Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα σε όλα παρέλαβα κι ενα πακετάκι από αρχή Οκτώβρη, όμως αρκετά ακόμα αγνοούνται. Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η ετικέτα ήταν προφανώς αλλοιωμένη από υγρασία (είχε φουσκώσει το χαρτί) και η διεύθυνση μου ήταν οριακά αναγνώσιμη. Αναρωτιέμαι πλέον σε πόσα πακετάκια έχει χαλάσει πλήρως η ετικέτα και είναι αδύνατο να παραδοθούν...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα παρέλαβα κι ενα πακετάκι από αρχή Οκτώβρη, όμως αρκετά ακόμα αγνοούνται. Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η ετικέτα ήταν προφανώς αλλοιωμένη από υγρασία (είχε φουσκώσει το χαρτί) και η διεύθυνση μου ήταν οριακά αναγνώσιμη. Αναρωτιέμαι πλέον σε πόσα πακετάκια έχει χαλάσει πλήρως η ετικέτα και είναι αδύνατο να παραδοθούν...

 

και εγω αναρωτιεμαι τι γινονται αυτα που εχουν αλλοιωθει τα στοιχεια στην ετικετα αποστολης. τα μαζευουν καπου? πισω να τα γυρισουν δε νομιζω να γινεται αν εχει σβηστει και η διευθυνση αποστολεα.

Ενα μονο μου ηρθε με σβησμενα τα γραμματα. Ειχε μεινει μονο το περιγραμμα των χαρακτηρων πανω στο χαρτι απο την εκτυπωση της ετικετας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τις 6/12 2 πακέτα κολλημένα στο "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ" απο το τράκινγκ στο ελτα κουριερ, καθώς το site στα ελτα δεν δουλεύει, τα Ελτα έχουν βαρέσει διάλυση, μάλλον τα πάνε για τζάμπα ξεπούλημα μέσω της απαξίωσης.
Link to comment
Share on other sites

Οι Καπιταλιστικές κυβερνήσεις αυτό κάνουν. Απαξιώνουν έναν Δημόσιο (είμαι κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και των ιδιωτικοποιήσεων από την στιγμή που δεν υπάρχει η πολιτική βούληση να ελεγχθεί ο ιδιώτης προς το συμφέρον των πολιτών και του Δημοσίου) φορέα ή έναν θεσμό όπως κάναν με τον ΟΣΕ που ήταν και ανταγωνιστικός και φθηνότερος από το καρτέλ των ιδιωτικών ΚΤΕΛ για να ξεπουληθεί στο μέλλον σε εξευτελιστική τιμή. Μέχρι το 2011 ο ΟΣΕ είχε τα τριπλάσια δρομολόγια απ' ότι σήμερα. Η τότε κυβέρνηση Σαμαροβενιζέλων άρχισε την συστηματική απαξίωση του Οργανισμού, καταργώντας και μειώνοντας τα δρομολόγια για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των ιδιωτών των ΚΤΕΛ. Το 1990 η τότε κυβέρνηση Μητσοτάκη ήταν που απαγόρευσε στον ΟΣΕ να κάνει δρομολόγια οδικώς μέσω των λεωφορείων του για να ταϊσει τα "καημένα" παιδιά των ΚΤΕΛ. Εγώ πάντως προτιμώ το τραίνο όπου υπάρχει. Από το 2018 που θα παραδοθεί η διπλή ηλεκτροκίνητη γραμμή από Αθήνα - Λάρισα, θα μειώθει και η χρονοαπόσταση, αλλά και το κόστος και θα έρθουν και οι νέοι συρμοί. Για την ιστορία ο πιο παλιός συρμός σήμερα είναι του 2002. Μόνο στα τοπικά δρομολόγια (Λάρισα - Βόλος) έχουν μείνει κάποιοι παλαιότεροι.

 

Στο θέμα μας και πάλι, το δικό μου το κινητό ήρθε την περασμένη Δευτέρα με τελικό κόστος εκτελωνισμού 48 ευρώ. 41 ευρώ φθηνότερα συνολικά άμα το έπαιρνα από Ελλάδα. Είναι σαν να το πήρα με δυό δόσεις. :D

 

Όσον αφορά το δέμα το περσινό που δεν μου παραδόθηκε το οποίο περιείχε κινητό αξίας 300 ευρώ, βρίσκεται ακόμα στο σύστημα, αλλά έχουν διαγραφεί τα δυό τελευταία βήματα, εγώ τα είχα σώσει τότε σε txt όταν είχε καθυστερήσει πολύ.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-04-2016 14:22 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-04-2016 06:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-04-2016 06:58 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Μπορείτε να κάνετε αναζήτηση να δείτε.

RF385786084SG

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια αστεια ιστορια ΕΛΤΑ

εμενα εδω το φερανε πολυ γρηγορα (2 εβδομαδες) οποτε ειπαν να το πανε μια βολτα απο Θεσσαλονικη να δει τον πυργο το λευκο

VO1qkJt.jpg

εκτος αν ειναι τακτικη τους πλεον αυτη λογω υπερφορτωσης του Βενιζελου

Edited by fotisvg
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια αστεια ιστορια ΕΛΤΑ

εμενα εδω το φερανε πολυ γρηγορα (2 εβδομαδες) οποτε ειπαν να το πανε μια βολτα απο Θεσσαλονικη να δει τον πυργο το λευκο

VO1qkJt.jpg

εκτος αν ειναι τακτικη τους πλεον αυτη λογω υπερφορτωσης του Βενιζελου

 

και γω που μένω θεσσαλονίκη, έχει κολλήσει 4 μέρες στο κδ θεσσαλονικης, κάνει ξενάγηση το δικό σου χαχαχα. δεν παίζονται

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε με τον φίλο που δεν επιδόθηκε το κινητό αξίας 300 ευρώ ,αφού πήρε άλλο?Σε μένα ήρθαν τα δέματα από οκτωβριο μόλις σήμερα.το κουφό είναι το εξής:δέματα που παρήγγειλα αρχές Δεκεμβρίου είναι ένα βήμα πριν την επίδοση,ενώ δέματα Νοεμβρίου ακομη τιποτε.μηπως παίζει ρόλο πως τα στέλνουν?π.χ από την ίδια χώρα (Ουκρανία)φεύγουν με διάφορα βδομάδας από διαφορετικό seller registered και τα δύο.το ένα έφτασε κ το άλλο ούτε καν μπήκε Ελλάδα.δε ξέρω τι συμβαίνει

Letv X800 US

Official 11s Translated

with Greek Language

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω μια οθονη απο το amazon.de, να φανταστω και αυτο το πακετο θα περασει την ταλαιπωρια της καθυστηρησης; Γιατι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα αλλα ελλαδα εχει +60€

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω μια οθονη απο το amazon.de, να φανταστω και αυτο το πακετο θα περασει την ταλαιπωρια της καθυστηρησης; Γιατι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα αλλα ελλαδα εχει +60€
Μάλλον.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω μια οθονη απο το amazon.de, να φανταστω και αυτο το πακετο θα περασει την ταλαιπωρια της καθυστηρησης; Γιατι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα αλλα ελλαδα εχει +60€

 

Από Ευρώπη δεν περνάει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω μην κοιτάτε το σάιτ elta courier ,δεν δείχνει σωστές πληροφορίες , μόνο στο σάιτ των ΕΛΤΑ , μπορεί και το δέμα σας να έχει φτάσει στο ταχυδρομείο της περιοχής σας.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω εδώ πέρα, ήθελα να μοιραστώ κάτι που έμαθα χθες που μπορεί να είναι και ασήμαντο.

Χθες έμαθα πως τα elta courier στη περιοχή μου έκλεισαν και την περιοχή μου πλέον την διαχειρίζονται τα elta courier σχετικά διπλανής περιοχής. Με λίγο παραπάνω ψάξιμο, είδα ότι αυτό έγινε και σε μερικές ακόμα περιοχές της Αθήνας άρα μιλάμε για λιγότερο προσωπικό να διαχειρίζεται μεγαλύτερο φόρτο εργασίας. Δε γνωρίζω εαν έχει γίνει κάτι τέτοιο και στα απλά ΕΛΤΑ αλλά δε το βλέπω και απίθανό μιας και τελευταία τουλάχιστον στη περιοχή μου, έρχονται πακέτα ενώ η ειδοποίηση έρχεται αφου έχω ήδη παραλάβει μετά απο 2-3 μέρες στο σπίτι μου, πράγμα που σημαίνει ότι επικρατεί πραγματικά ένα μπάχαλο και τα δρομολόγια είναι λιγότερα.

Μπορεί να είναι έτυχε όλο αυτό και να είναι ασήμαντο αλλά αξίζει να αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβαζω αυτα για τα ελτα και βλεπω οι περισσοτεροι απο κινα περιμενετε

 

Ενα δεμα μεσω LaPoste Colissimo αρκετα μεγαλων διαστασεων και βαρους (21κιλα) λετε να εχει αναλογη μοιρα;

Σαββατο το εστειλαν και σημερα μου εμφανισε πληροφοριες στο site των ελτα (βεβαια περιμενα πως θα εχω να κανω με elta courier γιατι ειναι παραδοση κατοικον) με τελευταια ενημερωση αεροδρομιο αποστολη απο Γαλλια

 

Εχεις κανεις εμπειρια απο Colissimo;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαβαζω αυτα για τα ελτα και βλεπω οι περισσοτεροι απο κινα περιμενετε

 

Ενα δεμα μεσω LaPoste Colissimo αρκετα μεγαλων διαστασεων και βαρους (21κιλα) λετε να εχει αναλογη μοιρα;

Σαββατο το εστειλαν και σημερα μου εμφανισε πληροφοριες στο site των ελτα (βεβαια περιμενα πως θα εχω να κανω με elta courier γιατι ειναι παραδοση κατοικον) με τελευταια ενημερωση αεροδρομιο αποστολη απο Γαλλια

 

Εχεις κανεις εμπειρια απο Colissimo;

 

λογικά εσύ θα το πάρεις νωρίτερα.λογικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο Banggood ένα κινητό xiaomi στις 26 Νοεμβρίου και από τις 2 Δεκέμβρη έχει κολλήσει στο tracking του ΕΛΤΑ στο αποστολή αντικειμένου Ολλανδία; Είναι λογικό να βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση τόσες μέρες; Μήπως έχει φτάσει Ελλάδα και απλά βρίσκεται στοιβαγμένο στο αεροδρόμιο; Έχω παραγγείλει με το priority direct mail.
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο Banggood ένα κινητό xiaomi στις 26 Νοεμβρίου και από τις 2 Δεκέμβρη έχει κολλήσει στο tracking του ΕΛΤΑ στο αποστολή αντικειμένου Ολλανδία; Είναι λογικό να βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση τόσες μέρες; Μήπως έχει φτάσει Ελλάδα και απλά βρίσκεται στοιβαγμένο στο αεροδρόμιο; Έχω παραγγείλει με το priority direct mail.
Αν είχε φτάσει Ελλάδα, θα το έγραφε.

 

Κάνε αντιγραφή εδώ ακριβώς το status μέχρι στιγμής.

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με priority direct mail κάνει πάνω από 10 ημέρες να έρθει από Ολλανδία στην Ελλάδα , έπεσε και η μαύρη Παρασκευή και τα Χριστούγεννα , επιπλέον μέρες για να έρθει.
Link to comment
Share on other sites

λογικά εσύ θα το πάρεις νωρίτερα.λογικά πάντα

2 μερες να ερθει απο γαλλια στον αερολιμενα αθηνων και σημερα μου ειπανε απο το τοπικο καταστημα ελτα κουριερ πως εχει ο θεος γιατι και αυτα περνανε απο το τελωνειο απλα διαδικαστικα και οτι εχουν απεργια αυριο και πως απο δευτερα βλεπουμε

 

Ελλας το μεγαλειο σου με λιγα λογια

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω εδώ πέρα, ήθελα να μοιραστώ κάτι που έμαθα χθες που μπορεί να είναι και ασήμαντο.

Χθες έμαθα πως τα elta courier στη περιοχή μου έκλεισαν και την περιοχή μου πλέον την διαχειρίζονται τα elta courier σχετικά διπλανής περιοχής. Με λίγο παραπάνω ψάξιμο, είδα ότι αυτό έγινε και σε μερικές ακόμα περιοχές της Αθήνας άρα μιλάμε για λιγότερο προσωπικό να διαχειρίζεται μεγαλύτερο φόρτο εργασίας. Δε γνωρίζω εαν έχει γίνει κάτι τέτοιο και στα απλά ΕΛΤΑ αλλά δε το βλέπω και απίθανό μιας και τελευταία τουλάχιστον στη περιοχή μου, έρχονται πακέτα ενώ η ειδοποίηση έρχεται αφου έχω ήδη παραλάβει μετά απο 2-3 μέρες στο σπίτι μου, πράγμα που σημαίνει ότι επικρατεί πραγματικά ένα μπάχαλο και τα δρομολόγια είναι λιγότερα.

Μπορεί να είναι έτυχε όλο αυτό και να είναι ασήμαντο αλλά αξίζει να αναφερθεί.

τα δρομολόγια δεν έχουν μειωθεί. τα άτομα έχουν μειωθεί οπότε μην σου φανεί περίεργο εάν ο ταχυδρόμος της περιοχής σου πηγαίνει και σε άλλες δύο γειτονιές ακόμη οπότε εάν πχ αύριο έχει να πάει στην β γειτονιά πως είναι δυνατόν να βρίσκεται και στην δικιά σου; οπότε λογικό είναι να παίρνεις ειδοποίηση μετά 1-2 ημέρες.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός LXxxxxxxxxxCN ξέρει κανείς πως έρχεται, με china post ή μέσω κάποιας άλλης χώρας?
China Post.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός LXxxxxxxxxxCN ξέρει κανείς πως έρχεται, με china post ή μέσω κάποιας άλλης χώρας?
China

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν 3,5 εβδομάδες ο αδερφός μου από Αγγλία ταχυδρόμησε με Royal Mail για την μικρή μου κόρη ένα δέμα που περιείχε ένα λούτρινο αρκουδάκι και κάτι ρουχαλάκια. Για κακή μας τύχη δεν κράτησε την απόδειξη με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε που είναι το δέμα ακόμη και σήμερα!!

Εγώ έστειλα σε φάκελο ένα κουτί μελομακάρονα την Δευτέρα με ΕΛΤΑ & την Πέμπτη τα είχε στα χέρια του!

Που μπορεί να οφείλεται τόσο μεγάλη καθυστέρηση; Είναι φυσιολογικό; Κάτι ακόμη.. θα παραλάβω με ΕΛΤΑ ή κάποια κούριερ;

Ευχαριστώ & καλές γιορτές σε όλους με υγεία :)

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...