Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποιο καλο tempered glass που να καλυπτει ολη την οθονη; γιατι ενα που εβαλα δεν την καλυπτει ολη. Παρηγγειλα 2-3 απο το ebay μηπως και ειναι καλυτερα. Επισης δεν υπαρχουν πολλες θηκες. Γενικα δεν παιζουν επωνυμα brands πχ spigen, dbrand κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μόλις το πήρα και εγώ, πραγματικά πανέμορφο αλλά δυστυχώς την πάτησα σας τον αγράμματο. Ηθελα dual sim και μου ήρθε το EU το οποίο είναι single. Μήπως μπορεί να πάρει και αυτό dual με άλλο firmware? και παρατηρώ ότι και το πορτάκι που παίρνει την sim είναι λίγο στενότερο από αυτό που θα έπρεπε να έχει για να πάρει και τη δεύτερη sim. Λέτε να υπάρχει λύση ή να το βάλω για πούλημα και να πάρω το δίκαρτο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μόλις το πήρα και εγώ, πραγματικά πανέμορφο αλλά δυστυχώς την πάτησα σας τον αγράμματο. Ηθελα dual sim και μου ήρθε το EU το οποίο είναι single. Μήπως μπορεί να πάρει και αυτό dual με άλλο firmware? και παρατηρώ ότι και το πορτάκι που παίρνει την sim είναι λίγο στενότερο από αυτό που θα έπρεπε να έχει για να πάρει και τη δεύτερη sim. Λέτε να υπάρχει λύση ή να το βάλω για πούλημα και να πάρω το δίκαρτο?

 

Δεν την υποστηριζει αγαπητε το Ευρωπαικο οχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μόλις το πήρα και εγώ, πραγματικά πανέμορφο αλλά δυστυχώς την πάτησα σας τον αγράμματο. Ηθελα dual sim και μου ήρθε το EU το οποίο είναι single. Μήπως μπορεί να πάρει και αυτό dual με άλλο firmware? και παρατηρώ ότι και το πορτάκι που παίρνει την sim είναι λίγο στενότερο από αυτό που θα έπρεπε να έχει για να πάρει και τη δεύτερη sim. Λέτε να υπάρχει λύση ή να το βάλω για πούλημα και να πάρω το δίκαρτο?
Δεν ξέρω ποιό μοντέλο είναι αυτό που πήρες. Που το βρήκες;

Γιατί κι εγώ ευρωπαϊκό μοντέλο έχω (το ΤΑ-1046), το αγόρασα από την Ολλανδία που ζω από εδώ αντιπροσωπεία. Είναι το dual SIM, το αγόρασα λίγες μέρες αφού βγήκε στην αγορά.

Σε προτείνω να μην αρχίσεις να πειραματίζεσαι με ROM κλπ γιατί θα έχεις σίγουρα πρόβλημα με τους drivers. Άσε που θα χάσεις όλη την φάση της αναβάθμισης του Android one γιατί κάθε φορά που θα αναβαθμίζεται θα χρειάζεται να το κάνεις και Root για να αλλάξεις drivers για να μπορέσει να βλέπει το dual SIM ή ότι άλλο χρειάζεται.

Άρα θα αποτυγχάνει και η κάθε νέα αναβάθμιση (που έρχεται κάθε μήνα αν δεν βρεθεί τρόπος να γίνει un-root).

Ταλαιπωρία που δεν αξίζει εφόσον υπάρχει το μοντέλο που θες.

Καλύτερα δηλαδή να το αλλάξεις όσο είναι δυνατόν, γιατί λες ότι χρειάζεσαι dual SIM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καποιο καλο tempered glass που να καλυπτει ολη την οθονη; γιατι ενα που εβαλα δεν την καλυπτει ολη. Παρηγγειλα 2-3 απο το ebay μηπως και ειναι καλυτερα. Επισης δεν υπαρχουν πολλες θηκες. Γενικα δεν παιζουν επωνυμα brands πχ spigen, dbrand κλπ
Για θήκες κλπ να ψάξεις στα κινέζικα μαγαζιά. Είχα αγοράσει θήκη (δεν ήξερα εάν θα είχε μέσα στο κουτί του όταν παρήγγειλα το κινητό).

Θήκη της nilkin πολύ καλή και είχε μέσα και δώρο ένα tempered glass (που δεν το χρησιμοποιώ) αλλά τελικά χρησιμοποιώ τη γνήσια θήκη που είχε μέσα στο κουτί ή Nokia. Μου άρεσε περισσότερο η διάφανη σιλικόνης γιατί είναι πολύ καλής ποιότητας και καλύπτει το τηλέφωνο πολύ σωστά.

Στα κινεζομάγαζα έχει μεγάλη ποικιλία πάντως από θήκες.

 

Ορίστε μια ματιά στα γρήγορα που έριξα τώρα πχ:

found a very interesting good in Gearbest:Cover Case for NOKIA 7 Plus Full Protection Hard PC 3 in 1 Fundas Coque Back - MULTI-E https://gearbest.app.link/zssPgrtUpN

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

 

Μια χαρα χαμηλη ειναι του κεφαλιου που ειναι η σημαντική οσο για το σωμα ναι ειναι ψηλή αλλα οι πιο πολλοί το εχουν στην κολοτσεπη οποτε αντε να βγαλουμε κανα σπυρι χαχαχα οι γυναικες στις τσαντες τους και οι αντρες σε τσαντακια μεσης, μπανανες, κλπ οποτε αμεση επαφη των 2 cm δεν υπαρχει στην πλειονοτητα. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

 

Ψάχνει πάντα μα πάντα ο ειδήμων σε δοκιμές αντοχής smartphones και ιδιοκτήτης του καναλιού JerryRigEverything το “σκληρό καρύδι” που θα βγει νικηφόρο από τα επίπονα τεστ του και αυτή την φορά στα χέρια του έτυχε να βρεθεί ένα Nokia 7 Plus το οποίο χρησιμοποιεί γυαλί Gorilla Glass 3 παρά μια νεότερη έκδοση. Η πλάτη του με την ειδική επίστρωση που σου δίνει την αίσθηση κεραμικού υλικού δεν αντιστέκεται και πολύ στα γδαρσίματα, γεμίζει εύκολα γρατσουνιές από ένα κοινό μαχαίρι.

 

Δείτε και μόνοι σας όλες τις δύσκολες και ακραίες ταλαιπωρίες που του έκανε στο παρακάτω video:

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στο eBay το Nokia 7 plus 4/64 στα 335 ευρω με τα μεταφορικα απο Ιταλία, αξιζει να το παρω ή να περιμενω ως το τελος του καλοκαιριου; Στα σκρουτζομαγαζα ξεκιναει αυτη την στιγμη στα 375 ευρω και στις αλυσίδες πανω απο τα 400.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στο eBay το Nokia 7 plus 4/64 στα 335 ευρω με τα μεταφορικα απο Ιταλία, αξιζει να το παρω ή να περιμενω ως το τελος του καλοκαιριου; Στα σκρουτζομαγαζα ξεκιναει αυτη την στιγμη στα 375 ευρω και στις αλυσίδες πανω απο τα 400.

 

Το παρακάτω site είναι καλύτερη επιλογή από το ebay. Καθώς παρέχει και 1 έτος εγγύηση. Επίσης δεν μπλέκεις με τελωνείο κτλ, τουλάχιστον όταν είχα κάνει εγώ μια παραγγελία πριν κανένα εξάμηνο.

Στα 316 το 4/64και νομίζω μέσα στο site κυκλοφορεί και ένα κουπόνι για -5€

 

https://www.eglobalcentral.eu/nokia-7-plus-4gb-64gb-dual-sim-black.html

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί μια αλλαγή στους modem drivers όπως φαίνεται στη λειτουργία της 2ης SIM όσον αφορά την ποιότητα κλήσεων, προσέχοντας τα εξής:

 

- Πριν την αναβάθμιση του Μαΐου η 2η SIM (Cosmote στην περίπτωση μου) είχε δυνατότητα μέχρι 3G maximum.

 

- Εγώ το είχα σε 2G για οικονομία μπαταρίας - λειτουργούσε πάρα πολύ καλά σαν οικονομία μπαταρίας για 2 SIM - Είναι θέμα που το εξετάζω τώρα με τη χρήση του 4G και σε αυτή την SIM.

 

- Τώρα πλέον μέχρι 4G που το έχει και ως προτεινόμενο.

Υπόψιν ότι για τα δεδομένα έχω την 1η SIM ενεργή.

Μας εξηγεί ότι θα χρησιμοποιηθεί το 4G κι από την 2η SIM όμως χωρίς καμία χρέωση δεδομένων όπως προσέχετε. Μόνο για απλή ομιλία αλλά με καλύτερη ποιότητα.

 

- Το WiFi calling το έχω ενεργοποιήσει με προτίμηση όμως δίκτυο κινητής. Πρόσεξα να μου αναφέρουν οι συνομιλητές αυτής της SIM για διακοπές ενώ εγώ τους άκουγα άψογα. Αυτό, στο σπίτι που έχω το WiFi συνδεμένο. Μάλλον θα άλλαζε από το WiFi calling σε 2G αν δεν είχε καλή σύνδεση το ένα από τα 2 δίκτυα. Έτσι το εξηγώ. Τώρα αυτό τελείωσε διότι το δίκτυο 4G επικρατεί παντού.

 

*Υπόψιν ότι όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι είναι πρόβληματα της συσκευής. Είναι εντοπισμός επιπτώσεων της εξέλιξης που επικρατεί λόγω της άμεσης αναβάθμισης του Android one προκομένου να συνεργαστεί η κάθε του συσκευή στα νέα δίκτυα, λειτουργίες των κλπ.

**Εξ ου και η μηνιαία αναβάθμιση...f98cd3480468246f19f42dde1bb0d759.jpg2bea8f9ab67e876507ce8d657a03b558.jpgd5ee4807555bd8c5ace9abea7c98396c.jpg

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

^^^ Σωστά! ^^^

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

^^^ Σωστά! ^^^

Α έχεις και το Nokia 8; Τώρα το πρόσεξα στην υπογραφή σου.

Πιό καλό είναι από το 7plus;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Α έχεις και το Nokia 8; Τώρα το πρόσεξα στην υπογραφή σου.

Πιό καλό είναι από το 7plus;

 

Ναί, εδώ και ένα δεκαήμερο πήρα ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο στα 250 € από ένα παιδί εδώ στο φόρουμ. Πειραματίζομαι προς το παρόν ξανά με τη Nokia, θα δείξει.

Με το Nokia 8 πάντως δεν είμαι ικανοποιημένος, δεν είναι το Nokia που περίμενα, οπότε σκέφτομαι να το ξανα-πουλήσω. Την Nokia θα την ξαναδοκιμάσω αν βγάλει κάτι καλύτερο και μ'αρέσει. Μάλλον θα περιμένω το Nokia 9 αφού ούτε το Nokia 8 Sirocco με ενθουσίασε. Κατά τ΄άλλα το Nokia 7 Plus σε κάμερες είναι μια κλάση παραπάνω, έχει μεγαλύτερη μπαταρία και σε αισθητική και μέγεθος είναι καλύτερο και πολύ πιο όμορφο. Είναι από τα πρώτα Nokia με τον καινούργιο σχεδιασμό. Το μόνο που δεν έχω επιβεβαιώσει είναι αν έχει και ραδιόφωνο fm και nfc.

Edited by Katsaras_John

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί μια αλλαγή στους modem drivers όπως φαίνεται στη λειτουργία της 2ης SIM όσον αφορά την ποιότητα κλήσεων, προσέχοντας τα εξής:

 

- Πριν την αναβάθμιση του Μαΐου η 2η SIM (Cosmote στην περίπτωση μου) είχε δυνατότητα μέχρι 3G maximum.

 

- Εγώ το είχα σε 2G για οικονομία μπαταρίας - λειτουργούσε πάρα πολύ καλά σαν οικονομία μπαταρίας για 2 SIM - Είναι θέμα που το εξετάζω τώρα με τη χρήση του 4G και σε αυτή την SIM.

 

- Τώρα πλέον μέχρι 4G που το έχει και ως προτεινόμενο.

Υπόψιν ότι για τα δεδομένα έχω την 1η SIM ενεργή.

Μας εξηγεί ότι θα χρησιμοποιηθεί το 4G κι από την 2η SIM όμως χωρίς καμία χρέωση δεδομένων όπως προσέχετε. Μόνο για απλή ομιλία αλλά με καλύτερη ποιότητα.

 

- Το WiFi calling το έχω ενεργοποιήσει με προτίμηση όμως δίκτυο κινητής. Πρόσεξα να μου αναφέρουν οι συνομιλητές αυτής της SIM για διακοπές ενώ εγώ τους άκουγα άψογα. Αυτό, στο σπίτι που έχω το WiFi συνδεμένο. Μάλλον θα άλλαζε από το WiFi calling σε 2G αν δεν είχε καλή σύνδεση το ένα από τα 2 δίκτυα. Έτσι το εξηγώ. Τώρα αυτό τελείωσε διότι το δίκτυο 4G επικρατεί παντού.

 

*Υπόψιν ότι όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι είναι πρόβληματα της συσκευής. Είναι εντοπισμός επιπτώσεων της εξέλιξης που επικρατεί λόγω της άμεσης αναβάθμισης του Android one προκομένου να συνεργαστεί η κάθε του συσκευή στα νέα δίκτυα, λειτουργίες των κλπ.

**Εξ ου και η μηνιαία αναβάθμιση...f98cd3480468246f19f42dde1bb0d759.jpg2bea8f9ab67e876507ce8d657a03b558.jpgd5ee4807555bd8c5ace9abea7c98396c.jpg

Βρίσκω ικανοποιητική αρκετά τη χρήση μπαταρίας που κάνει τελικά, ακόμα και με χρήση 4G δικτύων και στις 2 SIM.

Όλα φυσικά σύμφωνα με τη χρήση 6 συνεχόμενων ωρών καθημερινά, που του κάνω με τη λειτουργία eradio μέσω 4G, σε σύνδεση με Bluetooth προς Xiaomi Rodmi S2 για ήχο από τα ηχεία του αυτοκινήτου. 25f2356b8aafb9af1fe3f7dc2b14b883.jpg

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

^^^ Εξαιρετική η κατανάλωση της μπαταρίας για 4G και στις 2 sim! ^^^

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Όλα φυσικά σύμφωνα με τη χρήση 6 συνεχόμενων ωρών καθημερινά, που του κάνω με τη λειτουργία eradio μέσω 4G, σε σύνδεση με Bluetooth προς Xiaomi Rodmi S2 για ήχο από τα ηχεία του αυτοκινήτου.

 

Αυτό το τελευταίο με ποια εφαρμογή το κάνεις;

 

Στάλθηκε από το TA-1021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Αυτο το εξοικονομηση δεδομενων τι ειναι; ουσιαστικα κοβει τον αυτοματο συγχρονισμο; η κανω λαθος;

 

Υ.Γ. πηρα 3 διαφορετικα tempered glasses απο ebay. Τελικα ολα ιδια ειναι και κανενα δεν καλυπτει σωστα ολη την οθονη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο με ποια εφαρμογή το κάνεις;

 

Στάλθηκε από το TA-1021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

App: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.raymi.mifm

 

Device: https://www.skroutz.gr/s/11201707/Xiaomi-RoidMi-2s-Bluetooth-Car-Charger-BFQ02RM.html

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να παίξω με το Nokia 7 Plus σε ένα κατάστημα, και μπορώ να πω ότι πρόκειται για πολύ ολοκληρωμένη συσκευή.

Μάλιστα φέρει Level 3 Camera2 API, δυνατότητα που μπορεί με εφαρμογές τύπου Adobe Photoshop Lightroom CC (λήψη και επεξεργασία DNG) να το απογειώσει φωτογραφικά.

Μοναδικό σοβαρό ψεγάδι του παραμένει ο κλειδωμένος bootloader.

 

Η τιμή του αναμενόμενου Xiaomi Mi A2 είναι αυτή που θα καθορίσει το ποια από τις δύο συσκευές θα αποκτήσω.

Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Χρωματάκι τι προτιμάτε οι περισσότεροι παιδιά σαν επιλογή;μαύρο ή λευκό;
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Ναί, εδώ και ένα δεκαήμερο πήρα ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο στα 250 € από ένα παιδί εδώ στο φόρουμ. Πειραματίζομαι προς το παρόν ξανά με τη Nokia, θα δείξει.

Με το Nokia 8 πάντως δεν είμαι ικανοποιημένος, δεν είναι το Nokia που περίμενα, οπότε σκέφτομαι να το ξανα-πουλήσω. Την Nokia θα την ξαναδοκιμάσω αν βγάλει κάτι καλύτερο και μ'αρέσει. Μάλλον θα περιμένω το Nokia 9 αφού ούτε το Nokia 8 Sirocco με ενθουσίασε. Κατά τ΄άλλα το Nokia 7 Plus σε κάμερες είναι μια κλάση παραπάνω, έχει μεγαλύτερη μπαταρία και σε αισθητική και μέγεθος είναι καλύτερο και πολύ πιο όμορφο. Είναι από τα πρώτα Nokia με τον καινούργιο σχεδιασμό. Το μόνο που δεν έχω επιβεβαιώσει είναι αν έχει και ραδιόφωνο fm και nfc.

Έχει NFC, δεν έχει ραδιόφωνο όμως. Το θεωρώ αμελητέο προσωπικά γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ τα τελευταία 20 χρόνια.
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

...Μάλιστα φέρει Level 3 Camera2 API, δυνατότητα που μπορεί με εφαρμογές τύπου Adobe Photoshop Lightroom CC (λήψη και επεξεργασία DNG) να το απογειώσει φωτογραφικά...

 

Συνεχίζοντας τις δοκιμές της συσκευής και παρακολουθώντας πολλά review διαπιστώνω ότι η κάμερα έχει μια τάση να υπερεκθέτει. Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο αισθητήρας της κύριας οπίσθιας κάμερας είναι ίδιος με του Pixel 2 και οι φακοί είναι Zeiss, το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αντάξιο των προσδοκιών, και για αυτό οφείλεται σίγουρα το λογισμικό της συσκευής.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

4GB RAM version vs 6GB RAM version

 

Απο αυτα πού διαβαζω μεσω των σχολιων σου καταλαβαινω πως κ με 4G κ στις δυο SIM η καταναλωση παραμενει σε πολυ καλα επιπεδα.

Απο λαγκ/χρηση email κ wifi πως σου εχει φανει εως τωρα?

Σκεφτομαι την αγορα του ωστε να χρησιμοποιω 2 καρτες κ λογω δουλειας το mail (500/per day)θα δουλευει υπερωριες.

Εχω ενα Nexus 6 κ μετα απο 3 χρονια εχει παραδώσει πνευμα.

(Δεν αντεχω αλλο 2 συσκευες μαζι μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συνεχίζοντας τις δοκιμές της συσκευής και παρακολουθώντας πολλά review διαπιστώνω ότι η κάμερα έχει μια τάση να υπερεκθέτει. Λαμβάνοντας υπόψη ότι ο αισθητήρας της κύριας οπίσθιας κάμερας είναι ίδιος με του Pixel 2 και οι φακοί είναι Zeiss, το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αντάξιο των προσδοκιών, και για αυτό οφείλεται σίγουρα το λογισμικό της συσκευής.

 

Γιαυτό βάζεις κατευθείαν τη Google camera του Pixel και το απογειώνεις (φωτογραφικά).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...