Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Πίζα τη βλέπεις σε ένα πρωϊνό max (αναλόγως του αριθμού των τουριστών). Η Mπολόνια είναι μια μεγάλη φοιτητούπολη αλλά με old money κόσμο. Έχει αρκετά να δεις (είναι επίσης το μουσείο της Ducati, αν σε ενδιαφέρει) και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις καλό φαγητό σε μέρη που τρώνε οι ντόπιοι. (Συνιστώ το il gelatauro για εξαιρετικής ποιότητας παγωτό σε χαμηλή τιμή).

 

H Φλωρεντία είναι το highlight της Τοσκάνης και αξίζει να ξοδέψεις το μεγαλύτερο ποσοστό του διαθέσιμου χρόνου, καθώς υπάρχουν πολλά να δεις και να κάνεις. Οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές και άνετες στην Autostrada. Το πρόγραμμα που προτείνει ο Βerliner είναι αρκετά καλό, αν δεν αντιμετωπίσεις προβλήματα με τα ωράρια στα μουσεία κτλ.

 

+1 για Φλωρεντία. Είναι κρίμα να την συμπιέσεις σε δύο μέρες απλά και μόνο για να δεις την Πίζα. Προσωπικά είχα μείνει μια βδομάδα και ήθελα κι άλλο...

 

Πιζα κατα τη γνωμη μου σε μικρο προγραμμα δεν αξιζει. Μονο ο Πυργος ειναι και οι τουριστες με την φωτο οτι τον κρατανε Καλυτερα πηγαινε Φλωρεντια Παρασκευη βραδυ, κατσε ολο το Σαββατο, Κυριακη πηγαινε χαλαρα Μπολονια και Δευτερα Μουσεια. Εναλλακτικα αν τα Μουσεια ειναι ανοιχτα την Κυριακη μπορεις να πας καρφι απο Φλωρεντια και να γυρισεις Μπολονια μια και καλη και να δεις την πολη Δευτερα που επειδη ειναι ημι-εργασιμη μερα στην Ιταλια θα εχει περισσοτερο κοσμο.

Παίδες μπόμπα το ταξίδι.

Παρόλο που έκατσα 4 βράδια νιώθω ότι έμεινα Ιταλία 1 βδομάδα!

Απίστευτα μέρη, πολύ πράσινος, άριστοι δρόμοι μέσα και έξω από τις μεγάλες πόλεις, ωραίες γυναίκες!! :-)

 

Νοίκιασα μια Lancia Y diesel, έκανα 700χλμ και πήγα σε Florence,.Pisa, Bologna, Volterra. Πέρασα και από san gimugliano ,αλλά δεν βρήκα να παρκάρω και έφυγα.

 

Τα 2 Ferrari museum και το Lamborghini museum απίστευτα, με όλα τα φοβερά μοντέλα. Ειδικά όμως μοναδική εμπειρία η οδήγηση μιας Ferrari 458 , αν και μέσα στην πόλη και μόνο για 10 λεπτά. :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω να βρω μέσω ιντερνετ πώς μπορώ να πάω από ένα νησί σε ένα άλλο με συνδυασμούς πλοίων. Πχ από την Σάμο στην Τήνο, που είναι νησιά που δεν συνδέονται απευθείας ακτοπλοϊκώς, χωρίς να γυρίσω στον Πειραιά αλλά με κάποια μετεπιβίβαση σε άλλο/άλλα νησιά. Αλλά δεν βρίσκω κάποιο σχετικό εργαλείο που να μου βρίσκει τέτοιους συνδυασμούς και ψάχνω στα "κουτουρού". Η επόμενη λύση είναι να πάρω τηλέφωνο κάποιο πρακτορείο εισιτηρίων στα νησιά αυτά και να μου πουν οι ντόπιοι. Μήπως, όμως, υπάρχει τρόπος να το βρω και μόνη μου μέσω ιντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω αεροπορικώς χανιά αλλά ρέθυμνο θα μείνω...λογικά θα έχει πουλμαν εξω απο το αεροδρομιο που θα σε πηγαίνει στα κτελ χανιών έτσι??

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαροστώ πολύ...όμως θα πηγαίνει στα κτελ των χανιών?. Γιατι εχει διαφορες περιοχές...και λεει και χανιά...εννοεί τα κτελ??

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 99% σίγουρος ότι πάει στα ΚΤΕΛ. Για να μην σε πάρω στο λαιμό μου, πάρε ένα τηλ να το σιγουρέψεις. ;)
Link to comment
Share on other sites

100% τερματίζει στο σταθμό του ΚΤΕΛ Χανίων.Απλα περνάει από διάφορες περιοχές και εξυπηρετεί και τους κατοίκους των περιοχών αυτών,η βασική διαδρομή όμως είναι αεροδρόμιο-ΚΤΕΛ Χανίων. Έχει και "σπιτακι" του ΚΤΕΛ που βγάζεις το εισιτήριο σου και μπορείς να ρωτήσεις ότι άλλο θες τον/την υπάλληλο.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαινει στο Κεντρο της Πολης στα ΚΤΕΛ και απο κει κοβεις εισιτηριο για Ρεθυμνο! Αεροδρομιο-ΚΤΕΛ 2,50 με τον καινουργιο ΦΠΑ και Χανια Ρεθυμνο 6,70 Με τον καινουργιο ΦΠΑ. 25% και 50% εκτπωση αναλογα με το που μενεις και σπουδαζεις. Δηλαδη Απο και προς κατοικια για σχολη δρομολογιο ειναι 50% αν ειναι ασχετο δρομολογιο με το πανεπιστημιο 25%.

Timetable θα βρεις στο e-ktel.com

Οτι σου λεω ειναι 100% γιατι η γυναικα μου δουλευει στο ΚΤΕΛ και γω στο αεροδρομιο :P

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Εγω φοιτητρια είμαι απο αθήνα...μήπως κόψω μισό εισιτήριο...

 

Αν σπουδαζεις Κρητη και το δρομολογιο σου ειναι προς/απο το πανεπιστημιο ναι.Αλλιως 25%

Link to comment
Share on other sites

25% τοτε...γιατί αθήνα σπουδάζω...κάτι είναι και αυτό!!!

 

Τόπος διαμονής; Αν είναι Αθήνα, τότε στο ανέβασμα κανονικά δικαιούσαι 50%.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω Πάφο για 3 μέρες! Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ωραία μπαράκια? Θέλω να αποφύγω αυτά που συχνάζουν οι Άγγλοι και γενικά οι τουρίστες...
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω Πάφο για 3 μέρες! Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω ωραία μπαράκια? Θέλω να αποφύγω αυτά που συχνάζουν οι Άγγλοι και γενικά οι τουρίστες...

Στο κέντρο θυμάμαι ότι σε όλα τα καλά, γίνεται χαμός από ξένους.

Ειδικά τέτοια εποχή.

Αν έχεις αμάξι και μπορείς να πας πιο μακριά, ίσως αλλάζει το πράγμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε για το λεοφωρείο το χ93 που παει αεροδρόμιο αν θα πρέπει ναα κατεβω στο τερμα ή σε προηγουμενη σταση που έχει που ειναι πυλη αναχωρήσεων???

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε για το λεοφωρείο το χ93 που παει αεροδρόμιο αν θα πρέπει ναα κατεβω στο τερμα ή σε προηγουμενη σταση που έχει που ειναι πυλη αναχωρήσεων???

 

http://www.oasa.gr/xmap.php?id=px93

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει και εγω αυτό αλλά δεν ξελρω σε ποια στάση ακριβως θα κατεβω για να παω στις αναχωρήσεις...

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω δει και εγω αυτό αλλά δεν ξελρω σε ποια στάση ακριβως θα κατεβω για να παω στις αναχωρήσεις...

 

Στο τέρμα θα κατέβεις. Νομίζω σε κατεβάζει στης άφιξης και πρέπει να περπατήσεις και να ανέβεις της σκάλες για να πας στις αναχωρήσεις.

Μόλις φτάσει το λεωφορείο στο τέρμα ρώτα τον οδηγό και θα σου πει Ή ακόλουθα τους συνεπιβάτες του λεωφορείου...θα σε οδηγήσουν αυτή ;) .

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Στο τέρμα θα κατέβεις. Νομίζω σε κατεβάζει στης άφιξης και πρέπει να περπατήσεις και να ανέβεις της σκάλες για να πας στις αναχωρήσεις.

Μόλις φτάσει το λεωφορείο στο τέρμα ρώτα τον οδηγό και θα σου πει Ή ακόλουθα τους συνεπιβάτες του λεωφορείου...θα σε οδηγήσουν αυτή ;) .

 

Παντα τα λεωφορεια αφηνουν στις αναχωρησεις παιδια!

Κ η πιατσα τους ειναι στις αφιξεις!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παντα τα λεωφορεια αφηνουν στις αναχωρησεις παιδια!

Κ η πιατσα τους ειναι στις αφιξεις!

 

Kαλα δεν γινεται παντα αυτο.Στην Κρητη υπαρχουν τα Εξπρες αλλα και τα λεωφορεια με στασεις.ΠΧ αν θελει καποιος απο Σφακια να παει ρεθυμνο/Ηρακλειο τους αφηνουν στην Εθνικη πανω στις Βρυσες και παιρνουν το Χανια Ηρακλειο (που περναει πχ μεσα απο Ρεθυμνο) η το Εξπρες για Ηρακλειο... Στην Κρητη γινονται οι ταρζανιες αυτες γιατι γλυτωνουν χρονο αρκετο.Τα δρομολογια το καλοκαιρι ειναι παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μιλαμε για τις γραμμες προς Ελ βενιζελος πιο πανω...!!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

για πειτε καμια προταση για σεπτεμβρη/οκτωβρη.

εχω σκεφτει βολο, καλαμπακα, πρεσπες, καστορια, μετσοβο/γιαννενα.

για 3 μερες περιπου, με γυναικα οι 2 μας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...