Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποποποπο... αλλη πληγη κι αυτα τα λοουερ και τα προφισιενσυ εδω....

 

Τι ηταν να το θυμισετε ρε παιδια?

 

Ξερω ατομο που εχει παρει Προφισιενσυ στην Ελλαδα (με την πρωτη μαλιστα), ηρθε να με επισκεφτει στην Αγγλια, και δεν καταλαβαινε ΤΙΠΟΤΑ αλλα ουτε και αυτος γινοταν κατανοητος!!! :wacko: Αναγκαζομουν να μπαινω στη μεση της κουβεντας πολλες φορες για να εξηγω τι ηθελε να πει.... :lol:

 

Για να προλαβω τυχον κακεντρεχη σχολια.... Δεν το παιζω εξυπνος, ουτε μαγκας, επειδη ετυχε να μενω τοσα χρονια στην Αγγλια και να μιλαω πλεον απταιστα. Κι εγω οταν ειχα πρωτοερθει εδω, δεν ηξερα την τυφλα μου. Αυτο ομως που θελω να θιξω ειναι αλλο ενα απο τα συστηματα της Ελλαδας, που σου δινει χαρτι Αγγλικων και καλα, κι εσυ δεν ξερεις την τυφλα σου.... :( Και απο οτι εμαθα, βγηκε και κρατικο πτυχιο Αγγλικων τωρα ε?.... Ω ρε μανα μου κατι αρπαχτες που εχουν να πεσουν εκει περα τωρα.... :X

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα αποτελέσματα του Lower βγήκαν στις 4 του μηνός (μιλάω για αυτούς που είχανε δώσει Μάιο-Ιούνιο) και έχει Link στη σελίδα του British Council.

Το ξέρω γιατί είδα αποτέλεσμα για γνωστό μου ο ίδιος, είχανε πει ότι θα τα βγάλουνε στις 4 και στις 3 του μηνός αργά το βράδυ υπήρχαν ήδη τα αποτελέσματα.

 

Όσο για το proficiency που είπε κάποιος, δε συμφωνώ. Τουλάχιστον το proficiency σημαίνει πως μπορείς να συννενοείσαι πολύ άνετα στα Αγγλικά.

Τώρα αν ο φίλος σου ήταν η περίπτωση δεν ξέρω. Το λιγότερο πάντως μιλάς και καταλαβαίνεις άνετα με αυτό το πτυχίο, και πολλά παιδιά (ειδικά όσοι ασχολούνται με το "χόμπυ" των ξένων σειρών (downloading κτλ) έχουν φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Το lower όντως δε σημαίνει απαραίτητα ότι ξέρεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρυσι το Μάιο έδωσα Cambridge, με έκοψαν λόγω D στο Listening (αφού δεν άκουγα τπτ εκει πέρα), και είχα ένα A, δυο Β και ένα C. Έδωσα το Δεκέμβριο Michigan και το πήρα με Β. Και με στοιχειώδεις γνώσεις αγγλικών καταλαβαίνω πλήρως ντοκυμανταίρ του BBC με αφηγητή τον Τζόν Κλήζ και χωρίς να κοιτάξω τους υπότιτλους (εκτός από ελάχιστες κρίσιμες στιγμές που δεν ξέρω τι σημαίνουν οι λέξεις). Πάντως αυτό που όλοι μου λένε (και γι'αυτό όσες φορές έδωσα πήρα A σε αυτό το μέρος) είναι ότι έχω προφορά. Καθηγήτριες αγγλικών (χωρίς να θέλω να το παινευτώ) συνέχεια μου έλεγαν ότι έχω αγγλική προφορά. Και μια χαρά συνενοήθηκα με τις εξετάστριες και τις δυο φορές. Σημείωση ότι ποτέ μου δεν έχω πάει σε αγγλόφωνη χώρα, και γενικότερα στο εξωτερικό. Μόνος μου την απέκτησα. Και γενικότερα αυτό παθαίνω. Καταλαβαίνω τι λένε, αλλά μερικές λέξεις δεν ξέρω τι σημαίνουν, και φυσικά τα γνωστά και μη εξαιρετέα phrasal verbs (εκτός από τα κλασσικά).

http://www.britishcouncil.org/ edo mporeis na ta deis an kai den exoun vgei akoma

Αν έχει κάνει εγγραφή μέσω φροντιστηρίου μπορεί να μην έχει τη δυνατότητα να τα δεί. Αν το χαρτί του είναι γκρί και όχι μπλέ, δεν έχει εναν κωδικό που θα του χρειαστεί. Όταν έδωσα, το χαρτί μου ήταν γκρί και δεν είχα εναν ακόμα κωδικό και έπρεπε να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο να τα μάθω μέσω φροντιστηρίου.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που όλοι μου λένε (και γι'αυτό όσες φορές έδωσα πήρα A σε αυτό το μέρος) είναι ότι έχω προφορά.

 

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα.

 

Αυτο εννοουσα με αυτο που ελεγα παραπανω. Για μενα, πιο πολλα μπορει να καταλαβει ενας εξεταστης για το επιπεδο σου, αμα κατσεις και μιλατε 3 ωρες προφορικα, παρα 20 λεπτα προφορικα ποσο ειναι, και 2μισι ωρες, βαλε στο κυκλακι τι παει "in", "on" η "at"?.... :mad: Μα μια ξενη γλωσσα, δεν την μαθαινεις αμα κυκλωνεις τα κυκλακια. Τη μαθαινεις αμα ξερεις να τη μιλας. :cool:

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απέκτησα την προφορά από τότε που πήγαινα Ε Class, γιατί μας έβαλε έναν Άγγλο που "δεν ήξερε γρί Ελληνικά". Και κάναμε 3 ώρες την εβδομάδα μάθημα όλο στα αγγλικά. Και κάθε χρόνο απο 'κει κι έπειτα έχα καθηγήτρια που μιλάγαμε μόνο αγγλικά. Ειδικά φέτος που έκανα μόνος μου μάθημα για να δώσω Δεκέμβριο, μίλαγα μόνος μου 2μιση ώρες κάθε εβδομάδα με μια Αγγλίδα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά φέτος που έκανα μόνος μου μάθημα για να δώσω Δεκέμβριο, μίλαγα μόνος μου 2μιση ώρες κάθε εβδομάδα με μια Αγγλίδα.

 

Δυστυχως ενα σωρο παιδια που πανε σε φροντιστηρια αγγλικων, μπαινουν μεσα και ολη την ωρα μιλανε ελληνικα. Ετσι πως να μαθεις αγγλικα, αν ουτε την ωρα του μαθηματος δεν μιλας? Μπραβο σ'εσενα Μποκοτα. :rolleyes:

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ το σχόλιό σου. Ώρες ώρες κάνει και κάτι καλό κι αυτή η ηλίθια διευθύντρια. Το θέμα είναι να μάθω λίγο περισσότερο λεξιλόγιο, αλλά με μια σωστή μέθοδο, και όχι παπαγαλία, όπως θέλει αυτή η ηλίθια να μας το μάθει. Μέσα από ταινίες, τραγούδια, συζητήσεις, έχω μάθει λεξιλόγιο, απο εμπειρία όμως, όχι από παπαγαλία. Γι'αυτό μου έχει μείνει.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό κι επειδή είμαι keen on, τα σταμάτησα για να τελειώσω το λύκειο και να πάρω Mittelstuffe στα Γερμανικά, και μετά να συνεχίσω για προφίσιενσυ.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα.

 

Αυτο εννοουσα με αυτο που ελεγα παραπανω. Για μενα, πιο πολλα μπορει να καταλαβει ενας εξεταστης για το επιπεδο σου, αμα κατσεις και μιλατε 3 ωρες προφορικα, παρα 20 λεπτα προφορικα ποσο ειναι, και 2μισι ωρες, βαλε στο κυκλακι τι παει "in", "on" η "at"?.... :mad: Μα μια ξενη γλωσσα, δεν την μαθαινεις αμα κυκλωνεις τα κυκλακια. Τη μαθαινεις αμα ξερεις να τη μιλας. :cool:

Πήρα πρόσφατα το proficiency με 10 μέρες διάβασμα χώρις φροντήστηριο. Ειχα διαβάσει και 20 μερές ενα βιβλίο για toefl και το score μου ηταν 274. Πριν 2 μέρες με σταμάτησε ένας άγγλος να με ρώτήσει πως θα βγεί στην εθνική και κατάπια τη γλώσσα μου. Να δω τώρα που θα πάω αγγλία πώς θα με καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως που θελω να θιξω ειναι αλλο ενα απο τα συστηματα της Ελλαδας, που σου δινει χαρτι Αγγλικων και καλα, κι εσυ δεν ξερεις την τυφλα σου.... :( Και απο οτι εμαθα, βγηκε και κρατικο πτυχιο Αγγλικων τωρα ε?.... Ω ρε μανα μου κατι αρπαχτες που εχουν να πεσουν εκει περα τωρα.... :X

 

Φιλε workman, νομιζω πως εδω εισαι λαθος.Τα παιδια που μιλουν για τα αποτελεσματα, δε μιλουν για αυτα του ελληνικου κρατους, (δηλαδη του Κρατικου Πιστοποιητικου Γλωσσομαθειας) αλλά για των Αγγλικων και Αμερικανικων πανεπιστημιων!Π.χ. ειναι προφανες οτι το Cambridge ειναι απο το αντιστοιχο Αγγλικο πανεπιστημιο, αρα θα εχει ενα Α κυρος και σοβαροτητα στην αξιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το proficiency με 10 μέρες διάβασμα χώρις φροντήστηριο. Ειχα διαβάσει και 20 μερές ενα βιβλίο για toefl και το score μου ηταν 274. Πριν 2 μέρες με σταμάτησε ένας άγγλος να με ρώτήσει πως θα βγεί στην εθνική και κατάπια τη γλώσσα μου. Να δω τώρα που θα πάω αγγλία πώς θα με καταλαβαίνουν.

 

Μην αγχωνεσαι. Εχεις να αμολησεις πολλες κοτσανες στην αρχη! :p Σε ολους εχει συμβει. Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου, ελεγα τα απιστευτα.... Σε ενα τριμηνο ομως θα εχεις μπει στο νοημα.... Μολις τελειωσει η χρονια, θα μπορεις να καταλαβαινεις σχεδον ολα οσα σου λενε.... και να απαντας χωρις να σκεφτεσαι τι θα πεις.... Κοιτα ομως να κανεις παρεα και με κανεναν που να μιλαει καλα αγγλικα, η εστω αγγλικα.... Οχι ολη την ωρα με τους Ελληναρες!... :p

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Ποποποπο... αλλη πληγη κι αυτα τα λοουερ και τα προφισιενσυ εδω....

 

Τι ηταν να το θυμισετε ρε παιδια?

 

Ξερω ατομο που εχει παρει Προφισιενσυ στην Ελλαδα (με την πρωτη μαλιστα), ηρθε να με επισκεφτει στην Αγγλια, και δεν καταλαβαινε ΤΙΠΟΤΑ αλλα ουτε και αυτος γινοταν κατανοητος!!! :wacko: Αναγκαζομουν να μπαινω στη μεση της κουβεντας πολλες φορες για να εξηγω τι ηθελε να πει.... :lol:

 

Για να προλαβω τυχον κακεντρεχη σχολια.... Δεν το παιζω εξυπνος, ουτε μαγκας, επειδη ετυχε να μενω τοσα χρονια στην Αγγλια και να μιλαω πλεον απταιστα. Κι εγω οταν ειχα πρωτοερθει εδω, δεν ηξερα την τυφλα μου. Αυτο ομως που θελω να θιξω ειναι αλλο ενα απο τα συστηματα της Ελλαδας, που σου δινει χαρτι Αγγλικων και καλα, κι εσυ δεν ξερεις την τυφλα σου.... :( Και απο οτι εμαθα, βγηκε και κρατικο πτυχιο Αγγλικων τωρα ε?.... Ω ρε μανα μου κατι αρπαχτες που εχουν να πεσουν εκει περα τωρα.... :X

Koita egw edwsa gia lower to 2003 kai tote etyxe na mou pesoun oi pio eukoles e3etaseis! Eixa paidia sto idio kentro pou dn mporousan na milisoun kan agglika, kai perasan logw tis geleiothtas tou test! Kanonika oute egw 8a eprepe na mporousa na synneo8i8w, alla eixa mia trelh ka8hghtria pou mou ekane 1 xrono test gia proficiency, wste na eimai 100% etoimi gia to lower, opote kati katafernw! To xarti pantws den leei tpt, eidika tou michigan! Sygkekrimena o kollitos mou, pou den mporei na pei oute kan "pws se lene" sta agglika, perase to michigan mono kai mono epeidi to epaikse tzak pot, kai ebaze apantiseis stin tyxi!! ti na pei kaneis :worry:

Link to comment
Share on other sites

Eukola itan pantos min anxoneste....

Egw perisi edosa....

Dn tha xexasw pu sto listening exw kanane erga k dn akugotan tpt...

Opote lew tha ta valw ola stn tyxi k oti ginei... :)

Itan to mono pu to pira me A.

Ola ta alla me B k ena C

Link to comment
Share on other sites

Edwsa gia plaka fetos cpe kai opws htan anamenomeno to mpoulo.:lol: :lol:

Lew na 3anadwsw se 5 xronakia :lol:

 

Kala to fce einai gelio .Oloi to pernoune ektos apo 1 summa8hth mou pou einai stokos kai exei dwsei peri ths 5 fores :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kala to fce einai gelio .

Προφανώς αστειεύεσαι. Εδώ εγώ είχα:Α στο Writing, B Use of English και Speaking (τελικά, γιατί ήταν ζώο το παιδί που δίναμε μαζί και με έβαζε να μιλάω και δεν μπορούσα να τον κάνω να μιλήσει) και C Reading και για ένα D Listening που δεν ακούγαμε καλά και ήμασταν και κοντά στον ΗΣΑΠ, δεν το πήρα. Τουλάχιστον ξέρω να συνενοούμαι.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αστειεύεσαι. Εδώ εγώ είχα:Α στο Writing, B Use of English και Speaking (τελικά, γιατί ήταν ζώο το παιδί που δίναμε μαζί και με έβαζε να μιλάω και δεν μπορούσα να τον κάνω να μιλήσει) και C Reading και για ένα D Listening που δεν ακούγαμε καλά και ήμασταν και κοντά στον ΗΣΑΠ, δεν το πήρα. Τουλάχιστον ξέρω να συνενοούμαι.

 

Oxi ka8olou.Enas gnwstos mou dn 3erei pws einai to onoma tou sta agglika kai exei fce.Allwste dn einai kai tpta duskolo,arkei na 3ereis basika pragmata.Alla nomizw twra pleon sumyhfizontai ta parts kai bgainei 1 ba8mos.Mporei na kanw kai la8ws dn 3erw....

Link to comment
Share on other sites

Oxi ka8olou.Enas gnwstos mou dn 3erei pws einai to onoma tou sta agglika kai exei fce.Allwste dn einai kai tpta duskolo,arkei na 3ereis basika pragmata.Alla nomizw twra pleon sumyhfizontai ta parts kai bgainei 1 ba8mos.Mporei na kanw kai la8ws dn 3erw....

 

Κοίτα... Έχει σχέση και η ηλικία που το δίνεις και το πόσα χρόνια κάνεις Αγγλικά. Δηλαδή οκ, και εγώ έχω τώρα prof αλλά δεν μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πιο δύσκολο από το fce όταν το χα δώσει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμψηφίζονται. Πρέπει να πάρεις σε όλα τη βάση. Αφού και η ίδια η διευθύντρια είχε στενοχωρηθεί όταν δεν το πήρα. Το άξιζα, και για μια άθλια κασέτα και ένα δύσκολο Listening, το έχασα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω πρόβλημα κατανόησης στην πραγματικότητα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Thanx gia oles tis apantiseis! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Έχει σχέση και η ηλικία που το δίνεις και το πόσα χρόνια κάνεις Αγγλικά. Δηλαδή οκ, και εγώ έχω τώρα prof αλλά δεν μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πιο δύσκολο από το fce όταν το χα δώσει... ;)

 

Emena to fce mou fanhke geloio kai to phra me B xwris idiaiterh prospa8eia.Alla to cpe :whistle: :whistle:

 

 

Δεν συμψηφίζονται. Πρέπει να πάρεις σε όλα τη βάση. Αφού και η ίδια η διευθύντρια είχε στενοχωρηθεί όταν δεν το πήρα. Το άξιζα, και για μια άθλια κασέτα και ένα δύσκολο Listening, το έχασα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω πρόβλημα κατανόησης στην πραγματικότητα.

 

 

A la8os nomiza ;) Nta3ei krima pou dn to phres giati sta alla parts eixes kalo ba8mo .... Twra ama dwseis to dekembrio 8a to pareis xalara imo...

 

 

 

*edit:Kapoios moderator na tropopoihsei ton titlo giati edw suzhtame kai gia fce,cae.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Michigan. Δεν χαλαλίζω πάλι έτσι τα λεφτά και το χρόνο μου.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έδινα εγώ παλιότερα για το proficiency, το michigan θεωρούταν (και ήτανε) κατώτερο του cambridge. Ισχύει αυτό ακόμα ή αλλάξαν τα πράγματα;

Είναι ίδιος ο βαθμός δυσκολίας και το κύρος μετά ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Κύρος το ίδιο, το Michigan πολύ πιο εύκολο. Το Michigan το 'χεις σίγουρα. To Cambridge το παλεύεις.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα του CPE του Cambridge μηπως πηρε το αυτι σας ποτε βγαινουν?Αντε να δουμε μηπως παμε για το 2/2...:)
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...