Jump to content

Proficiency : Michigan / Cambridge


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανενα link που βαζω τον κωδικο?Ειναι μπαχαλο το site...

http://www.examination-services.gr/results.asp

 

 

Ευχομαι να χεις περασει!!! Εγω το πηρα με C.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τα αποτελεσματα του Lower Michigan αν εχουν βγει, γιατι ψαχνω και δεν βρισκω τιποτα. Αν δεν εχουν βγει ποτε θα τα βγαλουν επιτελους? :-)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν βγει ακόμα, κι εγώ περιμένω για μαθήτριά μου. Συνήθως βγαίνουν τις τελευταίες μέρες του Αυγούστου - αρχές Σεπτέμβρη.

 

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, μπορείς πάντως να κοιτάζεις καθημερινά το site της ΕλληνοΑμερικανικής Ένωσης: http://www.hau.gr - βάζοντας τον κωδικό σου (όταν βγουν), θα τα έχεις άμεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πότε η Ελληνοαμερικανική ένωση παραδίδει τα διπλώματα στους επιτυχόντες του Michigan Proficiency? Στο πιστοποιητικό που εστάλη σπίτι λέει πως θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μας, αλλά έχει περάσει σχεδόν παραπάνω από μήνας...:confused:

http://img376.imageshack.us/img376/4599/swingers0hb.jpg

"Vegas, baby...Vegas!"

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και γιατί βιάζεσαι; Εγώ πήρα το proficiency (cambridge) τον Δεκέμβριο και ακόμα να ρθει... Ειναι ΑΡΓΟΙ αυτοί ρε, σε κανά χρόνο θα το χεις :p
Link to comment
Share on other sites

SIRCH είναι όντως λίγο αργοί - σε λογικά όμως πλαίσια, γιατί η διαδικασία έκδοσης των χιλιάδων πτυχίων ανά τον κόσμο είναι αρκετά χρονοβόρα- αλλά το διάστημα που δίνεις εσύ είναι αδικαιολόγητα μεγάλο. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να επικοινωνήσεις με το Βρετανικό Συμβούλιο άμεσα.

 

mpatsinilas το Michigan κάνει περίπου 2-3 μήνες να στείλει τα διπλώματα. Αν θυμάμαι καλά, για το δικό μου τα αποτελέσματα είχαν βγει γύρω στις 20 Ιουλίου (πριν πολλάαα χρόνια βέβαια) και το πτυχίο το πήρα στα χέρια μου τέλη Σεπτέμβρη - αρχές Οκτώβρη. Οπότε.. υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Freckles, σ'ευχαριστώ για την απάντηση...!:) Ελπίζω το συντομότερο δυνατό να το έχω στα χέρια μου, γιατί στη δουλειά μου χορηγείται σχετικό επίδομα επάρκειας γλώσσας...

http://img376.imageshack.us/img376/4599/swingers0hb.jpg

"Vegas, baby...Vegas!"

Link to comment
Share on other sites

BRE PALIKARIA POY MPORO NA DO TA APOTELESMATA TOU FCE? BRIKA MIA SELIDA APO TO BRITISH COUNCIL ALLA MOU ZITAEI ENA KODIKO POU DEN EXEI PANO I APODEIXI MOU... OPOIOS XEREI AS PEI PLS.... :ninja:

 

Poia apodei3h re man? :blink: Sou eixan dwsei ena xarti apo to british council pou exei ola ta stoixeia pou xreiazontai . Nomizw sto fce einai mple xrwmatos dn eimai kai sigouros :O

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κωδικό υποψηφίου θέλει που αναγράφεται στο (μπλε) πρόγραμμα των εξετάσεων που θα 'πρεπε να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και γιατί βιάζεσαι; Εγώ πήρα το proficiency (cambridge) τον Δεκέμβριο και ακόμα να ρθει... Ειναι ΑΡΓΟΙ αυτοί ρε, σε κανά χρόνο θα το χεις :p

 

Πράγματι, οι του Cambridge είναι πολύ αργοί, αλλά μάλλον ευθύνεται το Βρετανικό Συμβούλιο στην Αθήνα. Όταν πήρα το CPE έκανε κοντά έξι μήνες να έρθει το πτυχίο. Βέβαια νόμιζα ότι ήταν μόνο σε μένα και για να είμαι ειλικρινής ήλπιζα μετά από 6 χρόνια που το πήρα να είχε βελτιωθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Περασα!

23/35 η βαση, κ πηρα 29!

Κ να φανταστειτε μεσα στους 2 μηνες που εκανα μαθημα, 2 τετοια τεστ περασα, κ αυτα οριακα!

Τελοσπαντων, απλα ειπα να ενημερωσω οτι βγηκαν τα αποτελεσματα......κ οτι ειμαι καταχαρουμενος!!! :D:D:D:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους!:happy: Πωπω είναι περίεργο αλλά νοσταλγώ τη μέρα που έδωσα για το CPE ή, μάλλον, την περίοδο γενικά. Ιούνιος 1999, Γυμνάσιο, καμία επαφή ακόμα με την τρέλα των Πανελληνίων ή για φροντιστήρια Μαθηματικών το κατακαλόκαιρο, ηρεμία... Τώρα γλιτώσαμε από τις Πανελλήνιες κι έχουμε το βραχνά των εξεταστικών κάθε τρεις και λίγο:lol:

 

Πάντως το CPE είναι χρήσιμο γενικά στην αγορά εργασίας και ενίοτε ζητείται και από Πανεπιστήμια του εξωτερικού, αν θυμάμαι καλά τότε που μας τα έλεγαν...

 

Όσοι δεν περάσατε, μην απογοητεύεστε γιατί φυσικά θα ξαναέχετε την ευκαρία να δώσετε:happy: Οπότε καλή επιτυχία την επόμενη φορά:happy:

 

Ερώτηση: ρε παιδιά, τώρα με τα κρατικά πτυχία γλωσσομάθειας, όσοι έχουμε πτυχίο του Cambridge ή (για τα Γερμανικά) του Goethe πρέπει να τα αναγνωρίσουμε ή να κάνουμε κάποια επίσημη μετάφραση;:confused:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε το Proficiency του Michigan (ECPE) τι? :p "Πιάνει" τίποτα ή καλύτερα να το κάνουμε κ@λόχαρτο? :X
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: ρε παιδιά, τώρα με τα κρατικά πτυχία γλωσσομάθειας, όσοι έχουμε πτυχίο του Cambridge ή (για τα Γερμανικά) του Goethe πρέπει να τα αναγνωρίσουμε ή να κάνουμε κάποια επίσημη μετάφραση;:confused:

Ε; Ενημερωστε και εμενα την ασχετη...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε το Proficiency του Michigan (ECPE) τι? :p "Πιάνει" τίποτα ή καλύτερα να το κάνουμε κ@λόχαρτο? :X

"Πιανει" οσο ακριβως παινει και αυτο του Cambridge...

Tην κυριακη btw δινω CPE.... Wish me luck..!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά, δε χρειάζεται να γίνει κάποια αναγνώριση, συνεχίζουν να έχουν την ίδια ισχύ με τα κρατικά πτυχία γλωσσομάθειας. Ενδεικτικά ρίξτε μια ματιά σε κάποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ, αναγνωρίζονται κανονικά :)

 

 

(off-topic: greg!!!!!! :p)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το CPE είναι χρήσιμο γενικά στην αγορά εργασίας και ενίοτε ζητείται και από Πανεπιστήμια του εξωτερικού, αν θυμάμαι καλά τότε που μας τα έλεγαν...

 

Παιδια μην αγχνωνεστε με τα διπλωματα ξενων γλωσσων, ειναι ολα ενα κολπο για να μας παιρνουν τα λεφτα και να μας αγχωνουν. Τουλαχιστον οσο αναφορα πανεπιστημια εξωτερικου τα βρετανικα (ακομα και το ιδιο το Cambridge) ζητανε IELTS ενω τα αμερικανικα ζητουν TOEFL. Και τα 2 ειναι σχετικα ευκολα αν εχεις proficiency ή advanced. Τωρα για την αγορα εργασιας υποθετω θα μετρησουν αν δεν εχεις κατι ιδιαιτερο στο βιογραφικο σου (μεταπτυχιακο/προϋπηρεσια) και υπαρχει ανταγωνισμος για τη θεση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά, δε χρειάζεται να γίνει κάποια αναγνώριση, συνεχίζουν να έχουν την ίδια ισχύ με τα κρατικά πτυχία γλωσσομάθειας. Ενδεικτικά ρίξτε μια ματιά σε κάποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ, αναγνωρίζονται κανονικά :)

 

 

(off-topic: greg!!!!!! :p)

 

[offtopic]OMG! :X I R E N E ! ! ! :D :D :D :* [/offtopic]

 

Μακάρι να έχουν ίδια ισχύ γιατι σε μία σχολή που είδα έλεγαν για το Cambridge και δεν ανέφεραν τίποτα για Michigan..Ε μου κίνησε το ενδιαφέρον :p

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση αν ξέρει κανείς.

Είχα πάει και είχα δώσει το Preliminary Test το οποίο και πέρασα. Έχει περάσει ένας μήνας από τότε και ακόμα δεν μου έχει έρθει το γράμμα με τα επίσημα αποτελέσματα και οδηγίες για το τι ακολουθεί. Δεν πηγαίνω φροντιστήριο οπότε αν μπορεί κάποιος θα ήθελα να με ενημερώσει μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε αίτηση για το final test. Τα λεφτά τα καταθέτουμε στους ίδιους λογαριασμούς με το preliminary ;

Καλή χρονιά σε όλους!

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...