Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενω ενα δεμα απο αμερικη και στο τρακ του usps εμφανιζει αυτο.

January 18, 2016 , 11:53 am

Addressee cannot be located - Scheduled for another delivery attempt today

Στο site των ελτα γραφει απλα οτι εφτασε στο καταστημα της πολης μου.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα δεμα απο αμερικη και στο τρακ του usps εμφανιζει αυτο.

 

Στο site των ελτα γραφει απλα οτι εφτασε στο καταστημα της πολης μου.

 

:worry: - ισχυει το tracking number της USPS στα ΕλΤα ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει τυχει σε κανεναν αυτο το status? ειναι με ems...

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-01-2016 16:57 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-01-2016 21:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 18-01-2016 22:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ 18-01-2016 23:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συμβαίνει τον τελευταίο καιρό με τα δέματα που έρχονται με EMS.
Link to comment
Share on other sites

βρήκα φάκελο από Αλφα μπανκ σε αυτή την κατάσταση μέσα στο κουτί μου σήμερα

 

http://i.imgur.com/Pfrk119.jpg

 

σκισμένος επιμελώς με χαρτοκόπτη!

 

ούτε να μην το ρίξουν και να πούμε ότι χάθηκε, απλά το σκίζουν και το ρίχνουν μέσα

ευτυχώς δεν είχε κάποια κάρτα, ήταν ενημερωτικό

 

όλα με κούριερ πλέον (τα σημαντικά)

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

βρήκα φάκελο από Αλφα μπανκ σε αυτή την κατάσταση μέσα στο κουτί μου σήμερα

 

http://i.imgur.com/Pfrk119.jpg

 

σκισμένος επιμελώς με χαρτοκόπτη!

 

ούτε να μην το ρίξουν και να πούμε ότι χάθηκε, απλά το σκίζουν και το ρίχνουν μέσα

ευτυχώς δεν είχε κάποια κάρτα, ήταν ενημερωτικό

 

όλα με κούριερ πλέον (τα σημαντικά)

Δε μπορεί να το βγάλει άλλος απ' το κουτί σου;

Γιατί να το σκίσει ο ταχυδρόμος και να στο βάλει έτσι μέσα; Οι πρώτες υποψίες σ' αυτόν θα πέσουν.....!

Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ κάποιος περίεργος γείτονας το έκανε αυτό για να δει αν χρωστάς πουθενά και πόσο, ο ταχυδρόμος δεν παίζει να το 'κανε με τίποτα. 10άδες τέτοια παραδίδει κάθε μέρα, αδιάφορο εντελώς του είναι και φυσικά δεν θα ρισκάρει την δουλειά του για να ανοίξει ένα τέτοιο γράμμα και μετά να το πετάξει μέσα στο κουτί.
Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ κάποιος περίεργος γείτονας το έκανε αυτό για να δει αν χρωστάς πουθενά και πόσο, ο ταχυδρόμος δεν παίζει να το 'κανε με τίποτα. 10άδες τέτοια παραδίδει κάθε μέρα, αδιάφορο εντελώς του είναι και φυσικά δεν θα ρισκάρει την δουλειά του για να ανοίξει ένα τέτοιο γράμμα και μετά να το πετάξει μέσα στο κουτί.

 

Συμφωνώ απολύτως. Να προσθέσω ότι 100άδες είναι τα φάκελα τέτοιου είδους καθημερινώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

;) - λεμε τα ασχημα μα να λεμε και τα καλα, περυσι 16 Δεκεμβριου μου εστειλαν δεματακι απο γερμανια και το ελαβα 30 (αν και περιμενα εν μεσω γιορτων να καθυστερησει πολυ) ενω απο 13 ιανουαριου φετος ξανα απο γερμανια το ελαβα 19, ευχαριστη εκπληξη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

βρήκα φάκελο από Αλφα μπανκ σε αυτή την κατάσταση μέσα στο κουτί μου σήμερα

 

σκισμένος επιμελώς με χαρτοκόπτη!

 

ούτε να μην το ρίξουν και να πούμε ότι χάθηκε, απλά το σκίζουν και το ρίχνουν μέσα

ευτυχώς δεν είχε κάποια κάρτα, ήταν ενημερωτικό

 

όλα με κούριερ πλέον (τα σημαντικά)

 

Βγαλε μια ανακοινωση στο πινακα ανακοινωσεων της πολυκατοικιας που να γραφεις οτι ειναι απαραδεκτο να ανοιγουν ξενα γραμματα και εισαι διατεθιμενος να βαλεις καμερα με δικα σου εξοδα στο χωρο της εισοδου της πολυκατοικιας. Ή τεσπα κατι άλλο να φοβηθουν. Δε γινεται αυτο το πραγμα απο πολιτισμενους ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα φάκελο από Αλφα μπανκ σε αυτή την κατάσταση μέσα στο κουτί μου σήμερα

 

http://i.imgur.com/Pfrk119.jpg

 

σκισμένος επιμελώς με χαρτοκόπτη!

 

ούτε να μην το ρίξουν και να πούμε ότι χάθηκε, απλά το σκίζουν και το ρίχνουν μέσα

ευτυχώς δεν είχε κάποια κάρτα, ήταν ενημερωτικό

 

όλα με κούριερ πλέον (τα σημαντικά)

 

Κάποιος γείτονας θα το έκανε... Κι εγώ έχω βρει ανοιγμενους φακέλους στην είσοδο της πολυκατοικίας που μένω, ενώ ήταν δικοί μου... Πχ, πριν λίγους μήνες είχα βρει έναν της ΔΕΗ ανοιχτό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμείς είχαμε αυτό το φαινόμενο με τα σχισμένα γράμματα και σε ακόμη χειρότερη κατάσταση τα βλέπαμε σκισμένα στα δυο. Ήταν κάποιες φορές και σημαντικά χαρτιά. Το είχαμε καταλάβει ποιος το έκανε και εφαρμόσαμε κάτι. Γραμματοκιβώτιο με λουκέτο και κλειδαριά και να ανοίγεται μόνο από μια κύρια να τα παίρνει αυτή και να τα μοιράζει,

 

Από τότε που μπήκε γραμματοκιβώτιο με λουκέτο εξαφανίστηκε το φαινόμενο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ο ταχυδρομος δεν ειναι υποχρεωμενος να βαζει τα γραμματα μεσα στο κουτι;

σε μας ΟΛΑ τα αφηνει χυμα.

Link to comment
Share on other sites

ο ταχυδρομος δεν ειναι υποχρεωμενος να βαζει τα γραμματα μεσα στο κουτι;

σε μας ΟΛΑ τα αφηνει χυμα.

Ναι, είναι υποχρεωμένος να τα βάλει!

Εκτός αν, τα κουτιά δεν έχουν γραμμένα ονόματα, ή δεν υπάρχουν καθόλου κουτιά, ή (κατά περίπτωση) υπάρχουν κουτιά εντός της οικοδομής με μόνιμα κλειστή εξώπορτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας μόνο τις ειδοποιήσεις βάζει. Προσωπικά έχω ονομα στο κουτί, δε με νοιάζει τι κάνουν οι υπόλοιποι.

Χίλιες φορές να αφήνει ειδοποίηση πάρα χύμα τα φακελάκια

Link to comment
Share on other sites

Και που να δείς στη δική μας πολυκατοικία...η ταχυδρόμος παρά τις συστάσεις μας, παρατάει γράμματα και τυχόν δέματα στο πεζούλι της πυλωτής...ο οποιοσδήποτε περαστικός μπορεί να πάρει ότι θέλει. Κάποιες φορές μάλιστα τα είχε παρατήσει στο δάπεδο.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παραγγελίες από Αγγλία καθυστερούν πάνω από 2 βδομάδες. Περιμένω 3 δεματάκια κι όλα έχουν κλείσει 2 βδομάδες κι ακόμα να ρθούν. Έχει παρατηρήσει άλλος τέτοια καθυστέρηση;
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παραγγελίες από Αγγλία καθυστερούν πάνω από 2 βδομάδες. Περιμένω 3 δεματάκια κι όλα έχουν κλείσει 2 βδομάδες κι ακόμα να ρθούν. Έχει παρατηρήσει άλλος τέτοια καθυστέρηση;

 

Είναι συστημένα η απλά?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παραγγελίες από Αγγλία καθυστερούν πάνω από 2 βδομάδες. Περιμένω 3 δεματάκια κι όλα έχουν κλείσει 2 βδομάδες κι ακόμα να ρθούν. Έχει παρατηρήσει άλλος τέτοια καθυστέρηση;

 

Ναι το ιδιο και σε μενα σε απλα απο Αγγλια συνηθως εκαναν 8 εργασιμες τελευταια 2 βδομαδες.

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

:) - ναι παιδια το εχουμε ξαναπει παραπανω, απο αγγλια τα πραγματα ετσι ειναι τελευταια, δυστυχως εγιναν σαν απο αμερικη με USPS

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

κι ομως εγω 2 πραγματα που πηρα απο Αγγλια με διαφορετικες ημερομηνιες μεσα στον Ιαονουαριο εκαναν ακριβως 5 μερες.... ενω το Δεκεμβριο μου εκαναν 2 και 3 βδομαδες...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τις 9 το πρωί και περιμένω ένα δέμα από ΕΛΤΑ Courier.

 

Καλώ κατά τις 12 στα κεντρικά τους στο 11120. Μέχρι τις 6, μου λένε, οι παραδόσεις.

Ξαφνικά, βλέπω στις 4 στο tracking μου ότι πέρασε, άφησε ειδοποίηση και ότι δεν βρέθηκε ο παραλήπτης!

 

Παίρνω τηλέφωνο και η υπάλληλος μου ζήτησε χίλια συγγνώμη. Αφού με άκουσε εκνευρισμένο, με ρώτησε αν θέλω να μιλήσει στον οδηγό. Φυσικά ναι, της είπα. Δεν με βάζει σε αναμονή και ενώ περίμενα να τον καλέσει σε κάποιο τηλέφωνο, ακούω, στο περίπου, τη πάρακάτω συζήτηση (άκουγα μόνο της τηλεφωνήτριας. Ο οδηγός δεν ακούγονταν καθαρά):

 

-Ρε, το δέμα στη τάδε οδό, δε το πήγες;

-...

-Ελα ρε, άστα αυτά. Αφού πέρασες και δε το άφησες.

-...

-Τώρα τι μου λες ψέματα. Αφού δε το πήγες.

 

Παίρνει πάλι το ακούστικο και μου λέει ότι ο οδηγός δεν βρίσκεται κάπου τριγύρω στη περιοχή μου και αν θέλω παράδοση αύριο. Όχι της λέω, δε γίνεται αυτό που λέτε, περιμένω από το πρωί. Θα κοιτάξω, τότε, λέει, μήπως μπορώ απόψε αν θέλετε. Της αφήνω τηλέφωνο.

Με παίρνει πριν λίγο και τελικά λέει επειδή είναι ογκώδες το δέμα δε μπορεί να το στείλει με μηχανάκι, όπως υπολόγιζε. Τελικά, και αφού έβγαλε εκτός προγράμματος την αυριανή μου μέρα, μου είπε για αύριο.

 

Όσο καλή άποψη και αν είχα σχηματίσει για τα ΕΛ.ΤΑ. (και τα κούριερ μάλιστα), σήμερα τη διέλυσαν τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...