Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως παιδιά χαιρέτισα το Mi Note 3 και πήγα στο Mi 8 lite. Πέρασε νερό από τα κουμπιά στο πλάι (αρκετό) με αποτέλεσμα το κινητό να μην έχει φωτισμό στην οθόνη. Λειτουργεί κανονικά σαν κινητό απλά χωρίς φωτισμό. Έσκασε ένα πυκνωτακι στην πλακέτα και διάβρωση μιας επαφής κοντά σε αυτό. Καλή συνέχεια εδώ σε αυτό το forum.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σήμερα κατάφερα και ενεργοποίησα το api2 με την τελευταία "ελληνική" dev 9.6.13 android 9.

 

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή αφού κάνουμε root την συσκευή: Εγκαθιστούμε την εφαρμογή build prop από το Google Play και στην συνέχεια την ανοίγουμε και προσθέτουμε τις εξής 2 σειρές:

 

persist.camera.HAL3.enabled 1

persist.vendor.camera.HAL3.enabled 1

 

μετά save, πάμε properties, βάζουμε τα δικαιώματα -rwxr--r-- , restart και ελέγχουμε με το Camera2 API (επίσης από google play) ότι ενεργοποιήθηκε το level3 και το raw capture.

 

Mετά από λίγη έρευνα, έβαλα την Gcam_6.1.021_Advanced_V1.6.190614.0200 από εδώ celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/ μαζί με το Xiaomi_Mi_Note_3_v1.6.xml , όταν σκοτεινιάσει θα δω τι ψάρια πιάνει και θα αναφέρω σχετικά.

 

Υ.Σ. επειδή στο παραπάνω link αναφέρονται κάποια προβλήματα με την εμπρός κάμερα, να πω ότι σε μένα δουλεύουν τα πάντα, φώτο και βίντεο, όλες οι κάμερες σε όλα τα modes.

 

Τέλος να πω ότι το Banggood έχει προσφορά την έκδοση 128gb στα ~180€ με priority direct μέχρι 24/6, και είμαι τόσο ευχαριστημένος που σκέπτομαι να δώσω το 64άρι και να το ξαναγοράσω :lol:

 

Υ.Σ.2. Εννοείται πως ότι κάνετε είναι με ευθύνη σας, αν εισβάλουν εξωγήινοι, Τούρκοι, έρθει το τέλος του κόσμου κ.λ.π. ΔΕΝ σας ξέρω - δεν με ξέρετε...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ουτε εμενα εχει αυτην την επιλογη

Ωπα!!! Σορρυ. Εγώ είμαι με Mi 8 lite 10.3.2 Global stable και είναι ακριβώς εκεί. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με το Mi note 3

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ταλαιπωρημενο αρκετα Mi Note 3.. πισω back cover σπασμενο... οθονη μπροστα σπασμενη (Χωρις καμμενα Pixel)

το ακουστικο στη κληση δε ακους πολυ καλα το συνομιλητη σου.. και δε μπορω να στειλω SMS απο τη πρωτη μερα που το αγορασα.. (Ενω εχω official rom)

 

Αξιζει να ασχοληθω ; Αλλαγη back cover + οθονη ; Τωρα ο μονος λογος που δε το πεταω ειναι οτι το εχω σαν backup φωτογραφικη μηχανη...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ταλαιπωρημενο αρκετα Mi Note 3.. πισω back cover σπασμενο... οθονη μπροστα σπασμενη (Χωρις καμμενα Pixel)

το ακουστικο στη κληση δε ακους πολυ καλα το συνομιλητη σου.. και δε μπορω να στειλω SMS απο τη πρωτη μερα που το αγορασα.. (Ενω εχω official rom)

 

Αξιζει να ασχοληθω ; Αλλαγη back cover + οθονη ; Τωρα ο μονος λογος που δε το πεταω ειναι οτι το εχω σαν backup φωτογραφικη μηχανη...

 

Περίπου στην ίδια φάση ήμουν και εγώ. Αγρατζουνιστο με θήκη πάντα και μου έπεσε μια γουλια νερό ενώ το είχα στο μηχανάκι μέχρι που έσκασε ένας πυκνωτής στην πλακέτα και δεν δουλεύει η φωτεινότητα της οθόνης και η κάμερα η πίσω μου βγάζει σφάλμα. Το έβαλα στην άκρη και πήρα άλλο. Απλά πράματα. Με 150€ βρίσκεις αξιόλογα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου στην ίδια φάση ήμουν και εγώ. Αγρατζουνιστο με θήκη πάντα και μου έπεσε μια γουλια νερό ενώ το είχα στο μηχανάκι μέχρι που έσκασε ένας πυκνωτής στην πλακέτα και δεν δουλεύει η φωτεινότητα της οθόνης και η κάμερα η πίσω μου βγάζει σφάλμα. Το έβαλα στην άκρη και πήρα άλλο. Απλά πράματα. Με 150€ βρίσκεις αξιόλογα κινητά.

 

Οχι ενταξει το Mi Note 3 Πολυ καλο κινητακι το κρατουσα κανα 6μηνο ακομα για πλακα αν δεν εσπαγε η οθονη... ειδικα οταν πρωτοβγηκε για τη καμερα κ τα αλλα π εχει πανω.... επαιζε μπαλα μονο του για τα λεφτα που ζητουσε.

Link to comment
Share on other sites

Το πουλάνε ακόμη οι κινέζοι στα 180 δολάρια περίπου.

Έκδοση 6/128 και με android 9 (beta rom) είναι ακόμη αξιοπρεπής επιλογή για όσους θέλουν να ξεφύγουν από τα redmi.

Link to comment
Share on other sites

Το πουλάνε ακόμη οι κινέζοι στα 180 δολάρια περίπου.

Έκδοση 6/128 και με android 9 (beta rom) είναι ακόμη αξιοπρεπής επιλογή για όσους θέλουν να ξεφύγουν από τα redmi.

 

167.36€

 

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009601631974.html?wid=1349303

Link to comment
Share on other sites

 

Πραγματικά αξίζει. Ειδικά το μπροστινό δακτυλικό αποτύπωμα βολεύει πολύ. (Επειδή πήρα με πίσω δακτυλικό αποτύπωμα και δεν βολεύει μερικές φορές). Φοβερό κινητό. Απλά ειναι μην τύχει και σου σπάσει η οθόνη. Είναι λίγο ακριβή. (Πάντως μου ειχει πέσει από την τσέπη της φόρμας ενώ οδηγούσα το μηχανάκι και η οθόνη δεν είχε πάθει τίποτα. Εννοείται τζαμακι πάνω και θήκη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 30 λεπτά λειτουργίας -χωρίς να το έχω σε φόρτιση- με ανοικτό GPS και δεδομένα μου βγάζει μήνυμα υπερθέρμανσης και κλείνει αυτόματα και GPS και δεδομένα .

Η πίσω πλευρά πράγματι είναι ζεστή.

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον αυτό το πρόβλημα;

Αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι μπορεί να συμβαίνει η να προτείνει κάποια λύση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά κάνει πολύ ζέστη σήμερα και στο σημείο που το έχεις?

Κοίτα, προχθές μεσημέρι πράγματι αρκετή ζέστη το κιν το είχα στο ντουλαπάκι ή στο κάθισμα συνοδηγού.

Εγιναν αρκετές κλήσεις χωρίς πρόβλημα.

Κάποια στιγμή ενεργοποίησα το GPS με το Genius για να βρω κάποια οδό στην Αθήνα.

Σε 20 λεπτά έβγαλε το πρόβλημα της υπερθέρμανσης.

Περίεργο νομίζω πρώτη φορά κινητό που μου παρουσιάζει κάτι τέτοιο.

Το παλιό μου Dooge η κάποιο πιο παλιότερο Lenovo σε χειρότερες συνθήκες ζέστης και καύσωνα δούλευαν κανονικά.

Τι να πω και τι να υποθέσω...

Όσες φορές προσπάθησα να ενεργοποιήσω το GPS αμέσως το απενεργοποιούσε.

Το ίδιο και με τα δεδομένα.

Κάποιες εφαρμογές που διατείνονται για ψύξη CPU κάνουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει κάποια, υποθέτω ότι κόβουν διεργασίες background. Πρώτη κίνηση βγάζουμε την θήκη αν υπάρχει - πριν ξεκινήσουμε το gps+data...

 

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν συμπάθησα τα γυάλινα καπάκια, έχουν χαμηλή θερμοαγωγημότητα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι είναι να λες εχω κινητάρα με GPSάρα και να σε αφήνει στα κρύα του λουτρού χαμένο , να ρωτάς τους περαστικούς που είναι η τάδε οδός και κανείς να μην ξέρει?? :lol::lol::lol:

Αυτό που φοβάμαι είναι η μπαταρία - ζεστάθηκε πίσω- και γίνει κανένα μπαμ.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι τα replacement parts για την πλάτη είναι χειρότερα πλαστικά, μεταλλικό δεν έχω βρει όταν έψαχνα πριν 1,5 χρόνο... Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Για να πάω απο το MIUI 10 Global 9.6.27 Beta στο Global Stable ( V10.3.2.0.OCHMIXM ) μπορώ να πάω μέσω uploader ή πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Για να πάω απο το MIUI 10 Global 9.6.27 Beta στο Global Stable ( V10.3.2.0.OCHMIXM ) μπορώ να πάω μέσω uploader ή πρέπει να ξεκλειδώσω bootloader ?

 

Μέσω updater το κάνεις, κατέβασε την rom και τρέξε την.... απλά να ξέρεις πως κάνει format και πρέπει να τα περάσεις όλα από την αρχή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μέσω updater το κάνεις, κατέβασε την rom και τρέξε την.... απλά να ξέρεις πως κάνει format και πρέπει να τα περάσεις όλα από την αρχή.

Καλημέρα και ευχαριστώ .

Το προσπάθησα, μου βγάζει όμως :

 

''Couldn't verify. Looks like the ROM's secure-patch version is lower than the current version".

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ .

Το προσπάθησα, μου βγάζει όμως :

 

''Couldn't verify. Looks like the ROM's secure-patch version is lower than the current version".

 

:confused:

 

Πρέπει να βρεις μια πιο παλιά rom από ότι κατάλαβα για να περάσει από πάνω....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις μια πιο παλιά rom από ότι κατάλαβα για να περάσει από πάνω....

Ξέρει μήπως κανείς που θα μπορούσα να την βρω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...