Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο που λες ειναι τα προτεινομενα θεματα που οντως βγαινουν καθε χρονο για τα προφορικα...

 

Οσο για τις ημερομηνιες κοιτα εδω!!! Ειναι 5 Μαΐου - 17 Ιουνίου!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο που λες ειναι τα προτεινομενα θεματα που οντως βγαινουν καθε χρονο για τα προφορικα...

 

Οσο για τις ημερομηνιες κοιτα εδω!!! Ειναι 5 Μαΐου - 17 Ιουνίου!!!

 

Ευχαριστω για τις ημερομηνιες και γενικοτερα την παραπομπη..:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΣΤΑΡΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΒΑΖΩ Ο,ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ.

 

ΩΣ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ: peer pressure, censorship, αρθρο 16, group holidays.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kthxbye θα του πει αμα πιάσει άσχετη κουβέντα...
Link to comment
Share on other sites

animal capture i kati tetio

iparxei kai ena kolpaki...

molis beis piase koubenta me tn exetasti p.x gia ena peristatiko

mila gia wra kai sto telos 8as pei ok thx go now :)

Θα το θεωρησει off topic και βλακειες και θα μετρησει μειον νομιζω...:worry:

 

Το κολπο στο speaking ειναι 1.

Να δειχνεις ανετος και να μην λες εεεε,αααα, ουυυυ κατι που φανερωνει αμηχανια. Καλυτερα να πετας φρασεις τυπου, "you know...like..." μεχρι να σκεφτεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κολπο στο speaking ειναι 1.

Να δειχνεις ανετος και να μην λες εεεε,αααα, ουυυυ κατι που φανερωνει αμηχανια. Καλυτερα να πετας φρασεις τυπου, "you know...like..." μεχρι να σκεφτεις.

 

εγώ είμαι καλύτερος, ούτε εεεε ούτε αααα. όταν κολλήσω απλώς μουγγαίνομαι και δε βγάζω λέξη... ρε γαμώτο είναι νορμάλ να θεωρώ τα προφορικά των γαλλικών πιο εύκολα???

 

έμαθα κι αλλα: education private/public, body language, family relationships

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και θεμα με inspiration, και καλα για τους ζωγραφους και γενικοτερα τους καλλιτεχνες, αν η Μονα Λιζα για παραδειγμα ηταν απλα inspiration ή κατι παραπανω κλπ. Επισης επεσε και friends-family-relationships. Εμενα μου επεσε το αρθρο 16 παντως...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι καλύτερος, ούτε εεεε ούτε αααα. όταν κολλήσω απλώς μουγγαίνομαι και δε βγάζω λέξη... ρε γαμώτο είναι νορμάλ να θεωρώ τα προφορικά των γαλλικών πιο εύκολα???

 

έμαθα κι αλλα: education private/public, body language, family relationships

Μα τα προφορικα των γαλλικων ΕΙΝΑΙ πιο ευκολα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

extreme sports

censorship

friendship

travelling

discipline

 

Εγω αυτα ξερω οτι μπηκαν!!!! Παντως στην αρχη σε ρωταει τι θες να σπουδασεις ή τα ενδιαφεροντα σου και μετα ψαχνει κατι παρεμφερες να σε ρωτησει....

 

Πχ εμενα αφου μιλησαμε για μουσικη και τεχνη μου εδωσε censorship και να πω τι πιστευω γι'αυτο!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφοριακη αγωγη στους ελληνικους δρομους ειχε πεσει σε εμενα.Πολυ ελευθερη συζητηση ομως, ουτε εικονες ουτε τιποτα (σπανια νομιζω δινουν και εικονες πλεον). Ευκολακι :p
Link to comment
Share on other sites

Τι θέματα είναι αυτά ρε παιδιά;:confused:

Εμένα (πριν 3 χρόνια που έδωσα) με ρώτησε για τον εαυτό μου,τα χόμπυ κλπ,ξέρετε,και τι θέλω να σπουδάσω.Του είπα ότι θέλω να σπουδάσω ιατροδικαστική ή χειρουργική και με ρώτησε τι προτιμάω απ'τα δυο και γιατί.Του είπα ότι προτιμάω ιατροδικαστική γιατί ασχολείσαι με νεκρούς(ξέρω,λίγο μακάβριο:O ) και δεν πρόκειται να πεθάνουν στα χέρια σου όπως σε περίπτωση εγχείρησης κλπ και άρχισε να γελάει και μου είπε ότι τελειώσαμε την εξέταση(εν τω μεταξύ δεν μπορούσε να σταματήσει τα γέλια) και μου λέει:"Από μένα πέρασες!" Όλο αυτό είχε διάρκεια περίπου 5 λεπτά!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε οσους δωσανε.Μια ερωτηση.Ρε παιδια τι κανατε με τα phrasαl verbs,ποσα μαθατε???Ειναι εκατονταδες εγω στο συνολο να ξερω μονο καμια 70αρια κι αυτα τα ξεχναω.Σε ενα μηνα δινω το λοουερ,και εχω ψιλοαγχωθει...Εσεις τι κανατε?????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε οσους δωσανε.Μια ερωτηση.Ρε παιδια τι κανατε με τα phrasαl verbs,ποσα μαθατε???Ειναι εκατονταδες εγω στο συνολο να ξερω μονο καμια 70αρια κι αυτα τα ξεχναω.Σε ενα μηνα δινω το λοουερ,και εχω ψιλοαγχωθει...Εσεις τι κανατε?????

 

Να σου πώ... Είχα μάθει ότι είχε σχέση με τα ηλεκτρονικά και τα μηχανικά που μου άρεσαν και τα άλλα δια της δοκιμής όποιο έκανε καλύτερα στο μάτί. Πάντως απ έξω δεν γίνεται να τα μάθεις όλα αν δεν διαβάσεις...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Θα το θεωρησει off topic και βλακειες και θα μετρησει μειον νομιζω...:worry:

 

Το κολπο στο speaking ειναι 1.

Να δειχνεις ανετος και να μην λες εεεε,αααα, ουυυυ κατι που φανερωνει αμηχανια. Καλυτερα να πετας φρασεις τυπου, "you know...like..." μεχρι να σκεφτεις.

 

Το δικό μου κόλπο.. Πήγα μέσα με μαλλί βαμμένο κόκκινο με μπογιά για τις Απόκριες... Με κοιτάει... Με ξανακοιτάει... Τι είσαι εσύ μου λέει.... Τελικά η κουβέντα πήγε γύρω από το μαλλί μου και τις σχέσεις μου.. Ψόφαγε για κους κους η εξετάστρια...

Αυτα στο proficiency

 

Στο lower να δείτε... Έξω από το ξενοδοχείο που δίναμε χαζεύαμε τον κόσμο στα μπαλκόνια.. Σε ένα βλέπουμε μια κοπελιά οπότε ο καθηγητής μου της φωνάζει.. Κοιτάει και εκείνη κάτω.. Δείχνει ο καθηγητής εμένα και της φωνάζει.. Johnny.. Greek Mafia :p :p :p Πάω και εγώ να δώσω και πέφτω σε εκείνη την κοπελιά... Sooo, greek mafia eee?? Και πιάσαμε κουβέντα επίσης άσχετη, για κινητά αυτή τη φορά...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε οσους δωσανε.Μια ερωτηση.Ρε παιδια τι κανατε με τα phrasαl verbs,ποσα μαθατε???Ειναι εκατονταδες εγω στο συνολο να ξερω μονο καμια 70αρια κι αυτα τα ξεχναω.Σε ενα μηνα δινω το λοουερ,και εχω ψιλοαγχωθει...Εσεις τι κανατε?????

 

Τα βασικά χρειάζονται...

Δε γίνεται να τα μάθεις ΟΛΑ απέξω...

Και μη σε νοιάζει τόσο...

2-3 θα ναι τα ερωτήματα που θα χουν αποκλειστικά phrasal... Πιάσε όλα τα άλλα και ας χάσεις τα phrasal....;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά χρειάζονται...

Δε γίνεται να τα μάθεις ΟΛΑ απέξω...

Και μη σε νοιάζει τόσο...

2-3 θα ναι τα ερωτήματα που θα χουν αποκλειστικά phrasal... Πιάσε όλα τα άλλα και ας χάσεις τα phrasal....;)

 

Το ξερω,απεξω ολα ειναι αδυνατον.Στο αμερικανικο,δεν εχω τοσο προβλημα γιατι εκει ειναι πολλαπλης.Και ενα να μη ξερω,αποκλειω τα αλλα,και φτανω στο σωστο.Στο αγγλικο ομως εχει μερικες φορες να ξαναγραψεις με αλλα λογια προταση,και εκει ισως τη πατησω.Οχι,οτι δεν ξερω και κανενα,αλλα τα βασικα phrasal τα ξερω...ΟΚ:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω,απεξω ολα ειναι αδυνατον.Στο αμερικανικο,δεν εχω τοσο προβλημα γιατι εκει ειναι πολλαπλης.Και ενα να μη ξερω,αποκλειω τα αλλα,και φτανω στο σωστο.Στο αγγλικο ομως εχει μερικες φορες να ξαναγραψεις με αλλα λογια προταση,και εκει ισως τη πατησω.Οχι,οτι δεν ξερω και κανενα,αλλα τα βασικα phrasal τα ξερω...ΟΚ:rolleyes: :rolleyes:

 

Κ εγω ετσι σκεφτομουν αλλα δεν πρεπει...

Μπορει να μην υπαρχει καν τετοια προταση!!!:!:

Ή αν υπαρχει θα ναι μια...

Και να την χασεις, δε θα σκασεις κιολας...;) :cool: Ασε που συνηθως βαζουν τα απλα και γνωστα... Πολυ σπανια στο lower θα ζητησουν κατι τραβηγμενο....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ετσι σκεφτομουν αλλα δεν πρεπει...

Μπορει να μην υπαρχει καν τετοια προταση!!!:!:

Ή αν υπαρχει θα ναι μια...

Και να την χασεις, δε θα σκασεις κιολας...;) :cool: Ασε που συνηθως βαζουν τα απλα και γνωστα... Πολυ σπανια στο lower θα ζητησουν κατι τραβηγμενο....

 

 

Εχεις δικιο.Το σκεφτηκα και αυτο...Ας ηρεμησω LOWER ειναι.Παντως εχοντας δει το κομματι του reading,νομιζω οτι το τελευταιο του κομματι που δινει μαζεμενα κειμενα ειναι πολυ χρονοβορο..Εχω δει για αυτο το λεω.Και αυτοι ζηταν τα λυσσακα τους...:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με FCE...

Το τελευταιο ειναι ενα με 4-5 κειμενα που εχει καμια 20αρα ερωτησεις για να βρεις σε ποιο κειμενο αντιστοιχει???:confused:

Οντως τρωει χρονο αν ειναι αυτο....

Με λιγη προσοχη και συγκεντρωση ομως βγαινει και μπορεις να κανεις και καλο σκορ!!!;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με FCE...

Το τελευταιο ειναι ενα με 4-5 κειμενα που εχει καμια 20αρα ερωτησεις για να βρεις σε ποιο κειμενο αντιστοιχει???:confused:

Οντως τρωει χρονο αν ειναι αυτο....

Με λιγη προσοχη και συγκεντρωση ομως βγαινει και μπορεις να κανεις και καλο σκορ!!!;)

 

Ναι.Και μερικα ειναι ευκολα!!Υπαρχουν ομως και καποιες ερωτησεις που πρεπει να τα ξεκοκαλισεις ολα τα κειμενα,για να βρεις σε ποιο αντιστοιχει η συγκεκριμενη ερωτηση

 

 

Εισαι σωστος!!!!:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα κολπάκι σε αυτού του είδους τα κείμενα.. Κάνετε το αντίστροφο, διαβάζετε ένα-ένα τα κείμενα και κοιτάζετε με τη σειρά τις ερωτήσεις, να δείτε σε ποιές απαντάει σίγουρα. Σε όσες δεν είσαστε σίγουροι, βάζετε ένα σημαδάκι να την ξανακοιτάξετε όταν τελειώσετε με όλα τα κείμενα. Έχω δει ότι αυτό βοηθάει πολύ τους μαθητές μου.. Ελπίζω κι εσάς :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα κολπάκι σε αυτού του είδους τα κείμενα.. Κάνετε το αντίστροφο, διαβάζετε ένα-ένα τα κείμενα και κοιτάζετε με τη σειρά τις ερωτήσεις, να δείτε σε ποιές απαντάει σίγουρα. Σε όσες δεν είσαστε σίγουροι, βάζετε ένα σημαδάκι να την ξανακοιτάξετε όταν τελειώσετε με όλα τα κείμενα. Έχω δει ότι αυτό βοηθάει πολύ τους μαθητές μου.. Ελπίζω κι εσάς :)

 

Ο καθενας,οπως βολευεται ειναι.Το ξερω κι αυτο.Παντως ο μεγαλυτερος αντιπαλος ειναι ο χρονος...:(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό το κολπάκι σου εξοικονομεί χρόνο, και όχι το αντίθετο. Το ίδιο είναι να διαβάζεις για κάθε ερώτηση μία σελίδα κειμενάκια και το ίδιο να διαβάζεις για κάθε κείμενο 15-20 ερωτήσεις; Σίγουρα όπως βολεύει τον καθένα, απλά κι αυτό είναι εφικτό να εξοικειωθείς και να το βγάζεις γρήγορα με την ανάλογη εξάσκηση..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...