Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν αγοραστει ενα αντικειμενο απο μέρος της EU, αλλα δεν πληρωθει το ΦΠΑ ελλάδος κατα την αγορα, αλλά το ΦΠΑ της χωρας που ειναι το προιον και αυτο ειναι μικροτερο απο το ΦΠΑ της ελλάδας, τι γινεται;

Μπαινει τελωνειο, και πληρωνεται η διαφορά στα ΦΠΑ μαζι και με τέλη εκτελωνισμου;

 

Για παραδειγμα ενα αντικειμενο αξιας 50ευρω με τα μεταφορικά.

Με το ΦΠΑ της Χ χώρας, 20% φτανει στα 60ευρω. Το αγοραζω και πληρωνω λοιπον 60 ευρω

Ερχεται Ελλάδα, μπαινει τελωνείο, πληρώνεται η διαφορα ΦΠΑ (απο 20 στο 24%, ωρα 4% στα 50 ευρω ειναι 2 ευρω) και επειτα μπαινει και το κόστος εκτελωνισμου 10 ευρω ;

Edited by GiannisLeon
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τελωνείο για προϊόντα Ε.Ε. (εκτός από αυτοκίνητα ποτά καπνικά )

Οι πωλητές όμως πρέπει να χρεώνουν Φ.Π.Α. Ελλάδος όταν πουλάν πάνω από ένα ποσό τον χρόνο.

Δεν πρόκειται να πληρώσεις εσύ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 πακέτα από aliexpress τα οποία εκτελωνίστηκαν, πήγαν στο ταχυδρομείο Καλλιθέας και στο tracking των ΕΛΤΑ είναι καταχωρημένα ως ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΘΥΡΙΔΑ στις 14/07 & στις 17/07. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό;

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

Σε δέμα από aliexpress και αποστολή με nl post πάνω στο δέμα είχε αυτό το αυτοκόλλητο, είχε ήδη πληρωθεί ο ΦΠΑ και δεν υπήρξε άλλη χρέωση. a0d27fe9d22a148f13dd78a9f26c6d1a.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε δέμα από aliexpress και αποστολή με nl post πάνω στο δέμα είχε αυτό το αυτοκόλλητο, είχε ήδη πληρωθεί ο ΦΠΑ και δεν υπήρξε άλλη χρέωση. a0d27fe9d22a148f13dd78a9f26c6d1a.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

το άλλο αυτοκόλλητο της τελωνειακής δήλωσης τι γράφει σχετικά με IOSS ?

Link to comment
Share on other sites

το άλλο αυτοκόλλητο της τελωνειακής δήλωσης τι γράφει σχετικά με IOSS ?

 

Δεν υπήρχε κάτι σχετικό στο αυτοκόλλητο της post nl, μόνο τα στοιχεία μου, διεύθυνση, όνομα, τηλέφωνο, ο αριθμός αποστολής και το barcode του αριθμού. Διεύθυνση που ξεκίνησε το δέμα ήταν στην Ολλανδία, postbus 7096 schiedam

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα αντικείμενο από το Aliexpress στο οποίο σύμφωνα και με το invoice προπλήρωσα VAT & TAX 2€.

Όλα καλά όλα ωραία.

Σήμερα μου έρχεται sms από τα ΕΛΤΑ:

«TAX.ANTIKEIMENO LT886494355NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 2.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA 20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA KAΛAMATAΣ (K.K.) THΛ: 2721025096 ΣKIA ANΔP»

 

Τι καταλαβαίνετε εσείς; Πρέπει να ξανά πληρώσω τα 2€ ή απλά με ενημερώνει ότι είναι πληρωμένα;

 

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα δε μπορώ να πάω να το πάρω.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα αντικείμενο από το Aliexpress στο οποίο σύμφωνα και με το invoice προπλήρωσα VAT & TAX 2€.

Όλα καλά όλα ωραία.

Σήμερα μου έρχεται sms από τα ΕΛΤΑ:

«TAX.ANTIKEIMENO LT886494355NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 2.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA 20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA KAΛAMATAΣ (K.K.) THΛ: 2721025096 ΣKIA ANΔP»

 

Τι καταλαβαίνετε εσείς; Πρέπει να ξανά πληρώσω τα 2€ ή απλά με ενημερώνει ότι είναι πληρωμένα;

 

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα δε μπορώ να πάω να το πάρω.

 

έχουμε πολλοί το ίδιο θέμα με το ΦΠΑ, φαίνεται ότι κάποιοι πωλητές στο Ali δεν έχουν εκτυπώσει τον αριθμό συναλλαγής με το IOSS πάνω στο αυτοκόλλητο του δέματος με αποτέλεσμα να ξαναπληρωνεις ΦΠΑ εδώ, πάρε ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα αντικείμενο από το Aliexpress στο οποίο σύμφωνα και με το invoice προπλήρωσα VAT & TAX 2€.

Όλα καλά όλα ωραία.

Σήμερα μου έρχεται sms από τα ΕΛΤΑ:

«TAX.ANTIKEIMENO LT886494355NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 2.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA 20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA KAΛAMATAΣ (K.K.) THΛ: 2721025096 ΣKIA ANΔP»

 

Τι καταλαβαίνετε εσείς; Πρέπει να ξανά πληρώσω τα 2€ ή απλά με ενημερώνει ότι είναι πληρωμένα;

 

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα δε μπορώ να πάω να το πάρω.

 

 

Και απαντώ στον εαυτό μου.

 

Τελικά τα ξανά πλήρωσα τα 2€. Άρα έχω πληρώσει δύο φορές τον ΦΠΑ, μία στο Aliexpress και μία στα ΕΛΤΑ.

 

Και τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα γενικό μπάχαλο. Περιμένω 50 τέτοια πακέτα στα οποία έχω προπληρώσει πάνω από 500€ ΦΠΑ στο Aliexpress.

Τι θα γίνει τώρα;

Θα ξαναπληρώνουμε για όλα διπλά αφού μπουν στην Ελλάδα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και απαντώ στον εαυτό μου.

 

Τελικά τα ξανά πλήρωσα τα 2€. Άρα έχω πληρώσει δύο φορές τον ΦΠΑ, μία στο Aliexpress και μία στα ΕΛΤΑ.

 

Και τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα γενικό μπάχαλο. Περιμένω 50 τέτοια πακέτα στα οποία έχω προπληρώσει πάνω από 500€ ΦΠΑ στο Aliexpress.

Τι θα γίνει τώρα;

Θα ξαναπληρώνουμε για όλα διπλά αφού μπουν στην Ελλάδα;

 

Έχω ανεβάσει μια φωτογραφία σε προηγούμενο μήνυμα, το δικό σου είχε τέτοιο αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει μια φωτογραφία σε προηγούμενο μήνυμα, το δικό σου είχε τέτοιο αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος?

 

 

Καλημέρα, όχι δεν έχει τέτοιο αυτοκόλλητο πάνω.

Από ότι βλέπω είναι λάθος του πωλητή που δε το έβαλε.

Επικοινώνησα μαζί του και μου λέει μίλησε με το cc του Aliexpress.

Δεν είναι το θέμα μου τα 2€ επιπλέον, δεν αξίζει προφανώς ούτε ο κόπος όλων των μηνυμάτων και του χαμένου χρόνου, αλλά αν το έχουν κάνει αυτό το λάθος οι 20 από τους 50 την κάτσαμε τη βάρκα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και απαντώ στον εαυτό μου.

 

Τελικά τα ξανά πλήρωσα τα 2€. Άρα έχω πληρώσει δύο φορές τον ΦΠΑ, μία στο Aliexpress και μία στα ΕΛΤΑ.

 

Και τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα γενικό μπάχαλο. Περιμένω 50 τέτοια πακέτα στα οποία έχω προπληρώσει πάνω από 500€ ΦΠΑ στο Aliexpress.

Τι θα γίνει τώρα;

Θα ξαναπληρώνουμε για όλα διπλά αφού μπουν στην Ελλάδα;

 

άνοιξε dispute με φωτογραφίες των αυτοκόλλητων του δέματος (CN22 και το κίτρινο των ΕΛΤΑ) και ζήτα τον ΦΠΑ πισω

Link to comment
Share on other sites

Και απαντώ στον εαυτό μου.

 

Τελικά τα ξανά πλήρωσα τα 2€. Άρα έχω πληρώσει δύο φορές τον ΦΠΑ, μία στο Aliexpress και μία στα ΕΛΤΑ.

 

Και τώρα έχουμε να κάνουμε με ένα γενικό μπάχαλο. Περιμένω 50 τέτοια πακέτα στα οποία έχω προπληρώσει πάνω από 500€ ΦΠΑ στο Aliexpress.

Τι θα γίνει τώρα;

Θα ξαναπληρώνουμε για όλα διπλά αφού μπουν στην Ελλάδα;

Καλά τι τρελά είναι αυτά.

Αφού ξέρουν, πως από Aliexpress πχ,που φαντάζομαι θα είναι μεγάλος όγκος δεματων κάτω των 10€, προπληρώνουμε έτσι και αλλιώς το ΦΠΑ. Αυτοί μας τον ξαναχρεωνουν εδώ ??

 

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να μην πληρωθεί στο αλι το ΦΠΑ και δεν το ξέρουμε!

 

Βέβαια εάν οι πωλητές του αλι δεν είναι σωστοί, και δεν κολλάνε τα αυτοκόλλητα που πρέπει να έχει το δέμα, δεν ξέρω μετά που πρέπει να ρίξουμε τις ευθύνες.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι τρελά είναι αυτά.

Αφού ξέρουν, πως από Aliexpress πχ,που φαντάζομαι θα είναι μεγάλος όγκος δεματων κάτω των 10€, προπληρώνουμε έτσι και αλλιώς το ΦΠΑ. Αυτοί μας τον ξαναχρεωνουν εδώ ??

 

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να μην πληρωθεί στο αλι το ΦΠΑ και δεν το ξέρουμε!

 

Βέβαια εάν οι πωλητές του αλι δεν είναι σωστοί, και δεν κολλάνε τα αυτοκόλλητα που πρέπει να έχει το δέμα, δεν ξέρω μετά που πρέπει να ρίξουμε τις ευθύνες.

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

 

Όπως έγραψε δεν είχε το αυτοκόλλητο, από που θα ξέρει όποιος το έλεγξε ότι είναι από alie και έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει μια φωτογραφία σε προηγούμενο μήνυμα, το δικό σου είχε τέτοιο αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος?

 

αυτό το αυτοκόλλητο δεν είναι τελωνειακή δήλωση όπου πρέπει να αναγράφεται η αξία του προϊόντος και ο αριθμός IOSS, είναι άσχετο, γράφει τον κωδικό του προϊόντος της αποθήκης του πωλητή ή του κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

αυτό το αυτοκόλλητο δεν είναι τελωνειακή δήλωση όπου πρέπει να αναγράφεται η αξία του προϊόντος και ο αριθμός IOSS, είναι άσχετο, γράφει τον κωδικό του προϊόντος της αποθήκης του πωλητή ή του κατασκευαστή

 

Όπως έγραψα πριν στο δικό μου δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το αυτοκόλλητο. Στο φίλο που τον χρέωσαν ξανά δεν υπάρχει το αυτοκόλλητο όπως έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα πριν στο δικό μου δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το αυτοκόλλητο. Στο φίλο που τον χρέωσαν ξανά δεν υπάρχει το αυτοκόλλητο όπως έγραψε.[/quote

 

στο αυτοκόλλητο που αναγράφονται τα στοιχεία του αποστολέα,του παραλήπτη,το είδος και η αξία,το γνωστό CN22 δεν έχει και την πληροφορία του IOẞS;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα πριν στο δικό μου δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το αυτοκόλλητο. Στο φίλο που τον χρέωσαν ξανά δεν υπάρχει το αυτοκόλλητο όπως έγραψε.[/quote

 

στο αυτοκόλλητο που αναγράφονται τα στοιχεία του αποστολέα,του παραλήπτη,το είδος και η αξία,το γνωστό CN22 δεν έχει και την πληροφορία του IOẞS;

 

Δεν έγραφε τίποτα, μόνο διεύθυνση αποστολέα postbus 7096 schiedam και φυσικά τα στοιχεία του παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έγραφε τίποτα, μόνο διεύθυνση αποστολέα postbus 7096 schiedam και φυσικά τα στοιχεία του παραλήπτη.

 

προφανώς εκτελωνιστηκε στην Ολλανδία και ταξίδεψε ενδοκοινοτικα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με τον πωλητή δε βγάζω άκρη γιατί μου λέει του έστειλε με τη μέθοδο Aliexpress standard shipping όπου αναλαμβάνει την αποστολή το Aliexpress υπάρχει κάπου κάνα faq από το Ali που να γράφει ποιο χαρτί πρέπει να τυπώνουν οι πωλητές για να μη ξαναπληρώσουμε;

 

EDIT: το βρήκα εδώ είναι https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

Αυτό ακριβώς ήταν το πακετάκι και ότι είχα πληρώσει και ξανά πλήρωσα.

 

cf35fbb8a7dd7e952a86289a3f5895b6.jpg

 

3374e36bf6b70ff223d0dbfad0a39972.jpg

7507a16303890c8928eb1320b99b919a.jpg

938f91dcbba2c5fc57ab78f95c076630.jpg

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με τον πωλητή δε βγάζω άκρη γιατί μου λέει του έστειλε με τη μέθοδο Aliexpress standard shipping όπου αναλαμβάνει την αποστολή το Aliexpress υπάρχει κάπου κάνα faq από το Ali που να γράφει ποιο χαρτί πρέπει να τυπώνουν οι πωλητές για να μη ξαναπληρώσουμε;

 

EDIT: το βρήκα εδώ είναι https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

 

Αυτό ακριβώς ήταν το πακετάκι και ότι είχα πληρώσει και ξανά πλήρωσα.

 

cf35fbb8a7dd7e952a86289a3f5895b6.jpg

 

3374e36bf6b70ff223d0dbfad0a39972.jpg

7507a16303890c8928eb1320b99b919a.jpg

938f91dcbba2c5fc57ab78f95c076630.jpg

 

άνοιξε dispute και βαλε την φωτό του φακέλου καθώς και την απόδειξη πληρωμής του ΦΠΑ και ζήτα να σου επιστρέψουν τον ΦΠΑ που είχες πληρώσει στο Αli,δεν νομίζω ότι επιστρέφουν άλλες χρεώσεις π.χ τέλος εκτελωνισμου

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αυτό που φανταζόμουνα.

Και γιατί ρε ΕΛΤΑ να πληρώσω 2 φορές το Φ.Π.Α και να μην προσκομίσω την απόδειξη να τελειώνω?

Πρέπει να τα βρω με την άλλη άκρη του κόσμου?

Link to comment
Share on other sites

 

προφανώς εκτελωνιστηκε στην Ολλανδία και ταξίδεψε ενδοκοινοτικα

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα δέμα από το Ali.

Μόνο από το Banggood με τις τριγωνικές αποστολές του.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να εκτελωνιστεί σε άλλη χώρα δέμα από το Ali.

Μόνο από το Banggood με τις τριγωνικές αποστολές του.

 

και πως το εξηγείς ότι το έλαβε και είχε αποστολέα την γνωστή θυρίδα στην Ολλανδία; αν δεν είχε εκτελωνιστει εκεί έπρεπε να κολλήσουν το κίτρινο αυτοκόλλητο που γράφει ότι δεν πληρούνται τα άρθρα 28 και 29 και τότε θα το έβαζε προς έλεγχο το τελωνείο εδώ

Link to comment
Share on other sites

 

και πως το εξηγείς ότι το έλαβε και είχε αποστολέα την γνωστή θυρίδα στην Ολλανδία; αν δεν είχε εκτελωνιστει εκεί έπρεπε να κολλήσουν το κίτρινο αυτοκόλλητο που γράφει ότι δεν πληρούνται τα άρθρα 28 και 29 και τότε θα το έβαζε προς έλεγχο το τελωνείο εδώ

 

Εκτελωνισμός ενός ταχυδρομικού δέματος, που προέρχεται από τρίτη χώρα, σε μια ευρωπαική χώρα σημαίνει ότι υπολογίζεται ο ΦΠΑ, δασμός και κάθε άλλη χρέωση που προβλέπει η χώρα αυτή. Αυτό γίνεται στη χώρα προορισμού.

Τα δέματα που πενάνε τράνζιτ από μια ευρωπαική χώρα και προορίζονται για άλλη, ΔΕΝ εκταλωνίζονται στην ενδιάμεση χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...