Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι δεν με καταλαβες δεν μπερδεψα κατι ουτε εκανα συγκριση τις 2 DHL, συν οτι δεν το ξερουν ολοι αυτο που ειπες. Ειπα απλως οτι εγω παραγγειλα απο Γερμανια για να μην πληρωσω τελωνειο, ΑΣΧΕΤΩΣ οτι τελικα ηρθε με DHL! ο πωλητης ελεγε Αγγλια και Royal Mail δεν γνωριζα απο πριν με τι θα στειλει, το προβλημα μου ηταν η επιπλεον καθυστερηση (1 εβδομαδα παραπανω) οχι αν θα πληρωνα ή οχι εφοσον ηταν απο Ε.Ε!!!! αλλιως θα επαιρνα android απο Κινα.

Το ειπα πριν λιγο για να δειξω οτι προτιμησα να παρω με win ce και οχι με android απο κινα για τον φοβο τελωνειο λογω οτι ολοι εστελναν με DHL απο Κινα. Αυτο με την Γερμανια το εχουμε συζητησει και το θυμαμαι πολυ καλα!

Ας πουμε στο aliexpress τετοιες συσκευες που κοιτουσα ολοι με DHL στελνουν απο Κινα, βεβαια δεν μπορω εγω να παρω απο εκει λογω C.C θελει κατι αλλες καρτες που δεν εχω και δεν θελω να βγαλω κιολας. Ειναι και λιγο μεγαλο και βαρυ το πακετο πανω απο 100 ευρω θα ειναι σιγουρα η ταριφα.

Βεβαια το chinavasion εστελνε με EMS +41 ευρω ομως μεταφορικα χωρις επιλογη απλου ταχυδρομειου δυστυχως, αλλα δεν το ρισκαρα λογω ογκου και βαρους ισως να μην την γλιτωνα οπως με το κινητο....την προηγουμενη πηγη μου 1din που ειχα παρει απο εκει εσκασα τελωνειο παλι με EMS +20 ευρω. Αλλα ειχε ποιο μικρο πακετο και ειχαν δηλωσει μονο την καμερα που ειχε μαζι στο κοστος και εδειχνε οτι εκανε ποιο φτηνα.

Αυτα του EMS ερχονται με ΕΛΤΑ courier σπιτι.

καλυτερα τα σχετικα με το τελωνειο να τα λεμε εδω ειχα ξεχασει εντελως αυτο το θεμα! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=41844&page=84

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Υπενθυμίζω ότι συζητήσεις και αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου απαγορεύονται αυστηρά.

 

Σύμφωνα με τον τελωνειακό κώδικα οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής καταβολής δασμών και έμμεσων φόρων προς το κράτος ή ακόμα και παρότρυνση προς κάτι τέτοιο συνιστά λαθρεμπορία και διώκεται από το νόμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5 παραγγελίες από banggood με ημερομηνία:

 

Departured at 2015/10/26 11:20:45 from Flytexpress Sorting Center location

Electronic data received at 2015/10/26 3:54:33, Flytexpress Sorting Center

 

Και δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα. Πόσες μέρες κάνει περίπου? Από geekbuing μου είχε έρθει σε 26 μέρες ένα δεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει ένα δέμα από Κύπρο και το τελευταίο μήνυμα στο tracking είναι:

 

2015-11-19 08:55

Cyprus, LARNAKA O/E AIR 6911, Item sent to country of destination/Αποστολή αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

 

Δηλαδή το δέμα έχει φύγει στις 19/11 το πρωί. Είναι λογικό να μην έχει καταγραφεί ακόμη στο Ελ. Βενιζέλος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5 παραγγελίες από banggood με ημερομηνία:

 

Departured at 2015/10/26 11:20:45 from Flytexpress Sorting Center location

Electronic data received at 2015/10/26 3:54:33, Flytexpress Sorting Center

 

Και δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα. Πόσες μέρες κάνει περίπου? Από geekbuing μου είχε έρθει σε 26 μέρες ένα δεμα.

Παρακάτω δεν λέει κάτι το tracking;

 

Απο το ίδιο μαγαζί με acceptance απο Flyt στις 27\10, παρέλαβα πριν μία εβδομάδα (18\11)

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω δεν λέει κάτι το tracking;

 

Απο το ίδιο μαγαζί με acceptance απο Flyt στις 27\10, παρέλαβα πριν μία εβδομάδα (18\11)

Είναι untracked οι παραγγελίες μόνο αυτά γράφουν. Είμαι επαρχία Χαλκιδική ίσως να αργουνε λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι untracked οι παραγγελίες μόνο αυτά γράφουν. Είμαι επαρχία Χαλκιδική ίσως να αργουνε λίγο παραπάνω.

Εγώ είμαι 300 χλμ πιο μακρυά απο σένα και το παρέλαβα, δεν είναι θέμα απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 300 χλμ πιο μακρυά απο σένα και το παρέλαβα, δεν είναι θέμα απόστασης.

Τότε κάτι παίζει ίσως κάποιος το βουτηξε από τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι παίζει ίσως κάποιος το βουτηξε από τα ΕΛΤΑ.

Μη βάζεις κατευθείαν το κακό στο μυαλό σου.

To πιθανότερο είναι να έχει κολλήσει σε κάποιο κέντρο διαλογής. Μάλλον έφυγε με China Post, αυτοί καθυστερούν.

Link to comment
Share on other sites

Μη βάζεις κατευθείαν το κακό στο μυαλό σου.

To πιθανότερο είναι να έχει κολλήσει σε κάποιο κέντρο διαλογής. Μάλλον έφυγε με China Post, αυτοί καθυστερούν.

Μακάρι να είναι έτσι γιατί έχω πληρώσει με χρεωστικη απευθείας οπότε δύσκολα να πάρω τα χρήματα πίσω όπως με το PayPal. Με china post έφυγε και από geekbuing και ήρθε σε 27 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει το δεμα ελλαδα(arrived in destination) απο 17track

εδω κ σχεδον δεκα μερες κ δεν κουνιεται φυλλο εδω

στο δικο μας φαινεται οτι ταξιδευει ακομα...

 

συνολο 31 μερες εχει παει!

 

κ κατι αλλα δεματα τα ιδια

τι γινεται,εχουμε εδω τους σακους κ τους κοιταμε?

 

(postnl bangood)

εμενα ειναι δυο δεματα με sgpost απο τις 17/11 εδω και τα ελτα δειχνουν ακομη σιγκαπουρη, 4 μερες εκαναν να αγγιξουν ελληνικο εδαφος και εμεις 10 μερες τωρα πεταμε αετο, κατα τ αλλα λογο cc δεν εχει πολυ δουλεια και παμε πιο γρηγορα, μπουρδες.... περιμενουμε να παμε μπροστα ετσι? ο κινεζος πακεταρε ταχυδρομησε και εφτασε μεσα σε 4 μερες ολα αυτα......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι γιατί έχω πληρώσει με χρεωστικη απευθείας οπότε δύσκολα να πάρω τα χρήματα πίσω όπως με το PayPal. Με china post έφυγε και από geekbuing και ήρθε σε 27 μέρες.

Αν και δεν έχει σχέση με τα ΕΛΤΑ, έχω παρατηρήσει οτι η Flyt αργεί να δώσει τα πακέτα στην China.

Ίσως τα untracked αργούν περισσότερο. Πρόσφατα, παρέλαβα δύο μετά απο 30-35 μέρες. Είχα ξεχάσει την ύπαρξη τους :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει σχέση με τα ΕΛΤΑ, έχω παρατηρήσει οτι η Flyt αργεί να δώσει τα πακέτα στην China.

Ίσως τα untracked αργούν περισσότερο. Πρόσφατα, παρέλαβα δύο μετά απο 30-35 μέρες. Είχα ξεχάσει την ύπαρξη τους :)

Θα περιμένω ακόμα 10 μέρες και μετά θα τους στείλω μήνυμα ή θα πάρω στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω. Τα Untracked δέματα όντως πρέπει να αργουνε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,περιμένω ένα δέμα από ουγγαρία που έχει σταλεί την προηγούμενη παρασκευή (20-11-2015) με tracnking number και έχει κολήσει στο items in packing(elta)/item sent abroad(magyar posta) από τις 21 του μηνός.Το δέμα έφυγε από εκεί και είναι σε κάποιο αεροδρόμιο ή έχει φτάσει στην Ελλάδα και είναι στο τελωνείο?

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-11-2015 16:18 ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 21-11-2015 01:23 ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-11-2015 03:12 ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να παρέλαβε από Αμερική ή να περιμένει κάτι ώστε να συγκρίνουμε λίγο χρόνους;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να παρέλαβε από Αμερική ή να περιμένει κάτι ώστε να συγκρίνουμε λίγο χρόνους;

Τον Οκτώβριο, ένα πακέτο απο το iHerb ήρθε σε 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει ένα δέμα από Κύπρο και το τελευταίο μήνυμα στο tracking είναι:

 

2015-11-19 08:55

Cyprus, LARNAKA O/E AIR 6911, Item sent to country of destination/Αποστολή αντικειμένου στη χώρα προορισμού.

 

Δηλαδή το δέμα έχει φύγει στις 19/11 το πρωί. Είναι λογικό να μην έχει καταγραφεί ακόμη στο Ελ. Βενιζέλος;

 

Κανείς που να έχει παρόμοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώβριο, ένα πακέτο απο το iHerb ήρθε σε 2 εβδομάδες.

Απ το αεροδρόμιο στο σπίτι σου πόσες μέρες πήρε;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απ το αεροδρόμιο στο σπίτι σου πόσες μέρες πήρε;

Δεν ξέρω, δεν είχε tracking number.

Ξαφνικά το είδα στην πόρτα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Μπορω να παω να παραλαβω ή πρεπει να περιμενω ακομα?

 

ΙTEMS IN PACKING 11-11-2015 13:42 SINGAPORE

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 26-11-2015 13:57

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 26-11-2015 16:57 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 26-11-2015 18:57 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR M.D. PEIRAIA 27-11-2015 06:28 M.D. PEIRAIA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Μπορω να παω να παραλαβω ή πρεπει να περιμενω ακομα?

 

ΙTEMS IN PACKING 11-11-2015 13:42 SINGAPORE

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE 26-11-2015 13:57

ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 26-11-2015 16:57 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS 26-11-2015 18:57 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

ITEM ARR M.D. PEIRAIA 27-11-2015 06:28 M.D. PEIRAIA

 

Κανονικά εάν δεν ήσουν σπίτι σήμερα θα πρέπει να σου άφησε ειδοποίηση να πας εσύ από το ταχυδρομείο της περιοχής σου την Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, οταν γραφει ""ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ'' πρεπει ο ταχυδρομος να φερει το δεμα προς παραδοση ή μπορει να μην φερει καν το δεμα και να αφησει ''ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ''?

 

Ρωταω γιατι αλλαξε ο ταχυδρομος μας εδω και τρεις μηνες περιπου και ο καινουριος φερνει μονο χαρτακια για ''ειδοποιηση'' και δεν χτυπαει ουτε το κουδουνι.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, οταν γραφει ""ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ'' πρεπει ο ταχυδρομος να φερει το δεμα προς παραδοση ή μπορει να μην φερει καν το δεμα και να αφησει ''ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ''?

 

Ρωταω γιατι αλλαξε ο ταχυδρομος μας εδω και τρεις μηνες περιπου και ο καινουριος φερνει μονο χαρτακια για ''ειδοποιηση'' και δεν χτυπαει ουτε το κουδουνι.

 

Απ'όσο γνωρίζω δεν είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν τα πακέτα στην οικία. Οπότε αφού αφήνει χαρτί ειδοποίησης είναι σωστός.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, οταν γραφει ""ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ'' πρεπει ο ταχυδρομος να φερει το δεμα προς παραδοση ή μπορει να μην φερει καν το δεμα και να αφησει ''ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ''?

 

Ρωταω γιατι αλλαξε ο ταχυδρομος μας εδω και τρεις μηνες περιπου και ο καινουριος φερνει μονο χαρτακια για ''ειδοποιηση'' και δεν χτυπαει ουτε το κουδουνι.

Αν είσαι σε μέρος που γίνεται αστική διανομή (και όχι αγροτική, όπου οι ταχυδρόμοι πάνε με δικά τους αυτοκίνητα) οι ταχυδρόμοι κουβαλάνε δέματα μέχρι 2 κιλά και σχετικά "σημμαζεμένα" σε μέγεθος, να μπορεί δηλαδή να το κουβαλήσει μαζί με την υπόλοιπη αλληλογραφία!

Το ότι γράφει "Προς επίδοση" σημαίνει ότι το σκάναρισε. Αν είναι μικρό (λογικά) θα το φέρει σπίτι, αν είναι ογκώδη θα γράψει "ειδοποιήθηκε" και θα σου 'ρθει η ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...