Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά.

Από την άλλη θυμόμουν που όποιος είναι κάτοικος εξωτερικού δεν έχει τέτοιο περιορισμό και ισχύει ακόμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι παιρνω μαζι μου 2500.Και με ψαχνουν. Τι γινεται?

 

Σόρρυ που θα γελάσω αλλά 2.500 ευρω δεν είναι ποσό που θα ασχοληθεί κανένας. Πληροφοριακά στα αεροδρόμια της Ελλάδας τον έλεγχο των αποσκευών και των χειραποσκευών τον έχουν ιδιωτικές εταιρείας φύλαξης (security) και έχουν περάσει πολλαπλάσια των 2.500 ευρώ σε χαρτονομίσματα χωρίς να πουν το παραμικρό οι εργαζόμενοι στις εταιρείες αυτές γιατί πολύ απλά δεν έχουν καμιά απολύτως ενημέρωση απο κανέναν, ούτε τους έχει επιβάλει κανείς να ελέγχουν πόσα μετρητά φέρει μαζί του ο κάθε επιβάτης. Βασικά δεν γνωρίζουν καν ότι υπήρχε όριο των 10.000 ευρώ σε μετρητά πόσο μάλιστα το όριο των 2.000 ευρώ σε μετρητά που ισχύει πλέον. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι προτρέπω κανέναν να πάρει 100.000 ευρώ σε μετρητά και να πάει στο αεροδρόμιο για να τα βγάλει στο εξωτερικό, πόσο μάλιστα να προσπαθήσει να περάσει από τα σύνορα, που εκεί ο έλεγχος γίνεται όχι από security αλλά από τελωνειακές αρχές. Και επειδή το θέμα αφορά ταξίδια στο εξωτερικό πιστεύω ότι 2.000 ευρώ/επιβάτη για ταξίδι αναψυχής ή και εργασίας ακόμα είναι υπερ αρκετά αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να κάνει χρήση και της κάρτας του στο εξωτερικό.

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ο φίλος θα θέλει να πάει να τα καταθέσει στο εξωτερικό. Για εντός schengen όσες φορές έχω ταξιδέψει (και είναι αρκετες) ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με έλεγχο για μετρητά πάνω μου. Βέβαια δεν είχα ποτέ μασουρια στην τσέπη μου ξέρω γω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό εισητήριο με Αegean από Νάξο για Αθήνα το οποίο ισχύει μέχρι και 3/11/16 και από ότι βλέπω δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω. Υπάρχει περίπτωση να μου επιστραφεί ένα μέρος του ποσού ή το χάνω εντελώς?
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ο φίλος θα θέλει να πάει να τα καταθέσει στο εξωτερικό. Για εντός schengen όσες φορές έχω ταξιδέψει (και είναι αρκετες) ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με έλεγχο για μετρητά πάνω μου. Βέβαια δεν είχα ποτέ μασουρια στην τσέπη μου ξέρω γω.

δεν είμαι φίλΟΣ :p

νταξ, δε θα εχω μασούρια, 500ρικα θα κάνω.

δλδ τι; θα ανοιξουν την τσαντα μου, το πορτοφόλι και θα μετράνε;Τραβηγμένο νομίζω.

Απλά ήθελα να ξέρω το όριο για να μη το ξεπέρασω πολύ.:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι φίλΟΣ :p

νταξ, δε θα εχω μασούρια, 500ρικα θα κάνω.

δλδ τι; θα ανοιξουν την τσαντα μου, το πορτοφόλι και θα μετράνε;Τραβηγμένο νομίζω.

Απλά ήθελα να ξέρω το όριο για να μη το ξεπέρασω πολύ.:p

Απάντησα από tapatalk που φαίνεται μόνο το nickname. My bad :rolleyes::cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πει τι παίζει με τα μίλια;

Συνδέονται με συγκεκριμένες εταιρείες ή μπορείς να τα συνδυάσεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πει τι παίζει με τα μίλια;

Συνδέονται με συγκεκριμένες εταιρείες ή μπορείς να τα συνδυάσεις;

 

Τα μιλια συνδεονται σχεδον με ολες τις αεροπορικες που ανηκουν στην Star Alliance. Εγω πχ εχω καρτα της Turkish αλλα και οταν παιρνω πτηση της Aegean η αλλης εταιριας τα προσθετω κανονικα.Φυσικα αν πχ εισαι κατοχος της καρτας μιλιων Aegean και κανεις ενα ταξιδι εξωτερικου με αλλη εταιρια και περασεις τα μιλια θα παρεις κατι λιγοτερα στον λογαριασμο.Αν μπεις στην σελιδα της Aegean λεει αναλυτικα τη ισχυει με τις καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πει τι παίζει με τα μίλια;

Συνδέονται με συγκεκριμένες εταιρείες ή μπορείς να τα συνδυάσεις;

 

Υπάρχουν 3 μεγάλες αεροπορικές συμμαχίες.

Η Star Alliance με Lufthansa, Aegean και άλλες.

Η Oneworld με British Airways ...

και η Skyteam με Air France, KLM...

και φυσικά οι ανεξάρτητοι σαν την Emirates.

 

Όταν πετάς με μια εταιρεία που ανήκει σε μια συμμαχία κερδίζεις και εξαργυρώνεις μίλια σε όλες τις εταιρείες που συμμετέχουν σε αυτή.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 μεγάλες αεροπορικές συμμαχίες.

Η Star Alliance με Lufthansa, Aegean και άλλες.

Η Oneworld με British Airways ...

και η Skyteam με Air France, KLM...

και φυσικά οι ανεξάρτητοι σαν την Emirates.

 

Όταν πετάς με μια εταιρεία που ανήκει σε μια συμμαχία κερδίζεις και εξαργυρώνεις μίλια σε όλες τις εταιρείες που συμμετέχουν σε αυτή.

 

Τα μιλια συνδεονται σχεδον με ολες τις αεροπορικες που ανηκουν στην Star Alliance. Εγω πχ εχω καρτα της Turkish αλλα και οταν παιρνω πτηση της Aegean η αλλης εταιριας τα προσθετω κανονικα.Φυσικα αν πχ εισαι κατοχος της καρτας μιλιων Aegean και κανεις ενα ταξιδι εξωτερικου με αλλη εταιρια και περασεις τα μιλια θα παρεις κατι λιγοτερα στον λογαριασμο.Αν μπεις στην σελιδα της Aegean λεει αναλυτικα τη ισχυει με τις καρτες.

Ευχαριστώ.

Οπότε ψάχνω πού ανήκει η Air malta με την οποία κάνω 3-4 Ταξίδια τον χρόνο και βλέπω αν υπάρχει και καμιά άλλη που παίζει να χρησιμοποιήσω στο μέλλον από την ίδια συμμαχία.

 

Πάντως βλέπω ότι τα 10.000μίλια που ζητάνε τον χρόνο δύσκολο να τα πιάσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό εισητήριο με Αegean από Νάξο για Αθήνα το οποίο ισχύει μέχρι και 3/11/16 και από ότι βλέπω δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω. Υπάρχει περίπτωση να μου επιστραφεί ένα μέρος του ποσού ή το χάνω εντελώς?

 

Κανείς????:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προτιμότερο να πάρεις ένα τηλέφωνο στην Aegean;

Υποθέτω εξαρτάται από το είδος του εισιτηρίου flex, semiflex κλπ.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό εισητήριο με Αegean από Νάξο για Αθήνα το οποίο ισχύει μέχρι και 3/11/16 και από ότι βλέπω δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω.

Είναι 14 μήνες ως τότε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, από Μόναχο είναι περίπου ένα δίωρο με το τραίνο.

 

Μόναχο που γενικά έχει οικονομικές πτήσεις και μετά αμάξι ή τρένο.

 

Το Μόναχο είναι περίπου μιάμιση ώρα με το τρένο και έχει σχεδόν κάθε μια ώρα. Σε απόσταση είναι 145χλμ.

 

Eυχαριστώ παιδιά έκλεισα για Μόναχο τελικά!2/3 τιμής σε σχέση με salzburg και πιο γρήγορα..+μετά τραίνο :)

Edited by leo123
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γύρισα από Ζάκυνθο.

Το μέρος δεν υπάρχει .

Τρομερή ομορφιά, παραλίες και ζωή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Οπότε ψάχνω πού ανήκει η Air malta με την οποία κάνω 3-4 Ταξίδια τον χρόνο και βλέπω αν υπάρχει και καμιά άλλη που παίζει να χρησιμοποιήσω στο μέλλον από την ίδια συμμαχία.

 

Πάντως βλέπω ότι τα 10.000μίλια που ζητάνε τον χρόνο δύσκολο να τα πιάσω.

Γενικά αν πετάς με άλλη εταιρία από αυτή που έχεις την καρτα, μπορεί να μην δικαιουσαι μίλια, δλδ εγώ είχα λογαριασμό στην Aegean και με πτήση με Lufthansa economy saver δεν πήρα τίποτα. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις για κάρτα τράπεζας που σε βοηθάει να μαζεύεις μιλια (ή όπως τα λέει η καθε εταιρία.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γύρισα από Ζάκυνθο.

Το μέρος δεν υπάρχει .

Τρομερή ομορφιά, παραλίες και ζωή.

 

Γενικά τα επτάνησα μου αρέσουν κι εμένα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τον ερχομενο μηνα θα ταξιδεψω για Βουδαπεστη με πακετο νεανικης προσφορας του 18-24.gr.Επειδη παω πρωτη φορα ταξιδι πακετο απο αυτο το site,ξερει κανεις τι φαση παιζει?Εχω κανει κρατηση για πακετο με 250 € που περιλαμβανει αεροπορικα+διαμονη σε ξενοδοχειο με πρωινο και εχω καταθεσει προκαταβολη 150 €.Εχει ταξιδεψει κανεις αλλος με το 18-24.gr?Γενικα ειναι φερεγκυο?Λεει οτι οταν εχεις κανει κρατηση σε καποιο πακετο, το κατοχυρωνεις σε εκεινη την τιμη που εχει εκεινη την ωρα.Ομως οι τιμες συνεχως αλλαζουν.Υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν περισσοτερα χρηματα στην πορεια?
Link to comment
Share on other sites

απο γνωστους που εχουν παει εκδρομες (ελλαδα και εξωτερικο-κυριως μπανσκο) εχω ακουσει τα καλυτερα.

η τιμη αλλαζει μεχρι τελευταια στιγμη, αλλα εσυ πληρωνεις το ποσο που "εκλεισες". δε πληρωνεις κατι παραπανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σορυ για την καθυστέρηση αλλά ήμουν κι εγώ διακοπές.

 

3-4 μέρες θεωρω ιδανικο χρονο παραμονης καθως βλέπεις οτι ειναι να δεις πριν βαρεθεις.

Μπορείς να μείνεις εδω http://www.plastiraslake.gr/limniplastira-hostel.html

Πεντακάθαρα, πολύ ευγενικός ο ιδιοκτήτης, υπεροχο πρωινό με σπιτικές μαρμελάδες, ψωμάκι, φρούτα.

Αν θέλεις κάτι σε ξενοδοχείο δες εδω http://www.naiades.gr/

 

Στο πρώτο μπορείς να βρεις 3μερο με 50€, στο δευτερο πας σε 65/βραδιά αν θυμάμαι καλά.

Αν θες την άποψη μου,πάνε στο 1ο.

 

ενδιαφερων φαινεται το 1ο και προσιτη η τιμη, αν ισχυει ακομη! 50 ευρω 2 βραδια; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για Πολωνία για Χριστούγεννα.

Έβγαλε προσφορά το Hotel IBIS στο Wroclaw με 10€/δίκλινο✌

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για Πολωνία για Χριστούγεννα.

Έβγαλε προσφορά το Hotel IBIS στο Wroclaw με 10€/δίκλινο✌

 

Ενταξει ωραια η προσφορά, δελεαστική... Αλλα σε οσα εχω δοκιμασει ανα τον κοσμο, πολυ στεναχωρα μου φανηκαν...

Ευτυχως βεβαια μεγαλυτερα από τα κλουβιά του easyhotel!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παραδοξος για Τοκιο παντως εχει καλες προσφορες! 800 ευρωπουλα το εισιτηριο με επιστροφη 17/9 Χανια-Αθηνα-Μοναχο-Τοκιο (haneda) εκλεισα με Lufthansa αλλα η πτηση operated Nippon Airways με αεροσκαφος 787-9. και επιστροφη 27/9 Τοκιο-Φρανκφουρτη-Αθηνα-Χανια (τοκιο-Φρανκφουρτη με Β777-3).Δεν νομιζω οτι ειναι και πολλα για το ταξιδι και μεχρι Νοεμβρη εχει ιδιες τιμες.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ωραια η προσφορά, δελεαστική... Αλλα σε οσα εχω δοκιμασει ανα τον κοσμο, πολυ στεναχωρα μου φανηκαν...

Ευτυχως βεβαια μεγαλυτερα από τα κλουβιά του easyhotel!

Είχα ξαναπάει σε άλλο Ibis στην Πολωνία και ήταν πραγματικά μια χαρά.

Και μιλάμε για χρήση δωματίου από 2 άτομα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...