Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:blink: - ταδε εφη ο νεος ταχυδρομος: "για καθε συστημενο που θα φερνω θελω καθε φορα και ξεχωριστη εξουσιοδοτηση απο ΚΕΠ"

δηλαδη εγω αμα παραγγειλω πχ 5 διαφορετικα πραγματα μερικα απο Ελλαδα και Κινα θα πρεπει να μαντεψω ποτε περιπου θα ερθουν στην Ελλαδα και την προηγουμενη να παω σε ΚΕΠ να κανω εξουσιοδοτηση εκει που παραδιδουν τα ΕΛΤΑ εδω και 15 χρονια περιπου

"η παλια εξουσιοδοτηση δεν ισχυει,καθε φορα θελω και καινουργια" ειπε ο πολλα-βαρυς διανομεας και απεχωρησε (!)

...και φυσικα οι Elta-Acs-DHL-Speedex courier που παρεδιδαν κανονικα τοσα χρονια ηταν ανοητοι και ο νεος-μαγκας διανομεας εδειξε σε ολους τι εστι "κανονισμος" (α-λαααα που ελεγε και ο Ζαμπετας)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Για μόνιμη παραλαβή από άλλον χρειάζεσαι πληρεξούσιο.
Link to comment
Share on other sites

:blink: - ταδε εφη ο νεος ταχυδρομος: "για καθε συστημενο που θα φερνω θελω καθε φορα και ξεχωριστη εξουσιοδοτηση απο ΚΕΠ"

δηλαδη εγω αμα παραγγειλω πχ 5 διαφορετικα πραγματα μερικα απο Ελλαδα και Κινα θα πρεπει να μαντεψω ποτε περιπου θα ερθουν στην Ελλαδα και την προηγουμενη να παω σε ΚΕΠ να κανω εξουσιοδοτηση εκει που παραδιδουν τα ΕΛΤΑ εδω και 15 χρονια περιπου

"η παλια εξουσιοδοτηση δεν ισχυει,καθε φορα θελω και καινουργια" ειπε ο πολλα-βαρυς διανομεας και απεχωρησε (!)

...και φυσικα οι Elta-Acs-DHL-Speedex courier που παρεδιδαν κανονικα τοσα χρονια ηταν ανοητοι και ο νεος-μαγκας διανομεας εδειξε σε ολους τι εστι "κανονισμος" (α-λαααα που ελεγε και ο Ζαμπετας)

...δεν καταλαβα γιατι δεν τα αγοραζεις στο ονομα σου

Link to comment
Share on other sites

:blink: - ταδε εφη ο νεος ταχυδρομος: "για καθε συστημενο που θα φερνω θελω καθε φορα και ξεχωριστη εξουσιοδοτηση απο ΚΕΠ"

δηλαδη εγω αμα παραγγειλω πχ 5 διαφορετικα πραγματα μερικα απο Ελλαδα και Κινα θα πρεπει να μαντεψω ποτε περιπου θα ερθουν στην Ελλαδα και την προηγουμενη να παω σε ΚΕΠ να κανω εξουσιοδοτηση εκει που παραδιδουν τα ΕΛΤΑ εδω και 15 χρονια περιπου

"η παλια εξουσιοδοτηση δεν ισχυει,καθε φορα θελω και καινουργια" ειπε ο πολλα-βαρυς διανομεας και απεχωρησε (!)

...και φυσικα οι Elta-Acs-DHL-Speedex courier που παρεδιδαν κανονικα τοσα χρονια ηταν ανοητοι και ο νεος-μαγκας διανομεας εδειξε σε ολους τι εστι "κανονισμος" (α-λαααα που ελεγε και ο Ζαμπετας)

Αυτό είναι το σωστό φίλε. Όχι τα καραγκιοζιλίκια άλλων courier κλπ που άμα λάχει παρατάνε και το δέμα στο διπλανό μαγαζί «επειδή είναι στο ίδιο νούμερο της οδού» ή «ε μου παν οτι σε ξέρουν οπότε τ άφησα κει».

Μπορείς να βγάλεις και πληρεξούσιο για να ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι Ελλαδα

 

Ειχες δικιο παρελαβα σημερα. :)

 

Παραδοση σε χρονο ρεκορ ,10 εργασιμες .

Χωρα αποστολης ελεγε ΚΙνα.Ουτε τελωνειο σταματησε ουτε τιποτα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι ακόμα και δέματα από χώρες μέλη της Ε.Ε. καθυστερούν τελευταία στο Κ.Δ. Αττικής εξίσου όσο και τα δέματα από χώρες εκτός Ε.Ε.; Αυτό που οφείλεται; Γιατί τα δέματα που δεν χρειάζεται να περάσουν από τελωνείο δεν παίρνουν κατευθείαν τον δρόμο τους και φρενάρονται; Η δική μου παραγγελία είναι λίγες μέρες κολλημένη (στο στάδιο Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ) αλλά διαβάζω περιπτώσεις άλλων να έχουν κολλήσει μέχρι και πάνω από μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καθυστερήσεις για δέματα εσωτερικού; απ'τις 13 έχω στείλει 2 ( ένα στη βέροια και ένα στη ρόδο ) και δεν έχουν φτάσει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καθυστερήσεις για δέματα εσωτερικού; απ'τις 13 έχω στείλει 2 ( ένα στη βέροια και ένα στη ρόδο ) και δεν έχουν φτάσει ακόμα.
το tracking τι σου λέει; στην απόδειξη κάτω κάτω λέει ένα CP εννιά νούμερα GR

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το tracking τι σου λέει; στην απόδειξη κάτω κάτω λέει ένα CP εννιά νούμερα GR

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ότι δεν έχουν φτάσει ακόμα, το ένα έκλεισε απο σαλόνικα και πάει ακόμα από τις 17 για βέροια και το άλλο έκλεισε απο Αθήνα κι ακόμα πάει Ρόδο. Γενικά τελευταίες ημέρες εδώ τουλάχιστον παίζουν τρομερές καθυστερήσεις, επιταγή περιμένω 8 ημέρες κι είναι άφαντη, μου έχουν στείλει απο Κέρκυρα πακετάκι κι ακόμα είναι στο κ.δ αττικής 4-5 ημέρες. Γι'αυτό ρωτάω αν έχει κι άλλος καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,μια βοήθειά θελω ,Αγόρασα ενα κινητό απο το κατάστημα -> lightinthebox.com

http://prntscr.com/i4ybc3

απο 1/2 /2018 γραφει οτι ειναι στην Ολλανδία Ορίστε και 1 link

http://prntscr.com/i4ycyg

και βαζω και το trafic naber στα ελτα και μου βγαζει το ιδιο.. RU146405027N

Μια βοηθεια παιδια..:blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,μια βοήθειά θελω ,Αγόρασα ενα κινητό απο το κατάστημα -> lightinthebox.com

http://prntscr.com/i4ybc3

απο 1/2 /2018 γραφει οτι ειναι στην Ολλανδία Ορίστε και 1 link

http://prntscr.com/i4ycyg

και βαζω και το trafic naber στα ελτα και μου βγαζει το ιδιο.. RU146405027N

Μια βοηθεια παιδια..:blink::blink::blink::blink:

Μην το ψάχνεις. Τα ΕΛΤΑ λένε αλλά νταλλων. Παρήγγειλες πχ 16/12 και σου "έφτασε" όπως ισχυρίζεται η PostNL Ελλάδα στις 22/1, ενώ εγώ παρήγγειλα 2/1 και "έφτασε" όπως πάλι ισχυρίζεται η PostNL Ελλάδα στις 17/1. Ό,τι να 'ναι πραγματικά. Τα ΕΛΤΑ κάποια στιγμή κάναν ένα μπαμ και ο χρόνος παράδοσης εκτοξεύτηκε στα ύψη. Απλώς περιμένεις όπως εγώ... Αν δω κίνηση στο δικό σου θα σε ενημερώσω. (Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι να κάθονται τα δέματα στο αεροδρόμιο.)

 

Ορίστε αν θες να ρίξεις μια ματιά σε εμένα RU161660279NL

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Aristokratis Σε Ευχαριστω για την ενημέρωσή

Μπορούμε να καταλάβουμε που στον γερο ανεμο τουλάχιστον είναι το πακέτο ..?

αν είναι Ελλάδα η ακόμα εξωτερικό ..?

Link to comment
Share on other sites

Aristokratis Σε Ευχαριστω για την ενημέρωσή

Μπορούμε να καταλάβουμε που στον γερο ανεμο τουλάχιστον είναι το πακέτο ..?

αν είναι Ελλάδα η ακόμα εξωτερικό ..?

Δεν κάνει τίποτα φίλε. Απ' όσο έχω καταλάβει πρέπει να βρίσκεται Ελλάδα. Μάλιστα στο αεροδρόμιο σε κάποιον μη ανοιγμένο (ακόμη.................) σάκο όπως και το δικό μου. Θα σε συμβούλευα να έπαιρνες ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ για να μάθεις περισσότερα για την τύχη του. Δεν θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις δια ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, διότι θα σε γράψουν κανονικότατα όπως εμένα. Κουράγιο και υπομονή.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηρα τηλ στα Ελτα Τηλέφωνα επικοινωνίας: 800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777

και τους εδωσα το traffic number και

το κοίταξε και μου απάντησε οτι το δέμα δεν ειναι ακόμα στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηρα τηλ στα Ελτα Τηλέφωνα επικοινωνίας: 800 11 82 000, 210 33 53 100, 210 33 53 777

και τους εδωσα το traffic number και

το κοίταξε και μου απάντησε οτι το δέμα δεν ειναι ακόμα στην Ελλάδα

 

Πολύ παράξενο! Όταν επικοινώνησα μέσω twitter με την PostNL μου απάντησε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, διότι έχουν αναλάβει τα ΕΛΤΑ. Κοίτα να σου πω την αλήθεια προτιμώ να ταξιδεύει παρά να σκονίζεται σε κάποια αποθήκη. Άρα κάτι παρόμοιο μπορεί να συμβαίνει και με το δικό μου. Συγγνώμη που σε παραπληροφόρησα! :lol:

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Πολύ παράξενο! Όταν επικοινώνησα μέσω twitter με την PostNL μου απάντησε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, διότι έχουν αναλάβει τα ΕΛΤΑ. Κοίτα να σου πω την αλήθεια προτιμώ να ταξιδεύει παρά να σκονίζεται σε κάποια αποθήκη. Άρα κάτι παρόμοιο μπορεί να συμβαίνει και με το δικό μου. Συγγνώμη που σε παραπληροφόρησα! :lol:

 

εννοείται!

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα έχε φτάσει Ελλάδα και θα περάσει τελωνείο , πλέον οτιδήποτε έρχεται ως συστημενο δέμα από χώρα εκτός ΕΕ περνάει τελωνείο . Γιατί δεν επιλέγεται τις τριγωνικές συναλλαγές που προσφέρουν τα κινέζικα μαγαζιά , τώρα απλώς υπόμονη .
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Γερμανία, παρέλαβα σε 11 μέρες. Αρκετά γρήγορα θα έλεγα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

29/11/17 μπηκε ενα δεμα ελλαδα, συμφωνα με το απλο τρακιν ναμπερ (που ισχυει μεχρι την χωρα προορισμου)

δεν εμφανιστηκε ακομη.

Φυσικά το θεωρω χαμενο, όμως υπαρχει περιπτωση να κολλησε σε κάνα τελωνείο?

Λαμπα xiaomi ειναι, απο gearbest

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φακελος εσταλει 16/1 απο Αθηνα και ακομα δεν εχει φτασει Καστορια δεν ητα συστημμενο αλλα δεν ξερω αν ηταν Α η Β προτεραιοτητας ειναι λογικος χρονος? τι μπορει να κανει ο αποστολεας για να αναζητησει το δεμα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν φάκελος δεν μπορει να κάνει τίποτα αφου δεν είνα συστημένο.

Αν είναι δέμα υπάρχει απόδειξη αποστολής και tracking number.

σε δύο το πολύ ημέρες έπρεπε να παραδοθεί.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δύο πακετάκια με ημερομηνία αγοράς 8/10 έφτασαν σήμερα 29/1.... 112 ημέρες.... κάλιο αργά παρά ποτέ....

Βέβαια, μου έχει μείνει ενα ξεχασμένο από 6/10, πάει για ρεκόρ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...