Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φίλος έχει δίκιο. Στο iPhone σου έρχεται ειδοποίηση που λέει "υπάρχουν νέες ρυθμίσεις για τον πάροχο σας"

Οπότε κάποιος που δεν γνωρίζει θεωρεί ότι πρόκειται ίσως για τις άλλες υπηρεσίες και δέχεται.

Αυτόματα γίνεται εγκατάσταση και μετά υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που χρειάζονται ειδοποιησεις και ενημερώσεις.

Μπορεί να καταναλωνεις 30kb αυτοί όμως θα σου πάρουν το ευρώ ακόμα και με 1.

 

Δυστυχώς τα smartphones για να είναι smart χρειάζονται ένα data plan έστω και 200MB το μήνα.

 

δεν ειναι μονο αυτο καποιοι αφηνουν το κινητο χωρις αναβαθμησεις...για αυτο οταν παιρνουμε smartphone πρεπει να ξερουμε γιατι το παιρνουμε

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τις χρεώσεις internet.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι τίθεται θέμα κλοπής.

 

Για να σε χρέωσε 30 ευρώ σημαίνει οτι χρησιμοποιούσε η γυναίκα σου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εστω και λίγο το ιντερνετ. Σε πληροφορώ πως αν δεν υπήρχε η υπηρεσία αυτή ενεργοποιημένη θα πλήρωνες πολλά παραπάνω απο 30.

 

Λέμε τι λέμε για τις εταιρείες κινητής αλλά τουλάχιστον να δεχόμαστε και τα όποια θετικά κάνουν. Και η συγκεκριμένη υπηρεσία βγήκε για να προστατεύσει απο την αλόγιστη χρήση. Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιεί καθόλου το ιντερνετ, σβήσε εντελώς το apn και τελείωσε.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα smartphones για να είναι smart χρειάζονται ένα data plan έστω και 200MB το μήνα.

 

Δυστυχώς τα smart phones δεν θέλουν dumb users... :lol:

Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω μια ερώτηση σε κατάστημα μιας και

μάλλον θα βάλω κ εγώ το full σημα..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτή την προσφορά!

 

http://www.groupon.gr/deals/special-deal/vodafone-sidedeal/334355

(Έληξε!)

Edited by elektron
Link to comment
Share on other sites

Που κατάντησε ολόκληρη vf... να πουλάει μαζί με τα μικρομάγαζα :-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

"Δωρεάν κινητό με σύνδεση σε όλα τα Vodafone Unlimited και Vodafone Οικονομικά προγράμματα συμβολαίου από €25 και άνω."

 

Σε ποια κινητά αναφέρεται ;

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα , αν οχι διορθωστε με , αν εχουμε στικακι και αγορασουμε πακετο sim και χρονοπου κανει 20 ευρω θα εχουμε 10 μερες και 10GB διαθεσιμα.

Αν τελειωσουν αντι να κανουμε ανανεωση βαζουμε παλι αλλη sim με 20 ευρω και εχουμε παλι 10 μερες ή 10GB.

 

Προφανως συμφερει καλυτερα.

 

 

Έχουν αλλάξει πλέον οι διαθέσιμοι χρόνοι ανανέωσης και είναι:

 

30 λεπτά με 2€ και 300ΜΒ

1 μέρα με 5€ και 1GB

15 μέρες με 20€ και 1GB

Link to comment
Share on other sites

"Δωρεάν κινητό με σύνδεση σε όλα τα Vodafone Unlimited και Vodafone Οικονομικά προγράμματα συμβολαίου από €25 και άνω."

 

Σε ποια κινητά αναφέρεται ;

 

Δεν αναφέρει! Προφανώς μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο e-shop της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απορία. Έχω επαγγελματικό ευέλικτο πρόγραμμα που προσφέρει και χρόνους σύνδεσης καρτο-ίντερνετ όπως λέει. Σήμερα που δεν είχα ίντερνετ με την adsl, συνέδεσα το τηλέφωνο με το pc-suite και μπήκα κανά δεκάλεπτο λειτουργώντας το σαν μόντεμ σκεφτόμενος ότι θα αφαιρεθεί αυτόματα από τον χρόνο που έχω. Αλλά μάλλον δεν παίζει έτσι από ότι κατάλαβα μετά. Ελπίζω και να μη χρώθηκα πολύ για 5 ΜΒ που κατέβασα.

Πώς αγοράζουμε χρόνο που αφαιρείται από το δωρεάν. Και μετά πώς μπαίνουμε και το δηλώνουμε?

Μπλέχτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απορία. Έχω επαγγελματικό ευέλικτο πρόγραμμα που προσφέρει και χρόνους σύνδεσης καρτο-ίντερνετ όπως λέει. Σήμερα που δεν είχα ίντερνετ με την adsl, συνέδεσα το τηλέφωνο με το pc-suite και μπήκα κανά δεκάλεπτο λειτουργώντας το σαν μόντεμ σκεφτόμενος ότι θα αφαιρεθεί αυτόματα από τον χρόνο που έχω. Αλλά μάλλον δεν παίζει έτσι από ότι κατάλαβα μετά. Ελπίζω και να μη χρώθηκα πολύ για 5 ΜΒ που κατέβασα.

Πώς αγοράζουμε χρόνο που αφαιρείται από το δωρεάν. Και μετά πώς μπαίνουμε και το δηλώνουμε?

Μπλέχτηκα.

 

Πιθανότατα να χρεώθηκες μόνο €1, καθώς απ' ότι γνωρίζω έχει ενεργοποιηθεί σε όλα τα κινητά το πρόγραμμα €1 ανά ημέρα σύνδεσης. Για να παίξει μέσω καρτίντερνετ, πρέπει να συνδεθείς με το apn web.session.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει πλέον οι διαθέσιμοι χρόνοι ανανέωσης και είναι:

 

30 λεπτά με 2€ και 300ΜΒ

1 μέρα με 5€ και 1GB

15 μέρες με 20€ και 1GB

 

Καλά αυτές οι καινούργιες χρεώσεις είναι τουλάχιστον αστείες... Ειδικά το 20€ για 1gb είναι απλά μοναδική ευκαιρία... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι τίθεται θέμα κλοπής.

 

Για να σε χρέωσε 30 ευρώ σημαίνει οτι χρησιμοποιούσε η γυναίκα σου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εστω και λίγο το ιντερνετ. Σε πληροφορώ πως αν δεν υπήρχε η υπηρεσία αυτή ενεργοποιημένη θα πλήρωνες πολλά παραπάνω απο 30.

 

Λέμε τι λέμε για τις εταιρείες κινητής αλλά τουλάχιστον να δεχόμαστε και τα όποια θετικά κάνουν. Και η συγκεκριμένη υπηρεσία βγήκε για να προστατεύσει απο την αλόγιστη χρήση. Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιεί καθόλου το ιντερνετ, σβήσε εντελώς το apn και τελείωσε.

 

Φίλε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το να ενεργοποιείς υπηρεσία η οποία επιφέρει οποιαδήποτε χρέωση χωρίς την ρητή συγκετάθεση του συνδρομητή απαγορεύεται ρητά εδώ και χρόνια. Συνεπώς είναι ανεπίτρεπτο οτι ενεργοποιείται αυτόματα η χρεώσιμη υπηρεσία σε όσα συμβόλαια δεν έχουν πακέτο δεδομένων. Και μετά πάνε και στέλνουν αυτόματες ρυθμίσεις δικτύου (που 90% των μη σχετικών χρηστών θα εμπιστευτούν μύνημα ρυθμίσεων από τον πάροχό τους), ώστε να είναι όλα έτοιμα για την πρώτη (και την κάθε επόμενη) λάθος κίνηση που θα γίνει να μπεις στο νετ... οπότε ακόμα και αν έχεις σβήσει το apn (που στα vodafone live κινητά δεν είναι πάντα εύκολο), θα ξαναενεργοποιηθεί!

 

Αυτή είναι η ουσία! Και ναι, θα προστατεύσει από την περίπτωση υπερχρέωσης από πλοήγηση αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις (συνδρομητές που δεν ενδιαφέρονται ή δεν γνωρίζουν για νετ όπως π.χ. οι γονείς μας) πάλι θα έχει χρεώσει κάτι χωρίς την ρητή συγκατάθεση του συνδρομητή.

 

Αν θέλει πράγματι να προστατεύσει από τέτοιες περιπτώσεις η Vodafone, ας δώσει τη δυνατότητα στον συνδρομητή να ζητήση μόνιμη φραγή υπηρεσιών data στη γραμμή - τόσο απλό και τόσο αποτελεσματικό! Τουλάχιστον για τις απλές συσκευές (π.χ. τις vodafone live που δεν μπορείς εύκολα να απενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις data σε επίπεδο συσκευής). Αυτό είνια μέτρο, όχι η έμμεση προώθηση άλλης χρεώσιμης υπηρεσίας ως λύση του προβλήματος....

 

Αλλά δεν το κάνουν, γιατί έτσι δεν θα πιάσουν τους απαιτητικούς στόχους για data για να πάρουν τα bonus τους, ούτε θα γράψουν το παραπάνω 10-15% τζίρου από data (άσχετα αν αυτό μετά θα πιστωθεί λόγω του παραπόνου του συνδρομητή, τον τζίρο και το arpu θα το έχουν γράψει!!)......

 

Και μην βιάζεστε να κατακρίνετε τους "άσχετους" που πήραν smartphone για να πουλήσουν μούρη - μην ξεχνάτε οτι αυτοί είναι η πλειοψηφία των συνδρομητών και όχι εμείς που είμαστε αρκετά πιό advanced χρήστες και για αυτό βρισκόμαστε σε αυτό το φόρουμ..... Η λύση δεν είναι να στέλνουμε τους μη έμπειρους χρήστες σε συσκευές προηγούμενης τεχνολογίας, η λύση είναι να λειτουργήσουν οι εταιρίες υπεύθυνα (ή καλύτερα, "κοινωνικά υπεύθυνα" που είναι και της μόδας τώρα) για το θέμα των λάθος χρεώσεων από χρήση data....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και έτσι.

Σε κάθε καινούργια γραμμή η υπηρεσία μεταφοράς δεδομένων είναι ενεργοποιημένη έτσι και αλλιώς, πράγμα που έχει νόημα. Όπως μπορείς να κάνεις κλήσεις εκτός παγίου και να χρεωθείς παραπάνω, έτσι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και data.

Ο τρόπος χρέωσης της υπηρεσίας καθορίζεται κατά τα γνωστά από την εταιρεία και κάθε αλλαγή σε αυτόν γίνεται μετά από ενημέρωση ενός μηνός, άρα και εδώ βγάζει νόημα το θέμα.

Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον να δούμε είναι πόση κίνηση δεδομένων έγινε πραγματικά.

Διότι αν έγινε πάνω από μισό με ένα MB καθημερινά, τότε μάλλον πρέπει ο φίλος μας να πει και ευχαριστώ που χρεώθηκε μόνο 30 ευρώ και ότι καμιά 500αριά...

 

Η ένστασή μου είναι άλλου τύπου. Προς το μαγαζί και προς τη vodafone γιατί είχαν εξ΄αρχής ενεργοποιημένη την υπηρεσία μεταφοράς δεδομένων, ενώ ήξεραν τι συσκευή πούλαγαν χωρίς data plan. Ενημερώθηκε ο συνδρομητής όταν έκανε το συμβόλαιο ότι αυτή είναι μια λάθος κίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κάναμε (είχαμε καεί στο παρελθόν) ήταν να απενεργοποιήουμε την χρήση data από τις επιλογές και να χρησιμοποιεί data μόνο όταν ήταν σε περιβάλλον WiFi.

 

Αφού απενεργοποιείσατε το data από το μενού, ακόμα και με σωστά settings το iphone απλά δεν μπορεί να μπει στο ιντερνετ! Ακόμα και με μήνυμα δεν γίνεται αυτό!

Άρα κάποιος ενεργοποιείσε ξανά τα settings...

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω ρε παιδιά k εγώ. άλλαξα τo πρόγραμμα μου τελευταία k πήγα στο 25 unlimited, και έχω και 100 MB intenret! είναι αρκετό για να ανοίγω κάποιο mail και να μπαίνω λίγο facebook η skype?

 

επίσης πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμισεις? πρέπει να έχω ανοιχτό k το 3G?

σας ευχαρτιστω

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία ποια είναι η διάφορα μεταξύ αυτόν τον δυο ?

 

Vodafone MiFi Hotspot 2352

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42062.action

 

Vodafone Mobile Wi-Fi

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42238.action

Edited by nikos73
SamsungP400,PanasonicGD90,MotorolaStartack,V50,Mpx200,V3silver,QtekS100,9100,2020i,9000,S200,SonyEricsson788,T68,T610,P900,V800,K750,P990,,GlofishX500+,Htc3300Nokia3110,3210,6110,6210,8850,5210,8310,7650,6100,7250i,6600,7610,6630,6680,N70,N80,N73,N93,N95,Ν958GB,E65,5800,N96,iPhone 4Gb,iPhone 8gb,iPhone 3g 32gb,iPhone 3gs 32 gb,iPhone 4 32gb,iPhone 4s 32 gb,iPhone 5 16 gb,iPhone 5s 32gb,iPhone 6 64,iPhone 6plus 128GB gb:D
Link to comment
Share on other sites

Τα 100 ΜΒ είναι αρκετά για e-mail , και λίγο Facebook , και Chat στο Skype. Όχι όμως και για τηλεφωνήματα από Skype .

Πρέπει να ανοίξεις το 3G και να ρυθμίσεις το ΑΡΝ

Για ρυθμίσεις Internet κάλεσε το 1399 δωρεάν και πάτα 9

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Τα 100 ΜΒ είναι αρκετά για e-mail , και λίγο Facebook , και Chat στο Skype. Όχι όμως και για τηλεφωνήματα από Skype .

Πρέπει να ανοίξεις το 3G και να ρυθμίσεις το ΑΡΝ

Για ρυθμίσεις Internet κάλεσε το 1399 δωρεάν και πάτα 9

 

τo απή πως τo ρυθμίζω?

εγώ έως τώρα έμπαινα με τo wifi όπου μπορούσα δηλαδή, τώρα με τi τρόπο θα κανω συνδεση δηλαδή? θα βγάζει κάτι άλλο? από που θα πηγαίνω?

η πρέπει να παv στο site τις vod για να μου στείλει με sms τις ρυθμίσεις? να παω δηλαδή εδώ ?

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3234

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω πια συσκευή έχεις ,για να σου δώσω οδηγίες , γιαυτό σε παρέπεμψα στο 1399 πάτα 9 που είναι δωρεάν και είναι ακριβώς για το Internet .
Link to comment
Share on other sites

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω πια συσκευή έχεις ,για να σου δώσω οδηγίες , γιαυτό σε παρέπεμψα στο 1399 πάτα 9 που είναι δωρεάν και είναι ακριβώς για το Internet .

 

τις ρυθμίσεις τις έκανα ok (έχω SE VIVAZ)! μπαίνω στο internet με VFweb αλλα ποτε ξέρω ποτε είμαι συνδεδεμένος και ποτε όχι? δεν χρειάζεται? τo λέω για να μην μπαίνει μονο του και χρεώνει χωρίς λόγο!!

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...