Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάω στη Βενετία τον επόμενο μήνα. Δεν έχω ξαναπάει.

Τι να προσέξω; Τι να αποφύγω; Πού να μείνω;

Δώστε καμιά βοήθεια αδέλφια! :cry:

 

Να αποφυγεις να μεινεις και να φας στη Βενετια. Ψαξε στο Μεστρε, ειχα βρει μια φοβερη πιτσαρια τιγκα στους ντοπιους σε ενα στενο αλλα δεν τη θυμαμαι. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δεν αξίζει δηλαδή να μείνω στη Βενετία, ε; Λόγω κόστους να υποθέσω;

Αν μείνω στη Βερόνα που λέει ο φίλος παραπάνω, πώς θα πηγαινοέρχομαι στη Βενετία; Δεν θα βγει "μία η άλλη;" από πλευράς χρημάτων;

Τι άλλες επιλογές έχω για τη διαμονή; (δεν με ενδιαφέρουν τα κυριλέ, καθαρό και οικονομικό να είναι).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δεν αξίζει δηλαδή να μείνω στη Βενετία, ε; Λόγω κόστους να υποθέσω;

Αν μείνω στη Βερόνα που λέει ο φίλος παραπάνω, πώς θα πηγαινοέρχομαι στη Βενετία; Δεν θα βγει "μία η άλλη;" από πλευράς χρημάτων;

Τι άλλες επιλογές έχω για τη διαμονή; (δεν με ενδιαφέρουν τα κυριλέ, καθαρό και οικονομικό να είναι).

 

Σχεδον κανενας δεν μενει στη Βενετια. Το Μεστρε που σου ανεφερα ειναι η πολη που εξυπηρετει τη Βενετια στην πραγματικοτητα. Εχει αστικα λεωφορεια που σε αφηνουν μεσα στη Βενετια. 10km μακρια ειναι περιπου. Ειναι ενα νορμαλ μερος σε αντιθεση με τη Βενετια, μεσα στη Βενετια ολα ηταν πανακριβα.

 

Κοιτα εδω http://www.booking.com/searchresults.en-gb.html?si=ai%2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi;ss=mestre;label=opensearch-plugin

 

Η Βερονα ωραια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...δεν αξίζει δηλαδή να μείνω στη Βενετία, ε; Λόγω κόστους να υποθέσω;

Αν μείνω στη Βερόνα που λέει ο φίλος παραπάνω, πώς θα πηγαινοέρχομαι στη Βενετία; Δεν θα βγει "μία η άλλη;" από πλευράς χρημάτων;

Τι άλλες επιλογές έχω για τη διαμονή; (δεν με ενδιαφέρουν τα κυριλέ, καθαρό και οικονομικό να είναι).

 

Εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο για να μπορούμε να συνδυάσουμε 4-5 πράγματα, απο Βενετία και Βερόνα, μέχρι την λίμνη Garda. Αλλά αν θες μόνο για Βενετία το Μέστρε είναι μονόδρομος. Συμφωνώ με τον φίλο απο πάνω..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα τι εννοείτε. Επομένως, ψάχνω για διαμονή στο Μέστρε.

Αυτές οι επιλογές αξίζουν ή να μην ασχοληθώ;

 

www.booking.com/searchresults.el.html?label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQTIAQTYAQPoAQE&sid=05d6e4d083497336708087bbc9bfd273&dcid=1&checkin_monthday=16&checkin_year_month=2015-10&checkout_monthday=23&checkout_year_month=2015-10&city=-120151&class_interval=1&csflt={}&label_click=undef&no_rooms=1&review_score_group=empty&room1=A%2CA&sb_price_type=total&sb_travel_purpose=leisure&score_min=0&si=ai%2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi&ssb=empty&order=price_for_two&track_sr_ajax_click=1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άνθρωπος που κανονίζει διακοπές του επόμενου έτους από νωρίς θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Το χρόνου το καλοκαίρι είναι η πρώτη φορά που θα πάω διακοπές και η κατάστασή μου θα διαφοροποιηθεί σημαντικά. Θα έχω μαζί τον μικρό που θα είναι τότε περίπου 10 μηνών. Ποιες είναι οι προτάσεις σας ώστε να είναι άνετες οι διακοπές. Μέχρι τώρα το μόνο που μου έχουν προτείνει φίλοι είναι all inclusive.
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άνθρωπος που κανονίζει διακοπές του επόμενου έτους από νωρίς θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι. Το χρόνου το καλοκαίρι είναι η πρώτη φορά που θα πάω διακοπές και η κατάστασή μου θα διαφοροποιηθεί σημαντικά. Θα έχω μαζί τον μικρό που θα είναι τότε περίπου 10 μηνών. Ποιες είναι οι προτάσεις σας ώστε να είναι άνετες οι διακοπές. Μέχρι τώρα το μόνο που μου έχουν προτείνει φίλοι είναι all inclusive.

Καταρχην, ανετες διακοπες με μικρο παιδι ξεχασε τες! Περιπου στην ίδια φάση ήμουν περυσι, 15 μηνων περιπου η μικρη. Πήγα τόσο σε all inclusive οσο και σε δωμάτιο. Το βασικο ζητημα ειναι τι θα κανετε με το φαγητο του μικρου, αν και λογικα κρεμες και γαλα θα τρωει. Με το all inclusive, σε δωματιο ξενοδοχειου δεν μπορεις να ετοιμασεις φαγητο ευκολα για το μωρο, γαλα και να πλενεις τα παρελκομενα. Βολευει ομως οτι δεν θα τρεχετε με το μωρο για να φατε εσεις οποτε απο αυτη την αποψη ειναι πιο ξεκουραστο για εσας. Εναλλακτικά μπορείς να ενοικιάσεις δωμάτιο με κουζίνακι, οπότε το πρόβλημα του φαγητού κλπ για το μικρο λύνεται εύκολα. Επειδή 2 καλοκαίρια τώρα τα έχω δοκιμάσει και τα 2, νομίζω δωμάτιο με κουζινακι είναι πολύ πιο βολικό απο ολες τις αποψεις σε σχεση με ενα δωματιο ξενοδοχειου οσον αφορα τις αναγκες για μικρο παιδι.

Απο εκει και περα σημαντικο ειναι και το μερος που θα πας. Βολευει το καταλυμα να ειναι πολυ κοντα στην παραλια και να μην χρειαζεσαι αυτοκινητο γενικα για τις μετακινησεις. Θα ειναι πιο ξεκουραστα και για εσας και για το παιδι. Και φυσικα να διαλεξεις ενα μερος που να μην εχει πολλα κουνουπια! Απο εκει και περα εξαρταται και απο εσας τι θελετε και τι εχετε σκοπο να κανετε στις διακοπες. Οπως και να εχει, οτι και να κανεις και αποφασισεις, το σιγουρο ειναι οτι οι διακοπες αυτες θα ειναι κατι το ξεχωριστο και αυτο ειναι που εχει σημασια!

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, ανετες διακοπες με μικρο παιδι ξεχασε τες! Περιπου στην ίδια φάση ήμουν περυσι, 15 μηνων περιπου η μικρη. Πήγα τόσο σε all inclusive οσο και σε δωμάτιο. Το βασικο ζητημα ειναι τι θα κανετε με το φαγητο του μικρου, αν και λογικα κρεμες και γαλα θα τρωει. Με το all inclusive, σε δωματιο ξενοδοχειου δεν μπορεις να ετοιμασεις φαγητο ευκολα για το μωρο, γαλα και να πλενεις τα παρελκομενα. Βολευει ομως οτι δεν θα τρεχετε με το μωρο για να φατε εσεις οποτε απο αυτη την αποψη ειναι πιο ξεκουραστο για εσας. Εναλλακτικά μπορείς να ενοικιάσεις δωμάτιο με κουζίνακι, οπότε το πρόβλημα του φαγητού κλπ για το μικρο λύνεται εύκολα. Επειδή 2 καλοκαίρια τώρα τα έχω δοκιμάσει και τα 2, νομίζω δωμάτιο με κουζινακι είναι πολύ πιο βολικό απο ολες τις αποψεις σε σχεση με ενα δωματιο ξενοδοχειου οσον αφορα τις αναγκες για μικρο παιδι.

Απο εκει και περα σημαντικο ειναι και το μερος που θα πας. Βολευει το καταλυμα να ειναι πολυ κοντα στην παραλια και να μην χρειαζεσαι αυτοκινητο γενικα για τις μετακινησεις. Θα ειναι πιο ξεκουραστα και για εσας και για το παιδι. Και φυσικα να διαλεξεις ενα μερος που να μην εχει πολλα κουνουπια! Απο εκει και περα εξαρταται και απο εσας τι θελετε και τι εχετε σκοπο να κανετε στις διακοπες. Οπως και να εχει, οτι και να κανεις και αποφασισεις, το σιγουρο ειναι οτι οι διακοπες αυτες θα ειναι κατι το ξεχωριστο και αυτο ειναι που εχει σημασια!

Γενικά οι διακοπές μου ήταν πάντα του relax. Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα πάει διακοπές και θα αρχίσει να γυρίζει γύρω γύρω. Τις θέλω για να ξεκουραστώ από τη δουλειά. Αυτό με το κουζινακι δεν το είχα σκεφτεί. Μάλλον έχεις δίκιο. Οπότε θα κοιτάξω για δωμάτιο με κουζίνα. Εξάλλου ηπειρωτική Ελλάδα σκέφτομαι να πάω και όχι νησιά κλπ. οπότε πιστεύω θα βρω κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που θα γελάσω αλλά 2.500 ευρω δεν είναι ποσό που θα ασχοληθεί κανένας. Πληροφοριακά στα αεροδρόμια της Ελλάδας τον έλεγχο των αποσκευών και των χειραποσκευών τον έχουν ιδιωτικές εταιρείας φύλαξης (security) και έχουν περάσει πολλαπλάσια των 2.500 ευρώ σε χαρτονομίσματα χωρίς να πουν το παραμικρό οι εργαζόμενοι στις εταιρείες αυτές γιατί πολύ απλά δεν έχουν καμιά απολύτως ενημέρωση απο κανέναν, ούτε τους έχει επιβάλει κανείς να ελέγχουν πόσα μετρητά φέρει μαζί του ο κάθε επιβάτης. Βασικά δεν γνωρίζουν καν ότι υπήρχε όριο των 10.000 ευρώ σε μετρητά πόσο μάλιστα το όριο των 2.000 ευρώ σε μετρητά που ισχύει πλέον. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι προτρέπω κανέναν να πάρει 100.000 ευρώ σε μετρητά και να πάει στο αεροδρόμιο για να τα βγάλει στο εξωτερικό, πόσο μάλιστα να προσπαθήσει να περάσει από τα σύνορα, που εκεί ο έλεγχος γίνεται όχι από security αλλά από τελωνειακές αρχές. Και επειδή το θέμα αφορά ταξίδια στο εξωτερικό πιστεύω ότι 2.000 ευρώ/επιβάτη για ταξίδι αναψυχής ή και εργασίας ακόμα είναι υπερ αρκετά αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να κάνει χρήση και της κάρτας του στο εξωτερικό.

 

Φαντάζομαι ο φίλος θα θέλει να πάει να τα καταθέσει στο εξωτερικό. Για εντός schengen όσες φορές έχω ταξιδέψει (και είναι αρκετες) ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με έλεγχο για μετρητά πάνω μου. Βέβαια δεν είχα ποτέ μασουρια στην τσέπη μου ξέρω γω.

τελικα δεν ειχα κανενα προβλημα(αν και μετεφερα περισσοτερα) με τα χρηματα.

Ειχα ομως με μια χτενα!

Πλαστικη χτενα,χωρις κατι αιχμηρο, μου ειπαν πως πρεπει να κατασχεθει.

Του απαντησα ενα ναζιαρικο "κι εγω αχτενιστη θα κυκλοφορω?" αλλα επεσα σε γκει και δεν πέρασε :(

Μου ειπε πως θα κρατησει τη χτενα μου και τοτε του προτεινα να την σπασω ωστε να κρατησω το κομματι με τα δοντακια. Μου ειπε "δε μπορειτε να τη σπασετε, θα τραυματιστειτε, ειναι επικινδυνο" (:lol::lol::lol:) αλλα στο ενδιαμεσο την ειχα σπασει και του εδωσα το κομματι που ηθελε.

 

Το πιο παραλογο ολων ειναι που κρατανε τα αρωματα, αλλα μετα απο τα αφορολογητα μπορεις να ψωνισεις κανονικα :mad::mad::mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

 

Το πιο παραλογο ολων ειναι που κρατανε τα αρωματα, αλλα μετα απο τα αφορολογητα μπορεις να ψωνισεις κανονικα :mad::mad::mad:

 

Βασικά δεν είναι τόσο παράλογο όσο νομίζεις. Όλα τα υγρά απαγορεύονται όχι μόνο τα αρώματα. Αυτό γιατί αν το ψάξεις είναι εύκολο να φτιάξεις εκρηκτική ύλη στο σπίτι και να τη μεταφέρεις στη συνέχεια σε ένα τέτοιο δοχείο. Τα πράγματα που είναι μετά το έλεγχο, στα duty free αρώματα πχ, έχουν ήδη περάσει από έλεγχο και αυστηρές προδιαγραφές μεταφοράς αι παράδοσης.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι τόσο παράλογο όσο νομίζεις. Όλα τα υγρά απαγορεύονται όχι μόνο τα αρώματα. Αυτό γιατί αν το ψάξεις είναι εύκολο να φτιάξεις εκρηκτική ύλη στο σπίτι και να τη μεταφέρεις στη συνέχεια σε ένα τέτοιο δοχείο. Τα πράγματα που είναι μετά το έλεγχο, στα duty free αρώματα πχ, έχουν ήδη περάσει από έλεγχο και αυστηρές προδιαγραφές μεταφοράς αι παράδοσης.

 

τα υγρα επιτρεπονται(εκτος νερου) μεχρι 100μλ. Αυτο ειχε σε ταμπελα στο αεροδρομιο χτες τουλαχιστον.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παίδες πείτε sites για έυρεση αεροπορικού εισιτηρίου πλην expedia που πήρα ήδη μια γεύση...thanks :)
Link to comment
Share on other sites

παίδες πείτε sites για έυρεση αεροπορικού εισιτηρίου πλην expedia που πήρα ήδη μια γεύση...thanks :)

 

Τελευταία χρησιμοποιώ Skyscanner, τσέκαρε και το Kayak. ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

τα υγρα επιτρεπονται(εκτος νερου) μεχρι 100μλ. Αυτο ειχε σε ταμπελα στο αεροδρομιο χτες τουλαχιστον.

Ακριβώς τα 100ml είναι πολύ μικρή ποσότητα για να αποτελεί κίνδυνο. Εγώ πάντως προτιμώ να έχω την απαγόρευση παρά να φοβάμαι ότι κάποιος τρελός θα κάνει καμία μ...α στο αεροπλάνο. Εντάξει αντέχω να μην έχω κολώνια πάνω μου για αρκετές ώρες.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία χρησιμοποιώ Skyscanner, τσέκαρε και το Kayak. ;)

thanks, εκλεισα απευθείας από British, και μαζί με εξαργύρωση avios points, πέτυχα σούπερ τιμή..:)

Link to comment
Share on other sites

thanks, εκλεισα απευθείας από British, και μαζί με εξαργύρωση avios points, πέτυχα σούπερ τιμή..:)

 

Ωραίος. Γενικά το θέμα με τα εισιτήρια είναι λίγο κάπως, δεν είναι εύκολο να βρεις και τόοοοσο μεγάλη διαφορά στην τιμή από την μια ιστοσελίδα στην άλλη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

όντως...γιαυτό λέω πήρα σούπερ τιμή, με έκπτωση 100 ευρώ, ξοδεύοντας κάτι ξεχασμένα avios points (11000) :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδιά

7 Δεκεμβρίου φεύγω για μια εβδομάδα Πράγα, αν έχει να προτείνει κάτι για φαγητό η για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαι..:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά

7 Δεκεμβρίου φεύγω για μια εβδομάδα Πράγα, αν έχει να προτείνει κάτι για φαγητό η για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαι..:)

Μαγικό μέρος για Χριστούγεννα πάντως.

Έχω κάνει αλλαγή χρονιάς Εκεί!!

Για ξενάγηση, κατεβαίνεις στην κεντρική πλατεία, δεν κλείνεις τίποτα με προπληρωμη, και ψάχνεις κάτι γκρουπακια που μαζεύονται από ανεξάρτητους που ζητάνε μόνο tips στο τέλος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο τα αγαπημενα μερη, μια φορα εχω παει, αν μου δινοταν ευκαιρια σιγουρα θα ξαναπηγαινα !

 

Στο αεροδρομειο ειχε αυτοματο μηχανημα που αλλαζε τα ευρω σε δικο τους νομισμα, αλλαξα ενα πενταευρω για να βγαλω εισιτηρια για να παω στην πολη/πραγα με λεωφορειο και μετα με το μετρο τους, αν θυμαμαι καλα με ενα εισιτηριο πολυ-πολυ φθηνο. Να προσεξεις σε ποια σταση θα κατεβεις απο το λεωφορειο για να συνεχισεις με το μετρο τους. Το ιδιο εκανα και στην επιστροφη.

 

Στα ανταλλακτηρια συναλλαγματος πριν δωσεις τα ευρω σου για να σου κανουν συναλαγμα θα ρωτας ποσο χρηματα θα παρεις στο χερι και αν συμφωνεις τοτε θα δινεις τα ευρω σου για να τα αλλαξεις, οταν πηγα εγω εκαναν και παζαρι. Στο λεω γιατι μπορει καπου να δεις καλη τιμη στο συναλαγμα και μετα να σου πουν οτι κρατησαμε και χ ποσο για τα εξοδα συναλαγματος.

 

Θα ελεγα να επισκευτεις το cafe louvre

 

Οπου πηγαινα για καφε επερνα στανταρ και μια παστα, ενα γλυκο τελος παντων :lol::)

Τα εστιατορια ειναι σχετικα πολυ φθηνα (οπου σου αρεσει μπαινεις και τρως), και οι μπυρες επισης, πολλες μπυρες

 

Οταν ειχα παει εκει, τον απριλιο του 2010 δεν ειχα κλεισει ξενοδοχειο. Εφτασα εκει πρωι και πηγα σε τρια ξενοδοχεια στο κεντρο και μου ειπαν 60 και 65 ευρω το δικλινο, τελικα εμεινα στο modra ruze με 60 ευρω μαζι με πρωινο (μπουφε)

 

Οτι αξιοθεατα θες να επισκευτεις εκει να το κανεις καποια καθημερινη μερα, απο την παρασκευη το απογευμα μεχρι και την κυριακη το μεσημερι εχει πολυ κοσμο απο της γειτονες χωρες που πανε για πσκ ;)

 

Το οτι θα περασεις καλα ειναι στανταρ, ειτε πας με παρεα φιλων ειτε με το ετερον ημισυ :)

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

60-65€ το δίκλινο είναι πανάκριβο για τέτοιες χώρες.

Αν κλείσεις έγκαιρα, βρίσκεις με 30-40€ και σε Καλό 3-4 αστέρια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Κι επίσης η Πράγα δεν αξίζει για μια βδομάδα. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση

 

Δευτέρα μέχρι Σάββατο δεν πιστεύω να βρεθούμε, θα υπάρχουν και οι χριστουγεννιάτικες αγορές για τις γυναίκες να μας τραβολογάνε και εμείς οι άντρες μπύρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

 

 

 

 

 

Δευτέρα μέχρι Σάββατο δεν πιστεύω να βρεθούμε, θα υπάρχουν και οι χριστουγεννιάτικες αγορές για τις γυναίκες να μας τραβολογάνε και εμείς οι άντρες μπύρα...

 

 

Δεν βαριέστε.

Είναι ωραία η Πράγα.

Η εβδομάδα περνάει χωρίς να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

 

 

Δευτέρα μέχρι Σάββατο δεν πιστεύω να βρεθούμε, θα υπάρχουν και οι χριστουγεννιάτικες αγορές για τις γυναίκες να μας τραβολογάνε και εμείς οι άντρες μπύρα...

 

Εξαρταται από τους ρυθμούς του καθενός όταν ταξιδεύει. Εγώ συνήθως εκμεταλλευομαι κάθε μέρα στο έπακρο και μιας και δεν είναι φαν των μουσειων, θεωρώ ότι με λίγες εξαιρέσεις, οι περισσότερες πόλεις βγαίνουν σε 3-4 μέρες.

 

Όπως και να έχει, καλά να περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...