Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την αίσθηση ότι έτσι δίνουν QoS προτεραιότητες, κι αυτό από εμπειρίες σε κορεσμένες κυψέλες...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

είχα ένα αριθμό κινητού όπου είχα 500 λεπτά προς σταθερά με γεωγραφικό περιορισμό και υπήρχε και ένας σταθερός αριθμός κουμπωμένος επάνω του. Τον αριθμό τον είχα πάρει για ένα χρόνο δωρεάν ως μέρος προσφοράς ενός συμβολαίου. Το συμβόλαιο για τον αριθμό αυτό που λειτουργεί σαν σταθερό έληξε και πλέον μου έρχεται μηνιαίως γύρω στα 13 ευρώ. Το κακό είναι ότι εγώ τον χρησιμοποιώ για να δέχομαι εισερχόμενες και δεν θέλω να τον διακόψω. Όταν πήγα να κάνω αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό μου είπαν ότι λειτουργεί σαν σταθερό κλπ και είτε πρέπει να το διακόψω είτε να το κρατήσω όπως έχει. Στο συμβόλαιο πάντως δεν βλέπω να αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση;

Αν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία θα προχωρήσει άραγε ή θα την εμποδίσουν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

είχα ένα αριθμό κινητού όπου είχα 500 λεπτά προς σταθερά με γεωγραφικό περιορισμό και υπήρχε και ένας σταθερός αριθμός κουμπωμένος επάνω του. Τον αριθμό τον είχα πάρει για ένα χρόνο δωρεάν ως μέρος προσφοράς ενός συμβολαίου. Το συμβόλαιο για τον αριθμό αυτό που λειτουργεί σαν σταθερό έληξε και πλέον μου έρχεται μηνιαίως γύρω στα 13 ευρώ. Το κακό είναι ότι εγώ τον χρησιμοποιώ για να δέχομαι εισερχόμενες και δεν θέλω να τον διακόψω. Όταν πήγα να κάνω αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό μου είπαν ότι λειτουργεί σαν σταθερό κλπ και είτε πρέπει να το διακόψω είτε να το κρατήσω όπως έχει. Στο συμβόλαιο πάντως δεν βλέπω να αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση;

Αν κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία θα προχωρήσει άραγε ή θα την εμποδίσουν;

 

Πάνε περίπου 5-6 χρόνια που σταμάτησα το vodafone για το σπίτι, αλλά νομίζω οτι σαν μητρώο και συμβόλαιο φαίνεσαι με τον σταθερό αριθμό - δηλαδή δεν σου "ανήκει" το 6944xxxxxx που χρησιμοποιεί η βόντα για να δρομολογεί τις κλήσεις αλλά το 210 που σου έχουν δώσει υποχρεωτικά, και νομίζω το έκαναν για να μην φαίνεται ως κινητή η γραμμή και έχουν θέμα με τον ΟΤΕ - γιατί τότε ήταν πολύ δυνατό χτύπημα αυτό για τον ΟΤΕ.

 

Οπότε αν κάνεις φορητότητα, μαζί σου μπορείς να πάρεις το 210 και όχι το 6944. Βέβαια αν στο συμβόλαιο φαίνεται μόνο το 6944 τότε θεωρητικά θα μπορούσες να κάνεις μια δοκιμή φορητότητας και ας σου είπαν όχι, αν όντως δεν γίνεται θα στην απορρίψουν, αν γίνεται και στο έλεγαν απλά για να σε αποτρέψουν τότε έχασαν.

Link to comment
Share on other sites

Το vf για το σπίτι είναι ένα συμβόλαιο με αριθμό 694..... και μπορείς να τον μεταφέρεις όπου θέλεις. Απλά όταν το μεταφέρεις είναι αυτονόητο οτι θα καταργηθεί το σταθερό που έχεις μαζί με αυτό το συμβόλαιο.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το σταθερό νούμερο πήγαινε σε ένα κατάστημα wind/cosmote και κάνε αίτημα μεταφοράς του σαν καρτοκινητό εκεί.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά. Εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιούσα το passport για να έχω δωρεάν τα MB του προγράμματος μου και στο εξωτερικό.

 

15.3 το πρόγραμμα λειτουργούσε κανονικά. Αυτή τη βδομάδα πήρα ένα μήνυμα ότι για τα δεδομένα θα χρεώνομαι 0.25Ε/ΜΒ ενώ για τις κλήσεις ισχύει ότι ίσχυε.

 

Απ'οτι φαίνεται η Vodafone λανσάρει το καινούριο της πακέτο για να μας παίρνει επιπλέον 5Ε (από αυτά του passport) για τα δεδομένα.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11166

 

Δεν ξέρω για εσάς. Απο εμένα θα φάει μαύρο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να μεταφερεις το κινητο σαν αριθμο σε αλλο δικτυο. Ο αριθμος ειναι κατι σαν MSN(ψευδαριθμος) για να δρομολογει την κληση οταν το 2310/210 ειναι εκτος κυψελης για να μην χασεις την κληση.

Το συγκεκριμενο ειναι σταθερο, αρα η το μεταφερεις σε αλλη εταιρεια σαν σταθερο(Cosmote at home), η αφου θελεις μονο να δεχεσαι κλησεις, κανεις αιτημα στην vodafone για αλλαγη προγραμματος σε Vodafone για το Εξωχικο, και θα εχεις ενα παγιο στα 5€ και θα κρατησεις τον αριθμο

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

μόλις ανακάλυψα ότι ένα νούμερο vodafone που είχα έχει καταχωρηθεί στους καταλόγους με το όνομα μου,

το ανακάλυψα με την εφαρμογή gr caller τυχαία.

 

αν επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση θα με αφαιρέσουν;

θέλει διαδικασία με δηλώσεις και τέτοια..... ξέρει κανείς;

 

θυμάμαι παλιά μας στέλνανε μήνυμα αν θέλουμε το όνομα μας να περιλαμβάνεται στους καταλόγους.

προφανώς επειδή αυτό το νούμερο το είχα σχεδόν πάντα κλειστό, δεν έλαβα το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

μόλις ανακάλυψα ότι ένα νούμερο vodafone που είχα έχει καταχωρηθεί στους καταλόγους με το όνομα μου,

το ανακάλυψα με την εφαρμογή gr caller τυχαία.

 

αν επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση θα με αφαιρέσουν;

θέλει διαδικασία με δηλώσεις και τέτοια..... ξέρει κανείς;

 

θυμάμαι παλιά μας στέλνανε μήνυμα αν θέλουμε το όνομα μας να περιλαμβάνεται στους καταλόγους.

προφανώς επειδή αυτό το νούμερο το είχα σχεδόν πάντα κλειστό, δεν έλαβα το μήνυμα

 

Ναι και το δικο μου ηταν και αφαιρεθηκε απο τους ηλεκτρονικους καταλογους.Ενα τηλεφωνο στην εξ πελατων αρκει.Εγω το ειχα κανει μεσω της φορμας επικοινωνιας συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

και γω το ειχα ανακαλυψει σε καποια φάση στους καταλογους το νουμερο μου. Εστειλα ενα email... και μου ειπαν πως θα το προωθησουν το αιτημα. Σε 1-1,5 μηνα περίπου μου απάντησαν πως το αιτημα μου διεκπεραιώθηκε.. και οντως το ειχαν αφαιρέσει. Απλα θελει υπομονη λιγο για την διαδικασια.
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , γιατί να υπάρχει η ελάχιστη χρέωση των 3' ;

Δεν είναι κλεψιά αυτό;

Και σαν γνωστό forum γιατί δεν κινητοποιούμαστε σε συνεργασία με άλλα εξίσου γνωστά ώστε να καταργηθεί;

 

Παρακαλώ να λείπουν σχολιασμοί τύπου "Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι " κλπ γιατί αν δεν προσπαθήσει κάποιος δεν μπορεί και να ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μας αν μπορείς τι γράφει όλο το μήνυμα γιατί είναι ο αποστολέας στη μέση και δεν φαίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Επειδή συγγενικό μου πρόσωπο έλειπε εξωτερικό δεν είχε ανανεώσει καρτοκινητό vodafone πάνω απο ένα χρόνο και όπως είναι λογικό καταργήθηκε ο αριθμός.

Επισκεφθήκαμε κατάστημα vodafone ζητώντας να το ξαναπάρουμε με συμβόλαιο έστω και οχι καρτοκινητό αφού δεν θα ασχολούνταν κάν αλλά μας απάντησαν μετά απο 2 μέρες οτι δεν γίνεται!

 

Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος επιλογής νούμερου έτσι ώστε να πάρει πίσω το συγκεκριμένο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν περασε χρονος χωρις ανανεωση + κατι μηνες τοτε το νουμερο εχει απενεργοποιηθει ... μενει "κενο" στο δικτυο για μερικους μηνες νομιζω και ξαναπερναει στην διαθεσιμοτητα για νεα ενεργοποιηση στον καινουργιο του κατοχο.Δεν νομιζω οτι μπορεις να το ανακτησεις πλεον αλλα εγω στην θεση σου θα επαιρνα και στην εξυπηρετηση πελατων στο 13830 να εξαντλησεις καθε πιθανοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Το Passport ποτέ δεν έδινε δωρεάν ΜΒ στο εξωτερικό, αφορά μόνο χρεώσεις κλήσεων & sms.

 

Μήπως έχεις μπερδευτεί και έχεις κι άλλο πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι εξι μήνες ο αριθμός μπορεί να δοθεί ξανά στον ίδιο κάτοχο, εκτός και εαν είναι απο φορητότητα, οπότε ισχύει ο ένας μήνας-40 ημέρες
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

μετά τους 6 ;

 

Μετά τους εξι μήνες ο αριθμός επιστρέφει στη δικαιοδοσία του δικτύου

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ξανακάλεσε και ζήτα να σε συνδέσουν με το τμήμα νέων ενεργοποιήσεων. Αν το ζητήσει ο ίδιος (που φαινόταν ως συνδρομητής και πριν) θα στο δώσουν!

Όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι ο αριθμός αυτός έχει δωθεί από το δικό του δίκτυο και δεν τον έχεις κάνει φορητότητα σε άλλο δίκτυο.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω να δώσω internet σε άλλες συσκευες μου μέσω του 4G και δεν τα καταφέρνω.

Πιο συγκεκριμένα, το δίκτυο που δημιουργώ φαίνεται κανονικά και οι συσκευές μου συνδέονται σε αυτό,

όμως δεν έχει σύνδεση στο internet. Όταν είμαι όμως συνδεδεμένος με 3G ή G τότε δίνει internet κανονικά.

 

Επειδή φίλος έχει την ίδια συσκευή και είναι και οι 2 καινούριες και αυτός δεν έχει πρόβλημα με 4G cosmote,

μήπως η vodafone με μπλοκάρει στο 4G tethering?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ομοιοπαθής?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το nexus 5 μετά την αναβάθμιση σε lollipop έχει θέμα με το tethering σε Vodafone. Ποια συσκευή έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Κάνα δωράκι δεν παίζει λόγω εορτών; ιντερνετ στο κινητο; κάτι; τσιγκούνηδες...
Link to comment
Share on other sites

Κάνα δωράκι δεν παίζει λόγω εορτών; ιντερνετ στο κινητο; κάτι; τσιγκούνηδες...

 

Εγραψες ακριβως το ιδιο και σε νημα της κοσμοτε και χωρις να ξερεις αν ο ενας η αλλος παροχος εχει δωσει δωρο τους λες και τσιγκουνηδες.

Στην vodafone λοιπον τρεχει προσφορα ηδη απο χθες για 1GB ιντερνετ σε ολα τα καρτοκινητα δωρεαν για μια βδομαδα.

Λεπτομερειες εδω. Πρωτα μαθε και μετα κατηγορησε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το nexus 5 μετά την αναβάθμιση σε lollipop έχει θέμα με το tethering σε Vodafone. Ποια συσκευή έχεις?

 

Elephone P3000s.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ξεκλείδωσα με αυτό!!

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...