Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να στείλεις ένα link με τη διαδικασία?? Ξεκλείδωτο το έχω και εγώ αλλά πως θα περάσω τη ROM?? Ευχαριστώ!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να στείλεις ένα link με τη διαδικασία?? Ξεκλείδωτο το έχω και εγώ αλλά πως θα περάσω τη ROM?? Ευχαριστώ!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατεβάζουμε την εφαρμογή και την κάνουμε εγκατασταση στο pc!

Στο κινητό πάμε ρυθμίσεις/επιλογές προγραμματιστών και τικαρουμε το usb debugging!

Μετά τρέχουμε την εφαρμογή και συνδέουμε το κινητό μας(ανοιχτό)!

Μετα πατάμε root και περιμένουμε. Σε κάποια στιγμή θα μπει σε fastboot mode, και θα μας ρωτήσει εαν θέλουμε για εγκατάσταση το super su η το magisk.

Αφού επιλέξουμε τι θέλουμε, συνεχίζει την διαδικασία...!

Οταν ανοίξει το κινητό (θα κάνει 2 επανεκκινησεις) θα εμφανιστεί η εφαρμογή του root στις εφαρμογές! Την custom recovery την περνάει αυτόματα το πρόγραμμα!

Μετά βρίσκουμε την ρομ που θέλουμε να περάσουμε και ακολουθούμε την διαδικασία της καθε ρομ!

https://mega.nz/#!JkcFjYJb!aixV7FER9jvl-N9XyTJYCEny6h_eDD1CzRbl3N9acn0

 

Οσο για την ρομ που φοράω εγώ είναι αυτή και είναι και android 8.1.0 OREO, αλλά έχει και άλλες:

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-5/development/rom-resurrection-remix-v6-0-0-t3786221

 

Για όποια άλλη βοήθεια εδώ είμαστε!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις δοκίμασα το εξής. Έβαλα ως περιοχή Ελβετία, ο λόγος που δεν έβαλα Ινδία ή Αίγυπτο είναι ότι μαζί με τα "θέματα" εμφανίζονται κι ένα σορό άλλες άχρηστες εφαρμογές που είναι διαθέσιμες σε αυτές τις περιοχές.

Επίσης η Ελβετία είναι εκτός Ευρωπαικής Ένωσης και συνεπώς εκτός των πολυσυζητημένων "προσωπικών δεδομένων".

Αποτελέσμα... εμφανίστηκαν τα θέματα και αυτομάτως ο καιρός μου δείχνει πλέον την τρέχουσα τοποθεσία, έτσι απλά!

Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι τι ρόλο παίζει αυτή η ρύθμιση της περιοχής και η αλλαγή της από Ελλάδα σε άλλη χώρα, θα επηρεάσει τις αναβαθμίσεις του κινητού ή οτιδήποτε άλλο;

 

Το δοκίμασα και εγώ. Έβαλα Ελβετία, και η εφαρμογή του καιρού δουλεύει σαν ρολόι ελβετικό. Ανανεώνεται και η τοποθεσία και οι θερμοκρασίες κλπ.

Επίσης επανήλθαν τα θέματα.

Κάποια άλλη αλλαγή δεν είδα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1660528.html?wid=1349303

 

παιδια αυτη η εκδοση εχει μεσα την Β20?

 

επισης καποιος που μενει UK εχει να προτεινει τροπο αποστολης για το gearbest (η αλλο μαγαζι αν εχετε να προτεινετε?)

 

ευχαριστω

 

υγ. UK μενω μονιμα γιαυτο ρωταω

Edited by mossikukulas
Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1660528.html?wid=1349303

 

παιδια αυτη η εκδοση εχει μεσα την Β20?

 

επισης καποιος που μενει UK εχει να προτεινει τροπο αποστολης για το gearbest (η αλλο μαγαζι αν εχετε να προτεινετε?)

 

ευχαριστω

 

υγ. UK μενω μονιμα γιαυτο ρωταω

Διαβάζοντας λίγο την περιγραφή θα δεις ότι έχει την Β20,

Για το άλλο που ρώτησες κάποιος φίλος από UK μπορεί να βοηθήσει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Απλό ταχυδρομείο αν θέλεις να έχεις τις πιο πολλές πιθανότητες να μην περάσει τελωνείο. Ακούω ότι έσφιξαν τα πράγματα και στην Αγγλία και αρκετά δέματα από Κίνα φέτος πέρασαν τελωνείο, προσωπικά δεν έχω πληρώσει ακόμα τίποτα παρόλο που αγοράζω αρκετά συχνά όλη την χρονιά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω πάρει το πανέμορφο 5 plus εδώ και 4 μέρες και είμαι ως τώρα υπερευχαριστημένος. Θέλω όμως την σοφία σας μιας και έχετε πιο μεγάλη πείρα από xiaomi γιατί έχω κάποια θεματάκια

1. Η ώρα εμφανίζεται και ως 24ωρη ή απλά εγώ δεν το βρίσκω? Πχ 10.00 μμ - 22.00.

2. Υπάρχει το φωτάκι πάνω δεξιά που όταν φορτίζεται το κινητό αυτό ανάβει. Μπορεί να ρυθμιστεί κάπως όταν πχ λαμβάνω κάποιο μήνυμα ή έχω κάποια αναπάντητη κλήση να ανάβει ένδειξη? Σε παλιότερο κινητό HUΑWAI πχ γινόταν η ρύθμιση.

3. Μπορεί να ρυθμιστεί το ξεκλείδωμα του κινητού μόνο από δακτυλικό αποτύπωμα ή πρέπει να είναι συνδιασμός δακτυλικο αποτύπωμα και μετά μοτίβο ή κωδικός? Βασικά θέλω να ξεκλειδώνει και ανα ανοίγει η οθόνη μόνο με το δακτυλικο αποτύπωμα

4. Μου εμφανίζει αναβάθμιση λογισμικού V.9.5.9.0 NEGMIFA όμως κάπου στο 70% κολλάει και θέλει να ξαναπροσπαθίσω να το κάνω από την αρχή. Είναι θέμα ότι κάπου χάνω το σήμα ή είναι κάποιο bug?

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Έχω πάρει το πανέμορφο 5 plus εδώ και 4 μέρες και είμαι ως τώρα υπερευχαριστημένος. Θέλω όμως την σοφία σας μιας και έχετε πιο μεγάλη πείρα από xiaomi γιατί έχω κάποια θεματάκια

1. Η ώρα εμφανίζεται και ως 24ωρη ή απλά εγώ δεν το βρίσκω? Πχ 10.00 μμ - 22.00.

2. Υπάρχει το φωτάκι πάνω δεξιά που όταν φορτίζεται το κινητό αυτό ανάβει. Μπορεί να ρυθμιστεί κάπως όταν πχ λαμβάνω κάποιο μήνυμα ή έχω κάποια αναπάντητη κλήση να ανάβει ένδειξη? Σε παλιότερο κινητό HUΑWAI πχ γινόταν η ρύθμιση.

3. Μπορεί να ρυθμιστεί το ξεκλείδωμα του κινητού μόνο από δακτυλικό αποτύπωμα ή πρέπει να είναι συνδιασμός δακτυλικο αποτύπωμα και μετά μοτίβο ή κωδικός? Βασικά θέλω να ξεκλειδώνει και ανα ανοίγει η οθόνη μόνο με το δακτυλικο αποτύπωμα

4. Μου εμφανίζει αναβάθμιση λογισμικού V.9.5.9.0 NEGMIFA όμως κάπου στο 70% κολλάει και θέλει να ξαναπροσπαθίσω να το κάνω από την αρχή. Είναι θέμα ότι κάπου χάνω το σήμα ή είναι κάποιο bug?

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

1. Η ώρα ρυθμίζεται όπως θες 12/24. Ψαξε στις ρυθμίσεις.

2. Στο δικό μου άναβε απο μόνο του οταν είχα ειδοποίηση.

3. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω θέλει και κωδικό μετα το δαχτυλικο αποτύπωμα.

4. Δεν είναι bug, απλα δοκίμασε και σε κανα άλλο wifi.

Link to comment
Share on other sites

Εφερα για φιλο το 6/64 το μαυρο.Με μια nillkin κόκκινη,είναι κουκλα https://postimg.cc/image/5ptgehk4b/ - https://postimg.cc/image/99fe4fkaz/

Παίδες καλημέρα,για να έχουμε 160 χαρακτήρες στα sms γνωρίζει κανείς τί κάνουμε;

Κατεβασε μια εφαρμογή.Εγω εχω το chomp sms

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. Η ώρα ρυθμίζεται όπως θες 12/24. Ψαξε στις ρυθμίσεις.

2. Στο δικό μου άναβε απο μόνο του οταν είχα ειδοποίηση.

3. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω θέλει και κωδικό μετα το δαχτυλικο αποτύπωμα.

4. Δεν είναι bug, απλα δοκίμασε και σε κανα άλλο wifi.

το μοτιβο ή ο κωδικός είναι για οταν δεν χρησιμοποιήσουμε το δακτυλικό.με το δαχτυλικό δε θελει κατι άλλο

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Εφερα για φιλο το 6/64 το μαυρο.Με μια nillkin κόκκινη,είναι κουκλα https://postimg.cc/image/5ptgehk4b/ - https://postimg.cc/image/99fe4fkaz/

 

Κατεβασε μια εφαρμογή.Εγω εχω το chomp sms

 

Σε ευχαριστώ πολύ,θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Μέ τήν χρήση τού δακτυλικού αποτυπώματος ανοίγει αμέσως στήν αρχική οθόνη χωρίς τήν χρήση κωδικού ή μοτίβου. Σφαίρα!!!!!! Πολύ βολικό. Τώρα δύο μέρες μετά τό ξεκλήδωμα μού έκανε κάτι κοληματάκια, δέν ανταποκρινόταν στήν κύληση από τήν αρχική οθόνη στήν επόμενη, καί ξανά στήν επόμενη καί μέ ανησηχεί γιατί είναι μόλις 3 εβδομάδων.Τό προηγούμενο πού είχα ήταν huawei G play mini 5'' μέ 2gb μνήμη και σέ 3 χρόνια χρήση είναι ακόμα σκυλί χωρίς κολήματα.:(:(:(:( νά σημειώσω ότι είναι τό 4/64gb.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και εγώ. Έβαλα Ελβετία, και η εφαρμογή του καιρού δουλεύει σαν ρολόι ελβετικό. Ανανεώνεται και η τοποθεσία και οι θερμοκρασίες κλπ.

Επίσης επανήλθαν τα θέματα.

Κάποια άλλη αλλαγή δεν είδα.

 

Τίς πρώτες ημέρες δέν έβρισκε τήν πόλη μου(Χανιά) μόνο τήν Αθήνα. Μέτα έφτιαξε μόνο του. Ισως έχει σχέση μέ τό gps καί τήν συγκατάθεση σου γιά τόν εντοπισμο τής θέσης σου από τήν google. Τώρα γιά πιά θέματα λέτε?? πόσα θέματα σάς βγάζει?? Σέ μένα έχει τήν προεπιλογή καί τό απεριόριστο (έτσι τό ονομάζει) Υπάρχουν και άλλα??:worry::worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) ανεβάζεις όλες τις επαφές (σε όποια θέση και αν βρίσκονται) σου στο Gmail και στη δεύτερη συσκευή συγχρονίζεις απλά το Gmail σου. Περιμένεις να συγχρονιστουν και είσαι έτοιμος.

2) αν δεν θέλεις να ανέβουν στο Gmail οι επαφές σου (για κάποιο λόγο), κατεβάζεις και στις δύο συσκευές την εφαρμογή Xender από PlayStore.

Κανεις send contact από τη μια, receive στην άλλη συσκευή και είσαι πάλι ετοιμος

(η εφαρμογή φτιαχνει δικό της wifi hot-spot μεταξύ των δύο συσκευών και αποστέλλονται γρήγορα και με ασφάλεια)

 

Στον δεύτερο τρόπο μπορεις να στείλεις και οτιδήποτε άλλο θέλεις, φωτογραφίες βίντεο κτλ κτλ

 

Γιατί πάτε μέ τά δύσκολα??? μέ ανοιχτά καί στα δύο κινητά τά bluetooth καί μεταφορά σέ δευτερόλεπτα πάνε κατευθεία στίς επαφές.;);)

Link to comment
Share on other sites

Τίς πρώτες ημέρες δέν έβρισκε τήν πόλη μου(Χανιά) μόνο τήν Αθήνα. Μέτα έφτιαξε μόνο του. Ισως έχει σχέση μέ τό gps καί τήν συγκατάθεση σου γιά τόν εντοπισμο τής θέσης σου από τήν google. Τώρα γιά πιά θέματα λέτε?? πόσα θέματα σάς βγάζει?? Σέ μένα έχει τήν προεπιλογή καί τό απεριόριστο (έτσι τό ονομάζει) Υπάρχουν και άλλα??:worry::worry:

 

Σε εμένα ο καιρός μετά από κάποιο update, για να ανανεωθούν τα στοιχεία και η τοποθεσία, έπρεπε να μπω στην εφαρμογή του καιρού. Μετά την αλλαγή σε Ελβετία δουλεύει όπως παλιά.

 

Υπάρχει εφαρμογή θέματα, η οποία λόγω πνευματικών δικαιωμάτων στην Ε.Ε. αφαιρέθηκε μετά από κάποιο update. Αν αλλάξεις σε Ελβετία, θα εμφανιστεί και στο δικό σου τηλέφωνο.

Μέσα στην εφαρμογή μπορείς να αλλάξεις αρκετά πράγματα στην εμφάνιση του κινητού. Όπως τα εικονίδια, ταπετσαρίες, γραμματοσειρές, locksreen κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ισχυει οτι τα της επισης αντ/πειας φορανε καμερα sony ενω τα αλλα ov ?

 

Μπορει καποιος που εχει επισημης αντ/πειας να δει τι καμερα φοραει ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ισχυει οτι τα της επισης αντ/πειας φορανε καμερα sony ενω τα αλλα ov ?

 

Μπορει καποιος που εχει επισημης αντ/πειας να δει τι καμερα φοραει ;

 

Φίλε μου το δικό μου έχει κάμερα Sony imx486 και το αγόρασα από κατάστημα στο Skroutz. Νομίζω έχει να κάνει με κάποια παρτίδα από τις τελευταίες. Γνώμη μου είναι ότι, προφανώς τους περίσσευαν αρκετές τέτοιες κάμερες από το επερχόμενο note 5 (νομίζω αυτή είναι μία από τις κάμερες του) και βάλανε και σε κάποια redmi 5 plus. Aν δεις και στα επίσημα τεχνικά χαρακτηριστικά του κινητού δεν αναφέρει κάμερα Sony αλλά OmniVision και όμως κάποια, όπως το δικό μου, έχουνε Sony.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ισχυει οτι τα της επισης αντ/πειας φορανε καμερα sony ενω τα αλλα ov ?

 

Μπορει καποιος που εχει επισημης αντ/πειας να δει τι καμερα φοραει ;

Χθες πήρα από πλαίσιο το 4/64 και έχει πίσω Sony μπροστά omnivision

 

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αγορασμενο από public 4/64 μπρος πίσω omnivision

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από Κωτσόβολο 4/64 φοράει sony φίλος μου από public 3/32 φοράει omnivision.τα δοκιμάσαμε δίπλα δίπλα στις φωτό μικρή η διαφορά λίγο καλύτερη η sony
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει βαλει καποιος το nilkin tempered glass;

Εχω αλλαξει τρια tempered glass και ολα κανουν rainbow effect, και με εκνευριζει το βραδυ που εχω ασπρο φως στο γραφειο.

Αν εχει να προτεινει καποιος ενα tempered glass χωρις καθολου rainbow effect ας προτεινει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,αγόρασα την εν λόγω συσκευή από κατάστημα Cosmote με επιδότηση και οι απορίες μου είναι οι εξής:

Είναι ελληνικής αντιπροσωπείας; διότι ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση και όταν του είπα ότι έχει 2 χρόνια

μου είπε ότι ''δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο''

Επίσης δεν είχε manual στα ελληνικά όπως έχω δει σε ένα ελληνικό unboxing.

Μπορεί η InfoQuest εάν δώσω IMEI να μου το επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

http://tforall.gr/eshop/index.php?route=product/search&search=Xiaomi%20redmi%205%20plus&description=true εγώ από εδώ το πήρα σε μαυρο χρωμα αλλά από ότι βλέπω μόνο το άσπρο έχει. Δεν ξέρω τι χρώμα είναι το κινητό σου αλλά αξίζει να το πάρεις γιατί έχει κόλα σε όλο το γιαλυ και όχι μόνο γύρω γύρω οπότε κολλάει τέλεια και δείχνει πολύ ωραίο επάνω στο κινητό
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει βαλει καποιος το nilkin tempered glass;

Εχω αλλαξει τρια tempered glass και ολα κανουν rainbow effect, και με εκνευριζει το βραδυ που εχω ασπρο φως στο γραφειο.

Αν εχει να προτεινει καποιος ενα tempered glass χωρις καθολου rainbow effect ας προτεινει.

Τα full face δε μ αρεσουν. To nillkin ειναι μια χαρά κ εχει τρομερη αισθηση στην αφη

Εχω βαλει κι ενα πιο φτηνο,το οποιο καθεται επισης καλα

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλός ο σενσορας δεν λετε...

 

και εμένα 4/64 απο MediaMarkt omnivision φοράει μπρος/πίσω

 

Υποτιθεται πως οι OV ειναι υποδεέστεροι

Βεβαια εξαρταται ποιον Sony συγκρινεις με ποιον OV

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...