Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tracking number της μορφής CHxxxxxxxxDE το παρακολουθώ από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ;

 

Έχει φύγει από Γερμανία 19/11 και δεν υπάρχει καμία νεότερη καταχώρηση πουθενά.

Αυτές τις πληροφορίες τις βλέπω στο dhl.gr και στο dhl.de.

 

Στα ΕΛΤΑ και στα ΕΛΤΑ courier δεν εμφανίζει καμία απολύτως πληροφορία.

Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι παίζει με το 3ευρω των ελτα?? Στην περιοχή μου (χωριο της Κοζάνης ) πληρωνω κανονικα 3€ για τελωνείακος ελεύθερο και ο ταχυδρομος που έρχεται στην εργασια μου μεσα στην πολη της Κοζάνης αφηνει τα δεματα σε υπάλληλο του οτε χωρις να πληρωνει τπτ!! Τι γίνεται ??
Link to comment
Share on other sites

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων 3€ Εισπράττεται για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις και φέρουν αυτοκόλλητο με πράσινο χρώμα «Ελεύθερο» ή αποτύπωμα σφραγίδας τελωνείου με την ένδειξη ελεύθερο».

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Νεα%20ειδικά%20τέλη%20εκτελωνισμου_11_2018_final.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και πως το εξηγεις οτι αυτος δεν πληρωνει τπτ?? Έρχεται ο ταχυδρομος και τα αφηνει σε εμας στο φυλακιο!! Τον ρωτησα χθες κ λεει οχι γτ να πληρωσει!! Δεν ηξερε καν!! Ρωταω τον υπάλληλο και λεει δεν πληρωσα ποτε 3€!! Παραγγελνει συνέχεια!! 2 φορες την βδομάδα έρχεται σίγουρα ο ταχυδρομος!!
Link to comment
Share on other sites

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων 3€ Εισπράττεται για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις και φέρουν αυτοκόλλητο με πράσινο χρώμα «Ελεύθερο» ή αποτύπωμα σφραγίδας τελωνείου με την ένδειξη ελεύθερο».

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Νεα%20ειδικά%20τέλη%20εκτελωνισμου_11_2018_final.pdf

 

Τα Ελτα το λενε.Το θεμα ειναι οτι αυτο δε το ειχαν βγαλει παρανομο και το εχουν καταργησει υποτιθεται?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι στον επισημο τιμοκαταλογο δε σημαινει οτι ειναι και νομιμο.

Αν βρω που αναφεροταν το οτι δε πρεπει να το πληρωνουμε αυτο το 3ευρω θα το βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει πάντως εντύπωση αυτό με το τρίευρω!!

Και στη δικιά μου πόλη (και περίχωρα) πάντως δεν χρεώνεται σε κανέναν το τρίευρω για τα "Τελωνειακός ελεύθερα"!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κανει το καθε ταχυδρομείο οτι γουσταρει!!! Επανερχομαι στο θεμα με την yun express ! Μιυ εβγαλε στο σιτε της 17track οτι η διεύθυνση μιυ ειναι λάθος και οτι δεν μπορει να παραδώθει!! Τι κανω σ'αυτην την περίπτωση ??

GR, Due to an address error, the shipment could not be delivered.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα ΕΛΤΑ αρκετά χρόνια τώρα για διάφορες αποστολές κυρίως στο εξωτερικό και μέχρι τώρα θα έλεγα ότι τα πράγματα πήγαιναν αναμενόμενα. Αλλά η τελευταία μου εμπειρία έχει ξεπεράσει κάθε όριο επαγγελματισμού. Παραδίδω την δευτέρα στις 13:10 πακέτο 600gr για Αγγλία, συστημένο, Ά προτεραιότητα. Το αποτέλεσμα είναι το δέμα μέχρι και σήμερα Πέμπτη να είναι στο υποκατάστημα που το παρέδωσα και λέει ότι τώρα το φόρτωσαν για να πάει στο Κ.Δ. που είναι μόλις 15 Km μακριά. Τους παίρνω για παράπονα και μου λένε ότι όλα είναι φυσιολογικά! Συμβαίνουν λέει και απρόβλεπτα! Ακούστε την απάντηση τους: την Δευτέρα λέει το πήγα στις 13:10 και είχε φύγει το φορτηγό, την Τρίτη είχε κλείσει το κατάστημα λόγω κηδείας, την Τετάρτη είχε απεργία (παρόλο που δεν απεργούσαν στο υποκατάστημα) και φτάσαμε σήμερα Πέμπτη να το στέλνουν μεσημέρι στο Κ.Δ. Αν δεις το site τους λέει για αποστολές εξωτερικού Χ+3 μέρες για παράδοση στο εξωτερικό, δηλαδή σήμερα θα έπρεπε να έχει φτάσει στον προορισμό του και είναι ακόμα εκεί που το παρέδωσα. Όταν πήρα τηλ στο διευθυντή παρεξηγήθηκε κιόλας που δεν καταλαβαίνω ότι όλα έγιναν σωστά. Κ@#%ΕΛΤΑ, ντροπή τους.
Link to comment
Share on other sites

Πακετακι εσωτερικου, δοθηκε στα Ελτα την περασμενη Παρασκευη, και παραδοθηκε σημερα Πέμπτη....

Καλα παμε...μια βδομαδα, για εντος ηπειρωτικης χωρας....

:(

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα εσωτερικού παραδίδονται σε 3 εργάσιμες.

Το δικό σου έκανε 4 ...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κανει το καθε ταχυδρομείο οτι γουσταρει!!! Επανερχομαι στο θεμα με την yun express ! Μιυ εβγαλε στο σιτε της 17track οτι η διεύθυνση μιυ ειναι λάθος και οτι δεν μπορει να παραδώθει!! Τι κανω σ'αυτην την περίπτωση ??

GR, Due to an address error, the shipment could not be delivered.

 

Που μπορώ να απευθυνθώ για αυτο??? ΕΛΤΑ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνα έληξαν/λήγουν και οι 8μηνες συμβάσεις που είχαν περίπου 30 άτομα με δίπλωμα οδήγησης Γ στην Αττική.

Οπότε όλο το βάρος πέφτει στους μόνιμους.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ενώ το δέμα έχει φτάσει στο κατάστημα αλλά σου αφήνουν ειδοποιητηριο για την επόμενη εργάσιμη δεν το κατάλαβα ποτέ. δηλαδή θα πέσει η κυβέρνηση αν έρθω εγώ να το πάρω τώρα? :P :/
Link to comment
Share on other sites

αυτό που ενώ το δέμα έχει φτάσει στο κατάστημα αλλά σου αφήνουν ειδοποιητηριο για την επόμενη εργάσιμη δεν το κατάλαβα ποτέ. δηλαδή θα πέσει η κυβέρνηση αν έρθω εγώ να το πάρω τώρα? :P :/
Άλλο οι ταχυδρόμοι και άλλο τα καταστήματα. Τα ειδοποιητήρια τα αφήνουν οι ταχυδρόμοι. Στα καταστήματα τα πάνε την επόμενη εργάσιμη.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ενώ το δέμα έχει φτάσει στο κατάστημα αλλά σου αφήνουν ειδοποιητηριο για την επόμενη εργάσιμη δεν το κατάλαβα ποτέ. δηλαδή θα πέσει η κυβέρνηση αν έρθω εγώ να το πάρω τώρα? :P :/

 

Ως καποια ωρα το δεμα ειναι χρεωμενο στον διανομεα, μετα την επιστροφη του αρχιζει μια διαδικασια ξεκαθαρισματος παραδομενα, απαραδοτα - ειδοποιημενα και στην συνεχεια αυτα προωθουνται στα κατα περιοχη υποκαταστηματα και πρακτορεια. Το μερος απ'οπου φευγει και επιστρεφει ο διανομεας ενδεχομενως να μην εχει καμια σχεση με το μερος απ'οπου παραλαμβανουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μερος απ'οπου φευγει και επιστρεφει ο διανομεας ενδεχομενως να μην εχει καμια σχεση με το μερος απ'οπου παραλαμβανουμε εμεις.

 

Μα καμία όμως. Αλλού τελείως η διανομή από τα καταστήματα. Δεν υπάρχουν ταχυδρόμοι στα καταστήματα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tracking number της μορφής CHxxxxxxxxDE το παρακολουθώ από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ;

 

Έχει φύγει από Γερμανία 19/11 και δεν υπάρχει καμία νεότερη καταχώρηση πουθενά.

Αυτές τις πληροφορίες τις βλέπω στο dhl.gr και στο dhl.de.

 

Στα ΕΛΤΑ και στα ΕΛΤΑ courier δεν εμφανίζει καμία απολύτως πληροφορία.

Είναι φυσιολογικό;

 

Εβγαλες ακρη φιλε..?Γιατι και εγω περιμενω ενα δεμα με τον ιδιο τροπο απο Γερμανια και δεν μου δειχνει τπτ εδω και λιγες μερες..αν εχεις νεοτερα θα ηθελα πολυ να μαθω...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανησυχείτε όταν δεν εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ δέμα από Γερμανία ,δεν το φέρνουν τα ΕΛΤΑ ,αλλά η dhl Ελλάδος ,είτε θα το φέρει η ίδια αν έχει κατάστημα στην περιοχή σας ,είτε με την εταιρεία που συνεργάζεται στην περιοχή σας,
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανησυχείτε όταν δεν εμφανίζεται στα ΕΛΤΑ δέμα από Γερμανία ,δεν το φέρνουν τα ΕΛΤΑ ,αλλά η dhl Ελλάδος ,είτε θα το φέρει η ίδια αν έχει κατάστημα στην περιοχή σας ,είτε με την εταιρεία που συνεργάζεται στην περιοχή σας,

 

Ωραια ως εδω..πως μπορουμε να ξερουμε ποια εταιρια το φερνει ομως..?Και που βρισκεται..?

Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ της dhl Ελλάδος ,και όταν δούμε ότι έφτασε Ελλάδα ένα τηλεφώνημα στην dhl Ελλάδος να μας πεις αν το φέρει η ίδια ,η συνεργάτης που έχει στην περιοχή μας
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου παρέλαβε σήμερα ενώ το δέμα του είχε φύγει 1 μέρα αργότερα... Και το δικό μου φαίνεται ακόμα ότι έφυγε από Γερμανία.. Ότι να ναι..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...