Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να το τσεκάρεις στο ταχυδρομείο με την διεύθυνση σου και το ονοματεπώνυμο

Αρκετές φορές το χω κάνει γιατί κάποιος ( δεν ξέρω ποιος ) στην πολυκατοικία μου είναι για τα μπάζα και πετάει ότι χαρτάκι μένει πάνω από καμιά εβδομάδα

Eπίσης δεν ξέρω γιατί αλλά όλες τις φορές που έχω πάρει από την ευρωπαική αποθήκη του bang έχουν αργήσει τουλάχιστον 1μιση με 2 μήνες.

 

ωραια θα προσπαθησω αυριο ελπιζω να το σηκωνουν γιατι θα ειμαι στην δουλεια και δεν μπορω να κραταω τα τηλεφωνα....

αυτο λεω μηπως αφησαν χαρτακι. Και το κακο ειναι οπως μου ειπαν απο τα ΕΛΤΑ αν περασουν 20 μερες ΜΑΖΙ με τα Σαββατοκυριακα τα στελνουν τα πακετα απο εκει που ηρθαν!!!! που σημαινει αν εγινε αυτο θα εχει παει τωρα πισω δλδ θα πηγαινει!

και για το αλλο τους παρακαλεσα για να το αφησουν μεχρι 10/9!

Απο Ευρωπαικη αποθηκη με την B2C Europe εχω παρει αρκετες φορες πανω απο 15 μερες ποτε δεν εκαναν.

 

Νομίζω πως μπορείς να επιλέξεις postNL με τρακινγκ με 1.2τοσο παραπάνω. Μακάρι να βρείς λύση!

 

ευχαριστω αλλα αυτο δεν το ειχε στις επιλογες!

τωρα παντως εχει και tracking αλλα και Royal Mail που πριν δεν ειχε!!!

10 τετοια εχω παραγγειλει σε διαφορετικα χρωματα τα 2 http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-New-7-19mm-Multi-function-Hand-Tools-Universal-Repair-Tools-Five-color-wp-Eu-1041370.html#

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο παιδια που μου εστειλε το bangood? με τι εφυγε?

RD000275036VU ..τι ειναι το VU?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω την διαδικασία, γενικά εννοούσα πέρα από τις λεπτομέρειες του πότε θα το δείξει. Το θέμα είναι ότι όταν έρχετε από Χ χώρα με τράκινγκ, βλέπεις την πορεία στο σαιτ της εκει ταχ.υπηρεσίας όσο ειναι εκει, και οταν μπει στην Ψ χωρα, πας μετα και το τσεκάρεις στην αντιστοιχη υπηρεσία, τα Ελτα καλή ωρα... επειδη ειπε ο Σπουκι ότι αφου βγηκε από Αμερική σταματησε η καταγραφή στο εκει σαιτ (usps υποθετω αφου είπε απλό ταχυδρομείο) και μετα δεν βγαζει άκρη. Απλά λέω κάποια στιγμή θα επρεπε να το δειξει πλέον στο σαιτ των ελτα...

 

Η αποστολή έχει γίνει μέσω shipito και η επιλογή airmail economy είναι μονόδρομος. Δυστυχώς δεν δίνουν αποστολή με κανονικό tracking(συστημένο) αλλά ένα tracking για τον σάκο που περιέχει το δικό μου δέμα μαζί με όσα άλλα για Ελλάδα. Αυτό το tracking λοιπόν δείχνει ότι Ελλάδα έφτασε το αεροπλάνο που τον μετέφερε 9/8. Μίλησα με τελωνείο κανα 2 φορές και φυσικά με πάρα πολύ 'ευγενικό ' τρόπο μου είπαν ότι όλα έχουν εκτελωνιστεί κανονικά και δεν έχουν τόσο παλιά δέματα. Ο ταχυδρόμος μου λέει ότι τα φέρνει όλα κανονικά. οπότε παρ τ αυγό και κούρευτο. Βέβαια στην shipito λέει ότι θέλει 20-45 εργάσιμες, οπότε είμαστε μέσα και ίσως απλά είναι λάθος η ενημέρωση απ το tracking του σάκου.

Dispute δεν μπορώ να κάνω γιατί το αντικείμενο το αγόρασα απο ebay και θεωρητικά έχει φτάσει στη διεύθυνση της Αμερικής

 

PS:Είμαστε πολύ κοντά στο να μας κλ@$0Vn σαν χώρα γιατί γίνεται χαμός με τα dispute και τα refund.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το chat του gearbest, και μου είπαν πως αυτό είναι το unregistered air mail (μιας και στις επιλογές αποστολής δεν υπάρχει καν επιλογή για πλοίο η βαν) . Τους είπα πως αν περάσει το χρονικό όριο θα κάνω dispute. Άντε να δούμε.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Εχω κάνει αρκετές παραγγελίες από GearBest και είχε μόνο unregistered airmail, registered, expedited (και νομίζω και standard σε μερικές που ήταν πάνω από 25$ άρα είχαν free tracking). Surface mail μόνο στο Banggood είδα (απ ότι νομίζω).

Μακάρι να είναι έτσι οπως τα λες. Θα φανεί σύντομα. Την έστειλαν ήδη όταν επικοινώνησες;

Edited by edemfinaki
See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αρκετές παραγγελίες από GearBest και είχε μόνο unregistered airmail, registered, expedited (και νομίζω και standard σε μερικές που ήταν πάνω από 25$ άρα είχαν free tracking). Surface airmail μόνο στο Banggood είδα (απ ότι νομίζω).

Μακάρι να είναι έτσι οπως τα λες. Θα φανεί σύντομα. Την έστειλαν ήδη όταν επικοινώνησες;

 

Αυτό ακριβώς! Δεν είχε άλλες επιλογές, και το διευκρινησα και στο chat αυτό. Άνοιξα και δύο chat να ρωτήσω δύο διαφορετικά άτομα, χωρίς να πω πως παρήγγειλα ήδη κάτι, και μου είπαν πως αυτό που ρωτάω είναι το unregistered air mail. Το έχουν στείλει ήδη (δυστυχώς ή ευτυχώς). Θα δείξει.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα προσπαθησω αυριο ελπιζω να το σηκωνουν γιατι θα ειμαι στην δουλεια και δεν μπορω να κραταω τα τηλεφωνα....

αυτο λεω μηπως αφησαν χαρτακι. Και το κακο ειναι οπως μου ειπαν απο τα ΕΛΤΑ αν περασουν 20 μερες ΜΑΖΙ με τα Σαββατοκυριακα τα στελνουν τα πακετα απο εκει που ηρθαν!!!! που σημαινει αν εγινε αυτο θα εχει παει τωρα πισω δλδ θα πηγαινει!

και για το αλλο τους παρακαλεσα για να το αφησουν μεχρι 10/9!

Απο Ευρωπαικη αποθηκη με την B2C Europe εχω παρει αρκετες φορες πανω απο 15 μερες ποτε δεν εκαναν.

 

Ελπίζω να έχει καλούς υπάλληλους το ταχυδρομείο γιατί από τηλ δεν το χω καταφέρει ποτέ λόγω φόρτου εργασίας τους, μόνο από κοντά και με λίγο πείσμα :D

Όσο για τον χρόνο, θα έχει καταγραφεί και πάλι εαν το έστειλαν πίσω ( όχι οτι διορθώνει κάτι αλλά μπορείς να το πεις στο bang με σιγουριά )

Είσαι τυχερούλης βλέπω, εγώ έχω μέχρι και 2 χαμένα που δεν ήρθαν ποτέ.

 

Εχω κάνει αρκετές παραγγελίες από GearBest και είχε μόνο unregistered airmail, registered, expedited (και νομίζω και standard σε μερικές που ήταν πάνω από 25$ άρα είχαν free tracking). Surface airmail μόνο στο Banggood είδα (απ ότι νομίζω).

Μακάρι να είναι έτσι οπως τα λες. Θα φανεί σύντομα. Την έστειλαν ήδη όταν επικοινώνησες;

 

Απ'όσο έχω καταλάβει είναι και αναλόγως το προιόν και την αποθήκη που βρίσκονται ( HK κτλπ )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς! Δεν είχε άλλες επιλογές, και το διευκρινησα και στο chat αυτό. Άνοιξα και δύο chat να ρωτήσω δύο διαφορετικά άτομα, χωρίς να πω πως παρήγγειλα ήδη κάτι, και μου είπαν πως αυτό που ρωτάω είναι το unregistered air mail. Το έχουν στείλει ήδη (δυστυχώς ή ευτυχώς). Θα δείξει.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ενημέρωνε με post ή pm πως πάει και γενικά τι λέει στο πσευδοτρακινγκ (άμα σου έδωσαν γιατί στα unregistered airmail δίνουν έναν περίεργο αριθμό να βλέπεις την πορεία μόνο στην κινα και μια καταγραφή ότι έφτασε Ελλάδα.) Και θα φανεί αν είναι έτσι όπως τα λένε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπίζω να έχει καλούς υπάλληλους το ταχυδρομείο γιατί από τηλ δεν το χω καταφέρει ποτέ λόγω φόρτου εργασίας τους, μόνο από κοντά και με λίγο πείσμα :D

Όσο για τον χρόνο, θα έχει καταγραφεί και πάλι εαν το έστειλαν πίσω ( όχι οτι διορθώνει κάτι αλλά μπορείς να το πεις στο bang με σιγουριά )

Είσαι τυχερούλης βλέπω, εγώ έχω μέχρι και 2 χαμένα που δεν ήρθαν ποτέ.

 

 

 

Απ'όσο έχω καταλάβει είναι και αναλόγως το προιόν και την αποθήκη που βρίσκονται ( HK κτλπ )

Σωστά κατάλαβες (νομίζω :p) Και εγώ το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχει καλούς υπάλληλους το ταχυδρομείο γιατί από τηλ δεν το χω καταφέρει ποτέ λόγω φόρτου εργασίας τους, μόνο από κοντά και με λίγο πείσμα :D

Όσο για τον χρόνο, θα έχει καταγραφεί και πάλι εαν το έστειλαν πίσω ( όχι οτι διορθώνει κάτι αλλά μπορείς να το πεις στο bang με σιγουριά )

Είσαι τυχερούλης βλέπω, εγώ έχω μέχρι και 2 χαμένα που δεν ήρθαν ποτέ.

 

καλημερα! μια φορα μονο απο ebay Γαλλια ειχα μιλησει με τον πωλητη, παραγγειλα δεν ηρθε ποτε μετα τον κινεζο και εξαφανιστηκε και απο το ebay, πανε 25 ευρω....:(

για το ταχυδρομειο τωρα, στην περιοχη μου ειχε 2, εκλεισε το 1, το αλλο ηταν και απογευμα το εκαναν μονο πρωι ΑΙΣΧΟΣ!!!!!

και μεχρι τις 14:00!!!! οταν πας εκει εχει ουρα ΠΑΝΤΑ και θες την μιση μερα! επειδη εγω δουλευω πρεπει να παει η μανα μου και τρωει πακετο! τωρα να παει εκει να φαει την μιση μερα στην ουρα να τους πει αυτο που θα πω εγω απο το τηλ?

αμα δεν γινει δουλεια απο τηλ θα επρεπε να παω εγω να ριξω απειρα μπινελικια.....

δεν θα περιμενω στο τηλ εννοειτε! απλα θα τους πω να ψαξουν και να με ενημερωσουν.

Αμα γυρισε πισω δεν εχει φτασει ακομα στο banggood οποτε αυτοι δεν θα ξερουν να πουν, θα νομιζουν οτι καπου χαθηκε.

 

Μου απαντησε καποια Flora απο το Banggood, λεει να τσεκαρω την διευθυνση μου αν ειναι σωστη και να ρωτησω στο ταχυδρομειο μου.

Αμα δεν εχει ερθει τοτε λεει τι να κανουμε, να κανουμε πιστωση των χρηματων ή να το ξαναστειλουμε το πακετο?

με απλο ΕΛΤΑ δεν ερχεται απο B2C Europe ή με ELTA COURIER? γιατι αλλου πρεπει να ρωτησω αν ειναι το 2ο.

Γιατι νομιζω εχει τυχει και με απλο και με ΕΛΤΑ COURIER.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

@nikifiros μην πεδευεσαι χωρίς λόγο εφόσον σου δίνει λύση το μαγαζί. Πάρε ενα τηλεφωνο στα ελτα, ρώτα και τον ταχυδρόμο αν τον πετύχεις και αν δεν βγάλεις άκρη ζήτα refund ή reshipment. Και αν έρθει κάποια στιγμή το δέμα είτε τους δίνεις τα λεφτά είτε δεν παραλαμβάνεις και επιστρέφει πίσω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παραγγελία από κίνα με 22/8 να γίνεται shipped, μια θήκη για κινητό 1.20 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά και χτες έφτασε.Ακριβώς 15 μέρες.Παραγγελία από γερμανία 29/8, πλήρωσα 18 ευρώ για πριόριτι, βγήκε το τρακινγκ 2 το μεσημέρι 29/8, 30/8 βράδυ πήγαν το πήραν, 31 έφυγε και ακόμα δεν το παρέλαβα........ είμαι ήδη στις 9 μέρες και λογικά θα πάει 10 και βλέπουμε.εχτές το πρωί έφτασε αθήνα και από χτες το βράδυ είναι φορτωμένο στο φορτηγό και περιμένει, τι περιμένει ποιος ξέρει.Το μεγαλύτερο μερίδιο το έχουν τα εντελώς αργά γερμανικά ταχυδρομεία τα οποία δεν είναι η πρώτη φορά που αργούν τόσο.ενδεικτικά μια φορά που έκανα ίδια μέρα παραγγελία από κίνα και γερμανία αντίστοιχα, απο την κίνα έφτασε μιάμιση βδομάδα νωρίτερα......

 

σε 2η φάση φταίνε και τα ελτά κούριερ που αργούν τραγικά.9/10 δέματα που φτάνουν την μια εργάσιμη στο αεροδρόμιο, την επόμενη τα έχω και είναι και με απλό ελτα.Τώρα με ελτά κουριερ και πάει με ρυθμούς χελώνας...

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

@nikifiros μην πεδευεσαι χωρίς λόγο εφόσον σου δίνει λύση το μαγαζί. Πάρε ενα τηλεφωνο στα ελτα, ρώτα και τον ταχυδρόμο αν τον πετύχεις και αν δεν βγάλεις άκρη ζήτα refund ή reshipment. Και αν έρθει κάποια στιγμή το δέμα είτε τους δίνεις τα λεφτά είτε δεν παραλαμβάνεις και επιστρέφει πίσω.

 

καλημερα! τελικα βρηκα την ταχυδρομο στο τηλ σε συγκεκριμενη ωρα που μου ειπαν!

πρεπει να ξερεις τι πακετο ειναι βαρος κατι αλλα και αν ειναι συστημενο κτλ για να το βρει.

Επισης ζητουσε αν ειναι συστημενο και Tracking που δεν εχει και λεει αλλιως πως να το βρω?

παντως δεν θυματε να μου εφερε αλλο χαρτι θυματε μονο μια φορα, αρα δεν εχει ερθει.

Επισης χαρτι αφηνουν και δευτερη φορα οποτε δεν παιζει να χαθηκε ξανα λογικα.

Θα πω στο banggood να κανουν πιστωση να αλλαξω και διαφορετικα την παραγγελια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έστειλα ένα συστημένο δεματάκι απο Θεσσαλονικη για ΑΘηνα.Το κατεθεσα 12:20 και την επόμενη μέρα 11:00 εφτασε στο γραμματοκιβώτιο. Εχουν βελτιωθεί η χρόνοι η ήταν τυχαίο?Παλιότερα εκανε 2-3 μερες συστημένο... :P
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τελικα για την ιστορια το προβλημα που εγραψα παραπανω για δεμα απο banggood, μαντεψτε τι....

καπου ειχε παραπεσει το χαρτακι και το βρηκα κολλημενο διπλα απο τον πινακα κοινοχρηστων!!! πριν δεν ηταν εκει!

πηρα τηλ στα ΕΛΤΑ κουριερ δυστυχως με αυτο ειχε ερθει τελικα και για 1 μερα το εστειλαν πισω!!!!

εστειλα mail στο banggood παλι οποτε οτι ειναι ευκολοτερο να κανουν, ειτε επιστροφη χρηματων που ξεκινησε αλλα θα αργησουν να φανουν γιατι πληρωνω με πιστωτικη λογω C.C. ή αλλιως παει εκει και το στελνουν ξανα.

Τα παραπονα τωρα για τα ΕΛΤΑ κουριερ.

1. Το χαρτακι το παρατανε οπου νανε!!! στην δουλεια μου το κολανε απεξω στην πορτα, το παιρνει ο αερας κολλαει σε ενα παπουτσι και παει βολτα στον δρομο και το χανουμε! ναι εχει τυχει πολλες φορες....

2. Το χαρτακι ειναι ΠΟΛΥ μικρο και χανεται ευκολα και αυτοκολλητο ενα μερος του απο πισω κολλαει καπου και το περνουν μαζι.

3. Ερχονται μια φορα βαζουν 1 μονο, αν χαθει δλδ δεν ξαναρχονται και το πακετο παει πισω.

4. Το πακετο δεν το κρατησαν ακριβως εναν μηνα οπως θα επρεπε φανταζομαι αλλα 2 μερες λιγοτερο με αποτελεσμα να μην προλαβω.

5. Ενω εχουν τα τηλεφωνα δεν σε παιρνουν ΠΟΤΕ τηλεφωνο!!!!

Ας μην εκφραστω στο φορουμ οπως τους αμορμοζει καλυτερα......:X:X:X:X

 

Μια φορα ενα πακετο το κοβανε βολτες 2 εβδομαδες επειδη στην οδο μου το πρωτο γραμμα ηταν λατινικα και το διαβαζαν αλλιως.

Πανω στο πακετο και κινητο και σταθερο και κανεις δεν ειπε ρε παιδια να ρωτησουμε.....

εγω στην δουλεια μου ετσι θα εκανα σε εναν πελατη μου?

ΑΙΣΧΟΣ και ξανα ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ~!:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλά βέβαια φταις και εσύ λίγο, παρήγγειλες ενώ ήξερες ότι δεν θα ήταν κανένας για αρκετό καιρό να παραλάβει δέμα untracked, οπότε ήταν πολύ πιθανό να συμβεί αυτό που έγινε. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για μένα που μου συνέβη κάτι ανάλογο.

Πάντως τα χρήματα θα φανούν γρήγορα, δεν παίζει ρόλο ότι αγόρασες με πιστωτική.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 18/8 απο gearbest, 24/8 αποστολή με Netherland Post και ακόμα που είναι δεν ξέρω,

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-08-2016 11:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Είναι φυσιολογικό να κάνει πάνω απο 10 μέρες να έρθει απο Ολλανδία; Πρώτη φορά τόση καθυστέρηση..

Link to comment
Share on other sites

Καλά βέβαια φταις και εσύ λίγο, παρήγγειλες ενώ ήξερες ότι δεν θα ήταν κανένας για αρκετό καιρό να παραλάβει δέμα untracked, οπότε ήταν πολύ πιθανό να συμβεί αυτό που έγινε. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για μένα που μου συνέβη κάτι ανάλογο.

Πάντως τα χρήματα θα φανούν γρήγορα, δεν παίζει ρόλο ότι αγόρασες με πιστωτική.

 

καλησπέρα, μου απαντησαν παλι, επειδη εχει προχωρησει η διαδικασια τωρα το μονο που θα γινει ειναι να μου επιστραφουν τα χρηματα και θα κανω νεα παραγγελια. Καλυτερα γιατι θα τα βαλω σε αλλα χρωματα, αλλον αριθμο τους και με αλλη εταιρια και tracking αυτη την φορα!

τωρα να σου πω την αληθεια ενας φιλος ηθελε τα 4 απο τα 10 που ειχα παραγγειλει και με ειχε πρηξει! του εξηγησα οτι θα λειπουμε κτλ. Αλλα επειδη ερχοταν ο αδερφος μου λεω θα δει το χαρτι να μου το δωσει και θα παμε να τα παρουμε εστω.

Το χαρτι ομως ποτε δεν φανηκε, καπου χαθηκε το βρηκε καποιος και το κολλησε στον πινακα.

Νομιζα οταν ειναι με paypal ειναι ποιο ευκολες οι επιστροφες χρηματων! δεν ειναι? δεδομενου οτι πανε στο balance και οχι σε τραπεζικο λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μου απαντησαν παλι, επειδη εχει προχωρησει η διαδικασια τωρα το μονο που θα γινει ειναι να μου επιστραφουν τα χρηματα και θα κανω νεα παραγγελια. Καλυτερα γιατι θα τα βαλω σε αλλα χρωματα, αλλον αριθμο τους και με αλλη εταιρια και tracking αυτη την φορα!

τωρα να σου πω την αληθεια ενας φιλος ηθελε τα 4 απο τα 10 που ειχα παραγγειλει και με ειχε πρηξει! του εξηγησα οτι θα λειπουμε κτλ. Αλλα επειδη ερχοταν ο αδερφος μου λεω θα δει το χαρτι να μου το δωσει και θα παμε να τα παρουμε εστω.

Το χαρτι ομως ποτε δεν φανηκε, καπου χαθηκε το βρηκε καποιος και το κολλησε στον πινακα.

Νομιζα οταν ειναι με paypal ειναι ποιο ευκολες οι επιστροφες χρηματων! δεν ειναι? δεδομενου οτι πανε στο balance και οχι σε τραπεζικο λογαριασμο.

Εφόσον η ιστορία είχε αίσιο τέλος, όλα καλά! Με PayPal αγόρασες ή απευθείας με κάρτα? Εμένα όταν αγοράσει απευθείας με κάρτα και έγινε refund, μέσα το πολυ σε 3-4 εργάσιμες ημέρες αν θυμάμαι καλά είχαν φανεί στο λογαριασμό αν και μου έλεγαν από Banggood ότι μπορεί να πάρει και 20 ημέρες. Στο PayPal φαίνονται αμέσως στο balance, ειδικά αν η πληρωμή έγινε μέσω balance.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 18/8 απο gearbest, 24/8 αποστολή με Netherland Post και ακόμα που είναι δεν ξέρω,

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ29-08-201611:37ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Είναι φυσιολογικό να κάνει πάνω απο 10 μέρες να έρθει απο Ολλανδία; Πρώτη φορά τόση καθυστέρηση..

Όχι δεν είναι, αλλά μπορεί να καθυστέρησε και το μαγαζί να στείλει το πακέτο.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η ιστορία είχε αίσιο τέλος, όλα καλά! Με PayPal αγόρασες ή απευθείας με κάρτα? Εμένα όταν αγοράσει απευθείας με κάρτα και έγινε refund, μέσα το πολυ σε 3-4 εργάσιμες ημέρες αν θυμάμαι καλά είχαν φανεί στο λογαριασμό αν και μου έλεγαν από Banggood ότι μπορεί να πάρει και 20 ημέρες. Στο PayPal φαίνονται αμέσως στο balance, ειδικά αν η πληρωμή έγινε μέσω balance.

 

καλησπέρα, λογω οτι απο το banggood αγοραζω απο περσι τον Αυγουστο δλδ με το που εγιναν τα C.C και αυτο επειδη δεν δουλευε το paypal αγοραζω μονο με καρτα (πιστωτικη). Aκομα και τον Ιουλιο που δοκιμασα με το ebay δεν μπορω να αγορασω λογω C.C με το paypal. Μονο με το γνωστο κολπο να εχω balance σε ενα δευτερο που εχω φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, λογω οτι απο το banggood αγοραζω απο περσι τον Αυγουστο δλδ με το που εγιναν τα C.C και αυτο επειδη δεν δουλευε το paypal αγοραζω μονο με καρτα (πιστωτικη). Aκομα και τον Ιουλιο που δοκιμασα με το ebay δεν μπορω να αγορασω λογω C.C με το paypal. Μονο με το γνωστο κολπο να εχω balance σε ενα δευτερο που εχω φτιαξει.

 

Πλέον, από αρχές Αυγούστου, μπορείς να αγοράζεις κανονικά με PayPal με συνδεδεμένη κάρτα όπως πριν τα capital controls.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, από αρχές Αυγούστου, μπορείς να αγοράζεις κανονικά με PayPal με συνδεδεμένη κάρτα όπως πριν τα capital controls.

 

καλημερα, αυτο ποιος το ειπε το εχεις δει καπου?

γιατι εγω την δοκιμη την εκανα τελη Ιουλιου και δεν περασε, δλδ μετα τις 27-28!

παντως ενας γνωστος μου που ημουν μπροστα μαλιστα, αγορασε ενα εξαρτηματα απο ebay Αμερικη μεσω paypal και περασε και εχει καρτα visa της εθνικης. Αλλα ηταν προς τα τελη Αυγουστου αυτο. Υπεθεσα οτι φταιει η καρτα μου που ειναι visa eurobank. Γιατι και παλιοτερα αλλες παιρνουσαν και αυτη οχι! :mad:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αυτο ποιος το ειπε το εχεις δει καπου?

γιατι εγω την δοκιμη την εκανα τελη Ιουλιου και δεν περασε, δλδ μετα τις 27-28!

παντως ενας γνωστος μου που ημουν μπροστα μαλιστα, αγορασε ενα εξαρτηματα απο ebay Αμερικη μεσω paypal και περασε και εχει καρτα visa της εθνικης. Αλλα ηταν προς τα τελη Αυγουστου αυτο. Υπεθεσα οτι φταιει η καρτα μου που ειναι visa eurobank. Γιατι και παλιοτερα αλλες παιρνουσαν και αυτη οχι! :mad:

 

Διάβασε την ερώτηση 7 και την απάντηση (στις Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις) στο δελτίο της ΕΕΤ της 5/8/2016

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την ερώτηση 7 και την απάντηση (στις Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις) στο δελτίο της ΕΕΤ της 5/8/2016

 

καλημερα, ευχαριστω για την απαντηση, λεει πανω 5/8 το ΦΕΚ ειναι απο ιουλιο ΦΕΚ Α΄84/18.7.2015, τελη ιουλιου δεν μπορουσα να αγορασω.

Σημασια δεν εχει τι λεει εκει ή το ΦΕΚ αλλα τι γινεται στην πραξη! θα δουμε στην επομενη αγορα μου!

ευχαριστω και παλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί επανειλημμένως ότι, στις αγορές από το εξωτερικό με κάρτες σημαντικό ρόλο παίζει και η κατηγοριοποίηση κάθε πωλητή από τους οργανισμούς (Visa/MasterCard) που εκδίδουν τις κάρτες.

 

Εάν, λοιπόν, ένας πωλητής έχει καταγραφεί ότι πουλάει είδη, που θεωρούνται απαγορευμένα με τα CC, δεν θα μπορέσει να περάσει η κάρτα σου, εάν θέλεις να αγοράσεις είδος που το έχει και είναι στα επιτρεπόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...