Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:confused: - μπλεξιμο με τους συμβασιουχους, ο καθενας οπως ειναι φυσικο εχει διαφορετικη συμπεριφορα και αντε να βγαλεις ακρη,πανω που πας να συννενοηθεις με τον εναν φευγει και ο αλλος δεν αναγνωριζει τιποτα,ξανα εξουσιοδοτησεις (για τα συστημενα για παραδειγμα) κλπ

απο την αλλη οταν λεμε να γινουν Ιδιωτικα μακαρι (το ξαναλεω μακαρι) να μην τα παρει καμια εταιρια στυλ ACS,βρε δεν παει να γραφει το δεματακι επανω σταθερο συν κινητο ο (συνηθως) αλλοδαπος courier το γυριζει πισω γιατι κατα παγια τακτικη της εταιριας ΔΕΝ παιρνει τηλεφωνο (!) το ψαχνεις το βρισκεις να εχει γυρισει πισω,ζητας να στο ξαναστειλουν αυριο,ερχεται απογευμα και το δεματακι ακομη παραμενει στο κεντρο διανομης τους (!) δεν ειναι λυση αυτο στα Ελ.Τα με τις 8μηνες συμβασεις,αλλοι οδηγοι αλλοι διανομεις καθε τοσο και οπως ειναι φυσικο δεν υπαρχει σωστη συννενοηση και συνεχεια.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ταχυδρομεία πρέπει να είναι δημόσια υπηρεσία και κρατικά, με σταθερό προσωπικό που θα εξυπηρετεί τους πολίτες, όλα τ άλλα, ιδιωτικοποιήσεις ή 6μηνες συμβάσεις, είναι σαχλαμάρες Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Δημόσια αγαθά δεν ήταν και ούτε μπορεί να γίνουν.

Δημόσια ήταν και μπορούν να είναι.

Δημόσια αγαθά είναι αυτά που δίνονται σε άπειρη ποσότητα και δωρεάν. To Ταχυδρομείο πουθενά και ποτέ δεν ήταν δωρεάν.

 

 

https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/ECON1251/%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%209.%20%CE%94%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%B1%20%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%B8%CE%AC%20.pdf

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: όταν υπάρχει κάποιο συστημένο δέμα, ο ταχυδρόμος είναι υποχρεωμένος να παραδώσει το δέμα ή είναι στην "κρίση και όρεξη του" το αν θα κάνει την παράδοση ή απλά θα αφήσει μία ειδοποίηση;

Και για να γίνω πιο σαφής, η ταχυδρόμος που έχουμε αυτό τον καιρό (και η οποία ήταν και παλαιότερα για ένα διάστημα, τότε που ήμουν διαχειριστής στη πολυκατοικία και της είχα βάλει χέρι γιατί πετούσε τη αλληλογραφία στο πάτωμα της πυλωτής αντί να τα βάζει στα γραμματοκιβώτια), ποτέ μα ποτέ δεν παραδίδει δέμα αντίθετα με όλους τους άλλους ταχυδρόμους πού κατά καιρούς είχαμε, οι οποίοι πάντα έκαναν παραδόσεις. Θέλω να ξέρω στα σίγουρα τι ισχύει γιατί έχω σκοπό να κάνω φασαρία τη δευτέρα στα Ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Απλό δέμα εσωτερικού: είναι η αποστολή έως και τεσσάρων δεμάτων εσωτερικού. H*κατάθεση του δέματος πραγματοποιείται* σε Κατάστημα ή Πρακτορείο ΕΛΤΑ και η* επίδοσή του πραγματοποιείται επίσης από κατάστημα ή Πρακτορείο ΕΛΤΑ.*Ο χρόνος επίδοσης ενός απλού δέματος εσωτερικού είναι* τρεις εργάσιμες ημέρες από την ημέρα κατάθεσης και υπάρχει η δυνατότητα ιχνηλάτισης και αναζήτησης του δέματος* μέσω ειδικού αριθμού barcode.

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D.aspx

 

Δέμα «Κατ’ Οίκον» Παράδοση: Τα δέματα παραδίδονται στην διεύθυνση του παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: όταν υπάρχει κάποιο συστημένο δέμα, ο ταχυδρόμος είναι υποχρεωμένος να παραδώσει το δέμα ή είναι στην "κρίση και όρεξη του" το αν θα κάνει την παράδοση ή απλά θα αφήσει μία ειδοποίηση;

Και για να γίνω πιο σαφής, η ταχυδρόμος που έχουμε αυτό τον καιρό (και η οποία ήταν και παλαιότερα για ένα διάστημα, τότε που ήμουν διαχειριστής στη πολυκατοικία και της είχα βάλει χέρι γιατί πετούσε τη αλληλογραφία στο πάτωμα της πυλωτής αντί να τα βάζει στα γραμματοκιβώτια), ποτέ μα ποτέ δεν παραδίδει δέμα αντίθετα με όλους τους άλλους ταχυδρόμους πού κατά καιρούς είχαμε, οι οποίοι πάντα έκαναν παραδόσεις. Θέλω να ξέρω στα σίγουρα τι ισχύει γιατί έχω σκοπό να κάνω φασαρία τη δευτέρα στα Ελτα.

 

Πλέον το σύστημα είναι να αφήνουν ειδοποιήσεις.

Έχουν χαθεί πολλά,έχει αυξηθεί ο όγκος των δεμάτων και δεν είναι υποχρεωμένοι να τα κουβαλάνε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στα ΕΛΤΑ και ας ταλαιπωρούμαστε λιγάκι παραπάνω. Δε θα ήθελα δέματα αξίας να τα βρίσκω στην είσοδο της πολυκατοικίας παρατημένα ή ακόμα χειρότερα να έχουν κάνει φτερά...
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι πρόκειται για συστημένα δέματα στα οποία απαιτείται η υπογραφή του παραλήπτη οπότε δε τίθεται θέμα να χαθούν.
Link to comment
Share on other sites

Όπως εγραψα και πριν : Απλό δέμα εσωτερικού: είναι η αποστολή έως και τεσσάρων δεμάτων εσωτερικού. H*κατάθεση του δέματος πραγματοποιείται* σε Κατάστημα ή Πρακτορείο ΕΛΤΑ και η* επίδοσή του πραγματοποιείται επίσης από κατάστημα ή Πρακτορείο ΕΛΤΑ.*Ο χρόνος επίδοσης ενός απλού δέματος εσωτερικού είναι* τρεις εργάσιμες ημέρες από την ημέρα κατάθεσης και υπάρχει η δυνατότητα ιχνηλάτισης και αναζήτησης του δέματος* μέσω ειδικού αριθμού barcode.

Άρα : Σε όλα τα δέματα απαιτείται η υπογραφή σου και πας στο ταχυδρομείο.

Η μόνη περίπτωση να διαμαρτυρηθείς είναι αν το δέμα έχει αποσταλέι ως αλληλογραφία ή ως δέμα "παράδση κατ οίκον " σε αυτήν την περίπτωση όπου τα τέλη είναι αυξημένα πρέπει να σου παραδοθεί σπίτι σου εκτός αν απουσιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σάιτ των ελτα εχει θεμα στην ενημερωση των δεματων; Δλδ για αυτο RS016797327CN βλεπω οτι υπαρχει κινηση και λογικα θα επρεπε ηδη να βλεπω στα ελτα "παραλαβη απο πελατη" και "αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο".
Link to comment
Share on other sites

Το σάιτ των ελτα εχει θεμα στην ενημερωση των δεματων; Δλδ για αυτο RS016797327CN βλεπω οτι υπαρχει κινηση και λογικα θα επρεπε ηδη να βλεπω στα ελτα "παραλαβη απο πελατη" και "αποστολη αντικειμενου στο εξωτερικο".

 

Έχεις άλλο ένα ή δύο στάδια στο κινέζικο site για να γράψει παραλαβή από πελάτη στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλλο ένα ή δύο στάδια στο κινέζικο site για να γράψει παραλαβή από πελάτη στα ΕΛΤΑ.

Οχι δεν νομιζω, αν κρινω απο κάποια άλλα δικά μου( πχ RS262289870CN, RM716810169CN) απο τη στιγμη που εχει ηδη γραψει "acceptance" θα έπρεπε στα ελτα να γραψει "παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο"

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω, αν κρινω απο κάποια άλλα δικά μου( πχ RS262289870CN, RM716810169CN) απο τη στιγμη που εχει ηδη γραψει "acceptance" θα έπρεπε στα ελτα να γραψει "παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο"

 

Θα σε γελάσω, εμένα τις περισσότερες φορές με CN αν δεν δω το Arrival at international place of exchange

Shanghai International Place Of Exchange τα ελτα δεν γράφουν τίποτα.

Πολύ σπάνια μου βγάζει το παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό, συνήθως τα βγάζει μαζί και τα δύο ( παραλαβή και αποστολη ) όταν φύγει από Κίνα.

Φαίνεται δεν είναι στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εστειλα τον πατερα μου να παραλαβει στο τοπικο Ελτα, γιατι εγω απο εκει που δουλευω ειναι πολυ δυσκολο να παω να παραλαβω εργασιμες ωρες.

'Ανακαλυψαν' οτι ειχε ληξει η εξουσιοδοτηση που του ειχα κανει για να παιρνει τα δεματα μου αντι εμου, γιατι περασε 6μηνο απο τοτε που γραφει πανω η ημερομηνια απο το γνησιο υπογραφης στο ΚΕΠ!!!!

Και εφυγε απρακτος ο πατερας μου απο τα Ελτα...

Σημερα απογευμα ειμαι να ξαναπαω ΚΕΠ για νεα εξουσιοδητηση.

Αλλιως κατι ειχα διαβασει για συμβολαιογραφο κλπ, για μονιμη εξουσιοδοτηση.

Πολυ τυπολατρεια παιδια, και ταλαιπωρία....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, μια φορά το εξάμηνο να πας κεπ δεν είναι και τόσο κόπος. Τι να πω εγώ που την εξουσιοδότηση την κρατάνε για κάποιο λόγο στα ελτα και πρέπει κάθε φορά να κάνω καινούργια?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η μόνιμη εξουσιοδότηση για όλες τις δουλειές είναι το πληρεξούσιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάνω το πολύ απλό και με εξυπηρετούν.

Πηγαίνει η μητέρα μου ή ο πατέρας μου με το ειδοποιητήριο,υπογεγραμμένο από εμένα και με την ταυτότητα μου(και την δική τους προφανώς)και παίρνουν ότι υπάρχει στο όνομα μου στο ταχυδρομείο.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάνω το πολύ απλό και με εξυπηρετούν.

Πηγαίνει η μητέρα μου ή πατέρας μου με το ειδοποιητήριο,υπογεγραμμένο από εμένα και με την ταυτότητα μου(και την δική τους προφανώς)και παίρνουν ότι υπάρχει στο όνομα μου στο ταχυδρομείο.

 

Ισχυει οντως και αυτη η διαδικασια;

Αν ειναι ετσι, να υπογραφω το ειδοποιητηριο, και να τους δινω και την ταυτοτητα και να τελειωνει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οντως και αυτη η διαδικασια;

Αν ειναι ετσι, να υπογραφω το ειδοποιητηριο, και να τους δινω και την ταυτοτητα και να τελειωνει το θεμα.

 

εγώ το κάνω αυτό από 18 ετων και είμαι 30.:p

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οντως και αυτη η διαδικασια;

Αν ειναι ετσι, να υπογραφω το ειδοποιητηριο, και να τους δινω και την ταυτοτητα και να τελειωνει το θεμα.

 

Το λεει και πισω απο το ειδοποιητηριο τον τροπο που μπορει καποιος αλλος να παρει δεμα στο ονομα σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν να παραλάβω μια SD που μου είχε έρθει ειδοποίηση την παρασκευή, έψαξε η υπάλληλος αλλά δεν υπήρχε τίποτα.

Μπορεί να το χει κρατήσει λέει ο ταχυδρόμος στο γραφείο του και θα με ενημερώσουν, στο Tracking number φαίνεται κανονικά να χει φτάσει στο κατάστημα.

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.

 

 

Όσο για την επιταγή που είχα γράψει τις προάλλες, μου είπαν ότι αναζήτηση μπορούν να κάνουν μόνο στις 40 εργάσιμες. Καλά σαράντα δηλαδή, όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και 500ευρώ όχι κανα μικρό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

2016_11_09_06_00_13_Greenshot.png

κάνει βόλτες μεταξύ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ και Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ ???

είναι φυσιολογικό αυτό το μπρος πίσω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ενα δεμα απο Αμερική που περιμένω μετά το κέντρο διαλογής Αττικής αντί να έρθει στο ταχυδρομείο της περιοχης μου οπως παντα πήγε στη μονάδα διαλογής Χαϊδαρίου.Και ούτε σημερα κινήθηκε να έρθει.Εχει κάνεις ιδέα γιατί ,στο τηλέφωνο δεν τους βρίσκω κλασσικά.
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ VS KINEZIKA TAΧΥΔΡΟΜΕΙΑ !!!!

 

Εστειλα πριν απο 4 μήνες περίπου δυο φακέλους με δυο - τρια κομματακια ξυλαρακια στην Κινα για να γίνει ένα τεστ σε ενα λειζερ που ισως αγοραζα (σε φακελο μικρο, σαν να στελνεις γραμμα), (λες και δεν είχαν οι κινεζοι ξυλα, τελος παντων)

Αποστολη συστημενα και τα δυο (με tracking number)

Οι φακελοι φτασανε κινα μετα απο δυο μηνες.... !!!! :lol:

Οι κινεζοι κανανε τους κινεζους και δεν ενημερωσαν- παραδωσαν στις εταιριες τους φακελους (ετσι τουλαχιστον μου είπαν οι εταιριες, μπορει να μην ασχοληθηκαν να παραλαβουν)

Οι δυο φακελοι γυρισαν Ελλαδα. Εδω και ενα μηνα είναι στο ΚΔ πειραια. (Τσαμαδου; )

Πηγα να τους παρω αλλα αγνοείται η τυχη τους. Η υπαλληλος λεει οτι δεν είναι εκει, χωρις να ασχοληθεί ιδιαίτερα. H σελιδα των ΕΛΤΑ με την αναζήτηση αλλα λέει ομως...

 

Οχι οτι με νοιαζει ιδιαίτερα, δεν ηταν τιποτα αξιας, αλλα η Οδυσσεια συνεχίζεται...

 

ΕΛΤΑ VS KINEZIKA TAXYDROMEIA : Χ ? :lol:

Η αποστολη με κουριερ κοστιζε 100+ ευρω... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βλέπω στο tracking ότι ο ταχυδρόμος άφησε ειδοποίηση. Δεν βρήκα καμία ειδοποίηση και βασικά δεν χτύπησε ούτε κουδούνι γιατί υπήρχε άτομο σπίτι. Πώς υποτίθεται θα παραλάβω το δέμα δεδομένου ότι εγώ δεν μπορώ να πάω στα ελτα και συνήθως στελνω άλλο άτομο? Αν του δώσω φωτοτυπία το tracking και εξουσιοδότηση θα το δώσουνε ή τζάμπα θα περιμένει στην ουρά? Δεύτερη φορά που δεν αφήνει χαρτάκι, την πρώτη τον πετύχαμε την επόμενη μέρα και το έγραψε, είχε ξεχάσει να αφησει είπε. Αν δεν ήταν συστημένο δεν θα το παραλαμβανα ποτέ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...