Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κεντρική Υπηρεσία ΕΛΤΑ:

Απελλού 1, Ταχ. Κώδικας 101 88 Αθήνα

 

Tηλ. κέντρο: 800-11-82000 & 210 3353777- 210 3353100

 

Έχω πάρει σε όλα :D

Υπομονή, Υπομονή και πολυ Υπομονή!! Ίσως όταν κλείσει μήνα να έρθει!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδειξε κλείσιμο από κέντρο διαλογής Αττικής από 29/12 που είχε κολλήσει, αλλά να το δείτε στο σάιτ των ΕΛΤΑ και όχι στα ΕΛΤΑ κούριερ γιατί είναι πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Να και η δική μου ιστορία: παράγγειλα ένα miband 2, αξίας 17€ από ebay στις 27/9/2017...

το Νοέμβριο γνωστοποίησα στον πωλητή οτι δεν το έλαβα ακόμα... μου το ξαναέστειλε και η υπόθεση έκλεισε από μόνη της στο ebay.

Στο μεταξύ, μου έστειλε άλλο. Χτες 3/1/2018 παρέλαβα το πρώτο και δεν είναι γνήσιο, είναι σαν miband2. :confused: Δεν πιάνονται πουθενά οι κινέζοι, ούτε έχουν τσίπα πάνω τους. Μόλις παραλάβω το δεύτερο, σιγά να μην είναι miband2 θα τον αρχίσω στα παζάρια.

Link to comment
Share on other sites

21/12 παρήγγειλα ένα tempered glass για το s8+. 23/12 έγινε η αποστολή με china post και 28/12 εμφανίστηκε στο κεντρο διαλογής Αττικής. Από τότε έχασα τα ίχνη του και το track δεν το εμφανίζει πλέον ούτε στο κέντρο διαλογής.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο GB στις 18/12, παράδοση σε Belgium Post (unregistered) στις 25/12, σήμερα 4/1 μου του έφερε ο ταχυδρόμος (Κέρκυρα), χωρίς αυτοκόλλητα τελωνείου παρότι είχε ανοιχτεί η συσκευασία.

Η αξία του δέματος ~15€ αναγραφόταν στη συσκευασία.

Χρόνος ρεκόρ νομίζω για την περίοδο αυτή.

 

 

 

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα.

 

4/1/2018, 19:21:16 ATHENS SORTING CENTER DISPATCH UNLOADED

4/1/2018, 12:44:35 ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH CLOSED (--> K.D.T.)

4/1/2018, 09:59:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS AIRMAIL CENTER)

4/1/2018, 07:59:30 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ITEM ARRIVED AT

4/1/2018, 06:21:44 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

22/12/2017, 11:17:00 AUSTRALIA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

21/12/2017, 14:43:00 AUSTRALIA POSTING/COLLECTION

 

22$ δηλωμενο(πραγματικη) . Πρασινο αυτοκολλητο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει λογική στα ΕΛΤΑ....

Παραγγελία μικρού δέματος με απλό ταχυδρομείο, αποστολή από Κίνα, 15/12 ήρθε σε χρόνο ρεκόρ στις 4/1, αντίθετα πράγματα που έχουν φύγει από Κίνα τον Οκτώβριο, μόνο 2 από τις 8 αποστολές έχουν φτάσει, ενώ από τον Νοέμβριο σχεδόν όλα έχουν έρθει....

Μάλλον πρέπει να αρχίσω να πέρνω απόφαση ότι δεν πρόκειται να έρθουν...

Link to comment
Share on other sites

Έστω και καθυστερημένα θα έρθουν κατά 99.99%. μου έχει συμβεί αρκετές φορές να μου έρχονται πακέτα με ακανόνιστο τρόπο

 

Στάλθηκε από το Le X626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!! Σημερα ηρθε και ο τριτος φακελος απο αγγλια! Τα αλλα δυο ειχαν ερθει στις 27/12 ! Αποστολη και τα 3 στις 6/12... Αυτο που ηρθε σημερα το ειχα σχεδον ξεγραψει..
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το "Trackingmore Package Tracker"

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.eastboat.trackingmore

 

Δοκιμάστε και αυτό το app για τα δεματακια σας το 17 track καλό χρυσό αλλά αργεί να κάνει ενημέρωση υπάρχει μεταβολή στην κατάσταση σήμερα από σε ένα δέμα που περιμένω από banggood και το 17 track έκανε ενημέρωση τώρα το απόγευμα πριν μια ωρα ενώ το παραπάνω app κανονικά από το πρωί (δεν έχει διαφημίσεις)

 

Έχει και όλες της courier της Ελλάδας και κάνει και μετάφραση στα ελληνικά... Ελπίζω να βοήθησα μερικους

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το "Trackingmore Package Tracker"

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.eastboat.trackingmore

 

Δοκιμάστε και αυτό το app για τα δεματακια σας το 17 track καλό χρυσό αλλά αργεί να κάνει ενημέρωση υπάρχει μεταβολή στην κατάσταση σήμερα από σε ένα δέμα που περιμένω από banggood και το 17 track έκανε ενημέρωση τώρα το απόγευμα πριν μια ωρα ενώ το παραπάνω app κανονικά από το πρωί (δεν έχει διαφημίσεις)

 

Έχει και όλες της courier της Ελλάδας και κάνει και μετάφραση στα ελληνικά... Ελπίζω να βοήθησα μερικους

ο ποιος σίγουρος και γρήγορος τρόπος είναι η ιστοσελίδα και το app του ΕΛΤΑ στο tracking δοκιμασμένα. έχω δοκιμάσει τα πάντα μόνο εκεί μου βγάζει το σωστό και άμεσα. το μόνο άσχημο είναι πως δεν μπορούμε να κρατήσουμε ιστορικό για να μην δίνουμε συνεχώς το νούμερο.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα πραγματα δειχνουν να βελτιωνονται! σμρ παρελαβα 2 πακετα απο 21 κ 24/12 :D

απλα unregistered

 

ταυτοχρονα βεβαια περιμενω πολλα απο νοεμβριο κ οκτωβρη :P

Edited by fotisvg
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα πραγματα δειχνουν να βελτιωνονται! σμρ παρελαβα 2 πακετα απο 21 κ 24/12 :D

απλα unregistered

 

ταυτοχρονα βεβαια περιμενω πολλα απο νοεμβριο κ οκτωβρη :P

Μακάρι... Μάλλον έχουν πάρει προσωπικό είδα το δέμα από banggood κινήθηκε γρήγορα

 

 

Το προηγούμενο καιρο

Κάτι θήκες και τσαμακια έκαναν 38 μέρες από aliexpress- unregistered 25 μέρες έμειναν Αθήνα ευτυχώς δεν είχαν τελωνείο 20€ συνολική αξία

 

 

 

ο ποιος σίγουρος και γρήγορος τρόπος είναι η ιστοσελίδα και το app του ΕΛΤΑ στο tracking δοκιμασμένα. έχω δοκιμάσει τα πάντα μόνο εκεί μου βγάζει το σωστό και άμεσα. το μόνο άσχημο είναι πως δεν μπορούμε να κρατήσουμε ιστορικό για να μην δίνουμε συνεχώς το νούμερο.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εάν θες δοκίμασε το παραπάνω δεν χάνεις τίποτα... Ξανά έχει γίνει μεταβολή στο δέμα και το 17 track δεν κάνει ανανέωση... Ενώ το άλλο που λέω έχει προχωρήσει το δέμα

 

Καλό αυτό που λες παραπάνω αλλά; δεν μπορείς να κάνεις όλοι την ώρα αυτό το πράγμα

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

στο tracking του elta courier βγάζει ότι 8/1 απόγευμα δημιουργήθηκε ΣΥΔΕΤΑ στο πρακτορείο από τον αποστολέα. μέχρι τώρα δεν έχει ενημερωθεί. υπάρχουν τόσο μεγάλες καθυστερήσεις για δέματα εσωτερικού, ακόμα κι όταν αυτά είναι από διπλανή πόλη?
Link to comment
Share on other sites

στο tracking του elta courier βγάζει ότι 8/1 απόγευμα δημιουργήθηκε ΣΥΔΕΤΑ στο πρακτορείο από τον αποστολέα. μέχρι τώρα δεν έχει ενημερωθεί. υπάρχουν τόσο μεγάλες καθυστερήσεις για δέματα εσωτερικού, ακόμα κι όταν αυτά είναι από διπλανή πόλη?
πήγε ο αποστολέας στο πρακτορείο όπως έγραψες απόγευμα. πρακτορείο μπορεί να είναι πχ ένα μπακάλικο του χωριού μας καφενείο κλπ το παρέλαβε ο πράκτορας το σκαναρισε για να φανεί η παραλαβή να το έχει έτοιμο αλλά τα ΕΛΤΑ της περιοχής είναι κλειστά. μόλις κατέβει λοιπόν στο κέντρο στο γραφείο του ΕΛΤΑ να το παραδώσει και να λάβει την νέα του αλληλογραφία εκεί θα γίνει η ανανέωση και μετά όταν το κλείσουν από εκεί για να φύγει για το δικό σου χωριό θα φαίνεται η αλλαγή. ελπίζω να βοήθησα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω ότι τα πράγματα φαίνεται να εξομαλύνονται, με χρόνους που φτάνουν ακόμα και τις 13 ημέρες από Aliexpress στα χέρια μου.

Υπάρχουν όμως και αστοχίες, με πακέτα αντί για Κόρινθο να πηγαίνουν Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Τρίπολη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εξι παραγγελιες, τρεις απο τελος Νοεμβριου αρχες Δεκεμβριου και οι αλλες τρεις απο παραμονη χριστουγεννων 24/12.

Την παρασκευη παρελαβα μια εκ των τριων απ'τις χριστουγεννιατικες. Ολες μικροπραγματα απο ebay με απλο ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσος είναι ο συνήθης χρόνος αναμονής πλέον από Κίνα;

Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω laptop από Gearbest με priority line

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσος είναι ο συνήθης χρόνος αναμονής πλέον από Κίνα;

Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω laptop από Gearbest με priority line

 

Πριν κάνεις την κίνηση, διάβασε καλά τα σχετικά με τη μέθοδο αυτή.

Προσωπικά, δεν θα το διακινδύνευα, μετά τις κατηγορηματικές απαντήσεις του μαγαζιού (και όχι των κουπονάδων) ότι τα έξοδα αφορούν στον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις την κίνηση, διάβασε καλά τα σχετικά με τη μέθοδο αυτή.

Προσωπικά, δεν θα το διακινδύνευα, μετά τις κατηγορηματικές απαντήσεις του μαγαζιού (και όχι των κουπονάδων) ότι τα έξοδα αφορούν στον αγοραστή.

 

Άλλα καταστήματα έχουν διαφορετική πολιτική δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΙΟΥΝ που άρχισε το πρόβλημα με το τελωνείο, κάθε κινεζομάγαζο, από τα μεγάλα, βρήκε κάποια μέθοδο αποστολής με την οποία υποσχόταν ότι δεν θα χρεωνόταν έξοδα το δέμα.

Το Gearbest λειτούργησε με κάποια μέθοδο, μέσω Αγγλίας, μέχρι που σταμάτησε, το Banggood μια άλλη που δούλευε μέχρι σήμερα το μεσημέρι και μετά εξαφανίστηκε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εξι παραγγελιες, τρεις απο τελος Νοεμβριου αρχες Δεκεμβριου και οι αλλες τρεις απο παραμονη χριστουγεννων 24/12.

Την παρασκευη παρελαβα μια εκ των τριων απ'τις χριστουγεννιατικες. Ολες μικροπραγματα απο ebay με απλο ταχυδρομειο.

 

:cool: - εχω 5 απο αρχες Δεκεμβριου, υποτιθεται απο 5 Ιανουαριου θα αρχιζα να λαμβανω, ναι αμε ως σημερα 17 ουτε μια (!)

παρηγγειλα απο τουρκια κατι εκτος ebay, απο τις 12 του μηνος κολλησε:

12/1/2018, 12:00:33 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεφύγει ο Ελτά.... Λυπάμαι πραγματικά... Εδώ χθες ήρθε ο λογαριασμός αερίου ο οποίος έληγε την ίδια μέρα....

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ομαλοποιήθηκαν οι χρονοι παράδοσης.

 

Οτι παράγγειλα μεσα Δεκεμβριου εχει ερθει. 1 μηνα μεσο ορο οπως ηταν στο παρελθον.Μια χαρα. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια περίπτωση για ένα δέμα από Γερμανία και αυτή είναι η κατάσταση στην Ελλάδα μέσω ΕΛΤΑ. https://prnt.sc/i1pexr Τι ακριβώς παίζει; έχουν περάσει κάποιες ημερούλες, χάθηκε;
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...