Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν πεσει στα 300ευρω το ξαναλεμε.

 

Και 350ευρω πολλα ειναι και ας εχει stock android μην τρελαθουμε κιολας.

Snap 660 φοραει ο οποιος οσο τουμπανο και να ειναι ακομα δεν φτανει τον snap820 του 2016.Εκτος αν εχει φοβερη καμερα που ακομα δεν γνωριζουμε κατι περισσοτερο πανω σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το έχει πάρει κανείς ακόμη; Τότε πως λέτε αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του; Ούτε ο 660 δεν ξέρετε πόσο καλύτερος ή χειρότερος είναι! Για αρχική τιμή είναι πολυ καλή θα έλεγα.

 

Τελικά τι κάμερα έχει πίσω; Δύο 12άρες ή 13mp;

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-9058.php

Επάνω γράφει 13mp και κάτω δύο στα 12mp!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει πάρει κανείς ακόμη; Τότε πως λέτε αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του; Ούτε ο 660 δεν ξέρετε πόσο καλύτερος ή χειρότερος είναι! Για αρχική τιμή είναι πολυ καλή θα έλεγα.

 

Τελικά τι κάμερα έχει πίσω; Δύο 12άρες ή 13mp;

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-9058.php

Επάνω γράφει 13mp και κάτω δύο στα 12mp!!!

 

2 12ρες έχει.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, βγήκε μια πρώτη κριτική του, που μπορείτε να την βρείτε εδώ: https://tweakers.net/reviews/6141/last/nokia-7-plus-fijn-vlot-en-zuiver.html . Είναι στα ολλανδικά αλλά με google translate στα αγγλικά βγαίνει μια χαρά νόημα.

 

Προσωπικά το κινητό μου άρεσε αλλά η λίγο μεγαλύτερη οθόνη και το Android One τελικά δεν μπόρεσαν να δικαιολογήσουν τα 70+ Ευρώ σε σχέση με το Mi Note 3, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω θέμα με το MIUI 9.5, το οποίο πετάει στο Redmi Note 3 μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει πάρει κανείς ακόμη; Τότε πως λέτε αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του; Ούτε ο 660 δεν ξέρετε πόσο καλύτερος ή χειρότερος είναι! Για αρχική τιμή είναι πολυ καλή θα έλεγα.

 

Τελικά τι κάμερα έχει πίσω; Δύο 12άρες ή 13mp;

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-9058.php

Επάνω γράφει 13mp και κάτω δύο στα 12mp!!!

 

φίλε όχι,είναι ακριβό. Απλά είσαι funboy και τα λες όπως θες. Ρεαλιστικά όταν κάνει 500 το 1+ μόνο καλή δεν λες την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχει πάρει κανείς ακόμη; Τότε πως λέτε αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του; Ούτε ο 660 δεν ξέρετε πόσο καλύτερος ή χειρότερος είναι! Για αρχική τιμή είναι πολυ καλή θα έλεγα.

 

Τελικά τι κάμερα έχει πίσω; Δύο 12άρες ή 13mp;

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-9058.php

Επάνω γράφει 13mp και κάτω δύο στα 12mp!!!

 

Εχεις δικιο ο 660 στο Nokia 7 plus μεταμορφωνεται σε snap821 επειδη ειναι nokia.....

Δεν το εχει παρει κανεις,γιατι κανεις δεν ειναι κοροιδο να ακουμπησει 450ευρω για Snap660 και καμερα οτι να ναι οταν με 500ευρω αγοραζεις S8.

Οσο και να γουσταρω το stock android και την nokia σαν κατι το διαφορετικο,δεν θα κατσω να χρυσοπληρωσω την καθε χαζο εταιρεια με την νεα μοδα των premium mid range κινητων.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ο 660 στο Nokia 7 plus μεταμορφωνεται σε snap821 επειδη ειναι nokia.....

Δεν το εχει παρει κανεις,γιατι κανεις δεν ειναι κοροιδο να ακουμπησει 450ευρω για Snap660 και καμερα οτι να ναι οταν με 500ευρω αγοραζεις S8.

Οσο και να γουσταρω το stock android και την nokia σαν κατι το διαφορετικο,δεν θα κατσω να χρυσοπληρωσω την καθε χαζο εταιρεια με την νεα μοδα των premium mid range κινητων.

Δεν είπα οτι ο Snapdragon 660 μεταμορφώνεται σε 821 επειδή είναι Nokia. Αλλά επειδή είναι Nokia εχει αυτή την τιμή.

Δεν ξέρω, αλλά δεν εμπιστεύομαι άλλες εταιρείες όσο αφορά την κάμερα. Μόνο ίσως S9+....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το κινητό οπτικά μου έχει κάτσει πολύ καλα. Νομίζω συνδυάζει πράγματα που έλειπαν. Επιτέλους χρησιμοποιηθηκε ο 660 που θα έχει αξιοπρεπή απόδοση. Η οθόνη φαίνεται ωραία. Οι κάμερες ωραίες στα χαρτιά δηλαδή διάφραγμα και μεγάλα πιξελ με ξενέρωσε η έλλειψη ois. Ενώ πάντα πάω σε περσινά προπερσινα flagship το 7 plus το έχω στόχο. Έχει περάσει καιρός και δεν έχω δει ένα σωστό review γιατί προφανώς δεν έχει κυκλοφορήσει σε όλες τις χώρες. Είμαι σε δίλημμα όμως για το αν αξίζει σε σχέση με το Nokia 8 στο οποίο απ ότι βλέπω έχει ξενερώσει κόσμο με τις κάμερες του και βλέπω όλοι να το πουλάνε γρήγορα μετά και δεν ξέρω γιατί. Όσο για την τιμή θα πέσει πολύ γρήγορα δεν το βλέπετε; Η αρχική τιμή θα κρατήσει ένα τρίμηνο. Στην Ελλάδα που είναι θρησκεία η Samsung και μπορεί να πουλαει ακριβά τα midrange τα υπόλοιπα φεύγουν δυστυχώς απατά και χάνουν την αξία τους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το κινητό οπτικά μου έχει κάτσει πολύ καλα. Νομίζω συνδυάζει πράγματα που έλειπαν. Επιτέλους χρησιμοποιηθηκε ο 660 που θα έχει αξιοπρεπή απόδοση. Η οθόνη φαίνεται ωραία. Οι κάμερες ωραίες στα χαρτιά δηλαδή διάφραγμα και μεγάλα πιξελ με ξενέρωσε η έλλειψη ois. Ενώ πάντα πάω σε περσινά προπερσινα flagship το 7 plus το έχω στόχο. Έχει περάσει καιρός και δεν έχω δει ένα σωστό review γιατί προφανώς δεν έχει κυκλοφορήσει σε όλες τις χώρες. Είμαι σε δίλημμα όμως για το αν αξίζει σε σχέση με το Nokia 8 στο οποίο απ ότι βλέπω έχει ξενερώσει κόσμο με τις κάμερες του και βλέπω όλοι να το πουλάνε γρήγορα μετά και δεν ξέρω γιατί. Όσο για την τιμή θα πέσει πολύ γρήγορα δεν το βλέπετε; Η αρχική τιμή θα κρατήσει ένα τρίμηνο. Στην Ελλάδα που είναι θρησκεία η Samsung και μπορεί να πουλαει ακριβά τα midrange τα υπόλοιπα φεύγουν δυστυχώς απατά και χάνουν την αξία τους.

Το 8 Sirocco θα έχει σίγουρα πιο βελτιωμένη κάμερα από το απλό το 8. Αν θες και ois, μάλλον εκεί θα πρέπει να πας.

Το 7 plus έχει EIS. Κάτι αντίστοιχο με το ois άκουσα ότι είναι, αλλά δεν είναι τόσο καλό σαν το ois. Έτσι άκουσα εγώ τουλάχιστον. Αν δεν το δοκιμάσει κάποιος εδώ, δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα!

https://www.gsmarena.com/nokia_7_plus-9058.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

To nokia 8 scir δεν εχει θυρα ακουστικων ομως και ζηταει 800ευρ εν ετη 2018 για snap835.....

 

Οσο για το 7 plus ολοι τα καλυτερα λενε αλλα ολως τυχαιως ολοι διαφωνουν στο κομματι της τιμης.

 

Ειναι πανακριβο για αυτα που προσφερει και θα επρεπε να παιζει στα 300περιπου ευρω οπως και ολα τα κινητα με snap660.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αργή η Nokia στην κυκλοφορία πάντως. Όσο το ois πάντως βοηθάει πολύ ειδικά βράδυ αλλά δεν είναι το παν σε κάμερες σε κινητά μετράει πολύ το software. Τα iPhone τόσα χρόνια ήταν χωρίς ois στις μικρές εκδόσεις. Αλλά με καλό software και auto mode την παλεύαν. Τα Sony επίσης έχουν μόνο eis αλλά υστερούν σε software.

Το καλό με το 7 plus πάντως είναι το μεγαλύτερο διάφραγμα f 1.75 που σημαίνει σε χαμηλό φωτισμό θα είναι οκ. Πιστεύω Σεπτέμβρη πάντως να παίζει η τιμή 250-300.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερει και φτασει στα 300ευρω θα ειναι οντως παρα πολυ καλη επιλογη.Το μονο που με χαλαει προσωπικα ειναι που δεν εχει notification led(προφανως περαν της τιμης)αλλα κατα τα αλλα η συσκευη πεταει.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερει και φτασει στα 300ευρω θα ειναι οντως παρα πολυ καλη επιλογη.Το μονο που με χαλαει προσωπικα ειναι που δεν εχει notification led(προφανως περαν της τιμης)αλλα κατα τα αλλα η συσκευη πεταει.

 

Κανένα Nokia δεν έχει notification led νομίζω. Ελπίζω να το επαναφέρουν κάποια στιγμή.

Έχω να δω notification led από την εποχή του Symbian, N8, 808 κλπ στη Nokia!

Πάντως έχει ωραία χρώματα στο βίντεο και στη φωτογραφία που έδειξε ο τύπος!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το GSM arena είναι στην διαδικασία review οπότε αναμένουμε.

Τι αναμένεις να δεις; Να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του 7 plus;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αναμενει φανταζομαι τις μετρησεις σε μπαταρια,benchmarks του 660(με τις νεοτερες εκδοσεις αυτων),καμερα και φωτεινοτητα στον ηλιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι ο Snapdragon 660 μεταμορφώνεται σε 821 επειδή είναι Nokia. Αλλά επειδή είναι Nokia εχει αυτή την τιμή.

Δεν ξέρω, αλλά δεν εμπιστεύομαι άλλες εταιρείες όσο αφορά την κάμερα. Μόνο ίσως S9+....

 

Καλό είναι να αρχίζεις να "εμπιστεύεσαι" και άλλες εταιρίες γιατί εδώ και καιρό τα nokia δεν μονοπωλούν στο φωτογραφικό κομμάτι. Πόσο μάλλον η πρώτη κανονική γενιά με android που πέρασε και δεν ακούμπησε σε αυτόν τον τομέα.

 

Μόνη προκοπή είδε οποίος έβαζε google camera.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αρχίζεις να "εμπιστεύεσαι" και άλλες εταιρίες γιατί εδώ και καιρό τα nokia δεν μονοπωλούν στο φωτογραφικό κομμάτι. Πόσο μάλλον η πρώτη κανονική γενιά με android που πέρασε και δεν ακούμπησε σε αυτόν τον τομέα.

 

Μόνη προκοπή είδε οποίος έβαζε google camera.

 

Αφου σου λεει οτι εχει τοσο υψηλη τιμη επειδη εχει το Nokia brand,ενα brand που δυο φορες πηγε απατο απο πλευρας οικονομικων(μια λιγο πριν την συνεργασια με την microsoft και μια με τα windows κινητα).

 

Και για τα οπτικα Zeiss εδω και καιρο εχουν ξεπεραστει απο τον ανταγωνισμο ο οποιος προχωραει συνεχεια μπροστα,ειτε με την Huawei/leica,ειτε με την google και τις καμερες στα τελευταια pixel λογω software(ή ακομα και samsung/htc).

 

Πανε η παλιες εποχες που καποιοι ξερανε.Γιατι και στο 7 plus πχ στο κομματι της καμερας δεν ειναι τυχαιο οτι θεωρειται αρνητικη η απουσια OIS για τα χρηματα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Το 7 plus πάντως παίζει σε επίπεδο του Samsung A8 2018 το οποίο τέλειο σε design, οθόνη αλλά χειρότερο στα υπόλοιπα. Ενώ στην πραγματικότητα θα κοντραριστεί με το Xiaomi note 5 pro σε Κίνα και Ινδία. Απευθύνεται σε midrange κοινό. Η Nokia μην περιμένουμε να κάνει θαύματα εδώ η LG και η HTC κοντεύουν να σβήσουν. Εκμεταλλεύτηκε brand name και την νοσταλγία που παίζει παντού τώρα τελευταία (ταινίες, μουσική) και βγάζοντας απλά κινητά που δίνουν τα βασικά πούλησε αρκετά με σχετικά απαράδεκτους επεξεργαστές (2,3,5,6) και έκανε μια μέτρια προσπάθεια σε flagship (8). Έχει ακόμα δρόμο ώστε να βγάλει αξιοπρεπές flagship. Εγώ περιμένω reviews και χρήστες για το 7 plus για να δούμε αν έχει κάποιο ψεγάδι σε κάποιο τομέα. Το Sirocco πάντως δεν μου τράβηξε καθόλου το ενδιαφέρον.
Link to comment
Share on other sites

Ντακς δεν λέω ναι πιο κοντινά στην τιμή για Ινδία - Κίνα. Ισως κολλάει το μυαλό μου Ελλάδα που το Α8 θα διατηρηθει για καιρο στα 300 ανω ενω το note 5 pro και το 7 plus θα παιξουν σε 200 και 250 αντιστοιχα
Link to comment
Share on other sites

Το 8 μπορεί να έχει πρόβλημα στη κάμερα. Το 8 Sirocco πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερο στη κάμερα. Έπειτα για το 7 plus ας μας πει κάποιος που θα το πάρει καλύτερα. Να μη λέμε ότι να 'ναι επειδή δεν έχει ois! Ούτε το 808 είχε ois. Είχε πολλά mp όμως!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ντακς δεν λέω ναι πιο κοντινά στην τιμή για Ινδία - Κίνα. Ισως κολλάει το μυαλό μου Ελλάδα που το Α8 θα διατηρηθει για καιρο στα 300 ανω ενω το note 5 pro και το 7 plus θα παιξουν σε 200 και 250 αντιστοιχα

Και πότε με το καλό να περιμένουμε να πέσει η τιμή του;

Γιατί τα 450 είναι κομματάκι πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 8 μπορεί να έχει πρόβλημα στη κάμερα. Το 8 Sirocco πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερο στη κάμερα. Έπειτα για το 7 plus ας μας πει κάποιος που θα το πάρει καλύτερα. Να μη λέμε ότι να 'ναι επειδή δεν έχει ois! Ούτε το 808 είχε ois. Είχε πολλά mp όμως!

 

Αφου εισαι τοσο ενθερμος οπαδος της Nokia και βαζεις και πολλα θαυμαστικα σε αυτα που γραφεις για αυτην γιατι δεν κανεις εσυ την πρωτη κινηση να το παρεις να μας πεις εντυπωσεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ντακς δεν λέω ναι πιο κοντινά στην τιμή για Ινδία - Κίνα. Ισως κολλάει το μυαλό μου Ελλάδα που το Α8 θα διατηρηθει για καιρο στα 300 ανω ενω το note 5 pro και το 7 plus θα παιξουν σε 200 και 250 αντιστοιχα

 

Τετοια χρηματικη μειωση δεν ειχε ουτε το ακριβοτερο μοντελο της σειρας το nokia 8 και θα εχει το Nokia 7 plus ?Ναι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Nokia 7 Plus in for review - GSMArena.com news

Σύντομα θα έχουμε αναλυτική παρουσίαση. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Stay tuned for that and more on HMD's €399, "non-flagship, flagship",

http://www.mediamarkt.de/de/search.html?query=nokia+7+plus&searchProfile=onlineshop&channel=mmdede&searchParams=%2FSearch.ff%3Fquery%3Dnokia%2B7%2Bplus%26channel%3Dmmdede

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_nokia-7-plus-black-1209782.html

 

Καποιος μας κοροιδευει χοντρα μου φαινεται και δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το καπελο των 50ευρω στην Ελλαδα.

 

Ουτε το galaxy s9+ των κοντα 1000ευρω δεν εχει τετοια διαφορα μεταξυ των χωρων.

http://www.mediamarkt.de/de/product/_samsung-galaxy-s9-64-gb-midnight-black-dual-sim-2391198.html

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-galaxy-s9-plus-black-1209221.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...