Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χριστουγεννα πρωτα ο Θεος θα παω Ρωμη :)

 

Εχετε να προτεινετε κατι ιδιαιτερο η καμια συμβουλη? :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χριστουγεννα πρωτα ο Θεος θα παω Ρωμη :)

 

Εχετε να προτεινετε κατι ιδιαιτερο η καμια συμβουλη? :)

 

Αθλητικά παπούτσια και πολύ περπάτημα, θα σου μείνει αξέχαστη...επίσης θα σου πρότεινα να βρείτε έναν έλληνα ξεναγό prive για μια μέρα, και να σας ξεναγήσει στα βασικά, Αγ. Πέτρος κ.λ.π, έτσι θα καταλάβετε καλύτερα την Ρώμη. Καλό ταξίδι.

Πολιτισμένος είναι αυτός που φέρεται πολιτισμένα, όταν δεν το βλέπουν οι άλλοι...
Link to comment
Share on other sites

το περπατημα ειναι σιγουρο :) το ξενοδοχειο ειναι στο Τερμινι, οποτε ολα σχεδον ειναι 20 λεπτα περπατημα :)

 

Δυστυχως το budget ειναι ελαφρως...περιορισμενο :p και φοβαμαι οτι ο ξεναγος ισως ξεφυγει... θα κοιταξω βεβαια, αλλιως... οδηγους στο κινητο :p ευχαριστω :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για Μαλτα τιποτα info?

3 νυχτες θα παω αλλα βασικα 2μερες θα εχω για βολτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει

Για μένα δεν αξίζει γενικά αν δεν κάνεις ski

 

για σκι λεω να παω ιανουαριο/φεβρουαριο.

 

για τωρα που προτεινεται να παω; καπου οικονομικα; ενα σ/κ

οχημα δυστυχως δεν υπαρχει :(

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κανείς δεν έχει έμπειρια από ΜΆΛΤΑ , οπότε τώρα που επέστρεψα ας αναφέρω τις δικές μου.

Έμενα σε 3αστερο παραλιακό ξενοδοχείο στην περιοχή St Julien με κόστος 20€/βραδιά για δίκλινο.

Πολύ τίμιο το ξενοδοχείο και το δωμάτιο.

Ήταν σαν να μένεις στον Άλιμο. Μεγάλα πεζοδρόμια για περπάτημα ή ποδήλατο με φοίνικες και όχι τραγική υγρασία.

 

Πολύ ζέστη για μέσα Νοέμβρη, έπιανε 20 βαθμούς από τις 10 το πρωί και το βράδυ ήθελε μόνο φούτερ.

Συγκοινωνία μόνο με λεωφορείο, αλλά στην ώρα τους και οργανωμένοι.

Πολύ ευγενικός κόσμος, μιλάνε όλοι αγγλικά μέχρι και μεγάλης ηλικίας και μάλιστα σταματάνε να περάσεις στον δρόμο. Οδηγανε ανάποδα.

 

Πολύ φτηνά τα πάντα. Ενδεικτικά 3.5€ η μπύρα ή ποτό σε ένα από τα πιο γνωστά Pub της τουριστικής αυτής περιοχής.

Στα εστιατόρια πιο νορμάλ τιμές, γύρω στα 20-25€/άτομο με μπουκάλι κρασί μέσα.

 

Εγκληματικότητα δεν πρέπει να υπάρχει, γιατί είδα μόνο 1-2 φορές αστυνομικό αυτοκίνητο όσο κυκλοφορουσα.

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το μέρος για διακοπές και δουλειά (6% ανεργία), ενώ είναι μόνο 1.5 ώρα πτήση από Αθήνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σφηνωθει η ιδεα να παω στο Pripyat της Ουκρανιας, τη πολη οπου εγινε η πυρηνικη καταστροφη (ο αντιδραστηρας ηταν πιο κοντα στο Pripyat παρα στο Chernobyl). Ειδα αρκετες φωτογραφιες στο ιντερνετ αλλά δεν βρισκω πληροφοριες για το πως γινεται -αν γινεται- να επισκεφθεις τη πολη εκει. Γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα? Κανουν "ξεναγηση" εκει?
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σφηνωθει η ιδεα να παω στο Pripyat της Ουκρανιας, τη πολη οπου εγινε η πυρηνικη καταστροφη (ο αντιδραστηρας ηταν πιο κοντα στο Pripyat παρα στο Chernobyl). Ειδα αρκετες φωτογραφιες στο ιντερνετ αλλά δεν βρισκω πληροφοριες για το πως γινεται -αν γινεται- να επισκεφθεις τη πολη εκει. Γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα? Κανουν "ξεναγηση" εκει?

 

Πρόσεχε μην στην πέσουν τίποτα γκομενες με 3 στήθια εκεί που πας!!!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σφηνωθει η ιδεα να παω στο Pripyat της Ουκρανιας, τη πολη οπου εγινε η πυρηνικη καταστροφη (ο αντιδραστηρας ηταν πιο κοντα στο Pripyat παρα στο Chernobyl). Ειδα αρκετες φωτογραφιες στο ιντερνετ αλλά δεν βρισκω πληροφοριες για το πως γινεται -αν γινεται- να επισκεφθεις τη πολη εκει. Γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα? Κανουν "ξεναγηση" εκει?

Πολη φαντασμα......

Νομιζω μπορεις να πας μονο με ξεναγο και πρεπει να υπογραψεις εντυπα οτι πας με δικη σου ευθυνη.

 

Θα ρωτησω μια φιλη μου, πιστευω να ξερει και θα ποσταρω ξανα.

 

κατω-κατω γραφει Κάθε χρόνο κοντά στην ημέρα επετείου του τραγικού ατυχήματος, εντείνονται οι ξεναγήσεις στα όρια της ζώνης αποκλεισμού που έχει δημιουργηθεί.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην στην πέσουν τίποτα γκομενες με 3 στήθια εκεί που πας!!!

 

Δεν βρισκω τπτ κακο σε αυτο :lol:

 

Πολη φαντασμα......

Νομιζω μπορεις να πας μονο με ξεναγο και πρεπει να υπογραψεις εντυπα οτι πας με δικη σου ευθυνη.

 

Θα ρωτησω μια φιλη μου, πιστευω να ξερει και θα ποσταρω ξανα.

 

κατω-κατω γραφει Κάθε χρόνο κοντά στην ημέρα επετείου του τραγικού ατυχήματος, εντείνονται οι ξεναγήσεις στα όρια της ζώνης αποκλεισμού που έχει δημιουργηθεί.

 

Δεν το εχω σιγουρο οτι θα παω απλα ειναι μια σκεψη. Δεν ειναι και κανενα τρελο ταξιδι οσον αφορα το χρηματικο πιστευω και σιγουρα ειναι κατι που δεν βλεπεις καθε μερα. To αρθρο υποδηλωνει οτι κανουν ξεναγησεις, ειναι ευχαριστο αυτο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Υπάρχει περίπτωση καλώς εχόντων των πραγμάτων να επισκεφθώ το Βερολίνο το Φεβρουάριο για μια έκθεση.Έχει να προτείνει κανείς κανένα στοκατζίδικο για ρούχα ή κανένα μαγαζί για φαγητό ή κάποιο άλλο αξιοθέατο για επίσκεψη?
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σφηνωθει η ιδεα να παω στο Pripyat της Ουκρανιας, τη πολη οπου εγινε η πυρηνικη καταστροφη (ο αντιδραστηρας ηταν πιο κοντα στο Pripyat παρα στο Chernobyl). Ειδα αρκετες φωτογραφιες στο ιντερνετ αλλά δεν βρισκω πληροφοριες για το πως γινεται -αν γινεται- να επισκεφθεις τη πολη εκει. Γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα? Κανουν "ξεναγηση" εκει?

 

Εγώ δεν θα πήγαινα ούτε να με πληρώναναι στην γύρω περιοχή... γιατι δεν πάς στο Κίεβο να περάσεις καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Είναι low cost εταιρεία, συνήθως είναι σε απομακρυσμένα αεροδρόμια, δεν έχει φυσικά φαγητό και κάθεσαι όπου θέλεις και προλάβεις, εγώ προσωπικά ταξίδεψα τον Νοέμβριο από Θεσσαλονίκη-Ρώμη με 80 ευρώ κλείνοντας τα εισιτήρια μέσω ίντερνετ 25 μέρες πριν.......μια χαρά καθώς αργήσαμε να κλείσουμε τα εισιτήρια......αν είσαι αποφασισμένος για να πετάξεις με Ryanair κλείσε τουλάχιστον 2 μήνες πιο πριν καθώς μπορείς να βρείς εισιτήρια σε πολύ καλές τιμές. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι τα Terms & Conditions όταν κλείσεις το εισιτήριο, που δεν είναι κάτι δύσκολο, για να μην χρεωθείς κάτι από τις υπηρεσίες που δεν επιθυμείς.
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σφηνωθει η ιδεα να παω στο Pripyat της Ουκρανιας, τη πολη οπου εγινε η πυρηνικη καταστροφη (ο αντιδραστηρας ηταν πιο κοντα στο Pripyat παρα στο Chernobyl). Ειδα αρκετες φωτογραφιες στο ιντερνετ αλλά δεν βρισκω πληροφοριες για το πως γινεται -αν γινεται- να επισκεφθεις τη πολη εκει. Γνωριζει κανεις τιποτα σχετικα? Κανουν "ξεναγηση" εκει?

 

είδες την ταινία και θέλησες να πας??

όπως είπε και ένας φίλος πριν ούτε που να με πλήρωναν...δεν νομίζω να σου εγγυάται κανείς για την ασφάλεια σου αλλά και ούτε για τα αποτελέσματα αργότερα...

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι η ταινία είχε μια Α ατμόσφαιρα...

Πάντως μια νεκρή πόλη δεν θεωρώ ότι είναι και το καλύτερο αξιοθέατο και πόσο μάλλον στην περίπτωση του Pripyat...αλλά άμα εσύ θες εμάς μας περισσεύει!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον επανερχομαι με ερωτηση για πιο νορμαλ μερος αυτη τη φορα :lol:

 

Για Ελβετια ειναι απαραιτητη η υπαρξη διαβατηριου ή μπορεις να πας απλα με ταυτοτητα?

Το εψαξα λιγο και ειδα οτι ειναι στη ζωνη σενγκεν αρα θεωρητικα δεν ειναι απαραιτητο το διαβατηριο ομως θα ηθελα να μου πεις καποιος σιγουρα σε περιπτωση που μου διαφευγει κατι. Η μεταβαση στη Ελβετια θα γινει οδικως μεσω Ιταλιας (εφοσον ειναι Ε.Ε εκει σιγουρα δεν θα εχω προβλημα μονο με ταυτοτητα).

Link to comment
Share on other sites

Αεροπορικώς πάντως είχα πάει μόνο με ταυτότητα

 

Αν είσαι λάτρης της σοκολάτας, πρόσεχε... σε 6 μέρες έφαγα 100+ € σε σοκολάτα :p Επίσης, οπωσδήποτε βάλε αν μπορείς στο πρόγραμμα την Λουκέρνη, η πιο όμορφη πόλη...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αεροπορικώς πάντως είχα πάει μόνο με ταυτότητα

 

Αν είσαι λάτρης της σοκολάτας, πρόσεχε... σε 6 μέρες έφαγα 100+ € σε σοκολάτα :p Επίσης, οπωσδήποτε βάλε αν μπορείς στο πρόγραμμα την Λουκέρνη, η πιο όμορφη πόλη...

 

Θετικο αυτο με τη ταυτοτητα, υπαρχει περιπτωση αν πας οδικως να αλλαζει κατι? Φανταζομαι οχι.

Andermatt ειναι ο προορισμος αλλά σε καλοκαιρινο μηνα, με το σκι δεν το'χω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι κοντά στα σύνορα περνάνε αέρα... Στα ιταλικά σύνορα είναι; μόνο από κει δε πήγα..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επανερχομαι με ερωτηση για πιο νορμαλ μερος αυτη τη φορα :lol:

 

Για Ελβετια ειναι απαραιτητη η υπαρξη διαβατηριου ή μπορεις να πας απλα με ταυτοτητα?

Το εψαξα λιγο και ειδα οτι ειναι στη ζωνη σενγκεν αρα θεωρητικα δεν ειναι απαραιτητο το διαβατηριο ομως θα ηθελα να μου πεις καποιος σιγουρα σε περιπτωση που μου διαφευγει κατι. Η μεταβαση στη Ελβετια θα γινει οδικως μεσω Ιταλιας (εφοσον ειναι Ε.Ε εκει σιγουρα δεν θα εχω προβλημα μονο με ταυτοτητα).

 

Σίγουρα πας και με ταυτότητα.

Γενικά στην Ευρώπη είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

Μεγάλη Βρετανία, Βουλγαρία που είναι Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά δεν ανήκουν στην Σεγκεν πας με Ταυτότητα.

Σκόπια, Αλβανία, Τουρκία που δεν ανήκουν στην Ε.Ε. πας επίσης με Ταυτότητα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω κάτι για Κωνσταντινούπολη.. Σε ποιο αεροδρόμιο βολευει καλύτερα να πας;; θα εκτιμούσα γρήγορα μια απάντηση :O
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για Κωνσταντινούπολη.. Σε ποιο αεροδρόμιο βολευει καλύτερα να πας;; θα εκτιμούσα γρήγορα μια απάντηση :O

 

Στο IST Istanbul International Airport. Το άλλο είναι στην ασιατική μεριά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στο IST Istanbul International Airport. Το άλλο είναι στην ασιατική μεριά.

 

Ευχαριστώ πολύ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για Κωνσταντινούπολη.. Σε ποιο αεροδρόμιο βολευει καλύτερα να πας;; θα εκτιμούσα γρήγορα μια απάντηση :O

 

Tipp: Αν πας στο Αττατουρκ να θυμασαι οτι wifi εχει στα starbucks δωρεαν απλα πρεπει να κανεις ενα register που σου στελνει εναν κωδικο ενεργοποιησης στο κινητο.Δεν υπαρχει πουθενα ελευθερο αλλου wifi εκτος αν αγορασεις καρτα για wifi στο αεροδρομιο που κοστιζει 15 ευρω για μια μερα.Αν μεινεις δηλαδη λιγοτερο αναμονη δεν συμφερει.τα σταρκμπακς ειναι στο ισογειο ρωτα που ειναι το hotel desk της turkish airlines :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα με Ryanair Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Πολύ καλά αεροπλάνα, εξυπηρέτηση και τιμές.

50€ το άτομο για ΠΣΚ, ούτε βενζίνες δεν θα καλυπτα στο αμάξι.

 

Επίσης μου έκανε θετική εντύπωση ότι επιτρέπουν κινητά και ταμπλετ από την στιγμή που μπεις στο αεροπλάνο και όχι μόνο όταν φτάσει σε συγκεκριμένο ύψος όπως οι άλλες εταιρείες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε πείραξε ότι δεν υπάρχουν θέσεις και όλοι τρέχουν για να προλάβουν καλώς.:p

Εγώ προτιμώ την Aegean η οποία επίσης έχει ρίξει τις τιμές.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...