Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Stay tuned for that and more on HMD's €399, "non-flagship, flagship",

http://www.mediamarkt.de/de/search.html?query=nokia+7+plus&searchProfile=onlineshop&channel=mmdede&searchParams=%2FSearch.ff%3Fquery%3Dnokia%2B7%2Bplus%26channel%3Dmmdede

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_nokia-7-plus-black-1209782.html

 

Καποιος μας κοροιδευει χοντρα μου φαινεται και δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το καπελο των 50ευρω στην Ελλαδα.

 

Ουτε το galaxy s9+ των κοντα 1000ευρω δεν εχει τετοια διαφορα μεταξυ των χωρων.

http://www.mediamarkt.de/de/product/_samsung-galaxy-s9-64-gb-midnight-black-dual-sim-2391198.html

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-galaxy-s9-plus-black-1209221.html

 

Δεν είμαστε χώρα, είμαστε αποικία, και ιδίως οι γερμανικές αλυσίδες φροντίζουν να μας το υπενθυμίζουν συνεχώς. Εννοείται ότι δεν ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη αλυσίδα, αλλά και άλλες που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας, ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφου εισαι τοσο ενθερμος οπαδος της Nokia και βαζεις και πολλα θαυμαστικα σε αυτα που γραφεις για αυτην γιατι δεν κανεις εσυ την πρωτη κινηση να το παρεις να μας πεις εντυπωσεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τετοια χρηματικη μειωση δεν ειχε ουτε το ακριβοτερο μοντελο της σειρας το nokia 8 και θα εχει το Nokia 7 plus ?Ναι τωρα...

Για φθινόπωρο το κόβω

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι τοσο ενθερμος οπαδος της Nokia και βαζεις και πολλα θαυμαστικα σε αυτα που γραφεις για αυτην γιατι δεν κανεις εσυ την πρωτη κινηση να το παρεις να μας πεις εντυπωσεις?

Γιατί να την πάρω αφού έχω και δεν χρειάζομαι άλλη τώρα; Εσύ γιατί δεν τη παίρνεις να μας πεις;

Άλλωστε δεν πίεσα κανέναν να τη πάρει για να μας πει εντυπώσεις. Είπα αν κάποιος την πάρει να μας πει.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το 8 μπορεί να έχει πρόβλημα στη κάμερα. Το 8 Sirocco πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερο στη κάμερα. Έπειτα για το 7 plus ας μας πει κάποιος που θα το πάρει καλύτερα. Να μη λέμε ότι να 'ναι επειδή δεν έχει ois! Ούτε το 808 είχε ois. Είχε πολλά mp όμως!

 

Να έλεγες ότι ois δεν έχουν τα pixel να πω πάει στο καλό....Το 808 έχει όμως άλλα οπτικά και τότε ο ανταγωνισμός ήταν σχεδόν ανύπαρκτος.

 

Η ταμπέλα από μόνης της δεν κάνει τίποτα. Το 7άρι plus θα το προτείνω σε φιλαράκι αν ρίξει την τιμή στα δεδομένα του 2018 και όχι 2008

Link to comment
Share on other sites

Να έλεγες ότι ois δεν έχουν τα pixel να πω πάει στο καλό....Το 808 έχει όμως άλλα οπτικά και τότε ο ανταγωνισμός ήταν σχεδόν ανύπαρκτος.

 

Η ταμπέλα από μόνης της δεν κάνει τίποτα. Το 7άρι plus θα το προτείνω σε φιλαράκι αν ρίξει την τιμή στα δεδομένα του 2018 και όχι 2008

Ναι αλλά μη ξεχνάς ότι το 7 plus δεν είναι ναυαρχίδα. Εδώ ούτε η σειρά A της Samsung δεν έχουν ois!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εσύ γιατί δεν τη παίρνεις να μας πεις;

Είπα αν κάποιος την πάρει να μας πει.

 

Εχω γραψει πιο πισω το γιατι.

 

Επισης χρειαζεται να το γραψει καποιος το δευτερο,δεν ειναι αυτονοητο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο είναι επίσης όταν ήδη έχεις μια συσκευή δεν αγοράζεις άλλη μόνο και μόνο επειδή θέλει κάποιος από δω μέσα, για να πεις τις εντυπώσεις! ;) Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα στα χρηματα του Nokia 7 plus βρισκεις τις περισσοτερες ναυαρχιδες του 2017 με τα ιδια ή και με λιγοτερα χρηματα

 

Google pixel

htc u11

Huawei p10

Nokia 8

sony xz1

LG G6

Xiaomi mi 6

 

Τα περισσοτερα απο τα παραπανω εχουν τεραστιες διαφορες οχι μονο στον επεξεργαστη/γραφικα αλλα και στην καμερα και αναλυση οθονης.

 

Γιαυτο γραφουν ολοι οτι περιμενουν να πεσει στα 300περιπου ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! εχθές το πρωί έφτασε στα χέρια μου από κατάστημα εδώ στην ολλανδία στα 350 ευρά.

Το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και η ποιότητα κατασκευής του είναι απίστευτη.

 

Η οθόνη του είναι μεγάλη και για αυτό είναι λίγο δύσκολη η χρήση με το 1 χέρι. Τα χρώματά της, η ανάλυσή και η ποιότητά της είναι πολύ καλές στο μάτι (τώρα μιας και είχα το lumia 550 πριν, δεν είμαι και ο καλύτερος να το κρίνει αυτό αλλά δεν είδα και μεγάλες διαφορές με το a8 και καθόλου με το p20 lite). θα ήθελα βέβαια λίγο παραπάνω φωτεινότητα γιατί το μεσημέρι με ήλιο έχει ένα μικρό θέμα στο να δεις καθαρά τι παίζει.

 

Ο σένσορας στο πίσω μέρος είναι σε τέλειο σημείο (αν και αυτό έχει να κάνει με τα χέρια του καθενός) και είναι εξαιρετικά γρήγορος και ακριβής.

 

Η ένταση του ηχείου του είναι ικανοποιητική αν και να πω την αλήθεια θα ήθελα λίγο πιο δυνατά ηχεία.

 

Την κάμερα δεν την έχω δει ακόμα καλά γιατί έτρεχα αλλά 2-3 χαζές φωτο που έβγαλα και τις σύγκρινα με το 8αρι ενός φίλου, νομίζω ότι σε κάμερα είναι καλύτερο το 7 plus.

Η μπαταρία του είναι το καλύτερο χαρακτηριστικό του μιας και εχθές έβλεπα netflix στο τρένο για σύνολο 6 ώρες και βάλε και που chatαρα και σέρφαρα και λίγο και έβαλα και να παίξω 1-2 χαζά games και ακόμα δεν το φόρτισα (βέβαια σήμερα εκτώς από 2 τηλέφωνα δεν το έχω ακουμπίσει) αλλά είμαι εντυπωσιασμένος πολύ περισσότερο και από όταν είχα το LG G2.

Τώρα θα πω ότι δεν έχω δεί να κάνει κάποιο κώλυμα αλλά αυτό φαντάζομαι με αυτά τα specc είναι και αναμενόμενο.

 

Εν' ολίγοις, αν κάποιος θέλει ένα κινητό που για καθημερινή χρήση να τα κάνει όλα και πολύ καλά, τότε το 7άρι είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή την κατηγορία.

Microsoft you will be missed....:cry:

Till the next windows era, Proud owner of the new Nokia 7 plus

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα στα χρηματα του Nokia 7 plus βρισκεις τις περισσοτερες ναυαρχιδες του 2017 με τα ιδια ή και με λιγοτερα χρηματα

 

Google pixel

htc u11

Huawei p10

Nokia 8

sony xz1

LG G6

Xiaomi mi 6

 

Τα περισσοτερα απο τα παραπανω εχουν τεραστιες διαφορες οχι μονο στον επεξεργαστη/γραφικα αλλα και στην καμερα και αναλυση οθονης.

 

Γιαυτο γραφουν ολοι οτι περιμενουν να πεσει στα 300περιπου ευρω.

Ναι αλλά και του 7 plus η τιμή θα πέσει. Δεν είπα ντε και καλά ότι θα πρέπει να το πάρει day 1.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! εχθές το πρωί έφτασε στα χέρια μου από κατάστημα εδώ στην ολλανδία στα 350 ευρά.

350;;;;

450 θα έχει εδώ και 400 σε Γαλλία και Γερμανία που κοίταξα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! εχθές το πρωί έφτασε στα χέρια μου από κατάστημα εδώ στην ολλανδία στα 350 ευρά.

Το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και η ποιότητα κατασκευής του είναι απίστευτη.

 

Η οθόνη του είναι μεγάλη και για αυτό είναι λίγο δύσκολη η χρήση με το 1 χέρι. Τα χρώματά της, η ανάλυσή και η ποιότητά της είναι πολύ καλές στο μάτι (τώρα μιας και είχα το lumia 550 πριν, δεν είμαι και ο καλύτερος να το κρίνει αυτό αλλά δεν είδα και μεγάλες διαφορές με το a8 και καθόλου με το p20 lite). θα ήθελα βέβαια λίγο παραπάνω φωτεινότητα γιατί το μεσημέρι με ήλιο έχει ένα μικρό θέμα στο να δεις καθαρά τι παίζει.

 

Ο σένσορας στο πίσω μέρος είναι σε τέλειο σημείο (αν και αυτό έχει να κάνει με τα χέρια του καθενός) και είναι εξαιρετικά γρήγορος και ακριβής.

 

Η ένταση του ηχείου του είναι ικανοποιητική αν και να πω την αλήθεια θα ήθελα λίγο πιο δυνατά ηχεία.

 

Την κάμερα δεν την έχω δει ακόμα καλά γιατί έτρεχα αλλά 2-3 χαζές φωτο που έβγαλα και τις σύγκρινα με το 8αρι ενός φίλου, νομίζω ότι σε κάμερα είναι καλύτερο το 7 plus.

Η μπαταρία του είναι το καλύτερο χαρακτηριστικό του μιας και εχθές έβλεπα netflix στο τρένο για σύνολο 6 ώρες και βάλε και που chatαρα και σέρφαρα και λίγο και έβαλα και να παίξω 1-2 χαζά games και ακόμα δεν το φόρτισα (βέβαια σήμερα εκτώς από 2 τηλέφωνα δεν το έχω ακουμπίσει) αλλά είμαι εντυπωσιασμένος πολύ περισσότερο και από όταν είχα το LG G2.

Τώρα θα πω ότι δεν έχω δεί να κάνει κάποιο κώλυμα αλλά αυτό φαντάζομαι με αυτά τα specc είναι και αναμενόμενο.

 

Εν' ολίγοις, αν κάποιος θέλει ένα κινητό που για καθημερινή χρήση να τα κάνει όλα και πολύ καλά, τότε το 7άρι είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή την κατηγορία.

 

Καλοριζικο φιλε!

Να φανταστώ πως επιβεβαιώνεις και εσύ την απουσία ραδιοφώνου;;;

Link to comment
Share on other sites

350;;;;

450 θα έχει εδώ και 400 σε Γαλλία και Γερμανία που κοίταξα!

 

Ναι στο mediamarkt και σε τέτοια μαγαζιά, στην KPN είναι 384 και στην vodafone 364 και νομίζω η tele2 το δίνει ακόμα πιο κάτω εδώ ολλανδία (σκέτη συσκευή πάντα) και το βρήκα σε ένα συνοικιακό κοντά στο σπίτι μου με 350 που ήταν και διαθέσιμο κιόλας! Φαντάζομαι μόλις βγεί σε περισσότερα μαγαζία θα πέσει κιάλο και κάπου στα 330 απλά θα γίνει τοπ σελερ

 

Καλοριζικο φιλε!

Να φανταστώ πως επιβεβαιώνεις και εσύ την απουσία ραδιοφώνου;;;

 

καλό θα ήταν να είχαμε αν και μετά την εποχή του G2 άρχισαν να το βγάζουν όλοι.. βέβαια εδώ έχω unlimited data στο πρόγραμμά μου οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ μιας και ακούω ότι να ναι μέσω ιντερνετ... αυτό που θα ήθελα είναι υπέρυθρες, πονάει να πρέπει να ψάχνεις κάθε λίγο και λιγάκι τα τηλεκοντρόλ και στο τέλος να μην έχουν μπαταρίες κιόλας....

Microsoft you will be missed....:cry:

Till the next windows era, Proud owner of the new Nokia 7 plus

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε!

Να φανταστώ πως επιβεβαιώνεις και εσύ την απουσία ραδιοφώνου;;;

Στο gsmarena αναφέρεται ότι έχει ράδιο. Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena αναφέρεται ότι έχει ράδιο. Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποιο λάθος.

....και ράδιο έχει και 3,5mm jack έχει!

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-9058.php

 

Edit: Εδώ δε λέει οτι έχει ραδιόφωνο...

https://www.phonearena.com/phones/Nokia-7-plus_id10810/fullspecs

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάντως όντως 300 και κάτω γιατί αλλιώς πάντα θα μπαίνεις στο δίλημμα να πάρεις περσινό flagship.

Καλά πάντως οι αρχικές τιμές ειδικά Ελλάδα με τα καπελώματα είναι για γέλια.

Και όταν δεν πουλάει πολύ κάτι κάνουν ένα ξεστοκάρισμα και πέφτει η τιμή.

Edited by Thanasismal
Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχει πεσει στα 410 https://www.skroutz.gr/s/14052501/Nokia-7-Plus.html

 

Απλα δεν μπορω να καταλαβω απο που και ως που προκυπτει το αρχικο καπελο των 50ευρω παραπανω απο τις δικες μας αλυσιδες οπως media markt σε σχεση με Γερμανια.

 

Στο εξωτερικο παντως ειναι αρκετα καλυτερα τα πραγματα https://geizhals.eu/nokia-7-plus-dual-sim-black-a1777590.html

Link to comment
Share on other sites

449 και για προωθητική ενεργεια δίνουν φορητό εκτυπωτή της hp.....αντι να ριξουν την τιμη 100 (ο hp sprocket 130 κοστιζει) να πουλησει σαν ζεστό ψωμί
Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχει πεσει στα 410 https://www.skroutz.gr/s/14052501/Nokia-7-Plus.html

 

Απλα δεν μπορω να καταλαβω απο που και ως που προκυπτει το αρχικο καπελο των 50ευρω παραπανω απο τις δικες μας αλυσιδες οπως media markt σε σχεση με Γερμανια.

 

Στο εξωτερικο παντως ειναι αρκετα καλυτερα τα πραγματα https://geizhals.eu/nokia-7-plus-dual-sim-black-a1777590.html

Πάντως κι εδώ αν κατέβεις στο τελευταίο, φτάνει ως στα 477,90€ στο γερμανικό ebay!

Οι Γερμανοί έχουν και 19% φπα!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

....και ράδιο έχει και 3,5mm jack έχει!

...

Edit: Εδώ δε λέει οτι έχει ραδιόφωνο...

 

Ρε παιδιά εγώ πάντως το ράδιο δεν το έχω βρει τουλάχιστον ψάχνοντας για εφαρμογή radio στο μενού δεν είχε αν τώρα το ενεργοποιείς αλλιώς δεν ξέρω...

Microsoft you will be missed....:cry:

Till the next windows era, Proud owner of the new Nokia 7 plus

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εδώ αν κατέβεις στο τελευταίο, φτάνει ως στα 477,90€ στο γερμανικό ebay!

Οι Γερμανοί έχουν και 19% φπα!!!

 

Απο την στιγμη που το βρισκουν day one σε αλυσιδες και amazon στα 390,ποιον τον ενδιαφερει ποσο εχει στο ebay?

Τα θαυμαστικα τσαμπα τα βαζεις,γιατι η χρηματικη διαφορα δεν δικαιολογειται και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το βρισκουν day one σε αλυσιδες και amazon στα 390,ποιον τον ενδιαφερει ποσο εχει στο ebay?

Τα θαυμαστικα τσαμπα τα βαζεις,γιατι η χρηματικη διαφορα δεν δικαιολογειται και παλι.

Καλά εμείς τα θέλουμε και όλα τζάμπα day one... ;)

Ειδικά από εταιρείες όπως Nokia, LG, HTC, Samsung...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμείς τα θέλουμε και όλα τζάμπα day one... ;)

Ειδικά από εταιρείες όπως Nokia, LG, HTC, Samsung...

 

Δεν τα θελουμε ολα τσαμπα,ερευνα αγορας λεγεται για να ξερουμε αν μας πουλανε οι εταιρειες φουμαρα ή οχι.

 

Επισης να με συγχωρεις αλλα δεν θα καθομαι να πληρωνω σαν καταναλωτης/πελατης το τσαμπα καπελο των εταιρειων που δεν προκυπτει απο καπου εις βαρος μου.

 

Βγαλε λοιπον το δικο σου κομπιουτερακι κανε τις πραξεις και πες μας και μας τους υπολοιπους απο που προκυπτει η διαφορα των 50ευρω μεταξυ mediamarkt Γερμανιας και Ελλαδας με τον φπα στο 19% σε σχεση με τον δικο μας

Amazon Ιταλιας,Ισπανιας,Γαλλιας στα 399ευρω.

Amazon Αγγλιας 349λιρες.

 

Τι γινεται ολοι ιδιο Φπα εχουν και μονο εμεις εχουμε διαφορετικο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θελουμε ολα τσαμπα,ερευνα αγορας λεγεται για να ξερουμε αν μας πουλανε οι εταιρειες φουμαρα ή οχι.

 

Επισης να με συγχωρεις αλλα δεν θα καθομαι να πληρωνω σαν καταναλωτης/πελατης το τσαμπα καπελο των εταιρειων που δεν προκυπτει απο καπου εις βαρος μου.

 

Βγαλε λοιπον το δικο σου κομπιουτερακι κανε τις πραξεις και πες μας και μας τους υπολοιπους απο που προκυπτει η διαφορα των 50ευρω μεταξυ mediamarkt Γερμανιας και Ελλαδας με τον φπα στο 19% σε σχεση με τον δικο μας

Amazon Ιταλιας,Ισπανιας,Γαλλιας στα 399ευρω.

Amazon Αγγλιας 349λιρες.

 

Τι γινεται ολοι ιδιο Φπα εχουν και μονο εμεις εχουμε διαφορετικο :)

Καλά αυτό το ξέρουν μόνο οι διοικούντες της κάθε χώρας. Μόνο η Δανία νομίζω έχει μεγαλύτερη φορολογία από μας.

Όσο για τη χώρα μας. Δεν ξέρω πως προκειπτουν τα 50€ καπέλο. Κι αν είναι μόνο 50€...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θελουμε ολα τσαμπα,ερευνα αγορας λεγεται για να ξερουμε αν μας πουλανε οι εταιρειες φουμαρα ή οχι.

 

Επισης να με συγχωρεις αλλα δεν θα καθομαι να πληρωνω σαν καταναλωτης/πελατης το τσαμπα καπελο των εταιρειων που δεν προκυπτει απο καπου εις βαρος μου.

 

Βγαλε λοιπον το δικο σου κομπιουτερακι κανε τις πραξεις και πες μας και μας τους υπολοιπους απο που προκυπτει η διαφορα των 50ευρω μεταξυ mediamarkt Γερμανιας και Ελλαδας με τον φπα στο 19% σε σχεση με τον δικο μας

Amazon Ιταλιας,Ισπανιας,Γαλλιας στα 399ευρω.

Amazon Αγγλιας 349λιρες.

 

Τι γινεται ολοι ιδιο Φπα εχουν και μονο εμεις εχουμε διαφορετικο :)

 

Δυστυχως εδω η αληθεια ειναι πως ολοι μας υπερφολογουμαστε.

Βαλε 30% προκαταβολη φορου για του χρονου ο εμπορος στην Ελλαδα.

Βαλε την κανονικη φορολογια.

Βαλε τις ασφαλιστικες εισφορες που πληρωνουν με βαση τον τζιρο.

Βαλε ενοικια,ρευματα,προσωπικο,λογιστη.

Βαλε 1% που του κραταει η τραπεζα αν πληρωσεις με καρτα.

Εμπορικο κερδος δεν νομιζω να εχει πανω απο 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...