Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nikstar αυτό το 100% του κινητού η αλήθεια είναι ότι είναι απίστευτο και φαντάζομαι ότι το έχουν όλοι.....φαντασου απ την πρώτη φορτιση μέχρι και τώρα μπορεί να μου βγάλει και 40 λεπτά σοτ με WiFi ανοιχτό....βιμπερ....internet και youtube να παίζουν......μεχρι να πέσει στο 99....

 

Εποχές LG g2... ίδιο καλιμπράρισμα είχε το set up της μπαταρίας του ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια ερώτηση: μπορούμε με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσουμε αυτήν την μπλε γραμμή που αφήνει καμιά φορά το δάκτυλό μας στην οθόνη; Για παράδειγμα φαίνεται όταν πληκτρολογούμε μήνυμα και αντί να πληκτρολογούμε ένα ένα τα γράμματα, κάνουμε gestures κλπ. Αυτήν την γραμμή εννοώ. Ρωτάω γιατί πχ σε κάτι pdf που διαβάζω, πολλές φορές αντί να κάνει scrolling μου αφήνει αυτήν την γραμμή και δεν κάνει scrolling και είναι κάπως εκνευριστικό. Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει αυτό που δεν κάνει σωστά το scrolling αλλά έστω να το απενεργοποιούσα με κάποιο τρόπο να δοκίμαζα.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια ερώτηση: μπορούμε με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσουμε αυτήν την μπλε γραμμή που αφήνει καμιά φορά το δάκτυλό μας στην οθόνη;

 

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά, στο πληκτρολόγιο πάτα το + που είναι αριστερά πάνω, μετά το γρανάζι, μετά δεξιά πάνω το γρανάζι με το +, θα σου ανοίξει η εφαρμογή του πληκτρολόγιου, επιλέγεις πληκτρολόγηση, μετά πληκτρολόγηση κι αυτόματη διόρθωση, έπειτα στο εισαγωγή κίνησης επιλέγεις κινήσεις αντί για Flow.

 

 

Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει, αλλά στο Mate 10 Pro γίνεται μπαίνοντας στην εφαρμογή μηνυμάτων -> 3 τέλειες πάνω δεξιά -> ρυθμίσεις -> ήχοι κουδουν και δόνηση.

Επίσης με σχετικά παρόμοιο τρόπο δύναται να ρυθμιστούν διαφορετικοί ήχοι για τους λογαριασμούς email που έχω στην stock εφαρμογή.

 

Δεν νομίζω να πιάνει στο P20 pro αυτό γιατί δεν εχουν την εφαρμογή μηνύματα της Huawei αλλά το Android messages της Google.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά, στο πληκτρολόγιο πάτα το + που είναι αριστερά πάνω, μετά το γρανάζι, μετά δεξιά πάνω το γρανάζι με το +, θα σου ανοίξει η εφαρμογή του πληκτρολόγιου, επιλέγεις πληκτρολόγηση, μετά πληκτρολόγηση κι αυτόματη διόρθωση, έπειτα στο εισαγωγή κίνησης επιλέγεις κινήσεις αντί για Flow.

 

Όχι, ήθελα βασικά να απενεργοποιήσω γενικά αυτή την μπλε γραμμή και όχι μόνο στο πληκτρολόγιο. Αυτό που μου έγραψες πράγματι απενεργοποίησε την γραμμή στα μηνύματα, στο swiftkey αλλά φοβάμαι ότι θα εξακολουθεί να υπάρχει γενικότερα στην όλη διαχείριση του τηλεφώνου και άρα και στα pdf που με ενδιαφέρει περισσότερο. Ξέρουμε πως ονομάζεται αυτή η μπλε γραμμή / δέσμη μπας και το ψάξω στο google?

Link to comment
Share on other sites

Με pie εδώ και 4 φορτίσεις..

Ντουκι η μπαταρία, κάμερα βελτιωμένη.. Κινητάρα, τόσο απλά! a75386e73fe5568b802f580017d98b19.jpg

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται να έχουμε άλλο ήχο για sms και άλλο για ειδοποιήσεις?

Στην 8.1 υπήρχε ένας οδηγός για αυτό, αλλά τώρα με την 9 δεν δουλεύει.

 

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - εφαρμογές - messages - διαχείριση ειδοποιήσεων - ήχος

 

 

Kι εγώ την ίδια απορία έχω. Μου είναι πολύ ενοχλητική αυτή η ταυτόσημη ηχητική ειδοποίηση γιατί έχω ένα επαγγελματικό ημερολόγιο στο οποίο περνάω πολλά δεδομένα και δε γνωρίζω (αν δεν το ανοίξω) αν η ειδοποιηση αφορά συμβάντα-ραντεβού ή εισερχόμενα μηνύματα.

Την ίδια απάντηση και σε σένα, και όποια εφαρμογή έχει ειδοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βάλεις ξεχωριστό ήχο

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα. Τι προτεινετε για widgets ρολοι με πρόγνωση (αξιόπιστη) καιρου;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια ερώτηση: μπορούμε με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσουμε αυτήν την μπλε γραμμή που αφήνει καμιά φορά το δάκτυλό μας στην οθόνη; Για παράδειγμα φαίνεται όταν πληκτρολογούμε μήνυμα και αντί να πληκτρολογούμε ένα ένα τα γράμματα, κάνουμε gestures κλπ. Αυτήν την γραμμή εννοώ. Ρωτάω γιατί πχ σε κάτι pdf που διαβάζω, πολλές φορές αντί να κάνει scrolling μου αφήνει αυτήν την γραμμή και δεν κάνει scrolling και είναι κάπως εκνευριστικό. Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει αυτό που δεν κάνει σωστά το scrolling αλλά έστω να το απενεργοποιούσα με κάποιο τρόπο να δοκίμαζα.

Σας ευχαριστώ.

 

Ρυθμίσεις - έξυπνη βοήθεια - έλεγχο κίνησης - λήψη στιγμιότυπου οθόνης, απενεργοποίησε το

Ρυθμίσεις - έξυπνη βοήθεια - έλεγχο κίνησης - διαιρεμένη οθόνη, απενεργοποίησε το

 

 

 

Kαλημερα. Τι προτεινετε για widgets ρολοι με πρόγνωση (αξιόπιστη) καιρου;

 

Την default

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - έξυπνη βοήθεια - έλεγχο κίνησης - λήψη στιγμιότυπου οθόνης, απενεργοποίησε το

Ρυθμίσεις - έξυπνη βοήθεια - έλεγχο κίνησης - διαιρεμένη οθόνη, απενεργοποίησε το

 

 

 

 

 

Την default

Εχω περασει τον nova αλλα το witdgets to δικο του δεν το βρισκω...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - εφαρμογές - messages - διαχείριση ειδοποιήσεων - ήχος

Νάσαι καλά, δύσκολο να το έβρισκα εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - εφαρμογές - messages - διαχείριση ειδοποιήσεων - ήχος

 

 

 

Την ίδια απάντηση και σε σένα, και όποια εφαρμογή έχει ειδοποιήσεις με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βάλεις ξεχωριστό ήχο

 

Σ ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια φίλε :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - έξυπνη βοήθεια - έλεγχο κίνησης - λήψη στιγμιότυπου οθόνης, απενεργοποίησε το

Ρυθμίσεις - έξυπνη βοήθεια - έλεγχο κίνησης - διαιρεμένη οθόνη, απενεργοποίησε το

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/k0nxPP5

 

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα, το οποίο φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα.

Στα recent apps μετά από μερική χρήση δεν μου εμφανίζει τις "προεπισκοπίσεις" των εφαρμογών που έχω ανοιχτές αλλά κενά κουτιά.

 

Σημειώσεις:

Είμαι στην .163 σε stock EMUI9.

Μόλις πήρα το update σε Emui9 έκανα hard reset άνευ restore (aka το έστησα από την αρχή).

Οι ρυθμίσεις για τις εφαρμογές έιναι οι "μαμά" δίχως να έχω επέμβει (πλην ήχων λ.χ. και wallpaper)

Μετά από restart εμφανίζονται κανονικά οι εικόνες αλλά ύστερα από μερικές ώρες χρήσης επανέρχεται.

Ίσως είναι κάποιο θέμα διαχείρισης μνήμης; Κάποια "επιθετική" ρύθμιση του Emui;

 

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς επιτυχώς το θέμα αυτό (αν του/της έχει προκύψει) ;

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Με pie εδώ και 4 φορτίσεις..

Ντουκι η μπαταρία, κάμερα βελτιωμένη.. Κινητάρα, τόσο απλά!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με WiFi ή και 4g? Εγώ προσωπικά δεν έχω δει στην 9 πάνω από 5-5.5 ώρες sot με μεικτή χρήση WiFi και 4g, κυρίως 4g.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε ποιο τζαμακι spiegen πήρες ακριβως πήρες;;

Spigen GLAS.tR Slim Full Face Tempered Glass (Huawei P20 Pro) αυτό;; και ξέρεις μαγαζί στην Αθήνα μα το αγοράζεις και να στο βάζουν κιόλας;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα, το οποίο φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα.

Στα recent apps μετά από μερική χρήση δεν μου εμφανίζει τις "προεπισκοπίσεις" των εφαρμογών που έχω ανοιχτές αλλά κενά κουτιά.

 

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Εφαρμογές - Πάνω δεξιά στις 3 τελίτσες - Ειδική πρόσβαση - Βελτιστοποίηση μπαταρίας - Πατάς στο δεν επιτρέπεται κι επιλέγεις όλες οι εφαρμογές - Τις κάνεις όλες δεν επιτρέπεται (αυτό που λέει ότι θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία)

 

Ρυθμίσεις - Μπαταρία - Εκκίνηση εφαρμογών - Τις κάνεις όλες χειροκίνητες - μετά πάνω δεξιά στις 3 τελίτσες - Μη αυτόματη διαχείριση - Βάζεις σε όλες το τρίτο (εκτέλεση στο παρασκήνιο) και το πρώτο και το δεύτερο σε όσες θέλεις να ξεκινούν μόνες τους.

 

Δοκίμασε με αυτες τις ρυθμίσεις να δεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Με WiFi ή και 4g? Εγώ προσωπικά δεν έχω δει στην 9 πάνω από 5-5.5 ώρες sot με μεικτή χρήση WiFi και 4g, κυρίως 4g.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Έχει αναφερθεί ότι SOT με SOT δεν είναι το ίδιο.

Δεν ξέρεις πως το δουλεύει ο καθένας το κινητό του, πως το έχει στημένα και κυρίως σε πόσες ώρες από την φόρτιση είχε το συγκεκριμένο SOT.

Mπορεί για παράδειγμα να είχε 8 ώρες SOT σε 8 ώρες από τη φόρτιση, που φυσικά δεν θα είναι εφικτό κάτι τέτοιο σε μια ημέρα χρήσης..

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι δουλεύει μια χαρά το acr με pie. Δούλευε πριν την επαναφορά, δουλεύει και μετά την επαναφορά.

 

 

Στάλθηκε από P20 Pro

Αγορασμενη την εχω και εγω.Μπορεις να μου πεις ακριβως τι ρυθμισεις θελει για να δουλεψει σωστα η εγγραφη; Δουλευει αλλα ο συνομιλητης ακουγεται πολυ χαμηλα.Το εχω ρυθμισει στο mic k mp3

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ότι SOT με SOT δεν είναι το ίδιο.

 

Δεν ξέρεις πως το δουλεύει ο καθένας το κινητό του, πως το έχει στημένα και κυρίως σε πόσες ώρες από την φόρτιση είχε το συγκεκριμένο SOT.

 

Mπορεί για παράδειγμα να είχε 8 ώρες SOT σε 8 ώρες από τη φόρτιση, που φυσικά δεν θα είναι εφικτό κάτι τέτοιο σε μια ημέρα χρήσης..

Η χρήση που κάνω είναι στάνταρ κάθε εργάσιμη ημέρα(Δ-Π) .

Το κινητό δεν σβήνει ποτέ.

-05:50 ξυπνάω.

-06:15-07:00 spotify&bluetooth στο λεωφορείο για την δουλειά.

-Από τις 07:00 το πρωί το δουλεύω με 2 κάρτες ανοικτές, η μία 4g και χρήση δεδομένων ή άλλη GSM για ομιλία μόνο. Μία Cosmote, μία What's up.

Chrome, viber, messenger, Instagram, WhatsApp κ κλήσεις από 0,5 έως κ 3 ώρες πολλές φορές.

-Τα δεδομένα & η 2η κάρτα κλείνουν στις 15:00 και από εκείνη την ώρα έως κ περίπου τις 02:00 που κοιμάμαι το έχω με WiFi, εκτός κ αν βγω εκτός σπιτιού κλπ.

-02:00-05:50 airplane mode+υπερεξοικονόμηση.

Ώρες χρήσης σχεδόν πάντα από 1 ημέρα και πάνω κάθε φορά.

Με αυτή την χρήση αν πχ το φορτίσω 100%,στην δουλειά στις 09:00,την άλλη ημέρα στις 09:00 θα έχω υπόλοιπο 25-30%.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής περίεργο πρόβλημα που δεν μπορώ να προσδιορίσω από πότε ξεκίνησε.

 

Το τηλέφωνο μου δεν κλειδώνει με τπτ, είτε με δακτυλικο αποτύπωμα είτε με αναγνώριση προσώπου είτε με κωδικό μόνο, ότι και να έχω βάλει το τηλέφωνο ξεκλειδώνει στην κεντρική οθόνη από τον οποιοδήποτε.

 

Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα; είμαι σίγουρος ότι είναι κάποιο bug

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το έξυπνο ξεκλείδωμα όταν βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο μέρος, πχ σπίτι, ή με κάποια συσκευή Bluetooth;

 

Έλεγξε το στις ρυθμίσεις - > ασφάλεια και απόρρητο - > κωδικός πρόσβασης για το κλείδωμα της οθόνης - > έξυπνο ξεκλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το έξυπνο ξεκλείδωμα όταν βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο μέρος, πχ σπίτι, ή με κάποια συσκευή Bluetooth;

 

Έλεγξε το στις ρυθμίσεις - > ασφάλεια και απόρρητο - > κωδικός πρόσβασης για το κλείδωμα της οθόνης - > έξυπνο ξεκλείδωμα.

 

Εισαι αρχηγός, αυτό ήταν.

Σε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά εδώ μέσα για την τόσο πολύτιμη βοήθειά τους.

Σαν αρχάριος νευρίασα με την 9, αλλά τώρα ήδη λύθηκαν κάποια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ηθελα την γνωμη σας αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τα Huawei AM61, https://www.skroutz.gr/s/13261069/Huawei-AM61.html

 

ευχαριστω πολύ. :)

Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...