. Ε στην φωτογραφία από “Νύχτα”, άντε να καταλάβεις μόνο το πρώτο γράμμα P. Όλα τα υπόλοιπα γράμματα είναι ενωμένα μεταξύ τους. Και το έβγαλα και 2 φορές μήπως και δεν είχα εστιάσει καλά αλλά και στις 2 το ίδιο ήταν. Αυτό αν θυμάμαι καλά το είχαν αναφέρει και άλλοι στο forum που την χαλάει την φωτογραφία. Η Panasonic όχι καλά.

 

9) Σε χαμηλό φωτισμό σε εξωτερικό χώρο όπου υπήρχε ένας μερικός φωτισμός - πχ νύχτα, έξω στον δρόμο με τα φώτα / λάμπες. Η Canon άθλια αποτελέσματα. Δεν φτάνει το φλας μακριά και βγαίνουν σκοτεινά - μαύρα και με πολύ θόρυβο. Η Panasonic καλά αποτελέσματα αλλά όταν έχεις όμως τέτοιο φακό που είναι για κοντινά, δεν σε εξυπηρετεί. Ούτε τοπίο, ούτε τίποτα. Οπότε η καλύτερη ήταν του P20 Pro ΑΛΛΑ με την εξής παρατήρηση. Οι φωτογραφίες και πάλι που δοκίμασα σε “Νύχτα” είναι πολύ χειρότερες σε σχέση με τις απλές σε “Φωτογραφία”. Σκίζει την φωτογραφία το “Νύχτα”. Λες και μπαίνει φίλτρο μπογιάς σε πίνακα! Καλύτερα φωτογραφία απλή με αυτόματο φλας και όχι αναμμένο (γιατί και αυτό το δοκίμασα και είναι χειρότερο) παρά σε “Νύχτα” και ας την βγάζει την φωτογραφία από νύχτα σε ημέρα!

 

Στην οθόνη του κινητού όλα φαίνονται υπέροχα διότι είναι μικρή οθόνη. Αν όμως βάλετε τις φωτογραφίες σε καλή οθόνη, όπως τις έβαλα σε IPS LCD φαίνονται όλες οι δυσάρεστες πτυχές τους. Θα μου πείτε μετά εντάξει αν τις παραμετροποιήσεις, με διάφορες ρυθμίσεις, μπορεί να βγάζει ακόμη καλύτερες κλπ κλπ. Ναι μπορεί αλλά νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος δεν θα μπει σε αυτήν την διαδικασία. Για αυτό και έβαλα σε όλες αυτόματο ενώ θα μπορούσα και να δοκίμαζα και χειροκίνητο (manual) όπως πχ στην Canon που έχω κάτι έτοιμα presets αλλά αυτό θα έπρεπε να το κάνω σε όλες και θα έπαιρνα 800 διαφορετικά αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές, βγάζει το κινητό ικανοποιητικές για τα λεφτά του και για τις δυνατότητες του. Είναι μια καλή λύση πιστεύω για φωτογραφίες on the go που την έχεις ανά πάσα στιγμή στην τσέπη σου. Δεν θα αντικαταστήσει φυσικά τις mirrorless / dslr αλλά είναι ένα καλό βήμα. Ειδικά που υπάρχει και ο ανταγωνισμός, φαίνεται ότι θα βελτιωθεί και άλλο αυτή η κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η αναλυση σου και ΠΟΛΥ χρησιμη

 

μια ερωτηση μονο

 

γιατι βαζεις φλας το βραδυ?

 

 

εχω ασχοληθει κι εγω λιγο με την φωτογραφια και φλας χρησιμοποιω κυριως την ημερα για τις σκιες που αφηνει ο ηλιος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ενα θεμα που θεωρω εγω σοβαρο ειναι το χασμα μεταξυ 40 και 10mb στην επιλογη φωτογραφιας

 

δηλαδη αν σταματησουμε το 40, ειναι σαν να εχουμε κινητο των 10mb στην πραγματικοτητα

 

επρεπε να δινει και μια επιλογη στα 24mb

 

κριμα

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η αναλυση σου και ΠΟΛΥ χρησιμη

 

μια ερωτηση μονο

 

γιατι βαζεις φλας το βραδυ?

 

 

Γιατί όταν πρόκειται να βγει το φλας, εκείνη την στιγμή βγαίνει και η φωτογραφία. Επομένως δίνει έναν extra φωτισμό στο όλο σκοτεινό σημείο. Αν είναι μακριά αυτό που θέλουμε να τραβήξουμε, το φλας ναι μου φαίνεται δεν κάνει δουλειά (πχ στο αυτόματο δεν θα ανοίξει καν το φλας) αλλά αν είμαστε κοντά στο αντικείμενο, θα φωτιστεί με το φλας και θα βγει πιο καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύεις στα 10mp, χρησημοποοιει την ευαισθησία του μονόχρωμο φακού για το τελικό αποτέλεσμα (ακριβώς αυτός είνσι ένας από τους λόγους που τοποθετήθηκε ο μονόχρωμος στο pro. . Όταν δουλεύεις τον 40ρι τότε όχι.

 

 

Το p20 lite δεν έχεις μονόχρωμο φακό.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Άρα στην οθόνη αναπαράγεται μόνο ότι βλέπει ο έγχρωμος αισθητήρας και όχι ο ασπρόμαυρος αν και λαμβάνετε υπ όψιν στο τελικό αποτέλεσμα μέσο software και μόνο στα 10 mpixel . Παραμένει πάντως φάουλ ότι δεν περνούμε raw από τον μονόχρωμο .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...