Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει ένα κολπάκι σε αυτού του είδους τα κείμενα.. Κάνετε το αντίστροφο, διαβάζετε ένα-ένα τα κείμενα και κοιτάζετε με τη σειρά τις ερωτήσεις, να δείτε σε ποιές απαντάει σίγουρα. Σε όσες δεν είσαστε σίγουροι, βάζετε ένα σημαδάκι να την ξανακοιτάξετε όταν τελειώσετε με όλα τα κείμενα. Έχω δει ότι αυτό βοηθάει πολύ τους μαθητές μου.. Ελπίζω κι εσάς :)

 

Πραγματικα αυτη η συμβουλη ειναι πολυ καλη!!!

Ετσι το εκανα και βγαινει μια χαρα!!!

 

Και αν λεμε για χρονο στο cambridge, στο michigan που πανε ολοι με την ψυχη στο στομα τι να πουν???;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κυκλοφοριακη αγωγη στους ελληνικους δρομους ειχε πεσει σε εμενα.Πολυ ελευθερη συζητηση ομως, ουτε εικονες ουτε τιποτα (σπανια νομιζω δινουν και εικονες πλεον). Ευκολακι :p

 

εγω ειχα δωσει το 2003 και με ειχαν ρωτησει για τη σειρα FRIENDS...με ρωτησαν αν την παρακολουθω και αν πιστευω οτι ο τροπος ζωης τους επηρεαζει κατα καποιο τροπο την ελληνικη κοινωνια...:X

 

ειπα οτι μου κατεβηκε....:p

παντως στο τελος μου ειπε οτι με περασε και καλη τυχη στα γραπτα:)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα δωσει το 2003 και με ειχαν ρωτησει για τη σειρα FRIENDS...με ρωτησαν αν την παρακολουθω και αν πιστευω οτι ο τροπος ζωης τους επηρεαζει κατα καποιο τροπο την ελληνικη κοινωνια...:X

 

ειπα οτι μου κατεβηκε....:p

παντως στο τελος μου ειπε οτι με περασε και καλη τυχη στα γραπτα:)

 

Μπραβο οι εξεταστες......:p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρσι στα προφορικά για το proficiency του michigan με είχαν ρωτήσει για reality shows... Πριν από αυτό όμως μου έιχε δείξει η εξετάστρια μια εικόνα απ'τα φιλαράκια (η μόνικα και ο τσάντλερ ήταν) και διάβαζαν εφημερίδα και μου είπε να της πω τι μπορεί να διαβάζουν.. :happy:
•*•Let the music be your master, will you heed the master's call?•*•
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πέρσι στα προφορικά για το proficiency του michigan με είχαν ρωτήσει για reality shows... Πριν από αυτό όμως μου έιχε δείξει η εξετάστρια μια εικόνα απ'τα φιλαράκια (η μόνικα και ο τσάντλερ ήταν) και διάβαζαν εφημερίδα και μου είπε να τις πω τι μπορεί να διαβάζουν.. :happy:

 

Φαινεται ειναι ψιλοπορωμενοι(και ποιος δεν ειναι)με τα friends.Παντως γενικα ρωτανε διαφορα απο τη τηλεοραση,απ΄οτι βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμένα πέρσι στα προφορικά για το proficiency του michigan με είχαν ρωτήσει για reality shows... Πριν από αυτό όμως μου έιχε δείξει η εξετάστρια μια εικόνα απ'τα φιλαράκια (η μόνικα και ο τσάντλερ ήταν) και διάβαζαν εφημερίδα και μου είπε να της πω τι μπορεί να διαβάζουν.. :happy:

 

αν είναι η σκηνή που υποψιάζομαι, μάλλον λύνουν σταυρόλεξο ;)

 

δεν ξέρω τι οδηγίες έχουν οι διορθωτές για τα γραπτά, στα προφορικά πάντως είναι υπερβολικά επιεικείς και δείχνουν πως θέλουν να σε περάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο οτι μου ειπαν στο φροντιστηριο που πηγαινω για να δωσω για Lower, για το Αμερικανικο,οτι αν εχεις π.χ. συγκεντρωσει 64% καπου στο τεστ συνηθως σε περνανε.Αλλα αυτο γινεται???Αφου οι Η/Υ δεν τα διορθωνουν???Ή αυτο που λεω ειναι εντελως ασχετο????:blink: :blink:

Ως προς τα προφορικα το ξερω οτι ειναι αρκετα ελαστικοι οι εξεταστες.Περισσοτερο στο Lower.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα προφορικα το ξερω οτι ειναι αρκετα ελαστικοι οι εξεταστες.Περισσοτερο στο Lower.

 

καλα,δεν το συζητω!

ειναι παρα πολυ καλοι...αμα σε δουν αγχωμενο σε βοηθανε,ειναι πολυ φιλικοι και δεν υπαρχει περιπτωση να μη δε σε κανουν να νιωσεις "σαν στο σπιτι σου"...

Οπως καταλαβαινετε μιλαω απο προσωπικη εμπειρια:)

 

Παντως αν καποιος ειναι αγχωμενος για τα προφορικα αδικα αγχωνεται!Ετσι αγχωνομουνα και γω και τελικα ολα πηγαν καλα!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα,δεν το συζητω!

ειναι παρα πολυ καλοι...αμα σε δουν αγχωμενο σε βοηθανε,ειναι πολυ φιλικοι και δεν υπαρχει περιπτωση να μη δε σε κανουν να νιωσεις "σαν στο σπιτι σου"...

Οπως καταλαβαινετε μιλαω απο προσωπικη εμπειρια:)

 

Παντως αν καποιος ειναι αγχωμενος για τα προφορικα αδικα αγχωνεται!Ετσι αγχωνομουνα και γω και τελικα ολα πηγαν καλα!

 

Ακριβως το ιδιο αγχωμενος ειμαι εγω!!:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Relax...take it easy;)

 

Οι εξεταστες(οπως μου ελεγε η καθηγητρια μου) δεν θελουν να δουν καποιον που παιζει την αγγλικην:p στα δαχτυλα....

Θελουν να δουν καποιον που μπορει να συνεννοηθει στα αγγλικα,εστω και με λαθη,και που θα γινει κατανοητος στο συνομιλητη του!

 

Το ιδιο ισχυει και για το Proficiency;)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Relax...take it easy;)

 

Οι εξεταστες(οπως μου ελεγε η καθηγητρια μου) δεν θελουν να δουν καποιον που παιζει την αγγλικην:p στα δαχτυλα....

Θελουν να δουν καποιον που μπορει να συνεννοηθει στα αγγλικα,εστω και με λαθη,και που θα γινει κατανοητος στο συνομιλητη του!

 

Το ιδιο ισχυει και για το Proficiency;)

 

Τα εχεις παρει και τα 2??

Link to comment
Share on other sites

Tα Lower και τα δυο..

Απο Proficiency το Michigan...το Cambridge δεν το επιδιωξα για ευνοητους λογους:p

 

αλλα πανε 3 χρονια τωρα,ουτε ξερω που τα εχω τα πτυχια!σε καμια κουτα παραχωμενα θα ειναι:X

 

Καλη επιτυχια να εχεις!Με τη νικη:D

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Relax...take it easy;)

 

Οι εξεταστες(οπως μου ελεγε η καθηγητρια μου) δεν θελουν να δουν καποιον που παιζει την αγγλικην:p στα δαχτυλα....

Θελουν να δουν καποιον που μπορει να συνεννοηθει στα αγγλικα,εστω και με λαθη,και που θα γινει κατανοητος στο συνομιλητη του!

 

Το ιδιο ισχυει και για το Proficiency;)

 

στο Michigan prof μπορεί... στο cambridge με τπτ! εγώ μια χαρά συννενοήθηκα μαζί τους και με κόψανε!

 

jim19, άμα έχεις περάσει όλα τα papers και έχεις κοπεί σε ένα μόνο για 1-2 ερωτήματα, κάνουν τα στραβά μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Tα Lower και τα δυο..

Απο Proficiency το Michigan...το Cambridge δεν το επιδιωξα για ευνοητους λογους:p

 

αλλα πανε 3 χρονια τωρα,ουτε ξερω που τα εχω τα πτυχια!σε καμια κουτα παραχωμενα θα ειναι:X

 

Καλη επιτυχια να εχεις!Με τη νικη:D

 

Eυχαριστω..:p

Link to comment
Share on other sites

jim19, άμα έχεις περάσει όλα τα papers και έχεις κοπεί σε ένα μόνο για 1-2 ερωτήματα, κάνουν τα στραβά μάτια...

 

Αυτο εννοουσα και εγω.Αντε να δουμε τι θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση απώλειας του διπλώματος (Lower Michigan) ποια είναι η διαδικασία για επανέκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο οτι μου ειπαν στο φροντιστηριο που πηγαινω για να δωσω για Lower, για το Αμερικανικο,οτι αν εχεις π.χ. συγκεντρωσει 64% καπου στο τεστ συνηθως σε περνανε.Αλλα αυτο γινεται???Αφου οι Η/Υ δεν τα διορθωνουν???Ή αυτο που λεω ειναι εντελως ασχετο????:blink: :blink:

jim19, άμα έχεις περάσει όλα τα papers και έχεις κοπεί σε ένα μόνο για 1-2 ερωτήματα, κάνουν τα στραβά μάτια...

Τα γραπτά όντως διορθώνονται απο Η/Υ, εκτός από την έκθεση φυσικά. Παλιότερα έπρεπε να περάσεις όλα τα papers για να το πάρεις, αλλά από το 2004 ισχύει και στο ECCE ο συμψηφισμός, όπως ίσχυε στο FCE. Για την ακρίβεια, η βάση για κάθε paper είναι διαφορετική, πχ στο GVR είναι 65%, ενώ στο Listening είναι 70%.. αλλά δεδομένου ότι γίνεται συμψηφισμός και στα Speaking/Writing η βαθμολόγηση γίνεται βάση bands, ένα 65% κατά μέσο όρο είναι αρκετό.

 

Όσο για το Speaking, ισχύει αυτό που είπε η charmed_powers. Δεν περιμένουν να δουν κάποιον που να μιλάει άπταιστα Αγγλικά, ειδικά στο Lower, αλλά κάποιον που μπορεί να ανταπεξέλθει στις διάφορες συνθήκες και να συννενοηθεί καλά με τους άλλους, έστω κάνοντας και λάθη. Απλά στο Proficiency είναι πιο απαιτητικοί στο ύφος και το είδος της γλώσσας που χρησιμοποιείται. Οπότε εσείς απλά μη μένετε αμέτοχοι, μιλάτε πολύ και μην αγχώνεστε..

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση απώλειας του διπλώματος (Lower Michigan) ποια είναι η διαδικασία για επανέκδοση?

Πάρε ένα τηλέφωνο στην Ελληνοαμερικανική Ένωση:

http://www.hau.gr/hau/en/contact.html

Link to comment
Share on other sites

στο Michigan prof μπορεί... στο cambridge με τπτ! εγώ μια χαρά συννενοήθηκα μαζί τους και με κόψανε!

οπως ειπα και πιο πανω δεν επιδιωξα να δωσω για το Cambridge:ninja:

ειναι αρκετα δυσκολο!εκει πρεπει να την κατεχεις σε μεγαλο βαθμο τη γλωσσα και σιγουρα τα κριτηρια ειναι αυστηροτερα:!:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Relax...take it easy;)

 

Οι εξεταστες(οπως μου ελεγε η καθηγητρια μου) δεν θελουν να δουν καποιον που παιζει την αγγλικην:p στα δαχτυλα....

Θελουν να δουν καποιον που μπορει να συνεννοηθει στα αγγλικα,εστω και με λαθη,και που θα γινει κατανοητος στο συνομιλητη του!

 

Το ιδιο ισχυει και για το Proficiency;)

Χμμ...Εμενα για advance με ρωτησε για αισθητικες επεμβασεις,στην αρχη διαφωνησε μαζι μου,μετα τον επεισα οτι εξαρταται απο πολλα θεματα,τον επεισα και ......δεν με περασε!!! Οταν βγηκα απο μεσα χοροπηδούσα! Ημουν σιγουρη οτι με περασε και μαλιστα με καλο βαθμο!! Αλλα που...

''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βγαινω λιγο off-topic αλλα λιγο μονο...Edexcel proficiency? Τι λέτε? Πιο ευκολο απο τα άλλα? Θέματα? Γνωριζει κανεις? Αχ ειμαι πολυ αγχωμενη...:( :( :(
''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Εμενα για advance με ρωτησε για αισθητικες επεμβασεις,στην αρχη διαφωνησε μαζι μου,μετα τον επεισα οτι εξαρταται απο πολλα θεματα,τον επεισα και ......δεν με περασε!!! Οταν βγηκα απο μεσα χοροπηδούσα! Ημουν σιγουρη οτι με περασε και μαλιστα με καλο βαθμο!! Αλλα που...

 

Oταν διαφωνει ο αλλος....αστα να πανε.Επεσες και συ στηυ περιπτωση..Ειναι οι περισσοτεροι προσκολλημενοι σε νια αποψη και συ αποκλειεται να τους αλλαξεις γνωμη.

 

 

Κατι αλλο.Ξερετε αν υπαρχει δυνατοτητα να κατεβασω μεσω του διαδυκτυου προηγουμενα θεματα του Cambridge?Γιατι πηγα σ ενα βιβλιοπωλειο και μου δωσαν των προηγουμενων χρονων αλλα δεν ειχαν του Δεκεμβριου 2006.Αν υπαρχει μπορειτε να μου γραψετε τη σελιδα.Ευχαριστω!!Για Lower εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Εμενα για advance με ρωτησε για αισθητικες επεμβασεις,στην αρχη διαφωνησε μαζι μου,μετα τον επεισα οτι εξαρταται απο πολλα θεματα,τον επεισα και ......δεν με περασε!!! Οταν βγηκα απο μεσα χοροπηδούσα! Ημουν σιγουρη οτι με περασε και μαλιστα με καλο βαθμο!! Αλλα που...

 

RULE No1:You Never Disagree:p :lol:

 

Ναι αυτος?

Ακομα πιο ναι εσυ!!!;)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...