Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:( Γιατί δεν το πήγες ο ίδιος το κινητό σου στην ίδια την Σόνυ;;; Γενικά πάντα απορούσα με όσους χρησιμοποιούν "μεσάζοντες" αντί της κανονικής εταιρείας. Ειδικά από τη 2η φορά και μετά έπρεπε να είχες πάει μόνος σου.... Εκτός και αν η Σόνυ είναι πολύυυ μακριά σου...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω vodafone cu στο κινητο και προσφατα αλλαξα απο whats up , δοκιμασα μεχω του κινητου αλλα και μεσω του τηλεφωνου που εχει η vodafone για να κατεβασω τις ρυθμισεις του ιντερνετ αλλα και στις 2 περιπτωσεις δεν γινεται τπτ...τις ρυθμισα χειροκινητα αλλα ενω πιανω σημα ποτε δεν εχω 3g εδω και αρκετο καιρο που τις χρησιμοποιω ενω πχ στο ιδιο σημειο φιλος μου με vodafone πιανει...ξερει κανεις τι μπορει να φταει;

Προφανώς το κινητό σου δεν έχει 3G

Link to comment
Share on other sites

με τιν αποδειξει το πασ στην σονυ και το κανουν.

εγω θα σε πω μια αλλοι περιπτοση ο κουμπαροσ μου εχει το sony w715 και χαλασε το flex και το πιγε σε καταστιμα τις vodafon και τον ειπαν 200 ευρο και το εκανα εγω με 40 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Έχω εταιρικό vodafone για 8 νούμερα. Κάθε αριθμός έχει διαφορετικό ευέλικτο επαγγελματικό πρόγραμμα (180, 300, 420, ανάλογα με τις απαιτήσεις). Το πρόβλημα είναι ότι κάθε νούμερο δεν μιλάει συγκεκειμένα λεπτά τον μήνα (π.χ. αυτός που μίλησε 200 λεπτά τον ένα μήνα μπορεί να μην μιλήσει καθόλου τον επόμενο) και άρα σε κάποια νουμερα με μεγάλο πάγιο (και άρα πολλά free λεπτά) ο χρόνος ομιλίας κάποιες φορές δεν χρησιμοποιείται καθόλου, ενώ σε κάποια άλλα με μικρό πάγιο (και άρα λίγα free λεπτά) μπορεί να έρθει μεγάλο ποσό στο λογαριασμό για τις κλήσεις που πραγματοποιύνται εκτός χρόνου ομιλίας.

 

Υπάρχει άραγε κάποιο εταιρικό πρόγραμμα της vodafone που να μπορεί να μοιράζει τον free χρόνο ομιλίας, sms, internet σε όλα τα κινητά του προγράμματος ? Αν όχι η Vodafone, υπάρχει κάποια άλλη εταιρία που να προσφέρει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Κακός που δεν μίλησες κατευθείαν με την Sony.

Έχω και εγώ ένα xperia neo v και πριν ένα μήνα περίπου χάλασε το touch,το είχα πάρει από πλαίσιο και πήρα τηλέφωνο την Sony και τους ρώτησα αν έχουν κάποιο εξουσιοδοτημένο service σε πιο κοντινή απόσταση απο το plaisio που το είχα πάρει και μου είπαν πήγαινε τι σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ..

Έτσι λοιπόν το πήγα τους έγραψα σε ένα χαρτάκι ότι έχω κάνει επαναφορά και αναβάθμιση λογισμικού και άλλες λεπτομέρειες για να είναι πιο κατανοητό το πρόβλημα γιατί δεν το έκανε πάντα...

Τα παιδιά στον Γερμανό μου είπαν θα κάνει από δύο έως τρεις εβδομάδες και όντως το κινητό ήρθε μετά από τρεις εβδομάδες με καινούργια πλακέτα :D

Εγώ πάντος έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το service της Sony.

Edited by WR200
Link to comment
Share on other sites

ολα τα κινητα απο Cosmote/Vodafone/Wind και γερμανο/πλαισιο κλπ, πηγαινουν σε μια εταιρια που ονομαζεται arvato και εχει το service ολων των εταιριων εδω στην Ελλαδα. Οποτε ειτε στο πλαισιο το πηγαινες ειτε στο γερμανο στην ιδια εταιρια θα πηγαινε... Μονο τα καταστηματα που εχουν την επωνυμια των εταιριων δηλ. sony service κανουν επι τοπου τη δουλεια γιατι τους το εχει επιτρεψει η καθε εταιρια.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Σημερα μου πεταξε το iphone 4 ενα μνμ Carrier Settings Update New settings are available.

Να το κανω το update? Δεν μου το εχει ξαναβγαλει εδω και 3 χρονια:worry:

 

update.

Μολις διαβασα αν δεν κανω λαθος οτι αφορα την αναβαθμηση σε 4G. Το iphone 4 υποστηριζει 4G?

Στο σιτε λεει

The carrier update is only for:

iPhone 5

iPad with Retina display

iPad mini

http://support.vodafone.com.au/articles/FAQ/Apple-iOS-Carrier-Settings-Update

 

Εμενα γιατι μου ηρθε update?

Edited by L3f
Link to comment
Share on other sites

To 4G υπάρχει μόνο στο iPhone 5. Δεν ξέρω γιατί σου ήρθε update, δεν έχει πάντως σχέση με το 4G. Κάντο πάντως, καλό είναι τέτοιου είδους ενημερώσεις να τις περνάς, λογικά για κάτι άλλο είναι.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Έχω ενα πρόβλημα με την vodafone .

Εχω ενα συμβόλαιο με 2 αριθμούς περίπου 5 χρόνια και ίσως παραπάνω.

Πριν 3 μερες πηραν τηλεφωνο στην 1 απο τις 2 γραμμές που εχω, την οποια την εχει ο πατέρας μου, και του ειπαν οτι θα του κάνουν την γραμμή απο unlimeted 20 σε unlimeted 50 χωρίς χρέωση και χωρίς να αλλαξει η ημερομηνία λήξης του παλιού συμβολαίου.

Σήμερα του ήρθε μήνυμα οτι εγινε η αλλαγή. Τους πήρα αμέσως να δω τι ακριβός ειναι αυτη η αλλαγή και μου είπαν οτι εχει 10 ευρώ έξτρα χρέωση στο πάγιο.

Πράγμα το οποίο δεν το δέχτηκα και ζητησα να ακυρωθεί η αλλαγή αυτή ,και μου έλεγαν οτι δεν γίνετε και για να γίνει θα πρεπει να εχει penalty. Μου ειπαν οτι θα το ψαξουν και θα με καλεσουν.

Ετσι και δεν γινει καποια αλλαγη αμεσα θα φυγω απο την vodafone .

Τι πρεπει να κανω για να φυγω και να κανω καταγγελία για να μην τους πληρώσω τα υπόλοιπα τον παγίων? γιατι το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία αυτο που εγινε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ είτε να συμπληρώσεις τη φόρμα ηλεκτρονικά εδώ http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=217E8560D8BE1D9BCA7A4252243813E2

Αν αυτά που θελεις να γράψεις δεν χωράνε στο κουτάκι που έχει με τους 1000 χαρακτήρες.. Γράψτο σε word και κάντο επισύναψη που έχει..

Καλό θα ήταν να είχες κρατήσει και κάποια τηλέφωνο και να τα γράψεις με ποιους μίλησες..

 

Σε 10-20 μέρες το μέγιστο θα γίνει η κοινοποίηση στη vodafone και θα σου στείλουν και εσένα το έντυπο με αριθμο πρωτοκολλου ταχυδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

To carrier κάνει όπως και αλλά πράγματα όπως να ρυθμίζει/ορίζει ως default κάποιες APN κλπ.

Δεν είναι παράξενο που ήρθε στο iPhone 4.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το wifi hotspot που δίνει η cosmote (ZTE pocket wifi MF60) και προσπαθώ να συνδεθώ με κάρτα mobile internet της vodafone. Επειδή δεν καταφέρνω να συνδεθώ στο δίκτυο της vodafone γνωρίζει κάποιος εάν το wifi hotspot της cosmote είναι κλειδωμένο και γι αυτό δεν συνδέεται; Εάν είναι κλειδωμένο ξεκλειδώνει με κάποιο τρόπο; μήπως θέλει κάποιες ρυθμίσεις;
Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ξεκλείδωτο... το μόνο που ήθελε ήταν να δημιουργήσω νέο προφιλ σύνδεσης όπου θα όριζα το APN της Vodafone που είναι internet και να ορίσω ενεργό αυτό το προφίλ...
Η μεγάλη ανανέωση του κόσμου δεν θα έρθει τη στιγμή που οι φτωχοί θα συμβιβαστούν με τη μοίρα τους, αλλά τη στιγμή που οι πλούσιοι θ' αρχίσουν να έχουν ηθικούς δισταγμούς για τη δική τους μοίρα!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ένα εταιρικό συμβόλαιο vodafone με δύο νούμερα. Απεριόριστα ανάμεσα στα δύο νούμερα (και στα εταιρικά, αλλά αυτό δεν με νοιάζει πια καθώς έχω φύγει από την εταιρία), απεριόριστο χρόνο προς όλα τα σταθερά και για τα δύο και 100ΜΒ ίντερνετ στο ένα νούμερο. Συνολικά πληρώνω γύρω στα €45 τον μήνα. Έχω άλλους 6 μήνες συμβόλαιο, αυτό σημαίνει ότι μέχρι τον Νοέμβριο θα πληρώσω άλλα €270.

Θέλω να σπάσω το συμβόλαιο και να τα κάνω και τα δύο καρτοκινητά. Θέλω να παραμείνω στη vodafone, γιατί έχω και HOL (τηλέφωνο+ίντερνετ) στο σπίτι. Αξίζει τον κόπο ή να περιμένω; Το σταθερό στο σπίτι θα το κρατήσω σίγουρα όπως έχει, στα κινητά μπορώ να πετύχω κάτι φθηνότερο και ας μην έχω τις παροχές που έχω τώρα, καθώς δεν με ενδιαφέρει πια το απεριόριστο σταθερό και το απεριόριστο ανάμεσα στα νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να υπάρχει άλλο θέμα. Δεν είναι τρομερά αυτά τα πακέτα προς φοιτητές; http://www.vodafonecu.gr/gr/about-cu/paketa/paketa-foititon/

 

Ποτέ δεν περίμενα ότι με 7,84 Ευρώ θα καλύπτονταν όλες αυτές οι υπηρεσίες.

 

+1 Για την vodafone.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Απ´ οτι καταλαβαινω εχεις σχετικα παλια προγραμματα. Πηγαινε σε ενα καταστημα vodafone , ζητα να μιλησεις με τον υπευθυνο εταιρικων πωλησεων για να σου μειωσει τα παγια και να μην αναγκαστεις να τα κανεις καρτα, καθως ετσι θα χασεις εκπτωσεις τοσο στα κινητα, οσο και στο σταθερο σου
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ημουν στη vodafon και τα τελευταια 4 χρονια ειμαι στην cosmote.

Στην τελευταια ανανεωση 12μηνου συμβολαιου που εκανα στις 13/05/13 δε μου εδωσαν καθολου καλη προσφορα.

μου εδωσαν επιδοτηση 36 ευρω και για τις 2 γραμμες που εχω και μου ανεβασαν το παγιο απο 50 ευρω στα 55 ευρω. εχω προγραμμα το παλαιο 35 με 1500σε cosmote και σταθερα 1500sms σε cosmote 120sms σε τριτους και 120 λεπτα σε τριτους.internet καθολου.

 

Αυτο μου κανουν καθε χρονο 3 με 5 ευρω επανω η τιμη και η επιδοτηση ολλο και πιο χαμηλη.

 

ρωτησα στο τμημα ακυρωσεων και μπορω να σπασω το συμβολαιο με μονο 6 ευρω.

ερωτηση :

 

υπαρχει καποιο τηλεφωνο οχι απο καταστημα vodafon αλλα απο καποιο τμημα που κανει προσφορες της vodafon?

για να ζητησω μια προσφορα?

 

δεν εχω παραπονο απο την cosmote αλλα εχω καταλαβει οτι αν δεσουν το γαιδαρο δεν κανουν προσφορες. ειδα αυτο και μου αναψαν λιγο τα λαμπακια http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=360517

δεν εχω κανενα προβλημα να παω στη vodafon αρκει να μου κανει καλυτερη τιμη.

ευχαριστω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πρέπει να επιστρέψω και χρήματα επιδότησης, θα μείνω τελικά στο πρόγραμμα μέχρι τον Νοέμβριο, οπότε θα δούμε τότε τί θα γίνει. Αν με ζορίσουν πολύ, θα τα μαζέψω όλα (κινητά, τηλέφωνο, ίντερνετ) και θα φύγω.
Link to comment
Share on other sites

Στο τμημα ακυροσεων που πηρες δεν σε καναν καποια επιπλεον προσφορα που τους ειπες οτι θες να κανεις διακοπη? Δν νομιζω να σε αφησουν τοσο ευκολα με δυο γραμμες και μεγαλο προγραμα...

 

Ποιο προγραμμα εχεις τωρα και ποσο σου βγαινει η καθε γραμμη ?

Edited by GreekMu
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στη σελίδα της Vodafone και μπεις να δεις τη σελίδα των προγραμμάτων θα σου βγάλει κάτω κάτω μια καρτέλα που λέει "θέλω να έρθω στη Vodafone". Εκεί συμπληρώνεις ένα τηλέφωνο επικοινωνίας και σε παίρνουν οι ίδιοι άμεσα για προσφορά. Εκεί μπορείς να συζητήσεις τις ανάγκες σου και να δεις τι μπορούν να σου προσφέρουν
Link to comment
Share on other sites

Στο τμημα ακυροσεων που πηρες δεν σε καναν καποια επιπλεον προσφορα που τους ειπες οτι θες να κανεις διακοπη? Δν νομιζω να σε αφησουν τοσο ευκολα με δυο γραμμες και μεγαλο προγραμα...

 

Ποιο προγραμμα εχεις τωρα και ποσο σου βγαινει η καθε γραμμη ?

 

 

και για τις 2 γραμμες που εχω εδινα 50 ευρω.

ειχα εκπτωση στα παγεια -10 ευρω και στις 2 γραμμες αλλα οχι για παντα .

απο το νεο συμβολαιο ομως που ανανεωσα στις 13/05/13 μου λενε οτι δεν υπαρχει αλλο το -10 ευρω.

μου δωσαν 20% εκπτωση (που οπως μου ειπαν ειναι απο τις μεγαλυτερες) και 10% εκπτωση απο το οικογενειακο, ετσι μου ανεβασαν το παγιο απο 50 ευρω στα 55 ευρω και για τις 2 γραμμες.

εχω προγραμμα το παλαιο 35 με 1500σε cosmote και σταθερα 1500sms σε cosmote 120sms σε τριτους και 120 λεπτα σε τριτους.internet καθολου.

εχω καταλαβει οτι για να σου κανουν καλυτερη προσφορα πρεπει να κανεις αιτημα φορητοτητας και να τους ζητησει τα νουμερα σου η vodafon ή η wind κτλ.

το θεμα ειναι οτι με 6 ευρω μπορω να σπασω το συμβολαιο (αφου η επιδοτηση μου ειναι 3 ευρω το μηνα και για τις 2 γραμμες) απλα πρεπει να βρω καλυτερη προσφορα.

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...