Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

 

5-6 εργασιμες

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ!!! Άρα αναμένουμε. Από επικοινωνία που είχα με τον seller μου είπε ότι το tracking number θα λειτουργήσει όταν το αντικείμενο φτάσει Ελλάδα. Ξέρουμε κατά πόσο ισχύει αυτό ή με δούλεψε;

 

Ισχύει για μερικές μεταφορικές αλλά το θέμα έχει πάρει διαστάσεις αφού, στην περίπτωση του συγγενούς μου, έχει περάσει μήνας (από 16/10) και δεν έχει φτάσει ακόμη ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα μια παραγγελια απο αμαζον την τεταρτη και την ακυρωσα την πεμπτη αλλα τα χρηματα μου ειναι δεσμευμένα ακομα!

γνωριζει κανεις ποτε θα μου τα αποδεσμεύσουν?το αμαζον με διαβεβαιωσε οτι δεν χρεωθηκα και ουτε θα χρεωθω.

τι θα κανω?

 

Οποτεδήποτε κάνεις αγορά, κράτηση δωματίου, ενοικίαση αυτ/του κλπ με πιστωτική κάρτα το ποσό δεσμεύεται, για τη συγκεκριμένη επιχείρηση, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Εάν ακυρωθεί ή δεν πραγματοποιηθεί η αγορά/ κράτηση/ ενοικίαση κλπ το ποσό απελευθερώνεται μετά από λίγες μέρες αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται, με τρολάρουν τα ΕΛΤΑ :p

 

Τρία πακέτα έκλεισαν απο ΚΔ Αττικής χθες το απογευματάκι στς 14:30, 15:30 και 16:10. Το τελευταίο έφτασε πρώτο στο τοπικό ταχυδρομείο (800 χλμ μακρυά...) χθες το βράδυ, τα άλλα δύο φαίνονται ακόμα στην Αθήνα!

Θέμα μεγέθους των πακέτων δεν υπάρχει, το ίδιο είναι λίγο-πολύ. Edit: τελικά υπάρχει διαφορά μεγέθους, αυτό που ήρθε πρώτο ήταν σε φάκελο 8x8cm περίπου.

 

Η πλάκα είναι οτι θα μου φέρουν πρώτο αυτό που δεν βιάζομαι να παραλάβω (ανταλλακτικά για κάτι που περιμένω) :rolleyes:

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

Λογικό .

Τα δέματα παραδίδονται εντός 3 ημερών , η αλληλογραφία συνήθως σε μία ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με θυμίσει τι γίνετε όταν λέει το tracking στα ελτα ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ;Παει την επόμενη μέρα για ειδοποιητήριο και την επομενη παραλαβη;
Link to comment
Share on other sites

Πολιτικές αναλύσεις και σχολιασμοί ούτε για πλάκα δεν επιτρέπονται στην κοινότητα μας. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη στο τελωνειο απο 15/11 και ακομα να μην εχει βγει ειναι λογικο;

EDIT Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μπορει να κανει μεχρι και δεκα ημερες,οποτε περιμενω.

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη στο τελωνειο απο 15/11 και ακομα να μην εχει βγει ειναι λογικο;

EDIT Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μπορει να κανει μεχρι και δεκα ημερες,οποτε περιμενω.

 

έτσι είναι, εμένα μια φορά είχε κάτσει 11 μέρες. πριν μήνες βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη στο τελωνειο απο 15/11 και ακομα να μην εχει βγει ειναι λογικο;

EDIT Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μπορει να κανει μεχρι και δεκα ημερες,οποτε περιμενω.

 

πηρες και τηλεφωνο?

μπραβο,ωραιο ανακατεμα εκανες, κατα την γνωμη μου.

παρε απο τωρα μια λαμπαδα για το πασχα :p

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

πηρες και τηλεφωνο?

μπραβο,ωραιο ανακατεμα εκανες, κατα την γνωμη μου.

παρε απο τωρα μια λαμπαδα για το πασχα :p

Για εξηγησε μου τι ανακατεμα εκανα,παιρνοντας τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και ρωτωντας ποσο μπορει να παρει ο εκτελωνισμος ενος πακετου;

Βεβαια υπαρχει η περιπτωση,η τηλεφωνητρια που μιλησα,να κρατησε τον αριθμο μου,στη συνεχεια να βρηκε σε ποιον ανηκει,στη συνεχει να πηρε το τελωνειο και να τους ειπε βρειτε ενα πακετο με το ταδε ονομα στον οποιον ανηκει το τηλεφωνο που με πηρε.

ΥΓ Τωρα που το σκεφτομαι ουτε αυτο παιζει,διοτι το τηλεφωνο δεν ειναι στο ονομα μου.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε μου τι ανακατεμα εκανα,παιρνοντας τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και ρωτωντας ποσο μπορει να παρει ο εκτελωνισμος ενος πακετου;

Βεβαια υπαρχει η περιπτωση,η τηλεφωνητρια που μιλησα,να κρατησε τον αριθμο μου,στη συνεχεια να βρηκε σε ποιον ανηκει,στη συνεχει να πηρε το τελωνειο και να τους ειπε βρειτε ενα πακετο με το ταδε ονομα στον οποιον ανηκει το τηλεφωνο που με πηρε.

ΥΓ Τωρα που το σκεφτομαι ουτε αυτο παιζει,διοτι το τηλεφωνο δεν ειναι στο ονομα μου.

 

θα επαιρνες τηλεφωνο αν ηταν κατι αξιας 2-3 ευρω?

οχι.

αρα ?

οχι οτι θα κατσουν να ασχοληθουν με εσενα ειδικα ...

αλλα γιατι να το ανακατευεις..

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγη στο τελωνειο απο 15/11 και ακομα να μην εχει βγει ειναι λογικο;

EDIT Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι μπορει να κανει μεχρι και δεκα ημερες,οποτε περιμενω.

 

Ανεξάρτητα από όσα έγραψες σε επόμενο post, η διαδικασία είναι διαφορετική στα ΕΛΤΑ από εκείνη με courier στο αεροδρόμιο.

 

Στα ΕΛΤΑ υπηρετεί τελωνειακός αποκλειστικά για τα δέματα που διακινούνται με το ταχυδρομείο (η υπηρεσία λέγεται ΥΕΔ). Αλλά και η διαδικασία είναι διαφορετική από την άλλη, αφού ο τελωνειακός κόβει το κοστούμι και προωθεί το δέμα για το Γραφείο της περιοχής του παραλήπτη, χωρίς πολλές φορές να τον καλέσουν στο τηλέφωνο για διευκρινίσεις.

 

Η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους αλλά αυτό που πρέπει να σ' ενδιαφέρει είναι ότι τα δέματα που εισάγονται στο τελωνείο δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα χρεωθούν με έξοδα (πχ ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα.Πηρα ενα τηλεφωνο στα ΕΛΤΑ και ρωτησα το εξης "Επειδη περιμενω ενα πακετο απο usa ,μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι το διαστημα που μπορει να μεινει ενα πακετο στο τελωνειο για εκτελωνισμο;" Η απαντηση ηταν μεχρι και 10 εργασιμες ημερες.Ουτε tracking number εδωσα,ουτε ονομα,τιποτα απολυτως.

Τωρα πως μπορουν να βρουν απο το τηλεφωνημα μου ποιο πακετο ανηκει σε μενα,ξεφευγει απο τα δικα μου ορια.Πιθανοτατα καποιοι βλεπουν πολλες ταινιες και ξερουν παραπανω ...

ΥΓ Το πακετο βγηκε απο το τελωνειο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, θελω να παρω απο το banggood ενα xiaomi ninebot, http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Ninebot-700W-Balance-Stand-up-Electric-Scooter-p-1006840.html λεει expedited shipping, ξερει κανεις με τι θα ερθει? στο chat τους μου ειπαν με DHL, και τι τιμη θα εχει πανω το πακετο? Αν εχει κανεις αναλογη εμπειρια....θα ηταν πολυτιμη!!
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, θελω να παρω απο το banggood ενα xiaomi ninebot, http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Ninebot-700W-Balance-Stand-up-Electric-Scooter-p-1006840.html λεει expedited shipping, ξερει κανεις με τι θα ερθει? στο chat τους μου ειπαν με DHL, και τι τιμη θα εχει πανω το πακετο? Αν εχει κανεις αναλογη εμπειρια....θα ηταν πολυτιμη!!

 

DHL=τελώνιο.Απόφυγε το!Ότι τιμή και να εχει πάνω το πακέτο θα σε ζητήσουν απόδειξη paypal η θα το βρουν μονοί τους πόσο κοστίζει και θα σε χρεώσουν ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, θελω να παρω απο το banggood ενα xiaomi ninebot, http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Ninebot-700W-Balance-Stand-up-Electric-Scooter-p-1006840.html λεει expedited shipping, ξερει κανεις με τι θα ερθει? στο chat τους μου ειπαν με DHL, και τι τιμη θα εχει πανω το πακετο? Αν εχει κανεις αναλογη εμπειρια....θα ηταν πολυτιμη!!

 

Όπως ήδη γράφτηκε, DHL σημαίνει τελωνείο και, στην περίπτωσή σου, εκτός από ΦΠΑ και δασμό (αφού η αξία είναι πάνω από 150€), θα πληρώσεις αμοιβή εκτελωνιστή, που ξεκινάει από 70-75 και ανεβαίνει ανάλογα με την αξία του εκτελωνιζόμενου, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

Εάν τα διαθέτεις και καίγεσαι τόσο πολύ, καλώς, αλλιώς είτε ψάχνεις αλλού είτε το ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

DHL=τελώνιο.Απόφυγε το!Ότι τιμή και να εχει πάνω το πακέτο θα σε ζητήσουν απόδειξη paypal η θα το βρουν μονοί τους πόσο κοστίζει και θα σε χρεώσουν ανάλογα.

 

αποδειξεις paypal οσες θελουν, κανω μια αγορα μαιμου την ιδια ημερομηνια με το xiaomi ninebot..... στο banggood μου ειπαν οτι μπορουν να γραψουν οτι αξια τους πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως ήδη γράφτηκε, DHL σημαίνει τελωνείο και, στην περίπτωσή σου, εκτός από ΦΠΑ και δασμό (αφού η αξία είναι πάνω από 150€), θα πληρώσεις αμοιβή εκτελωνιστή, που ξεκινάει από 70-75 και ανεβαίνει ανάλογα με την αξία του εκτελωνιζόμενου, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

Εάν τα διαθέτεις και καίγεσαι τόσο πολύ, καλώς, αλλιώς είτε ψάχνεις αλλού είτε το ξεχνάς.

Εαν η αξια του πακετου γραφει 120 ευρω την γλυτωνω δηλαδη?

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πακέτο $600 με DHL; Το έβγαλαν το δώρο Χριστουγέννων. Το έβγαλαν αυτοί και το έχασες εσύ. :p

 

λες? ακομη και αν στο πακετο γραφει 120ευρω? οπως λεει φιλος πιο πανω απο 150 και πανω βαρανε τα τυμπανα..... το κακο ειναι οτι αυτο το ninebot ζυγιζει 16κλ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εαν η αξια του πακετου γραφει 120 ευρω την γλυτωνω δηλαδη?

 

 

Φαίνεται ότι είτε δεν κατάλαβες τη σοβαρότητα του θέματος είτε ... σου περισσεύουν.

 

Ακόμη και αν δηλώσουν αξία 120€ στο αυτοκόλλητο, οι της DHL θα ψάξουν για την πραγματική αξία, αφού όλα τα έξοδα που θα πληρώσεις εξαρτώνται από αυτήν.

 

Αλλά και στο απίθανο σενάριο να περνούσε η αξία των 120€, το μόνο που θα γλύτωνες είναι ο δασμός.

Link to comment
Share on other sites

λες? ακομη και αν στο πακετο γραφει 120ευρω? οπως λεει φιλος πιο πανω απο 150 και πανω βαρανε τα τυμπανα..... το κακο ειναι οτι αυτο το ninebot ζυγιζει 16κλ.

Αν καταφέρεις να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου, έχει καλώς. Να πληρώσεις όμως τα καπέλα και τα φέσια της κάθε courier, ε, δε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, για το ninebot υπάρχει κατάστημα σε ευρωπαϊκή αποθήκη που το διαθέτει, αν θυμάμαι καλά, με κόστος κάπου στα 400-500 ευρώ. Ψάξτο.

Αν θυμηθώ ποιο κατάστημα ήταν θα επανέρθω.

Link to comment
Share on other sites

εχει ερθει το δεμα ελλαδα(arrived in destination) απο 17track

εδω κ σχεδον δεκα μερες κ δεν κουνιεται φυλλο εδω

στο δικο μας φαινεται οτι ταξιδευει ακομα...

 

συνολο 31 μερες εχει παει!

 

κ κατι αλλα δεματα τα ιδια

τι γινεται,εχουμε εδω τους σακους κ τους κοιταμε?

 

(postnl bangood)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελωνειο καταρχην περνανε ολα ακομα και οταν ειναι απο την Ε.Ε αλλα ειδικα αυτα απο χωρες εκτος Ε.Ε. Δεν ξερω για ποιο λογο με DHL, UPS κτλ μας σκιζουν, παλιοτερα γινοταν λιγο και με EMS, την εχω παθει 2 φορες με μικρο κοστος, παντως με απλο κινεζικο ταχυδρομειο και πλεον και με EMS δεν εχουμε προβλημα. Γνωστος μου πηρε πηγη 2din android απο Κινα σκαει με DHL εσκασε τελωνειο +130 ευρω.....:blink::blink::blink: 550+ του εφτασε συνολο! ηταν και ακριβη. Εγω απο φοβο τετοιο επειδη ολοι εστελναν τετοιες συσκευες με DHL πηρα απο Γερμανια που εσκασε ομως παλι με DHL αλλα φυσικα χωρις να πληρωσω κατι αλλο αλλα με win CE δυστυχως. Φυσικα εμενα πηγε 175 ευρω και ηρθε με ΕΛΤΑ κουριερ. ;)

Συμπερασμα? ΜΑΚΡΙΑ απο DHL, FEDEX και UPS!

Εχω καιρο να παρω με EMS αλλα η τελευταια φορα ηταν το κινητο μου τον Μαιο 2013 με EMS απο Κινα και κοστος 268 ευρω και δεν πληρωσα μια παραπανω.

Ο υπαλληλος που ηρθε απο ΕΛΤΑ κουριερ μου ειπε πως εχει καταργηθει να πληρωνεις τελωνειο (υποθετω για EMS μιλουσε).

Γιατι οσους ξερω να πηραν με EMS παραδειγμα το δικο μας forum στα κινητα κανεις δεν πληρωσε, αντιθετα με τις αλλες εταιριες κουριερ που ειπα πριν ΜΑΚΡΙΑ απο αυτες!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελωνειο καταρχην περνανε ολα ακομα και οταν ειναι απο την Ε.Ε αλλα ειδικα αυτα απο χωρες εκτος Ε.Ε. Δεν ξερω για ποιο λογο με DHL, UPS κτλ μας σκιζουν, παλιοτερα γινοταν λιγο και με EMS, την εχω παθει 2 φορες με μικρο κοστος, παντως με απλο κινεζικο ταχυδρομειο και πλεον και με EMS δεν εχουμε προβλημα. Γνωστος μου πηρε πηγη 2din android απο Κινα σκαει με DHL εσκασε τελωνειο +130 ευρω.....:blink::blink::blink: 550+ του εφτασε συνολο! ηταν και ακριβη. Εγω απο φοβο τετοιο επειδη ολοι εστελναν τετοιες συσκευες με DHL πηρα απο Γερμανια που εσκασε ομως παλι με DHL αλλα φυσικα χωρις να πληρωσω κατι αλλο αλλα με win CE δυστυχως. Φυσικα εμενα πηγε 175 ευρω και ηρθε με ΕΛΤΑ κουριερ. ;)

Συμπερασμα? ΜΑΚΡΙΑ απο DHL και UPS!

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίσεις να μπερδεύεις την DHL, ως εταιρεία courier, με τα γερμανικά ταχυδρομεία (Deustche Post) που έχουν ιδιωτικοποιηθεί από χρόνια και έχουν εξαγοραστεί από την DHL, παρά τις διευκρινίσεις που σου έχω δώσει σε παλαιότερες απορίες σου. Και ο ΟΤΕ έχει εξαγοραστεί από τον αντίστοιχο γερμανικό αλλά εξακολουθεί να λειτουργεί ως ΟΤΕ στον ελληνικό χώρο και όχι με το γερμανικό τίτλο. Δηλαδή, τα γράμματα και τα δέματα έχουν πάνω τους την επωνυμία Deustche Post και όχι DHL.

 

Εν πάση περιπτώσει, καταλαβαίνω ότι, μάλλον, δεν μπορείς να αποχωριστείς αυτή τη λογική και κάθε προσπάθεια για το αντίθετο είναι μάταιη.

 

Τώρα, για την απορία σου σχετικά με τη στάση που κάνουν τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες με εταιρείες courier, είναι γνωστό ότι τον εκτελωνισμό των δεμάτων αναλαμβάνουν ιδιώτες εκτελωνιστές χρεώνοντας τους παραλήπτες με αμοιβές που είναι δυσανάλογες, πολλές φορές, με την αξία του δέματος.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...