Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

λογικά θα μπορέσετε να μου απαντήσετε. Θέλω να κλείσω κατά τον Σεπτέμβρη ένα ταξίδι στο εξωτερικό πιθανόν για κοντά την πρωτοχρονιά. Άντε με τα εισιτήρια τα κάνεις κράτηση και είσαι οκ. Άμα κλείσεις ξενοδοχείο από site τύπου booking.com, trivago κλπ υπάρχει ενδεχόμενο να μην ισχύουν οι κρατήσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οχι, εγω 2 φορες φετος μονο εχω χρησιμοποιησει αυτα τα site για εξωτερικο και ηταν ολα μια χαρα(booking.com london - expedia.com budapest) αυτο που κανω εγω ειναι καμια 10ρια-20 μερες πριν την αφιξη παιρνω τηλεφωνο στο ξενοδοχειο για να σιγουρευτω. δεν εχεις να φοβασαι τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το καλοκαίρι Ρώμη, μία χαρά και ήταν και συνεννοήσιμοι (το ξενοδοχείο) σε ένα πρόβλημα πληρωμής που υπήρξε λόγο τύπου κάρτας.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οχι, εγω 2 φορες φετος μονο εχω χρησιμοποιησει αυτα τα site για εξωτερικο και ηταν ολα μια χαρα(booking.com london - expedia.com budapest) αυτο που κανω εγω ειναι καμια 10ρια-20 μερες πριν την αφιξη παιρνω τηλεφωνο στο ξενοδοχειο για να σιγουρευτω. δεν εχεις να φοβασαι τιποτα

 

Έκλεισα το καλοκαίρι Ρώμη, μία χαρά και ήταν και συνεννοήσιμοι (το ξενοδοχείο) σε ένα πρόβλημα πληρωμής που υπήρξε λόγο τύπου κάρτας.

 

Ευχαριστώ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λογικά θα μπορέσετε να μου απαντήσετε. Θέλω να κλείσω κατά τον Σεπτέμβρη ένα ταξίδι στο εξωτερικό πιθανόν για κοντά την πρωτοχρονιά. Άντε με τα εισιτήρια τα κάνεις κράτηση και είσαι οκ. Άμα κλείσεις ξενοδοχείο από site τύπου booking.com, trivago κλπ υπάρχει ενδεχόμενο να μην ισχύουν οι κρατήσεις;;;

 

Μία ακόμη επιβεβαίωση κι από μένα. Απλά να προσθέσω ότι από την στιγμή που θα πάρεις ηλεκτρονικό μήνυμα επιβεβαίωσης (το οποίο αν προπληρώσεις συνοδεύεται και από το voucher του ξενοδοχείου), είσαι μια χαρά. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λογικά θα μπορέσετε να μου απαντήσετε. Θέλω να κλείσω κατά τον Σεπτέμβρη ένα ταξίδι στο εξωτερικό πιθανόν για κοντά την πρωτοχρονιά. Άντε με τα εισιτήρια τα κάνεις κράτηση και είσαι οκ. Άμα κλείσεις ξενοδοχείο από site τύπου booking.com, trivago κλπ υπάρχει ενδεχόμενο να μην ισχύουν οι κρατήσεις;;;

 

Κάνω πάνω από 20 ταξίδια το χρόνο με booking.com. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την περιπέτεια που είχα μέσω Booking, χωρίς όμως να φταίει το site.

 

Ήθελα να πάω 15αυγουστο κάπου για 2 βράδια και βρήκα προσφορά στην Άνδρο με 40€/βραδιά.

Κλείνω τις 2 νύχτες λοιπόν χωρίς κάποια εξόφληση και μετά από 5 μέρες δέχομαι τηλέφωνο από το ξενοδοχείο. Ο υπεύθυνος ήθελε να ακυρώσω την κράτηση γιατί λέει έγινε λάθος στο σύστημα και δεν κοστίζει τόσο. Εγώ του είπα και τι φταίω εγώ για το λάθος, αλλά αυτός επέμενε. Όταν τον ρώτησα τι μπορεί να γίνει όμως με το δωμάτιο που το ήθελα, τότε μου πρότεινε να το κλείσουμε εκτός booking στα 50€/βραδιά.

Δυστυχώς δεν είχα άλλη επιλογή, καθώς όλα τα άλλα δωμάτια στο booking ήταν πιο ακριβά.

 

Απλά για να ξέρω όμως για την επόμενη φορά, τι μπορώ να κάνω σε τέτοιες Περιπτώσεις;

 

Υπόψιν ότι και εγώ κλείνω δωμάτια μέσω Booking σε Ελλάδα και εξωτερικό για πάνω από 10 χρόνια και να που έκατσε και η στραβή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πολύ σύντομα παντρεύομαι και λέμε με τον άντρα μου να αφήσουμε το γαμήλιο ταξίδι για Δεκέμβρη-Γενάρη, σε κάποιον εξωτικό προορισμό, χωρίς να μας στοιχίσει όμως ο κούκος αηδόνι! Θα ήθελα προτάσεις αν κάποιοι απο εσάς έχουν πάει και κόστος στο περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πολύ σύντομα παντρεύομαι και λέμε με τον άντρα μου να αφήσουμε το γαμήλιο ταξίδι για Δεκέμβρη-Γενάρη, σε κάποιον εξωτικό προορισμό, χωρίς να μας στοιχίσει όμως ο κούκος αηδόνι! Θα ήθελα προτάσεις αν κάποιοι απο εσάς έχουν πάει και κόστος στο περίπου.

 

Νοτιοανατολική Ασία, και πιο συγκεκριμένα Ταϋλάνδη. Τιμές <1000 ευρώ ανά άτομο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τα αεροπορικά προφανώς ε? <1000 ευρώ παρότι είναι γύρω στα Χριστούγεννα? Έχεις πάει? Εντυπώσεις?

Έχω πάει Πουκέτ, Μπαγκόγκ και Σιγκαπούρη.

Άρχισε να ψάχνεις και να ονειρεύεσαι. http://www.cel.gr/atomika-taxidia.html

Ότι χρειαστείς στείλε pm.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε μετράνε τους φόρους αεροδρομίου..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε αεροπορικα απο το airtickets πχ ή απο καποιο αλλο site με αεροπορικα εισιτηρια.

Για ξενοδοχεια δες το www.asiarooms.com/ και νομισμα επελεξε το δολαριο αμερικης.

 

Αν θες να πας μονο στο phuket θα βρεις καλες τιμες, αν <<αντεχεις>> οικονομικα θα ελεγα να περασεις μια βολτα για δυο εως τρεις ημερες απο τη bangkok (ενδιαμεσος προορισμος ανεβαζει την τιμη στο αεροπορικο) για να δεις το grand palace το golden buddha μια βολτα με βαρκα στο ποταμι που περναει μεσα απο την πολη και τη διασημη patpong (αυτα τα κανεις σε μια μερα) και την επομενη μερα να κανεις βολτα στο εμπορικο siam paragon. Φυσικα, για να μετακινηθεις θα μπεις σε tuk tuk . Για ξενοδοχεια στη bangkok δες κοντα στη patpong.

 

Στο phuket ψαξε για ξενοδοχεια στην περιοχη patong. Στη patong η θαλασσα δεν ειναι για να κανεις μπανιο ;)

Εκδομες που πρεπει να πας και θα το κανονισεις οταν φτασεις εκει (εκδομες πουλανε παντου) phi phi islands , να πας με μικρο σκαφος ( speed boat τα λενε εκει) γιατι τα μεγαλα δεν πανε ευκολα στις καλες παραλιες και james bond island , αν θες και μια εκδρομη για ξεκουραση πας και μια coral island .

Εμπορικα εχει στο phuket στην περιοχη patong το jungceylon και καποια αλλα ποιο μικρα επισης εχει και στο phuket town(στην πολη).

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τέλεια!! Σ ευχαριστώ! Ευχομαι να τα καταφέρουμε να πάμε! Και απο καιρό εκείνη την εποχή? (Δεκέμβρη-Γενάρη) Είναι καλα εκεί? Γνωρίζεις?
Link to comment
Share on other sites

Πω πω τέλεια!! Σ ευχαριστώ! Ευχομαι να τα καταφέρουμε να πάμε! Και απο καιρό εκείνη την εποχή? (Δεκέμβρη-Γενάρη) Είναι καλα εκεί? Γνωρίζεις?

Ηλιοφανεια --> high season.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τέλεια!! Σ ευχαριστώ! Ευχομαι να τα καταφέρουμε να πάμε! Και απο καιρό εκείνη την εποχή? (Δεκέμβρη-Γενάρη) Είναι καλα εκεί? Γνωρίζεις?

 

Νομίζω ότι όποτε και να πας είναι το ίδιο.

Στην Ινδοκίνα έχουν δύο εποχές. Την ξηρή και την υγρή, που διαφέρει όσο αφορά τις βροχές. Από θερμοκρασία είναι πάνω κάτω η ίδια.

Keep dreaming.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Γιώργος (?) ολο το χρόνο κοντομάνικο - βερμούδα - δίχαλο

Απλά στη ξηρή περίοδο - high season (Νοέμβριο έως Μάρτιο) λόγο "καλοκαιριού" ανεβάζουν τις τιμές και έχει παρά πολλούς τουρίστες από Αυστραλία και Ρωσία και οι παραλίες είναι γεμάτες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πωπω θέλω τόσο πολύ να πάω!! Εν τω μεταξύ ψάχνοντας δεξιά και αριστερά, διάβασα και για Αργεντινή! Έχει πάει κανείς εκεί να ακούσω άποψη?
Link to comment
Share on other sites

Αφησε την προς το παρον γιατι με τα οικονομικα προβληματα που (ξανα)εχει η χωρα, μπορει να πετυχεις τιποτα φασαριες, επεισοδια κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Πωπω θέλω τόσο πολύ να πάω!! Εν τω μεταξύ ψάχνοντας δεξιά και αριστερά, διάβασα και για Αργεντινή! Έχει πάει κανείς εκεί να ακούσω άποψη?

 

Αν πας Αργεντινή τώρα δε ξέρω αν θα καταφέρεις να γυρίσεις έτσι όπως είναι η κατάσταση από χθες..

Link to comment
Share on other sites

Αν πας Αργεντινή τώρα δε ξέρω αν θα καταφέρεις να γυρίσεις έτσι όπως είναι η κατάσταση από χθες..

Περίμεναν να είναι χάλια, αλλά τελικά είναι μια χαρά.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Περίμεναν να είναι χάλια, αλλά τελικά είναι μια χαρά.:)

 

Χθες είδα κάτι πλάνα σε κάποιο κανάλι, τα οποία έδειχναν κόσμο να τρέχει και να λεηλατεί μαγαζιά και SM. Τώρα δε ξέρω αν ήταν πλάνα αρχείου από τη προηγούμενη χρεωκοπία της Αργεντινής ή τωρινά καθώς δεν ανέφερε κάτι συγκεκριμένο γι' αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...