Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με correos απλό ταχυδρομείο γράφει το κατάστημα, κάτι αρώματα για ηλεκτρονικο τσιγάρο παραγγείλα.
Τα προιοντα ηλεκτρονικου τσιγαρου απαγορευονται. Κατασχονται και καταστρεφονται απ οτι ξερω. Μαλλον δεν θα σου ερθει τιποτα ποτε. Αν προλαβαινεις ακυρωσε την παραγγελια.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου έχουν στείλει ένα μικροδεμα από Γερμανία (Σέρρες) και έχει κολλήσει από 23/6 στη Θεσσαλονίκη.

 

23/6/20 08:50 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΚΔ)

 

Είναι φυσιολογικό; 3 μέρες τι κάνει Θεσσαλονίκη;; Κάνα τηλέφωνο να πάρω ξέρει κανείς;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα ηλεκτρονικου τσιγαρου απαγορευονται. Κατασχονται και καταστρεφονται απ οτι ξερω. Μαλλον δεν θα σου ερθει τιποτα ποτε. Αν προλαβαινεις ακυρωσε την παραγγελια.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Αν δεν κάνω λάθος αν δεν περιέχουν νικοτίνη και μόνο από χώρες της ΕΕ επιτρέπονται.

Θα το ξανακοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μου στάλθηκε βαλίτσα(20 κιλά) από τα Γαλλία στις 25/5 και το tracking δείχνει πως 05/06 αναχώρησε από Γαλλία.Από τότε δεν έχω κάποια ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ μόνο πως έρχεται οδικός μεσώ Γερμανίας. Το δέμα στάλθηκε από γαλλικό ταχυδρομείο( la poste) και θα το παραλάβω από ΕΛΤΑ. Έχω άγχος μην χαθεί η βαλίτσα...είναι λογική αυτή η καθυστέρηση και τι πιθανότητες υπάρχουν να χαθεί το δέμα από την στιγμή πoυ υπάρχει tracking number;

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα τα πράγματα.Εμένα έχει σταλεί δύο φορές δέμα από Φινλανδία,και ήρθε με GLS και στη συνέχεια με την ACS, σε περίπου 10 μέρες.Τώρα με ειδοποίησαν από ACS,ότι παραλαμβάνω τη Δευτέρα δέμα που έφυγε από τη Φινλανδία στις 16/06.

Είναι γεγονός όμως ότι από τη Γερμανία καθυστερούν μερικές φορές.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε απλο 4μηνες μετα, δεμα απο ebay που ειχα παραγγειλει 29 Δεκεμβριου. Δεν ειχε την παγκοσμια κριση τοτε και μου γυρισε ο κινεζος την αξια .
Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα από Αμερική μπαίνουν Ελλάδα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα από Αμερική μπαίνουν Ελλάδα?

Άμα καταφέρουν να φτάσουν λόγω της έλλειψης πτήσεων για Ευρώπη, μπαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να βρω που είναι ενα δέμα που περίμενα απο το banggood (μέσω Ολλανδίας και Priority Direct Mail) βρήκα απο το σαιτ των ΕΛΤΑ οτι το δέμα το έχω παραλάβει πήγα σήμερα λοιπόν στο ΚΔ και μου είπαν ότι τα δέματα με ΤΝ που αρχίζουν απο LT δεν χρειάζονται υπογραφή κατα την παραλαβή και τα αφήνουν όπως τα ασυνόδευτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "χάσω" ένα δέμα άξιας 60€ και να μην μπορώ να διεκδικήσω απο πουθενά τα χρήματα μου.

Το θέμα είναι αν ισχύει αυτό που μου είπαν απο το ΚΔ ή απλά έκαναν πατάτα και προσπαθούν να το περάσουν στο ντούκου έχει κανένας καποια ανάλογη περίπτωση ή καμία ιδέα που μπορώ να το ψάξω ???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξεκουνηθηκε ενα δεμα που ηταν σε αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο απο 02/06 !!!
Link to comment
Share on other sites

Με correos απλό ταχυδρομείο γράφει το κατάστημα, κάτι αρώματα για ηλεκτρονικο τσιγάρο παραγγείλα.

 

Ομοίως με Correos από 28-5 δεν έχει φανεί ακόμα εδώ στο τράκινγκ... :mad:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το σου γράφει το τρακινγκ? Έχει αναχωρήσει από Ισπανία?

 

Μόλις τσέκαρα μέσω ΕΛΤΑ (στο parcel app δεν μου έβγαζε update) και μπήκε 1η του μήνα Ελλάδα.

 

5Jim38y.png

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να βρω που είναι ενα δέμα που περίμενα απο το banggood (μέσω Ολλανδίας και Priority Direct Mail) βρήκα απο το σαιτ των ΕΛΤΑ οτι το δέμα το έχω παραλάβει πήγα σήμερα λοιπόν στο ΚΔ και μου είπαν ότι τα δέματα με ΤΝ που αρχίζουν απο LT δεν χρειάζονται υπογραφή κατα την παραλαβή και τα αφήνουν όπως τα ασυνόδευτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "χάσω" ένα δέμα άξιας 60€ και να μην μπορώ να διεκδικήσω απο πουθενά τα χρήματα μου.

Το θέμα είναι αν ισχύει αυτό που μου είπαν απο το ΚΔ ή απλά έκαναν πατάτα και προσπαθούν να το περάσουν στο ντούκου έχει κανένας καποια ανάλογη περίπτωση ή καμία ιδέα που μπορώ να το ψάξω ???

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος μόνο τα πακέτα χωρίς tracking number δεν χρειάζονται υπογραφή. Όσες φορές έχω παραλάβει από pdm bangood θέλει υπογραφή. Άρα μάλλον λάθος των ΕΛΤΑ είναι

Link to comment
Share on other sites

μόνο τα συστημένα χρειάζονται υπογραφη .Τα απλά tracking δεν χρειάζονται.

τώρα και τα ΕΛΤΑ δίνουν tracking με 0,10 ευρώ τα οποία δεν θέλουν υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάμε για ελτα αλλά για NLpost και το δέμα έχει καταγραφεί σε κάθε κίνηση του

image.png

Τι μορφής ήταν το barcode;

Από τι γράμματα ξεκινούσε και τελείωνε;

Έτσι όπως βλέπω την πορεία του, το αντικείμενο διαχειρίζεται σαν συστημένο! Άρα δεν έπρεπε να παραδοθεί χωρίς υπογραφή. Θα πρέπει να ρωτήσεις ποιος το παρέλαβε!

Είναι λάθος τους αν το άφησαν σαν απλό.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειχα παραγγειλει κατι led λαμπες μικρες! Μου στελνουν το πρωτο πακετο το οποιο δεν εφτασε ποτε λογω κορονοιου! Μου στελνουν δευτερο πακετο στις 23/05/2020!! Περνω στα ΕΛΤΑ και μου λένε αφου δεν. Ηρθε μεχρι τωρα να μην το περιμένω! Ειναι λογικο! Αυτο ειναι το tracking! RB927745002SG
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειχα παραγγειλει κατι led λαμπες μικρες! Μου στελνουν το πρωτο πακετο το οποιο δεν εφτασε ποτε λογω κορονοιου! Μου στελνουν δευτερο πακετο στις 23/05/2020!! Περνω στα ΕΛΤΑ και μου λένε αφου δεν. Ηρθε μεχρι τωρα να μην το περιμένω! Ειναι λογικο! Αυτο ειναι το tracking! RB927745002SG
Τι σημαίνει ότι πακέτο δεν έφτασε λόγω του ιού;

Εκτός από κάποιες χώρες που δεν είχαν ανοιχτά αεροδρόμια, οι περισσότερες έστελναν τα πακέτα, απλά με καθυστέρηση.

 

Οπότε πρώτα ξεκαθάρισε από πού παράγγειλες για να βγάλει νόημα το ποστ σου.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειχα παραγγειλει κατι led λαμπες μικρες! Μου στελνουν το πρωτο πακετο το οποιο δεν εφτασε ποτε λογω κορονοιου! Μου στελνουν δευτερο πακετο στις 23/05/2020!! Περνω στα ΕΛΤΑ και μου λένε αφου δεν. Ηρθε μεχρι τωρα να μην το περιμένω! Ειναι λογικο! Αυτο ειναι το tracking! RB927745002SG

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι λόγω του ιού, το Σιγκαπουριανό ταχυδρομείο είχε ανακοινώσει στην περίοδο εκείνη ότι διακόπτει τις παραλαβές και αποστολές ταχυδρομικού υλικού προς τις χώρες της ΕΕ.

Δεν θυμάμαι, όμως, αν η ανακοίνωση ήταν πριν την 23/5/2020.

Link to comment
Share on other sites

Απο Aliexpress! Αυτα μου ελεγε ο πωλητης! Υπάρχει περίπτωση να ερθει?? Η να μην περιμένω τζαμπα!

Έχει υποθει πολλές φορές πως πακέτα από Ali express μπορεί να πάρουν ακόμη και πάνω από 5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...