Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 16/9/2021 at 6:35 ΜΜ, Gianis378 said:

είναι untracked, παλιότερα δεν τα καταχωρουσαν καν στο σύστημα των ΕΛΤΑ

Σχετικά με τις αποστολές με AliExpress Saver Shipping (UA.........HU) από τον αλιμπαμπά, να σας πω την δική μου εμπειρία εδώ και 2 μήνες. Είναι ασφαλέστατη μέθοδος αποστολής, το ίδιο αξιόπιστη με το AliExpress standard shipping του NL Post. Απλά το ουγγρικό ταχυδρομείο χρεώνει λιγότερο στις μεταφορές, και ορισμένες φορές συμφέρει πολύ τον αγοραστή. Τώρα σχετικά με το tracking να σας πω τι παρατήρησα. Τα δέματα παρακολουθούνται 100% από τη στιγμή που ξεκινάνε από τον Κινέζο, φτάνουν Βουδαπέστη και κανονικά φαίνεται στο tracking, και μετά φτάνουν από εκεί Ελ Βενιζέλος. Επειδή είναι UA (unregistered airmail) δεν έχουν μεγάλη προτεραιότητα στη διακίνηση. Όμως δεν περνάνε τελωνείο, γιατί έχει γίνει όλη η διαδικασία στην Βουδαπέστη, και πλήρως  νόμιμα απ' όσο κατάλαβα.  Από κει και πέρα μου έχει τύχει να μείνει στο αεροδρόμιο τέτοιο δέμα και 4,5 μέρες, μου έχει τύχει να μείνει και 20. Από τη στιγμή που θα ξεκινήσει να το κουνάει  το ΕΛΤΑ από μέρος σε μέρος της Ελλάδας, κατά 95% (και παραπάνω χαλαρά) παρακολουθούνται όλα πλήρως στο tracking. Εν κατακλείδι, ασφαλής μέθοδος όπως και το NL Post, αλλά προσοχή παιδιά κάνει σίγουρα τουλάχιστον 35 με 45 μέρες να το παραλάβεις (μπορεί και 50). Ενώ το AliExpress standard shipping κάνει τον τελευταίο καιρό κάνα μήνα απ' όσο παρατηρώ, και δεν περνάει ομοίως τελωνείο. Με το ουγγρικό ταχυδρομείο επίσης δεν μου έχει τύχει να χαθεί ούτε 1 δέμα μέχρι στιγμής. Εύχομαι να βοήθησα σε κάποιες απορίες σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, anastasis91 said:

Σχετικά με τις αποστολές με AliExpress Saver Shipping (UA.........HU) από τον αλιμπαμπά, να σας πω την δική μου εμπειρία εδώ και 2 μήνες. Είναι ασφαλέστατη μέθοδος αποστολής, το ίδιο αξιόπιστη με το AliExpress standard shipping του NL Post. Απλά το ουγγρικό ταχυδρομείο χρεώνει λιγότερο στις μεταφορές, και ορισμένες φορές συμφέρει πολύ τον αγοραστή. Τώρα σχετικά με το tracking να σας πω τι παρατήρησα. Τα δέματα παρακολουθούνται 100% από τη στιγμή που ξεκινάνε από τον Κινέζο, φτάνουν Βουδαπέστη και κανονικά φαίνεται στο tracking, και μετά φτάνουν από εκεί Ελ Βενιζέλος. Επειδή είναι UA (unregistered airmail) δεν έχουν μεγάλη προτεραιότητα στη διακίνηση. Όμως δεν περνάνε τελωνείο, γιατί έχει γίνει όλη η διαδικασία στην Βουδαπέστη, και πλήρως  νόμιμα απ' όσο κατάλαβα.  Από κει και πέρα μου έχει τύχει να μείνει στο αεροδρόμιο τέτοιο δέμα και 4,5 μέρες, μου έχει τύχει να μείνει και 20. Από τη στιγμή που θα ξεκινήσει να το κουνάει  το ΕΛΤΑ από μέρος σε μέρος της Ελλάδας, κατά 95% (και παραπάνω χαλαρά) παρακολουθούνται όλα πλήρως στο tracking. Εν κατακλείδι, ασφαλής μέθοδος όπως και το NL Post, αλλά προσοχή παιδιά κάνει σίγουρα τουλάχιστον 35 με 45 μέρες να το παραλάβεις (μπορεί και 50). Ενώ το AliExpress standard shipping κάνει τον τελευταίο καιρό κάνα μήνα απ' όσο παρατηρώ, και δεν περνάει ομοίως τελωνείο. Με το ουγγρικό ταχυδρομείο επίσης δεν μου έχει τύχει να χαθεί ούτε 1 δέμα μέχρι στιγμής. Εύχομαι να βοήθησα σε κάποιες απορίες σας παιδιά.

έλαβα και εγώ ένα συστημένο μέσω Ουγγαρίας τύπου L........HU με AliExpress standard shipping το οποίο έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εκεί και όταν έφτασε εδώ παραδόθηκε χωρίς άλλη χρέωση, περιμένω ένα ακόμη απλό τύπου U .......HU το οποίο στάλθηκε με AliExpress saver shipping το οποίο έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εκεί, δεν έχει φτάσει ακόμη στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Gianis378 said:

έλαβα και εγώ ένα συστημένο μέσω Ουγγαρίας τύπου L........HU με AliExpress standard shipping το οποίο έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εκεί και όταν έφτασε εδώ παραδόθηκε χωρίς άλλη χρέωση, περιμένω ένα ακόμη απλό τύπου U .......HU το οποίο στάλθηκε με AliExpress saver shipping το οποίο έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εκεί, δεν έχει φτάσει ακόμη στην Ελλάδα.

Ναι το LA..........HU είναι η κυριλέ συστημένη αποστολή του ουγγρικού ταχυδρομείο, που ομοίως δεν περνάει τελωνείο. Είναι εξίσου γρήγορη με το NL Post σε χρόνο παράδοσης. Στον αλιμπάμπα το χρησιμοποιούν και για AliExpress standard shipping, και επίσης όπως παρατήρησα, όταν κάνεις 3,4 παραγγελίες με AliExpress Saver Shipping (UA .....HU), τότε αν τύχει και τα προϊόντα βρεθούν στην ίδια κινεζική πολιτεία, τα περνάνε από μια αποθήκη "ενοποίησης", τα κάνουν 1 πακέτο, και έπειτα τοποθετούν 1 καινούργιο tracking number συστημένου δέματος (είτε LT....NL είτε LA....HU), και το αποτελούν ως ένα αντικείμενο με την κλασσική διαδρομή μέσω Βουδαπέστης ή μέσω Λιέγης. Παρατήρησα ότι η τελωνειακή διαδικασία συμβαίνει ή Ουγγαρία ή Βέλγιο (νόμιμα όλα), και μετά έρχονται Ελλάδα και περνάνε στα ΕΛΤΑ χωρίς τελωνείο φυσικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, περιμενω τρία πακετακια των 2 ευρώ και στο ένα ήδη μου ήρθε χαρτί να πληρώσω αλλά 3,15 ευρώ για να παραλάβω και τα άλλα δύο είναι για εκτελωνισμο. 

Θέλω να ρωτήσω αν δεν τα παραλάβω γίνεται κάτι ή απλά μετά από κάποιο καιρό θα επιστρέψουν πίσω;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mairoulaa said:

Καλησπέρα παιδιά, περιμενω τρία πακετακια των 2 ευρώ και στο ένα ήδη μου ήρθε χαρτί να πληρώσω αλλά 3,15 ευρώ για να παραλάβω και τα άλλα δύο είναι για εκτελωνισμο. 

Θέλω να ρωτήσω αν δεν τα παραλάβω γίνεται κάτι ή απλά μετά από κάποιο καιρό θα επιστρέψουν πίσω;;

Αν δεν παραλάβεις, μετά από 20 μέρες ξεκινάει η διαδικασία επιστροφής στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Αν δεν παραλάβεις, μετά από 20 μέρες ξεκινάει η διαδικασία επιστροφής στον πωλητή.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αποστολές από κίνα που είναι πάνω από 150ε?
Θέλω να παραγγείλω κάτι από ali express το οποίο κάνει σχεδόν 300ε.
Το ali express μαζεύει τους φόρους(και στο προιόν γράφει includes vat).
Κάτι είχα διαβάσει όμως πιο παλιά για δέματα που κόστιζουν πάνω από 150ε
Τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Το Aliexpress μαζεύει φόρους για προϊόντα ίδιας ( όχι CIF) αξίας μέχρι 150 ευρώ. 

Στα προϊόντα αξίας πάνω από 150 ευρώ θα σου αφαιρέσει τον Φ.Π.Α. στο στάδιο της πληρωμής.

Πρόσεξε να στο στείλουν με standard shipping , ωστε να πληρώσεις μόνο Φ.Π.Α. και 20 ευρώ στα ΕΛΤΑ. 

Αν έρθει με κούριερ θα χρεωθείς πολύ παραπάνω για τον εκτελωνισμό.

Σήμερα παρέλαβα προίόν 380 ευρώ και πλήρωσα 111,20 στο ταχυδρομείο (91,20+20)

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Vasileios said:

Το Aliexpress μαζεύει φόρους για προϊόντα ίδιας ( όχι CIF) αξίας μέχρι 150 ευρώ. 

Στα προϊόντα αξίας πάνω από 150 ευρώ θα σου αφαιρέσει τον Φ.Π.Α. στο στάδιο της πληρωμής.

Πρόσεξε να στο στείλουν με standard shipping , ωστε να πληρώσεις μόνο Φ.Π.Α. και 20 ευρώ στα ΕΛΤΑ. 

Αν έρθει με κούριερ θα χρεωθείς πολύ παραπάνω για τον εκτελωνισμό.

Σήμερα παρέλαβα προίόν 380 ευρώ και πλήρωσα 111,20 στο ταχυδρομείο (91,20+20)

Πήγα μόλις να το παραγγείλω από περιέργεια.
Και ναι, έχεις δίκιο, αφαιρεί το φόρο.
Σαν μέθοδο αποστολής έχει AliExpress Standard Shipping.
Αυτή εννοείς?
Και πως μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι θα έρθει με ΕΛΤΑ και όχι με κάποια κούριερ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αποστολές από κίνα που είναι πάνω από 150ε?
Θέλω να παραγγείλω κάτι από ali express το οποίο κάνει σχεδόν 300ε.
Το ali express μαζεύει τους φόρους(και στο προιόν γράφει includes vat).
Κάτι είχα διαβάσει όμως πιο παλιά για δέματα που κόστιζουν πάνω από 150ε
Τι ισχύει?
Για τέτοια ποσά σίγουρα αξίζει από Κίνα;
Δεν υπάρχει πουθενά αλλού Ευρώπη;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από άλλον πωλητή λιγο ακριβώτερα (πολύ λίγο ) μόνο και μόνο γιατί δεν έστελνε με DHL 

Με ταχυδρομείο ήρθε,και ήταν standard shipping.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, junglist said:

Για τέτοια ποσά σίγουρα αξίζει από Κίνα;
Δεν υπάρχει πουθενά αλλού Ευρώπη;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Δυστηχώς όχι.
Άμα το έβρισκα οπουδήποτε Ευρώπη θα το αγόραζα και ας ήταν λίγο πιο ακριβό.

37 minutes ago, Vasileios said:

Εγώ το πήρα από άλλον πωλητή λιγο ακριβώτερα (πολύ λίγο ) μόνο και μόνο γιατί δεν έστελνε με DHL 

Με ταχυδρομείο ήρθε,και ήταν standard shipping.

Υποθέτω πως εννοείς ότι το πήρες από άλλο πωλητή επειδή ο πρώτος έστελνε με DHL.
Ο πωλητής που βρήκα στέλνει με AliExpress Standard Shipping.
Που υποθέτω είναι η μέθοδος που λες, σωστά?
Θα του στείλω και ένα μήνυμα για να είμαι πιο σίγουρος.
Σε περίπτωση που έρθει με κούριερ μπορώ να αρνηθώ τον εκτελωνισμό και να γυρίσει πίσω για να πάρω refund.
Έχει τύχει τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς εννοώ , διάλεξα μέθοδο αποστολής με απλό ταχυδρομείο. 

Μπορείς να γράψεις μία σημείωση στον πωλητή ότι δεν επιθυμείς σε καμμία περίπτωση να το λάβεις με κούριερ, αλλά μόνο με απλό ταχυδρομείο. 

Τώρα αν το λάβεις και το επιστρέψεις το ali θα σου χρεώσει τουλάχιστον τα ταχυδρομικά έξοδα. 

Δεν θα έχεις πλήρη refund σε καμμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vasileios said:

Ναι αυτό ακριβώς εννοώ , διάλεξα μέθοδο αποστολής με απλό ταχυδρομείο. 

Μπορείς να γράψεις μία σημείωση στον πωλητή ότι δεν επιθυμείς σε καμμία περίπτωση να το λάβεις με κούριερ, αλλά μόνο με απλό ταχυδρομείο. 

Τώρα αν το λάβεις και το επιστρέψεις το ali θα σου χρεώσει τουλάχιστον τα ταχυδρομικά έξοδα. 

Δεν θα έχεις πλήρη refund σε καμμία περίπτωση.

Θα στείλω σε 2-3 πωλητές να δω τι θα μου πούνε σχετικά με κούριερ.
Και θα επιλέξω εννοείται Standard Shipping.
Άμα έρθει με ΕΛΤΑ καλώς, αλλιώς επιστρέφεται πισω.
Τα μεταφορικά είναι το λιγότερο που με πειράζει.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλω σε 2-3 πωλητές να δω τι θα μου πούνε σχετικά με κούριερ.
Και θα επιλέξω εννοείται Standard Shipping.
Άμα έρθει με ΕΛΤΑ καλώς, αλλιώς επιστρέφεται πισω.
Τα μεταφορικά είναι το λιγότερο που με πειράζει.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Δεν υποχρεώνεται ο πωλητής να το δεχτεί πίσω, μην το γράφεις σαν να είναι στάνταρ επιλογή.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikanta said:

Θα στείλω σε 2-3 πωλητές να δω τι θα μου πούνε σχετικά με κούριερ.
Και θα επιλέξω εννοείται Standard Shipping.
Άμα έρθει με ΕΛΤΑ καλώς, αλλιώς επιστρέφεται πισω.
Τα μεταφορικά είναι το λιγότερο που με πειράζει.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Η μη παραλαβή του δέματος δεν σημαίνει ότι ο πωλητής θα σου επιστρέψει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ψωνίσω από tomtop  ευρωπαϊκή απόθηκη Γερμανία. Αλλά στην τιμή δεν λέει για φόρους. Τι παίζει ξέρει κανείς? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να ψωνίσω από tomtop  ευρωπαϊκή απόθηκη Γερμανία. Αλλά στην τιμή δεν λέει για φόρους. Τι παίζει ξέρει κανείς? Ευχαριστώ. 
Τι να παίζει;
Αν είναι όντως από Γερμανία δεν παίζουν φόροι.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες θέλω βοήθεια...Παρήγγειλα από Αγγλία ένα μοτοσυκλετιστικό γιλέκο.Ο πωλητής μου ζήτησε να πληρώσω VAT 13 λίρες.Κόστος προϊόντος,μεταφορικά,vat και συνάλλαγμα,πλήρωσα 87 ευρώ στο Ebay.Σήμερα μου ήρθε το δέμα,με κίτρινο χαρτάκι,και μου ζήτησαν στα Ελτα άλλα 17 ευρώ λόγω τελωνείου.Τα πλήρωσα και πήρα το δέμα.

 

Πως κινούμαι τώρα?Να στείλω στον πωλητή τις αποδείξεις των Ελτα και το χαρτάκι του τελωνείου,και να ζητήσω επιστροφή το VAT που με χρέωσε?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Brolas said:

Λοιπόν παίδες θέλω βοήθεια...Παρήγγειλα από Αγγλία ένα μοτοσυκλετιστικό γιλέκο.Ο πωλητής μου ζήτησε να πληρώσω VAT 13 λίρες.Κόστος προϊόντος,μεταφορικά,vat και συνάλλαγμα,πλήρωσα 87 ευρώ στο Ebay.Σήμερα μου ήρθε το δέμα,με κίτρινο χαρτάκι,και μου ζήτησαν στα Ελτα άλλα 17 ευρώ λόγω τελωνείου.Τα πλήρωσα και πήρα το δέμα.

 

Πως κινούμαι τώρα?Να στείλω στον πωλητή τις αποδείξεις των Ελτα και το χαρτάκι του τελωνείου,και να ζητήσω επιστροφή το VAT που με χρέωσε?

Τα έχεις γράψει όλα μαζί και δεν βγαίνει άκρη.

Η ουσία είναι ότι πλήρωσες 13 λίρες για ελληνικό ΦΠΑ στο ebay (και όχι στον πωλητή) και εδώ ξαναπλήρωσες 17€ από τα οποία τα 10€ είναι τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Έπρεπε να μην παραλάβεις και να ασκήσεις το δικαίωμα της αμφισβήτησης αφού έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ (εάν αυτό φαίνεται στο συνολικό ποσό που πλήρωσες).

Ο πωλητής δεν θα δεχθεί να σου επιστρέψει οποιοδήποτε ποσό γιατί η προείσπραξη του ΦΠΑ είναι θέμα του ebay.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, makap said:

Τα έχεις γράψει όλα μαζί και δεν βγαίνει άκρη.

Η ουσία είναι ότι πλήρωσες 13 λίρες για ελληνικό ΦΠΑ στο ebay (και όχι στον πωλητή) και εδώ ξαναπλήρωσες 17€ από τα οποία τα 10€ είναι τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ. Έπρεπε να μην παραλάβεις και να ασκήσεις το δικαίωμα της αμφισβήτησης αφού έχεις πληρώσει τον ΦΠΑ (εάν αυτό φαίνεται στο συνολικό ποσό που πλήρωσες).

Ο πωλητής δεν θα δεχθεί να σου επιστρέψει οποιοδήποτε ποσό γιατί η προείσπραξη του ΦΠΑ είναι θέμα του ebay.

Οπότε έπρεπε να μην παραλάβω καν το δέμα,και να ασκήσω το δικαίωμα αμφισβήτησης όπως είπες.Έκανα βλακεία διότι πρώτη φορά μου πιάνει τελωνείο δέμα μου και ο χαζός πάνω στη βιασύνη μου δεν μπήκα στο φόρουμ να διαβάσω τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.Υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσω με Ebay,και όχι με τον πωλητή,για το θέμα του Vat?Ή δεν υπάρχει περίπτωση,από την στιγμή που παρέλαβα,να πάρω πίσω τη διαφορά που χρεώθηκα?Το χαρτάκι γράφει επάνω 12,31 ευρώ ΦΠΑ και 5 ευρώ τέλη Ελτα για τον εκτελωνισμό.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Brolas said:

Οπότε έπρεπε να μην παραλάβω καν το δέμα,και να ασκήσω το δικαίωμα αμφισβήτησης όπως είπες.Έκανα βλακεία διότι πρώτη φορά μου πιάνει τελωνείο δέμα μου και ο χαζός πάνω στη βιασύνη μου δεν μπήκα στο φόρουμ να διαβάσω τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.Υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσω με Ebay,και όχι με τον πωλητή,για το θέμα του Vat?Ή δεν υπάρχει περίπτωση,από την στιγμή που παρέλαβα,να πάρω πίσω τη διαφορά που χρεώθηκα?Το χαρτάκι γράφει επάνω 12,31 ευρώ ΦΠΑ και 5 ευρώ τέλη Ελτα για τον εκτελωνισμό.

Το πρόβλημα, μάλλον, προέκυψε από τη μη αναγραφή πάνω στο αυτοκόλλητο ότι προεισπράχθηκε ο ΦΠΑ.

Εάν αυτό συμβαίνει (μόνον εσύ μπορείς να το επιβεβαιώσεις, αν δεν πέταξες το περίβλημα), τότε, αυτό θα είναι το επιχείρημά σου για τη διεκδίκηση της επιστροφής του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πακέτο,φωτογραφισμένα τα πάντα και βίντεο unboxing.Βλαμμένος γαρ...🤪Οπότε θα επικοινωνήσω με Ebay απευθείας,και όχι με τον πωλητή,και θα στείλω τα στοιχεία που έχω ως απόδειξη ότι διπλοχρεώθηκα τον φπα.

 

Χίλια ευχαριστώ φίλε makap για την βοήθεια.Το πάθημα να μου γίνει μάθημα από εδώ και πέρα!😉

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση αγορα απο amazon.co.uk 

αποστολη 28/08  

ποτε θα ερθει

χριστουγεννα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...