Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκαθιστάς σε android phone:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appstar.callrecorder

 

και όταν καλείς τον αριθμό του τηλεφωνητή,

καταγράφεται η ακρόαση.

 

Μετά (μέσω του app) μεταφέρεις το κάθε αρχείο καταγραφής (πχ στο mail σου).

Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφέρει γενικά για μελοντικά να τα αποθηκεύεις σαν ήχο και όχι μόνο για μηνύματα που υπάρχουν μέχρι τώρα, μπορείς να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία voice mms. Λογικά πρέπει να έχεις και δεδομένα για να μπορείς να τα λάβεις. Αν είσαι οκ με αυτό, από ότι λέει είναι εντελώς δωρεάν(σε αντίθεση με την κλήση στον τηλεφωνητή που έχει κάποια χρέωση). Ενεργοποιείται με κλήση στο 1285.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμμεση ανταπόκριση σας.

 

Βρήκα και κατέβασα το boldbeast recorder και κατάφερα καλώντας το 121 να καταγράψω το τελευταίο μήνυμα που υπήρχε ήδη και το είχα ξαναακούσει στον τηλεφωνητή.

 

Μήπως ξέρετε πως μπορώ να ακούσω και τα προηγούμενα από το τελευταίο. Στο menu επιλογών του τηλεφωνητή λέει ότι έχω φτάσει στο όριο των μηνυμάτων και να σβήσω μηνύματα για να κάνω χώρο. Επομένως υπάρχουν αποθηκευμένα και τα προηγούμενα μηνύματα. Αλλά δεν ξέρω μως μπορώ να μεταβώ στο να τα ξαναακούσω. Το menu του τηλεφωνητή λέει πατα 1 για να ακούσεις τα μηνύματα και αναπαράγει μόνο το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχω vodafone και ειχα προγραμμα καρτας 5 ευρω που εδινε 200 λεπτα ομιλιας.

Παλια εκανες ανανεωση 5 ευρω καρτα, το κανανε 10 ευρω αλλα το προγραμμα ηταν 5ευρω/200 λεπτα ομιλιας.

Σημερα τσεκαρω και ελεγε 250 λεπτα ομιλιας και 6 ευρω ανανεωση χωρις καμια ενημερωση :mad:. Ειναι αυτο νομιμο;:worry:

 

Γνωριζει κανεις κατι καλυτερο σε προγραμμα καρτας; κοινως την φθηνοτερη καρτα; σκεφτομαι να ριξω μαυρο στην vodafone:nagger:

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πού το'δες αυτό;

 

Πάντως πριν λίγο το είδα στο myvodafone app , επιτρέπει (ακόμα) με 5€.

 

 

http://i63.tinypic.com/35kib6x.png

 

 

Υπήρξε πράγματι ανακοίνωση για min κάρτα 6€ από τη Voda, αλλά δεν έχει εφαρμοστεί (ακόμα).

 

Αλλά, μάλλον , δε λες αυτό. Για βάλε screenshot. Τί είδες; Πρώτη φορά σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εχω vodafone και ειχα προγραμμα καρτας 5 ευρω που εδινε 200 λεπτα ομιλιας.

Παλια εκανες ανανεωση 5 ευρω καρτα, το κανανε 10 ευρω αλλα το προγραμμα ηταν 5ευρω/200 λεπτα ομιλιας.

Σημερα τσεκαρω και ελεγε 250 λεπτα ομιλιας και 6 ευρω ανανεωση χωρις καμια ενημερωση :mad:. Ειναι αυτο νομιμο;:worry:

 

Γνωριζει κανεις κατι καλυτερο σε προγραμμα καρτας; κοινως την φθηνοτερη καρτα; σκεφτομαι να ριξω μαυρο στην vodafone:nagger:

 

Ευχαριστω

 

έχει ενημερώσει εδώ και αρκετό καιρό για τις αυξήσεις, το ίδιο και η κοσμοτε, η wind δεν ξέρω ενώ η cyta συνεχίζει να έχει το πακέτο 200 με 5 ευρώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πού το'δες αυτό;

 

Πάντως πριν λίγο το είδα στο myvodafone app , επιτρέπει (ακόμα) με 5€.

 

 

http://i63.tinypic.com/35kib6x.png

 

 

Υπήρξε πράγματι ανακοίνωση για min κάρτα 6€ από τη Voda, αλλά δεν έχει εφαρμοστεί (ακόμα).

 

Αλλά, μάλλον , δε λες αυτό. Για βάλε screenshot. Τί είδες; Πρώτη φορά σήμερα;

 

το πακέτο των 200 λεπτών προς όλους με 5.04 ευρώ εννοεί όχι ανανέωση υπολοίπου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Πού το'δες αυτό;

Πάντως πριν λίγο το είδα στο myvodafone app , επιτρέπει (ακόμα) με 5€.

 

http://i63.tinypic.com/35kib6x.png

 

Υπήρξε πράγματι ανακοίνωση για min κάρτα 6€ από τη Voda, αλλά δεν έχει εφαρμοστεί (ακόμα).

 

Αλλά, μάλλον , δε λες αυτό. Για βάλε screenshot. Τί είδες; Πρώτη φορά σήμερα;

 

Οταν καλω το 1252, μου λεει για αυτο το προγραμμα: 250 λεπτα με 6 ευρω, χωρις να υπαρχει φθηνοτερη επιλογη. Παλια ηταν 200 λεπτα με 5 ευρω. Η εικονα που εβαλες τι ειναι και εχεις ακομα 5 ευρω;

 

έχει ενημερώσει εδώ και αρκετό καιρό για τις αυξήσεις, το ίδιο και η κοσμοτε, η wind δεν ξέρω ενώ η cyta συνεχίζει να έχει το πακέτο 200 με 5 ευρώ

 

 

Δεν ειχα λαβει τετοια ενημερωση... δεν ξερω πως κανουν ενημερωσεις. θα κοιταξω και αλλους παροχους. Η ιδανικη λυση για μενα ηταν max 200 λεπτα και 5 - 10 sms αλλα δεν ειχα βρει ποτε κατι που να με καλυπτει.

 

το πακέτο των 200 λεπτών προς όλους με 5.04 ευρώ εννοεί όχι ανανέωση υπολοίπου

 

Τι ειναι η ανανεωση υπολοιπου; Εμενα στην καρτα, την ημερα που εληγε, εβαζα νεα (5 ευρω) και μου κραταγε τον παλιο χρονο ομιλιας.

 

Ευχαριστω

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Η ανανέωση χρόνου ομιλίας είναι αυτό που με άλλα λόγια λέμε "βάζω κάρτα".

Το να αλλάξει τις τιμές μια εταιρεία είναι δικαίωμά της και δεν είναι παράνομο. Υπάρχει θέμα όταν έχεις συμβόλαιο όπου πρέπει να ενημερωθείς(συνήθως το αναγράφει στο λογαριασμό). Στο καρτοκινητό ενημερώνει μέσω ανακοίνωσης που συνήθως γίνεται γνωστή στα σχετικά site. Αλλά μικρό νόημα έχει. Αν δεν συμφωνείς, κάνεις φορητότητα σε κάτι που ενδεχομένως σε συμφέρει πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες πάντα είναι καλυμμένες με αυτές τις αυξήσεις. Αρχικά βγάζοντας τα δελτία τύπου αρκετό καιρό πριν και δεύτερο με τους όρους χρήσης των υπηρεσιών τους.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν 2 χρόνια ειχα ενα καρτοσυμβόλαιο που ζητησα να το κοψω πριν τη ληξη του, πληρώνοντας 85€ στην πλησιεστερη Vodafone (οπως μου ειπαν στο τηλέφωνο) που τελικά πηγε 95€ και νομιζα τελειωσα αλλά όχι...! Μετα απο 1 χρονο αρχισαν να με ενοχλουν ζητώντας 61€ που τους οφείλω ακόμα...

Ετσι ξαναγύρισα στο απλο καρτοκινητο... Η μήπως όχι; Οταν βάζω κάρτα με βάζει αυτοματα σε προγραμμα....

Συμβαίνουν και σε σας αυτα ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Άρα παρέμεινες στη ίδια εταιρεία. Πηγες ξανά σε ένα κατάστημα να δεις τι απέγινε το συμβόλαιό σου ;

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 61€ δεν σου λένε τι αφορούν;

Tι εννοείς όταν βάζεις κάρτα σε βάζει αυτόματα σε πρόγραμμα;

Υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιεί αυτόματα πακέτο με το που πραγματοποιείς ανανέωση, και νομίζω πως κάποιο από αυτό είναι εξ'ορισμού ρυθμισμένο να ενεργοποιείται κάθε φορά που ανανεώνεις στο απλό καρτοκινητό Vodafone. Αν είναι αυτή η περίπτωσή σου, δεν έχεις καρτοπρόγραμμα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σύνδεση university mobile internet 4gb και μου έδωσαν το στικάκι που αναφέρω στον τίτλο. Το πακέτο σχεδόν τελείωσε ενώ στο καρτοκινητό μου έχω περίπου 3gb που θέλω να χρησιμοποιήσω. Όταν βάζω την sim αυτή στο στικάκι δεν συνδέεται στο internet. Δοκίμασα να αλλάξω το apn έπειτα από μια έρευνα στο internet αλλά και εδώ χωρίς επιτυχία. Κάποια βοήθεια;;
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτοκινητη το apn ειναι το internet.vodafone.gr. Μπορεις να κανεις βεβαια και wifi tethering μεσω του κινητου σου για να χρησιμοποιεις τα mb σου
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το πρόγραμμα της vodafone για να συνδεθείς;

Αν ναι, αν θυμάμαι καλά έχει επιλογή για συμβόλαιο ή καρτοκινητό στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Θα βάλεις Συμβόλαιο ώστε να σου επιτρέψει να ρυθμίσεις το APN . Δεν θα βάλεις "καρτοκινητό¨" διότι αυτό ρυθμίζει αυτόματα το APN του ΚαρτοInternet web.session
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Ευρώπη από τις 15 Ιουνίου 2017 κάνει ένα ακόμη βήμα για να γίνει ένα ενωμένο κράτος για τους πολίτες της, καταργώντας τα τέλη περιαγωγής στις χώρες μέλη της Ένωσης.

Αν ταξιδέψουμε σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε., μπορούμε να συνεχίσουμε να ξοδεύουμε τις παροχές που περιλαμβάνονται στο συμβόλαιό μας ή τα πακέτα που μας παρέχει η εταιρία κινητής τηλεφωνίας της χώρας μας χωρίς άλλες χρεώσεις.

Για όσους ξεπεράσουν το διαθέσιμο χρόνο ομιλίας τους, έχουν οριστεί πλέον και στάνταρ τιμές.

 

Συγκεκριμένα:

το κάθε επιπλέον λεπτό ομιλίας θα κοστίζει 3,2 λεπτά του ευρώ,

το κάθε SMS θα κοστίζει ένα λεπτό και

το κάθε Gigabyte θα κοστίζει 7,7 ευρώ.

 

Ειδικά για τα δεδομένα έχει συμφωνηθεί σταδιακή μείωση που θα καταλήξει στα 2,2 ευρώ ανά Gigabyte τον Ιανουάριο του 2022.

 

Περισσότερα:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=OJ:L:2015:310:TOC

Link to comment
Share on other sites

Η Ευρώπη από τις 15 Ιουνίου 2017 κάνει ένα ακόμη βήμα για να γίνει ένα ενωμένο κράτος για τους πολίτες της, καταργώντας τα τέλη περιαγωγής στις χώρες μέλη της Ένωσης.

Αν ταξιδέψουμε σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε., μπορούμε να συνεχίσουμε να ξοδεύουμε τις παροχές που περιλαμβάνονται στο συμβόλαιό μας ή τα πακέτα που μας παρέχει η εταιρία κινητής τηλεφωνίας της χώρας μας χωρίς άλλες χρεώσεις.

Για όσους ξεπεράσουν το διαθέσιμο χρόνο ομιλίας τους, έχουν οριστεί πλέον και στάνταρ τιμές.

 

Συγκεκριμένα:

το κάθε επιπλέον λεπτό ομιλίας θα κοστίζει 3,2 λεπτά του ευρώ,

το κάθε SMS θα κοστίζει ένα λεπτό και

το κάθε Gigabyte θα κοστίζει 7,7 ευρώ.

 

Ειδικά για τα δεδομένα έχει συμφωνηθεί σταδιακή μείωση που θα καταλήξει στα 2,2 ευρώ ανά Gigabyte τον Ιανουάριο του 2022.

 

Περισσότερα:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=OJ:L:2015:310:TOC

 

Αυτες ειναι οι χρεωσεις που χρεωνει ο ενας παροχο τον αλλο

 

Εσυ αν τελειωσει ο χρονος σου, θα χρεωθεις εθνικες χρεωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Εχω 2 συμβολαια που ληγουν 27 Μαιου.Θελω να αλλαξω και να παω σε αλλον παροχο .Πηγα εκανα αιτηση και μετα απο ωρες με καλεσαν απο την vodafone να μου πουν οτι αν τωρα φυγω θα πρεπει να πληρωσω τα τελη διακοπης περιπου 135 ευρω και οτι αν φυγω μετα τις 27 Απριλιου 1 μηνα πριν ληξει το συμβολαιο δεν θα πληρωσω.Γνωριζει καποιος αν ισχυει αυτο που μου ειπαν απο τη vodafone η τι ισχυει αν φυγω τωρα?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει γενικα, αν φυγεις πριν τη ληξη του συμβολαιου πληρωνεις καποιο ποσο. δεν ειμαι μονο στη βονταφον, αλλα σε ολες τις εταιριες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η επανέκδοση καινούριας SIM με τον ίδιο αριθμό και τι έγγραφα χρειάζεται;

 

Tην ταυτοτητα σου νομίζω χρειάζεσαι μόνο και πας σε ένα κατάστημα vodafone.Τι άλλο;

A!Πάρε και λεφτά μαζί σου :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια κυρία κάνει τελευταία παράπονα στον οργανισμό στον οποίο εργάζομαι (πιθανότατα πάσχει από ψύχωση...) και αναφέρει πως την έχω στοχοποιήσει.

 

Προφανώς και δεν έχω καμία ανάμιξη με γεγονότα στην ζωή της που πιθανός να συσχετίζει μαζί μου αλλά κάποτε πριν αρκετούς μήνες ένας συνάδελφος ζήτησε να την καλέσει απ' το κινητό μου. Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά αυτό έγινε αφορμή να κατηγορούμε για σοβαρότατα πράγματα όπως εκφοβισμό ενώ με την εν λόγο κυρία ίσα που γνωριζόμαστε.

 

Τέλος πάντων επειδή το άτομο αυτό έχει τον αριθμό μου από τότε και είπε στον εργοδότη μου πως αυτό είναι αποδεικτικό στοιχείο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω αριθμό. Αυτό μην θέλοντας να φέρω τον εργοδότη μου και κυρίως εμένα σε δύσκολη θέση, γιατί η κυρία είναι πολύ οξύθυμη και απρόβλεπτη (ανέφερε μάλιστα πως θα εμπλακεί η δίωξη καλώντας το αφεντικό μου)...

 

Για να μην τα πολυλογώ πάντως... η ερώτηση είναι η εξής:

αν αλλάξω αριθμό, θα μπορεί αυτό το άτομο να συσχετίσει τον παλιό μου αριθμό με το πρόσωπο μου;

Link to comment
Share on other sites

Απλά άλλαξε αριθμό να ησυχάσεις.

Τίποτα δεν μπορεί να σου κάνει ΑΝ δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία. Ακόμα και στην αστυνομία να πάει θα της ζητήσουν αποδεικτικά γι αυτά που ισχυρίζεται. Αν τα έχει οκ!!! (κλήσεις, μηνύματα κτλ κτλ).

Μήνυση θα μου φαινόταν λογικό να πει ότι θα σου κάνει για κάποιο λογο... Αλλά την δίωξη;;;

Μάλλον δεν ξέρει ούτε αυτή!! ΑΝ όντως είναι στο μυαλό της και δεν έχεις σχέση με όλο αυτό μην αγχώνεσαι κ ιδιαίτερα. Το ότι έχει τον αριθμό σου δεν είναι αποδεικτικό απαραίτητα. Πόσες φορές δεν έχει τύχει σε όλους μας να κάνουμε λάθος κάποιο ψηφίο και να καλέσουμε λάθος αριθμό π.χ;

Αρχικά άλλαξε νούμερο και αν δεις ότι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο συνεχίζει, πήγαινε να πάρεις και μια συμβουλή από έναν δικηγόρο..... Η πήγαινε και πριν αλλάξεις δεν χάνεις τίποτα.

 

 

Επίσης αφού πιστεύει ότι την έχεις στοχοποιησει γιατί δεν αλλάζει αριθμό...;

 

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...