Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kακά τα ψέμματα αλλά η ποιότητα είναι σαφώς υποδεέστερη απο την κανονική κλήση ακόμη και με τέλειο ίντερνετ. Μόνη λύση για κανονική ποιότητα αν είσαι έξω και δεν μπορείς να έχεις το local access είναι το callback με την αντίστοιχη επιβάρυνση στην χρέωση όμως..

 

Με την εφαρμογή MobileVoip 1/10 κλήσεις είχα θέμα με την ποιότητα με τέλειο ίντερνετ ενώ με zoiper 4/10.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό ΝΟΚΙΑ που έχω το χρησιμοποιώ σε call back ή και κανονική χρήση, έχει απίστευτα καλή ποιότητα, καλύτερη από το σμαρτφον που έχω.

Από τύχη το δοκίμασα και το χρησιμοποιώ συχνά σε εκδρομές λόγω αυτονομίας.

Υπάρχουν όντως κάποια παράπονα, αλλά αφού δεν λύνονται ο χρήστης αποφασίζει τι θα κάνει.

Αν δεν του κάνει αυτή η υπηρεσία ή έχει ασυμβατότητες στην συσκευή του απλώς δεν ασχολείται.

Αν βρεθώ (πολύ σπάνια) σε περιοχή χωρίς 3G καταφεύγω στο callback έστω και αν πληρώσω μερικά λεπτά παραπάνω αντί να αγοράζω πακέτα χωρίς λόγο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα ΤΕΣΤ με την εφαρμογή να δούμε τι διάγνωση μας δίνει.

Εαν τρέχουν πολλές εφαρμογές στο παρασκήνιο ίσως να κάνει κενά στην ακρόαση η ίσως να υπάρχει κάποιο bug.

Δοκίμασε επίσης το call back και επίσης δοκίμασε το local access number αν είσαι σπίτι.

Αυτά θα μας βοηθήσουν να εντοπισθεί το πρόβλημα, αν εντοπισθεί.

Δοκίμασε εκτός native dialer οτιδήποτε άλλο, γιατί δεν ξέρω ακριβώς τι κωδικοποίηση χρησιμοποιεί.

Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο κινητό?

60bc838695be02ee79724fe02ee7faa7.jpg

 

Το τεστ βγάζει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με το δικό σου. Το local access number δεν το δοκίμασα.

 

Μέσα από το app στο volume control ανέβασε λίγο το mic σου και δοκίμασε σε κλήσεις να δεις αν άλλαξε κάτι.

 

Μάλλον τα ίδια απ' οτι μου είπανε οι συνομιλητές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Υπάρχει πρόταση για αγορά ελληνικού γεωγραφικού αριθμού;

Δεν με ενδιαφέρει να καλώ. Μόνο να δέχομαι κλήσεις.

Με ποια εφαρμογή στο κινητό μπορώ να τον συνδέσω; Υπάρχει η δυνατότητα η εφαρμογή να μην χρειάζεται να είναι μόνιμα ανοικτή, για να μη χάνονται εισερχόμενες κλήσεις?

 

Ευχαριστώ τους έμπειρους, εκ των προτέρων

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Η omnivoice είναι η φτηνότερη.

Υπάρχουν πολλές όμως. Μία αναζήτηση θα βοηθήσει καλύτερα.

Εφαρμογή που να δέχεται εισερχόμενες χωρίς να τρέχει στο παρασκήνιο δεν έχει εφευρεθεί ακόμα.

Το grandstream wave δουλεύει άψογα με την omnivoice.

Άλλες εφαρμογές zoiper, sipnetic και πολλές άλλες τύπου sip.

Επίσης με μία συσκευή ATA μπορείς να έχεις και μία συμβατική τηλεφωνική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Υπάρχει πρόταση για αγορά ελληνικού γεωγραφικού αριθμού;

Δεν με ενδιαφέρει να καλώ. Μόνο να δέχομαι κλήσεις.

Με ποια εφαρμογή στο κινητό μπορώ να τον συνδέσω; Υπάρχει η δυνατότητα η εφαρμογή να μην χρειάζεται να είναι μόνιμα ανοικτή, για να μη χάνονται εισερχόμενες κλήσεις?

 

Ευχαριστώ τους έμπειρους, εκ των προτέρων

Αποστόλης

στην intertelecom εχει 15 ευρω για ενα χρονο δες εδω https://www.intertelecom.gr/fixed/geografikoi-arithmoi

μπορεις να χρησιμοποιησεις το goldwave αλλα ισως υπαρχουνε θεματα στις εισερχομενες μου ειχανε πει , οποτε καλυτερα να δοκιμασεις το zoiper .

τροπος χρησης του voip απο ολες τις συσκευες θα βρεις εδω https://www.intertelecom.gr/fixed/instructions

το πιο ωραιο κατα την γνωμη μου ειναι το VoIP Adapters το συνδεεις με ethernet το ρυθμιζεις και συνδεεις επανω το κλασικο τηλεφωνο που εχεις στο σπιτι.

Υπαρχει τροπος να εγκαταστησεις σε υπολογιστη την εφαρμογη.

Οσο για την εφαρμογη στο κινητο σου θα πρεπει να ειναι συνδεμενη με το ιντερνετ για να δουλεψει, ή θα βαλεις εκτροπη απο τον γεωγραφικο αριθμο σε ενα κινητο τηλεφωνο ενεργοποιωντας καποιο πακετο πχ με 5 ευρω 500 λεπτα προς ολους δες εδω https://www.intertelecom.gr/fixed/bundles

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

 

Εκανα λογαριασμό στην Inter Telecom. Αγόρασα ελληνικό γεωγραφικό αριθμό για 15 ΕΥΡΩ το χρόνο. (Μάλιστα ήταν της μορφής 217000χχχχ και μπορούσα να επιλέξω τα 4 τελευταία ψηφία)!!

 

Εγκατέστησα στο κινητό (iphone) to Zoiper, αλλά παρόλες τις προσπάθειες, η εφαρμογή έκλεινε με την απενεργοποίηση της συσκευής και έχανα κλήσεις.

Μίλησα με την - εντυπωσιακή - εξυπηρέτηση της Inter Telecom και μου πρότειναν την Acrobits Softphone. (κόστος στο AppStore 7,99)

Ρυθμίστηκε πανεύκολα και τώρα δέχομαι κλήσεις με κλειστό το κινητό!!!

 

Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή που να δέχεται εισερχόμενες χωρίς να τρέχει στο παρασκήνιο δεν έχει εφευρεθεί ακόμα.

 

Δύο από τις καλύτερες εφαρμογές για android που έχει δημιουργήσει Acrobits δοκιμασμένα πολλά χρόνια (επαγγελματική χρήση) είναι τα μόνα που λειτουργούν σωστά με εισερχόμενες (λόγω push) και με σχεδόν μηδενική χρήση μπαταρίας :D

 

Εγκατέστησα στο κινητό (iphone) to Zoiper, αλλά παρόλες τις προσπάθειες, η εφαρμογή έκλεινε με την απενεργοποίηση της συσκευής και έχανα κλήσεις.

Μίλησα με την - εντυπωσιακή - εξυπηρέτηση της Inter Telecom και μου πρότειναν την Acrobits Softphone. (κόστος στο AppStore 7,99)

Ρυθμίστηκε πανεύκολα και τώρα δέχομαι κλήσεις με κλειστό το κινητό!!!

:up:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις εισερχομενες κλησεις με push κλπ μπορειτε λιγο να το εξηγησετε?

Συγκεκριμενα για την εφαρμογη της Acrobits που αναφερθηκε

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις εισερχομενες κλησεις με push κλπ μπορειτε λιγο να το εξηγησετε?

Συγκεκριμενα για την εφαρμογη της Acrobits που αναφερθηκε

 

Δεν έχω ειδικές γνώσεις σχετικά με την τεχνολογία push και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι τη στιγμή που σε καλούν, αυτό το πράγμα κλωτσάει την εφαρμογή και την ξυπνά. Δλδ, Acrobits δέχεται εισερχόμενες και ΔΕΝ τρωει μπαταρία όταν κοιμάται, και έχει τόσο βαθύ ύπνο που ούτε 1% δεν καταναλώνει χωρίς την άδεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το push και αν δεν έκανες κάποια παραπάνω ρύθμιση χρειάζεται κάποιος εξωτερικός server να συνδέεται σαν εσένα για να λαμβάνει την ειδοποίηση για τη κλήση, που μάλλον σημαίνει ότι τα στοιχεία σύνδεσης (username, κωδικός, κλπ) δεν μένουν μόνο στην συσκευή σου.

 

Ίσως για κάποιους να μην είναι κάτι επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή MobileVoip 1/10 κλήσεις είχα θέμα με την ποιότητα με τέλειο ίντερνετ ενώ με zoiper 4/10.

 

Ανάλογα με τις εκδόσεις και την πλατφόρμα νομίζω. Σε Windowsphone το Zoiper είναι πολύ καλύτερο και απροβλημάτιστο σε σχέση με το MobileVoip που μια λειτουργεί καλά, μια λειτουργεί αλλά με διακοπές στην ομιλία και μια δεν λειτουργεί καθόλου/κρασάρει... Σε Symbian όμως, ακόμη και σε παλιές συσκευές χωρίς touch βέβαια, το MobileVoIP είναι ίσως η μόνη επιλογή (Υπάρχει και η επίσημη NOKIA SIP services βέβαια για κάποια μοντέλα)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το push και αν δεν έκανες κάποια παραπάνω ρύθμιση χρειάζεται κάποιος εξωτερικός server να συνδέεται σαν εσένα για να λαμβάνει την ειδοποίηση για τη κλήση, που μάλλον σημαίνει ότι τα στοιχεία σύνδεσης (username, κωδικός, κλπ) δεν μένουν μόνο στην συσκευή σου.

 

Ίσως για κάποιους να μην είναι κάτι επιθυμητό.

Και με αυτό μου έλυσες την απορια του γιατι εβλεπα registered στην omnivoice,τον client του mizudroid αρκετη ωρα μετα το logout...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος έχει πάρει αυτό το ATA και έχει callingcredit.

 

https://www.skroutz.gr/s/24357951/Cisco-SPA112.html

 

Δοκίμασε αφού "μπήκε" στο ATA να το σετάρει (με ασύρματο τηλέφωνο) και δε κατάφερε τίποτα (ούτε ήχος κλήσης δεν ακούγεται).

 

Έχει κανείς αυτή την συσκευή να δώσει στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Τα ATA έχουν έναν βαθμό δυσκολίας στο setάρισμα και τα Cisco ακόμα υψηλότερο. Σαν βοήθημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο οδηγός
Link to comment
Share on other sites

Τα ATA έχουν έναν βαθμό δυσκολίας στο setάρισμα και τα Cisco ακόμα υψηλότερο. Σαν βοήθημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο οδηγός
Ευχαριστώ, θα τον ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Εαν βάλω 4,99€ (το ελάχιστο πακέτο) στο viber out, έχει ημερομηνία ληξης;
Ένα μήνα ναι από δική μου εμπειρία είχα πολλά πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4.99 σαν μοναδες εννοεις? Ή πακετο με απεριοριστα? Μαλλον σαν μοναδες εννοείς για χρονοχρέωση. Αυτα ληγουν μετα απο εξι μήνες αν δεν κάνεις χρεωσιμη κίνηση. Με χρεωσιμη κινηση ανανεώνονται. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

4.99 σαν μοναδες εννοεις? Ή πακετο με απεριοριστα? Μαλλον σαν μοναδες εννοείς για χρονοχρέωση. Αυτα ληγουν μετα απο εξι μήνες αν δεν κάνεις χρεωσιμη κίνηση. Με χρεωσιμη κινηση ανανεώνονται.
Δε νομίζω να εννοεί αυτό εξάλλου υπάρχει και μικρότερο με χρονοχρεωση 0.99 ευρώ εννοεί το μηνιαίο πακέτο με απεριόριστα 4.99 που λήγει σε ένα μήνα τ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για τον φίλο.

 

1) Έκανε upgrade με το 1ο από δω: ATA Firmware https://software.cisco.com/download/home/283998771/type

2) Έβαλε όσες παραμετροποιήσεις λέει το https://www.modulus.gr/helpdesk/configurations/cisco-spa112/ μαζί με username login callingcredit

Αλλά μου βγάζει αυτό ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ.

sisco-spa112.jpg

 

Αν κάποιος γνωρίζει από την συγκεκριμένη συσκευή ίσως βοηθήσει γιατί εγώ δεν την ξέρω καν.

Link to comment
Share on other sites

Το 0.99 μονο στο site έπαιζε. Στο κινητό το μικρότερο είναι 4.99.

 

Αυτό εννοώ

 

IMG-20210304-205241.jpg

 

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω 0.99 από το site και να τα έχω για έκτακτη ανάγκη στο κινητό; Βασικά εάν τα 4.99 δεν λήγουν, δεν με χαλάνε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι απλες μοναδες οχι πακετο. Λήγουν σε 6 μηνες απο την τελευταια χρεωσιμη κινηση. Το 0,99 τελικα δεν το βλέπω πλέον,πρεπει να καταργηθηκε. Αν θες να βαλεις απο υπολογιστη χρηματα θελει login με το νουμερο σου και κωδικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι για τον φίλο.

 

1) Έκανε upgrade με το 1ο από δω: ATA Firmware https://software.cisco.com/download/home/283998771/type

2) Έβαλε όσες παραμετροποιήσεις λέει το https://www.modulus.gr/helpdesk/configurations/cisco-spa112/ μαζί με username login callingcredit

Αλλά μου βγάζει αυτό ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙ.

sisco-spa112.jpg

 

Αν κάποιος γνωρίζει από την συγκεκριμένη συσκευή ίσως βοηθήσει γιατί εγώ δεν την ξέρω καν.

 

δεν ακουει τονο γραμμης ή ακουει συνεχομενο? Βαλε εικονα απο το configuration αν ειναι ευκολο πιο ευκρινη με καλλυμενα τα credentials

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...