Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θα μπω στην ουσία της υπόθεσης, αφού ούτε το νόμο με βεβαιότητα γνωρίζω, αλλά και θεωρώ ότι το ζήτημα καλύφθηκε από διάφορες πλευρές ήδη (στην πράξη η σύγκρουση συμφερόντων μας αναγκάζει να μεροληπτήσουμε υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς).

Θα σημειώσω μόνο κάποιες σκέψεις, σχετικά με τα όσα έγραψαν οι προηγούμενοι.

 

1. Το αν είναι νόμιμο το ένα ή το άλλο, μπορεί να το αποφασίσει μόνο το δικαστήριο.

2. Όταν αναφέρετε το "νόμο", το "κατά νόμο δικαίωμα" και άλλα συναφή, καλό θα είναι να σημειώνετε και σε ποιον νόμο αναφέρεστε. Αυτό που ο καθένας από εμάς αντιλαμβάνεται ως "σωστό" ή "νόμιμο" πολλές φορές δεν έχει καμμιά σχέση με την πραγματικότητα και σε κάθε περίπτωση δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια υποκειμενική άποψη.

3. Η πρακτική της κάθε εταιρείας, ο λόγος για τον οποίο πραγματικά ηχογραφείται μια συνομιλία, η στιγμή που ξεκινάει η καταγραφή, η άρνηση εξυπηρέτησης και τα λοιπά, μόνο όταν παρατίθενται επισήμως από την εταιρεία θεωρούνται βάσιμα.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα ένα mail από το News@vodafone.gr

με τίτλο "Vodafone ADSL Προσφορά - 3 Μήνες Δωρεάν!".Δεν υπήρχε κανένα κείμενο μέσα στο μήνυμα!Απλώς ένα μέιλ με αυτό το θέμα.

Το πρόβλημα είναι ότι ποτέ δεν ζήτησα να έχω ενημέρωση για νέα προγράμματα ή οτιδήποτε άλλο.

Που βρήκαν το mail μου;Μήπως σε εκείνες τις διαφημίσεις που σου έστελναν με mail?

Ή μήπως από μία ανανέωση χρόνου ομιλίας που είχα κάνει μέσω του internet;

Όπως και να 'χει δεν παύει να είναι Spam από μια εταιρεία που προσπαθεί να μας λανσαριστεί ως σοβαρή και αξιόπιστη!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έλαβα αλλά το κείμενο υπήρχε κανονικά..Ήταν μια διαφήμιση για το ADSL.. Και εγώ αυτό με τη διαφήμιση που ήταν η κοπέλα κλεισμένη στην αποθήκη φαντάστηκα.. Δεν έχω δώσει πουθενά αλλού το mail μου..
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στη διαφήμιση εκείνη υπήρχε επιλογή αν θέλεις να λαμβάνεις διαφημιστικά από τη Vodafone.Μήπως τσεκάρατε την επιλογή? Αν όχι στείλτε ένα e-mail με το παράπονο σας στη Vodafone.
Link to comment
Share on other sites

3. Η πρακτική της κάθε εταιρείας, ο λόγος για τον οποίο πραγματικά ηχογραφείται μια συνομιλία, η στιγμή που ξεκινάει η καταγραφή, η άρνηση εξυπηρέτησης και τα λοιπά, μόνο όταν παρατίθενται επισήμως από την εταιρεία θεωρούνται βάσιμα.

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα...

Υποννοείς ότι ξύπνησα ένα πρωί και σκαρφίστηκα ένα παραμύθι γιατί δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω; :confused: κι ότι θα πρέπει να ζητήσω την συνομιλία από την Vodafone για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;

Νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτόμαστε λίγο περισσότερο πριν γράψουμε κάτι. Βλέπουμε το δέντρο (μια τυχαία δική μου περίπτωση) και χάνουμε το δάσος (που ξεκινούν και που σταματούν οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματά μας με άξονα το συγκεκριμένο θέμα).

Τελικά το μετάνιωσα που δεν είχα πραγματοποιήσει την ηχογράφηση, έστω και «παράνομα».

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, προσωπικά θεωρώ ότι πράγματι σου συνέβει αυτό, αλλά έχεις ξεκινήσει μια ιστορία (εδώ στο φόρουμ) τελείως ανούσια, αφού φαίνεται ότι εσύ ερμηνεύεις έτσι το νόμο και κάποιοι άλλοι αλλιώς και τελικά κανείς δεν γνωρίζει τον ΝΟΜΟ.

 

Από εκεί και πέρα, αν πραγματικά όλο αυτό το θέμα το θεωρείς τόσο σοβαρό, κάνε μια προσφυγή στον Συνήγορο του Πολίτη ή στην Αρχή Προστασίας Δεδομένω Προσωπικού Χαρακτήρα ή ακόμα καλύτερα κάνε μια προσφυγή στα δικαστήρια!

 

Το να αερολογούμε όλοι μας εδώ μέσα χωρίς να είμαστε ούτε κατ'ελάχιστον ειδικοί (όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, μιλάμε για τον νόμο και δεν ξέρουμε ούτε καν σε ποιον νόμο αναφερόμαστε) δεν έχει νόημα. Απλά λέει ο καθένας (κι εγώ μέσα) την γνώμη του με βάση την προσωπική του άποψη ή λογική, αλλά από εκεί και πέρα κανείς δεν μιλάει με βάση τον νόμο που μόνο ένας εξειδικευμένος νομικός δύναται να γνωρίζει!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Series 60/11.0.026; 9712) Opera 8.65 [el])

 

Δεν ξεκίνησα κάποια ιστορία. Μου συνέβει ένα περιστατικό το οποίο δεν μου έκατσε καλά στο στομάχι και απλώς το ανέφερα. Θα έπρεπε δηλαδή να το καταπιώ;

Από κει και πέρα ουδέποτε δήλωσα νομικός. Έκανα κάποιες εικασίες όπως όλοι μας. Δεν είμαι ούτε ισχυρογνώμων, ούτε διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα.

Τώρα, αν το θέμα είναι στην βάση του ανούσιο είναι κάτι υποκειμενικό. Σεβαστή η κάθε άποψη.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν τέθηκε θέμα να μην σε πιστέψουν τα παιδιά, ούτε σου είπε κανείς να το καταπιεις, απλά επισημαίνουν οτι ξεκινάει μια συζήτηση χωρίς πραγματική αξία (και όχι χωρίς ουσία), αφού κανένας μας δεν έχει την εξειδίκευση να σου απαντήσει πραγματικά ποιά είναι τα δικαιώματα σου (και όλων μας).

 

Απλά θα μπορούσες να απευθύνεις ένα ε-μαιλ στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων για το 1) αν είχες εσύ το δικαίωμα να ηχογραφήσεις και 2) αν είχαν εκείνοι το δικαίωμα να μην συναινέσουν στην ηχογράφηση. Έτσι και η απορία όλων μας θα διαφωτιζόταν, και θα σταμάταγε η αερολογία του τύπου κατά το γράμμα του νόμου...

 

ούτε εγώ είμαι νομικός, κάναμε όμως σχετική ερώτηση στην αρχή παλιότερα με ένα φίλο μου σχετικά με τη νομιμότητα ή όχι ηχογράφησης από ξενοδοχείο, και η απάντηση μας έδωσε μια γενικότερη ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τους έδωσα το mail μου.Άλλος το εδωσε για να μου τη στείλει...

 

 

ε τότε δεν μπορούσες να κάνεις και κάτι,, όσο προσεκτικός και να είσαι... εγώ το μαιλ το πήρα από αποστολέα news@vodafone.gr, δεν το θεωρώ spam γιατί είμαι συνδρομητής vodafone mail και μάλλον κάπου έχω αποδεχτεί ενημερώσεις.

 

Γενικά χρειάζεται προσοχή όταν λαμβάνετε μέρος σε διαγωνισμούς, προωθητικές κτλ, σε κάποιες περιπτώσει έχουν ενσωματωμένο όρο οτι μπορούν να σου στείλουν ενημερωτικό η προωθητικό μαιλ...θυμάστε ένα διαγωνισμό sms με τα μπισκότα Παπαδοπούλου? τους ειδικούς όρους και την δυνατότητα να μην δεχτείς (opt out) την είχες μόνο από το web site, αν έστελνες sms τότα αυτόματα αποδεχόσουν!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Series 60/11.0.026; 9712) Opera 8.65 [el])

 

Βρε παιδιά εγώ δεν ζήτησα την συμβουλή κανενός και ούτε έχω σκοπό να καταφύγω σε δικαστήρια κ.τ.λ.

Επαναλαμβάνω ότι απλώς ανέφερα ένα περιστατικό το οποίο ο καθένας μπορεί να αξιολογεί όπως νομίζει.

Την αξία και την ουσία σε ένα θέμα την δίνουν οι συμμετέχοντες με τα γραφόμενα τους.

Τέλος έχω στείλει αυτές τις ερωτήσεις στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, αλλά σε αντίθεση με την Vodafone δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον λοιπόν!

Όταν (και αν ποτέ έχεις απάντηση, γιατί οι δημόσιες αρχές είναι γνωστές για την αργοπορία τους), σε παρακαλώ να μας την παραθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα εξάμηνο μπορεί και να απαντήσουν, αν ποτέ απαντήσουν...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα δεν το αναφέρετε πουθενά

τα μεταχειρισμένα κινητα προέρχονται απο την αλυσίδα "vodafone Aλεξανδρος" και γιαυτό μάλλον τα κουτιά τους ειναι ''ταλαιπωρημένα'' !

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπω στην ουσία της υπόθεσης, αφού ούτε το νόμο με βεβαιότητα γνωρίζω, αλλά και θεωρώ ότι το ζήτημα καλύφθηκε από διάφορες πλευρές ήδη (στην πράξη η σύγκρουση συμφερόντων μας αναγκάζει να μεροληπτήσουμε υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς).

Θα σημειώσω μόνο κάποιες σκέψεις, σχετικά με τα όσα έγραψαν οι προηγούμενοι.

 

1. Το αν είναι νόμιμο το ένα ή το άλλο, μπορεί να το αποφασίσει μόνο το δικαστήριο.

2. Όταν αναφέρετε το "νόμο", το "κατά νόμο δικαίωμα" και άλλα συναφή, καλό θα είναι να σημειώνετε και σε ποιον νόμο αναφέρεστε. Αυτό που ο καθένας από εμάς αντιλαμβάνεται ως "σωστό" ή "νόμιμο" πολλές φορές δεν έχει καμμιά σχέση με την πραγματικότητα και σε κάθε περίπτωση δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια υποκειμενική άποψη.

3. Η πρακτική της κάθε εταιρείας, ο λόγος για τον οποίο πραγματικά ηχογραφείται μια συνομιλία, η στιγμή που ξεκινάει η καταγραφή, η άρνηση εξυπηρέτησης και τα λοιπά, μόνο όταν παρατίθενται επισήμως από την εταιρεία θεωρούνται βάσιμα.

 

Για να έχει κανείς βέβαιη άποψη σχετικά με κάποιο αμφισβητούμενο θέμα θα έπρεπε να προκαλέσει την έκδοση αποφάσεως όχι ενός οποιουδήποτε διικαστηρίου, αλλά του Αρείου Πάγου, και μάλιστα της ολομέλειάς του. Αλλά και πάλι δεν θα ήταν σίγουρος, αν λάβει κανείς υπόψη του την πρόσφατη μεταστροφή της μέσα στο πολύ σύντομο χρονικό διάστημα των έξι μηνών σχετικά με το θέμα των συμβασιούχων.

 

Η ΕΕΤΤ δεν αποτελεί δικαιοδοτικό όργανο, έχει όμως ρυθμιστικό χαρακτήρα, έχει την αρμοδιότητα να επιβάλλει πρόστιμα κ.λπ. αλλά τον τελευταίο λόγο, ειδικά σε θέματα προστασίας της προσωπικότητας, ή συμβάσεων τον έχει η δικαιοσύνη.

 

Ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα ωστόσο, η διατύπωση του νόμου είναι τόσο σαφής που δεν χρειάζεται προσφυγή σε κανένα όργανο.

 

Αντιγράφω (ξανά) από το αυθεντικό κείμενο του νόμου.

Πρόκειται, όπως προανέφερα, για το νόμο 3471/06.

 

«Επιτρέπεται η καταγραφή συνδιαλέξεων και των

συναφών δεδομένων κίνησης, όταν πραγματοποιούνται

κατά τη διάρκεια νόμιμης επαγγελματικής πρακτικής με

σκοπό την παροχή αποδεικτικών στοιχείων εμπορικής

συναλλαγής ή άλλης επικοινωνίας επαγγελματικού χα−

ρακτήρα, υπό την προϋπόθεση ότι και τα δύο μέρη, μετά

από προηγούμενη ενημέρωση σχετικά με το σκοπό της

καταγραφής, παρέχουν τη συγκατάθεσή τους.»

 

Το κρίσιμο στοιχείο στο παραπάνω απόσπασμα (άρθρο 4 παρ. 3 του παραπάνω νόμου) είναι η προϋπόθεση συγκατάθεσης και των δύο μερών για την ηχογράφηση. Χωρίς αυτήν, η ηχογράφηση είναι παράνομη.

 

Δεδομένου ότι εκείνος ο οποίος έχει την πρωτοβουλία της ηχογράφησης (δηλ. η εταιρεία), ζητεί την συγκατάθεση του άλλου μέρους (δηλ. του πελάτη), δεν νοείται να γίνεται λόγος για συγκατάθεση και των δύο. Εκείνος που έχει την πρωτοβουλία δεν είναι νοητό να δίνει συγκατάθεση ως προς την τήρηση ηχητικού αρχείου από τον ίδιο του τον εαυτό! Άρα, είναι προφανές ότι ο νόμος αναφέρεται σε διπλή συγκατάθεση, μία από το κάθε μέρος, απαιτεί συγκατάθεση για ηχογράφηση και από τις δύο πλευρές. Αν λείπει αυτή η αμφίδρομη συγκατάθεση, η ηχογράφηση είναι παράνομη και για τους δύο.

 

Πάντως, πέρα από το νομικό και το ηθικό θέμα που προκύπτει, κανείς δεν έχει κατορθώσει ως τώρα να δώσει μια λογική εξήγηση για αυτή την εμμονή της βόνταφον να μην επιτρέπει στους συνδρομητές της, κάτι που η ίδια απαιτεί από αυτούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πέρα από το νομικό και το ηθικό θέμα που προκύπτει, κανείς δεν έχει κατορθώσει ως τώρα να δώσει μια λογική εξήγηση για αυτή την εμμονή της βόνταφον να μην επιτρέπει στους συνδρομητές της, κάτι που η ίδια απαιτεί από αυτούς.

 

Από πού προκύπτει αυτή η εμμονή?........επειδή ο φίλος ανέφερε την περίπτωση μίας υπαλλήλου σημαίνει ότι είναι ενέργεια που κάνει ΟΛΗ η εταιρία?.........εφόσον είσαι δικηγόρος ξέρεις οτι οι εικασίες είναι κακό πράγμα χωρίς επιχειρήματα.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Ξέρει κανείς να πει, με σιγουριά όμως, αν σε περίπτωση υπερφόρτωσης του δικτύου, η και γενικότερα, αν τα συμβόλαια έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τα καρτοκινητά ? Δλδ οι κλήσεις ή και τα μηνύματα των συμβολαίων προηγούνται στη διεκπεραίωσή τους στο δίκτυο, από εκείνα των καρτοκινητών?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Ξέρει κανείς να πει, με σιγουριά όμως, αν σε περίπτωση υπερφόρτωσης του δικτύου, η και γενικότερα, αν τα συμβόλαια έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τα καρτοκινητά ? Δλδ οι κλήσεις ή και τα μηνύματα των συμβολαίων προηγούνται στη διεκπεραίωσή τους στο δίκτυο, από εκείνα των καρτοκινητών?

Ευχαριστώ

Δεν κάνει τέτοιες διακρίσεις ο υποσταθμός που είσαι. Πρακτικά δηλαδή αρκεί να είσαι τυχερός εκείνη την ώρα να πιάσεις ελεύθερο Timeslot. Το αν υπάρχει προτεραιότητα στα SMC και λοιπά είναι ρυθμίσεις Voda. Για το σήμα είναι απλά τα πράγματα.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να κάνει αυτό το κατοστάρικο σε δεκάρικα;

Τι ακριβώς είναι αυτό; :confused:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το 1.0 και εξακολουθω να μην καταλαβαινω το νοημα της υποθεσης!

Απλά μια έξυπνη και πρωτότυπη διαφήμιση :) δεν υπάρχει βαθύτερο νόημα!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...