Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα ΕΛΤΑ εντελώς απαράδεκτοι....Περιμένω 2 δέματα μικρά, το ένα είναι αξεσουάρ για drone και το άλλο ένα καλώδιο.

 

Το αξεσουάρ είναι 52 μέρες in transit (αγορά 21/5) για κάποιο λόγο είχε κολλήσει ένα μήνα στην Κίνα καθώς το μήνυμα της PostNL έφτασε στο Sorting Center ήρθε στις 25/6 ενώ το προηγούμενο είχε έρθει στις 26/5 (handover to airline Flyt Express). Τώρα έχει μείνει κολλημένο από τις 6/7 με τελευταία ειδοποίηση "Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο". Το πρόβλημα είναι οτι αν αργήσει 20 μέρες θα έχω μικρό περιθώριο να ζητήσω refund από τον πωλητή. Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω μερικές μέρες επιπλέον αλλά που ξέρω αν το σουφρώσουν εκεί πέρα και να μου πουν οτι "χάθηκε";

 

Το καλώδιο το αγόρασα από UK αποθήκη του BG με EU Tracked Shipping και delivery date 1 εβδομάδα. Το ΕΤΑ είναι 15/7 (μόλις πέρασε) ενώ η τελευταία ενημέρωση είναι οτι βρίσκεται Ολλανδία στο Sorting Center από τις 10/7. Τι να πω να αγοράζεις από κοντά και να μην έρχεται όταν σου λένε. Πιο γρήγορα θα το παρελαμβανα αν πήγαινα ο ίδιος στην αποθήκη του BG.

 

Το αστείο της υπόθεσης ιδιαίτερα για τα ΕΛΤΑ είναι οτι είχα παραγγήλει από Κινα μέσω BG και PDM 2 αξεσουάρ με 2 μέρες διαφορά. Έφτασαν μετά από 34 ημέρες κατά τις 20/6 και τα δύο και τα παρέλαβα ταυτόχρονα, ενώ έκανε 3 ημέρες απο την "Εκφόρτωση από Μετ. Μέσο" μέχρι το Delivered. Και οι δύο παραγγελίες ήταν μικρά δέματα.

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεματάκι από Λιθουανία, αποστολή αντικειμένου 3/4, εμφανίστηκε στο κατ 3/7 και τώρα είναι 4η μέρα κολλημένο στο κδ θεσσαλονίκης. Να στείλω κούριερ να το πάρει μήπως βρει τον δρόμο;
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στα δέματα που είναι για αναμονή παρουσίας στο τελωνείο, δέματα φίλου που τα κοιτάζω εγώ, πάει ο ένας μήνας και συνεχίζει, υπάρχει περίπτωση που είναι στον 3 μήνα. Τα παραπονα σας στο Γραφείο εκτελωνισμου ταχυδρομικών αποστολών και τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

30-6 Brooklyn USA

02-07 Germany

07-07 αποστολή από Γερμανία

14-07 Φινλανδία

Όλη την Ευρώπη θα περάσει ρε παιδιά?αποστολη με Dhl e-commerce. Από USA.και 15 δολλρια μεταφορικά.ωραιιααααφακελος 123 γραμμάρια.

Φαντάσου να μπει και Ελλάδα

Από Σεπτέμβριο το βλέπω να παραλαμβάνω.Αισχος.

 

Παιδιά η αποστολή μου μπήκε Ελλάδα σήμερα αλλά το τρακινγκ των ΕΛΤΑ λέει ότι είναι Θεσσαλονίκη είναι λογικό?

FC51477-B-0-BFF-4038-8-C9-C-BDA8-F9-EB892-B.jpg"]http://FC51477-B-0-BFF-4038-8-C9-C-BDA8-F9-EB892-B.jpg[/url]

Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου πακέτο που έρχεται από Ρωσία, έχει κολλήσει στο Τελωνείο στις 9/7. Τι κάνουν εκεί στα ΕΛΤΑ;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τι τι κάνουν βρε παιδιά;

 

Πάγια Καπιταλιστική τακτική...

 

Απαξίωση από την Κυβέρνηση, να αγανακτήσει ο κόσμος και να πουληθούν για μερικά εκατομμύρια σε ιδιώτες.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έκλεισαν το μαγαζι και έφυγαν για διακοπές (ΤΕΛΩΝΕΊΟ-ΕΛΤΑ), δεν εξηγείται αλλιώς η αναμονή που έχει ξεπεράσει τον μήνα για να κουνηθεί ένα δέμα από μια κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, λοιπόν το πράγμα έχει παραγίνει με τα ΕΛΤΑ και πραγματικά δε ξέρω (όπως και εσείς) τι να κάνω...

 

Κοιτάξτε εδώ τι έχω

1) 2 αποστολές, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 17/6

2) 1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 21/6

3) 2 αποστολές, αναμονή στο τελωνείο, απο 23/6

4) 1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 24/6

5) 4 αποστολές, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 1/7

6)1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 2/7

7) 1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 13/7

 

Οτι είναι τελωνείο είναι απο Κίνα, όλα τα υπόλοιπα έρχονται μέσω Ολλανδίας (LT.........NL)

Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θέλουν να τα πουλήσουν τα ΕΛΤΑ ή τον αέρα που αναπνέουμε, ή το Μ@@@Ι της μάνας τους.

Τα πράγματα μου θέλω , όπως όλοι μας εδω. Και το κακό είναι οτι τελειώνουν και οι μέρες για dispute, τα πράγματα είναι Ελλάδα , άρα τι μετά;

 

υγ. Για να μη νομίζετε οτι είμαι κανάς πλούσιος ξέρω γω :lol::lol: ,

όλα είναι ανταλλακτικά για τηλεκατευθυνόμενο :)

 

Έχω πάρει τηλ στο αεροδρόμιο , καμία άκρη

 

Έχω αυτά τα τηλ όποιος θέλει να κάνει τον κόπο

210-3538102-3-4

210-3538161 Νομίζω είναι τα συστημένα

 

Κουράγιο σύντροφοι, κουράγιο

 

ΥΓ 2 Στο trackitonline.ru , σε αρκετές αποστολές απο τις παραπάνω, μου βγάζει στις 08/7 update information , αλλά στα Ελτά δε φαίνεται κάτι τέτοιο...

Edited by Fou_Zou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, λοιπόν το πράγμα έχει παραγίνει με τα ΕΛΤΑ και πραγματικά δε ξέρω (όπως και εσείς) τι να κάνω...

 

Κοιτάξτε εδώ τι έχω

1) 2 αποστολές, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 17/6

2) 1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 21/6

3) 2 αποστολές, αναμονή στο τελωνείο, απο 23/6

4) 1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 24/6

5) 4 αποστολές, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 1/7

6)1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 2/7

7) 1 αποστολή, Εκφόρτωση απο μεταφορικό μέσο, 13/7

 

Οτι είναι τελωνείο είναι απο Κίνα, όλα τα υπόλοιπα έρχονται μέσω Ολλανδίας (LT.........NL)

Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θέλουν να τα πουλήσουν τα ΕΛΤΑ ή τον αέρα που αναπνέουμε, ή το Μ@@@Ι της μάνας τους.

Τα πράγματα μου θέλω , όπως όλοι μας εδω. Και το κακό είναι οτι τελειώνουν και οι μέρες για dispute, τα πράγματα είναι Ελλάδα , άρα τι μετά;

 

υγ. Για να μη νομίζετε οτι είμαι κανάς πλούσιος ξέρω γω :lol::lol: ,

όλα είναι ανταλλακτικά για τηλεκατευθυνόμενο :)

 

Έχω πάρει τηλ στο αεροδρόμιο , καμία άκρη

 

Έχω αυτά τα τηλ όποιος θέλει να κάνει τον κόπο

210-3538102-3-4

210-3538161 Νομίζω είναι τα συστημένα

 

Κουράγιο σύντροφοι, κουράγιο

 

ΥΓ 2 Στο trackitonline.ru , σε αρκετές αποστολές απο τις παραπάνω, μου βγάζει στις 08/7 update information , αλλά στα Ελτά δε φαίνεται κάτι τέτοιο...

 

Off topic

Τα παρακατω δεν αφορουν προσωπικα εσενα αλλα γενικοτερα οσους θεωρουν οτι "Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θέλουν να τα πουλήσουν τα ΕΛΤΑ ή τον αέρα που αναπνέουμε..." ασφαλως και σε ενδιαφερει, εκτος και αν θεωρεις οτι ειχαν το δικιο με το μερος τους οσοι πριν μερικα χρονια σε χαρακτηριζαν ως αοκνο, τεμπελη και χαραμοφαϊ για να σε "γιατρεψουν" με μερικα μνημονια. Για σκεψου πως απαξιωναν τοτε καθε Ελληνα μονο και μονο για να ερθει ποιο γλυκα η "λυση" στο προβλημα.

Δεν εχω καμια σχεση ουτε με τα ΕΛΤΑ ουτε με κανενα αεροδρομιο. Εχω κι εγω ταλαιπωρηθει με μεγαλους χρονους αναμονης, αλλα για σκεψου ποσο ευκολο ειναι να στοχοποιηθει ο "τεμπελης δημοσιος υπαλληλος" και αλλαξε το με τον "τεμπελη Ελληνα που λιαζεται ολη μερα"

Τωρα εχεις την εικονα?

Τελος το off topic

Link to comment
Share on other sites

Off topic

Τα παρακατω δεν αφορουν προσωπικα εσενα αλλα γενικοτερα οσους θεωρουν οτι "Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν θέλουν να τα πουλήσουν τα ΕΛΤΑ ή τον αέρα που αναπνέουμε..." ασφαλως και σε ενδιαφερει, εκτος και αν θεωρεις οτι ειχαν το δικιο με το μερος τους οσοι πριν μερικα χρονια σε χαρακτηριζαν ως αοκνο, τεμπελη και χαραμοφαϊ για να σε "γιατρεψουν" με μερικα μνημονια. Για σκεψου πως απαξιωναν τοτε καθε Ελληνα μονο και μονο για να ερθει ποιο γλυκα η "λυση" στο προβλημα.

Δεν εχω καμια σχεση ουτε με τα ΕΛΤΑ ουτε με κανενα αεροδρομιο. Εχω κι εγω ταλαιπωρηθει με μεγαλους χρονους αναμονης, αλλα για σκεψου ποσο ευκολο ειναι να στοχοποιηθει ο "τεμπελης δημοσιος υπαλληλος" και αλλαξε το με τον "τεμπελη Ελληνα που λιαζεται ολη μερα"

Τωρα εχεις την εικονα?

Τελος το off topic

 

αδερφέ, καταλαβαίνω απόλυτα τι λές και πως το λές. Ορμώμενος απο άλλα σχόλια εδω (αν γίνεται επίτηδες αυτό στα ελτα) συνάμα αγανακτισμένος με την όλη φάση, το έγραψα όπως το έγραψα :). Ούτε εγω θα ήθελα κάτι τέτοιο :happy:

Link to comment
Share on other sites

γιατί να τα πουλήσουν μόνο από το τελωνείο κονομαει μαύρο χρήμα με μια αποστολή το λιγοετρο 15 ευρώ

απλά είναι η νοοτροπία του υπαλλήλου του ελληνικού δημοσίου ..τι θα μου κάνουνε..εννοώ άμα ήταν ιδιώτης θα του είχε στόχο 50-100 δέματα την ημέρα και μετά θα του κόβε τα πόδια αν δεν τον έπιανε

ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

εσύ και 'γώ περίμενε το δέμα έχει ο θεός.ειναι και τα μπάνια του λαού.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Παραγγελία κινητού από Banggood στις 13/7.

Tracking number λήγει σε DE.

Βρίσκεται στην ίδια κατάσταση από 14/7:

"Mo, 13.07.2020, 19:01

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL."

Μήπως γνωρίζετε πότε να το περιμένω;

Υπάρχει κάποιο άλλοα αξιόπιστο tracking εκτός αυτού της DHL?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Παραγγελία κινητού από Banggood στις 13/7.

Tracking number λήγει σε DE.

Βρίσκεται στην ίδια κατάσταση από 14/7:

"Mo, 13.07.2020, 19:01

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL."

Μήπως γνωρίζετε πότε να το περιμένω;

Υπάρχει κάποιο άλλοα αξιόπιστο tracking εκτός αυτού της DHL?

Ευχαριστώ

 

Μέσα στην Κίνα ταξιδεύει με την Flyt Express και όταν φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης θα παραδοθεί στη μεταφορική που θα το φέρει στην ΕΕ (στην περίπτωσή σου το Γερμανικό ταχυδρομείο DHL Paket).

Πάντως, θέλει κάποιες μέρες για να φύγει από Κίνα αν ήταν σε stock.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Άρα σε κανά 20ήμερο να το περιμένω;

 

Προβλέψεις δεν κάνουμε, αλλά μπορείς να το παρακολουθείς στα δύο sites.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Παραγγελία κινητού από Banggood στις 13/7.

Tracking number λήγει σε DE.

Βρίσκεται στην ίδια κατάσταση από 14/7:

"Mo, 13.07.2020, 19:01

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL."

Μήπως γνωρίζετε πότε να το περιμένω;

Υπάρχει κάποιο άλλοα αξιόπιστο tracking εκτός αυτού της DHL?

Ευχαριστώ

To ίδιο ακριβώς κι εμένα,ίδιες ημερομηνίες ίδια λόγια...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν έχεις νεώτερο, κάνε μια ανάρτηση.

Ευχαριστώ

Εχω.Σήμερα μου ήλθαν τα παρακάτω.

 

Jul 23, 2020 . Τhe international shipment has been processed in the export parcel center.

Jul 22, 2020. The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Jul 15, 2020. The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Πότε έκανες την παραγγελία;

 

Στις 14 Ιουλίου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Παραγγελία κινητού από Banggood στις 13/7.

Tracking number λήγει σε DE.

Βρίσκεται στην ίδια κατάσταση από 14/7:

"Mo, 13.07.2020, 19:01

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL."

Μήπως γνωρίζετε πότε να το περιμένω;

Υπάρχει κάποιο άλλοα αξιόπιστο tracking εκτός αυτού της DHL?

Ευχαριστώ

 

 

Βάλε το tracking στο parcelsapp.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η δική μου παραγγελία παρότι εγινε στις 13/7, βρίσκεται ακόμη στο "The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...