Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.Γνωριζει καποιος να μου πει τι συστημα χρειαζεται να βαλω στο μαγαζι μου για να στελνω Bluetooth μυνηματα στους πελατες?

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο... :worry: Πάντως λογικά με ένα PC και ένα bluetooth stick όλο και κάποιο πρόγραμμα θα υπάρχει που να το κάνει. Πρέπει να σιγουρευετείς, όμως, ότι είναι νόμιμο... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

 

Είδα στη σελίδα της Τράπεζας Πειραιώς μια υπηρεσία για ανανέωση χρόνου ομιλίας μέσω SMS. Έστειλα, όπως έλεγε, HELP στον αριθμό τους και μου απάντησε τις διαθέσιμες εντολές. Κατάλαβα να λέει ότι πρέπει να στείλω ΑΧΟ για περαιτέρω βοήθεια, αλλά μου έστειλε πάλι όλες τις διαθέσιμες εντολές. Από την εξυπηρέτηση πελατών δε βγάζω άκρη - μία είναι απασχολημένοι όλοι στο υπεύθυνο τμήμα και να καλέσω μετά, μία θα με καλέσουν αυτοί αργότερα, μία με παραπέμπουν στην ιστοσελίδα, η οποία και πάλι δε λέει πολλές πληροφορίες, κτλ.

 

Το έχει κάνει κανείς; Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να στείλω;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Εχτές είχα δανείσει το 2ο κινιτό μου (Samsung U700) σε ένα συνάδελφο και ο μ@Ι@%@ς :X το ξέχασε μέσα σε ταξί στη Ρουμανία. Φυσικά όσο και αν το αναζητήσαμε δεν το βρήκαμε ποτέ :mad:

Δε με ενδιαφέρει τόσο για τη συσκευή όσο για το ότι είχα αποθηκευμένες φωτογραφίες.

 

Στο τηλέφωνο είχα βάλει να ζητάει ξεχωριστό κωδικό συσκευής κάθε φορά που αλλάζει η SIM.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να hackaριστεί με κάποιο τρόπο το τηλέφωνο και να "περάσει" την προστασία του 2ου κωδικού και αν ΝΑΙ αν θα έχουν σβηστεί από μέσα τα αρχεία μου (φωτογραφίες, υπενθυμίσεις, κλπ.)...

 

Thanks για το χρόνο σας!

...Sign of Living Fast
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι, φίλε μου. Μπορεί να αρθεί ο κωδικός προστασίας εισόδου χωρίς να σβήσουν τα αποθηκευμένα αρχεία. Αν αυτό επιθυμεί ο νέος ιδιοκτήτης...

sv2gww.

BadBoyz/

/BadToyz

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

επειδή είναι αφορμή πολλών καυγάδων...Όταν παίρνω κάποιον τηλεφωνο και καθυστερεί να μου βγάλει το "η κλήση σας προωθείται..." είναι δείγμα ότι το κινητό που καλώ είναι εκτός δικτύου ή ότι δεν έχει μπαταρία.

 

Σαν παραπάνω στοιχείο σας λέω ότι και η εταιρεία είναι η Cosmote.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οντος κατα 99%οταν αυτο γινετε σημαινει οτι ο αλλος δεν εχει σημα η εχει το κινητο κλειστο!

Οποτε μπορεις να τους το πεις και να μην εχουν αμφιβολια πλεον!

Ξερουμε κατι παραπανω...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω όμως αν σημαίνει ξεκάθα ένα από τα δύο. Το γεγονός δηλαδή ότι καθυστερεί και στο τέλος λέει η κλήση σας προωθείται σημαίνει ότι δεν έχει σήμα ενώ αν το πει γρήγορα σημαίνει ότι είναι κλειστο?..
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι χωρις ομως να ειναι 100%και αυτο γιατι αν καποια εταιρια εχει καποιο αλλο προβλημα την συγκεκριμενη ημερα που ευθυνεται αυτην (λιγο σπανιο)τοτε δεν ισχυει το παραπανω!

Σε διαφορετικη περιπτωση ειναι ετσι, διοτι ειναι λογικο να καθυστερει δεδομενου οτι κανει αναζητηση του χρηστη και δεν τον βρισκει,και αφου βεβαιωθει τοτε σου βγαζει το μηνυμα!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα μια φορα κενο SMS στο 54004 για εναν διαγωνισμο του Star με ενα cherokee και πολλα πλουσια δωρα αλλα βλαστημησα την ωρα και την στιγμη.Με εχουν φλομωσει στο spamming.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

επειδή είναι αφορμή πολλών καυγάδων...Όταν παίρνω κάποιον τηλεφωνο και καθυστερεί να μου βγάλει το "η κλήση σας προωθείται..." είναι δείγμα ότι το κινητό που καλώ είναι εκτός δικτύου ή ότι δεν έχει μπαταρία.

 

Σαν παραπάνω στοιχείο σας λέω ότι και η εταιρεία είναι η Cosmote.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Κατά την διάρκεια της διαδικασίας του Call Setup απο το ψηφιακό κέντρο γίνεται αναζήτηση του καλούμενου. Αν είναι εκτός δικτύου,έχει οριακό σήμα, έχει την συσκευή κλειστή ή το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο στην περιοχή του θα ακούσεις το παραπάνω μήνυμα. Ο λόγος που "καθυστερεί" είναι γιατί εξαντλείται τό μέγιστο του χρόνου απαιτεί η διαδικασία (ρυθμίσεις στο λογισμικό)

Αν είχε προηγηθεί αυτόματο location updating (κάθε 70' περίπου) λίγο πρίν τον καλέσεις το ψηφιακό κέντρο θα γνώριζε την κατάστασή του και θα άκουγες το μήνυμα άμεσα.

Προφανώς τον κάλεσες μόλις είχε αλλάξει ξαφνικά η κατάστασή του (π.χ. του έσβησε το τηλέφωνο) και το location updating(που τελικά δεν τον εντόπισε) προκλήθηκε απο την κλήση σου με συνέπεια την καθυστέριση. Προσπαθώ να το διατυπώσω όσο πιο απλά γίνεται:)

Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς του κινητού αυτορυθμίζεται αναλόγως της αποστάσεως που βρισκόμαστε απο την κεραία. Εαν η κάλυψη 2G 900/1800 GSM(TDMA) είναι επαρκής (π.χ. μεγάλα αστικά κέντρα) τότε η συσκευή μας εκπέμπει στην ελάχιστη δυνατή ισχύ. Στις απομακρυσμένες περιοχές όπου οι κεραίες (π.χ. στην κορυφή ενός βουνού) καλύπτουν μεγάλη γεωγραφική περιοχή αν το σήμα είναι χαμηλό ή οριακό η συσκευή θα εκπέμπει στην μέγιστη δυνατή ισχύ. Το αυτό αν και είναι διαφορετικό το είδος του σήματος εκπομπής ισχύει και το 3G (WCDMA)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα να σταλεί μήνυμα με απόκρυψη; Και αν ναι, πώς; Σε περίπτωση που έχει σχέση το κινητό, αναφέρομαι σε Sony-Ericsson K550.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα να σταλεί μήνυμα με απόκρυψη; Και αν ναι, πώς; Σε περίπτωση που έχει σχέση το κινητό, αναφέρομαι σε Sony-Ericsson K550.

 

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Λαθος...υπαρχει :)...

 

..δεν γινεται απο το κινητο αλλα απο μια ιστοσελιδα μιας εταιρειας που προσφερει μηνυματα οπου οριζεις εσυ τον αποστολεα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι γίνεται και με το κινητό αλλά δεν θυμάμαι πως
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μαμά μου το έκανε αυτό με το Mitsubishi M420i και χωρίς να κάνει καμία ρύθμιση.Απλώς όταν έστελνε μήνυμα σε άλλο κινητό (π.χ Στο δικό μου Sony Ericsson T250i) εμφανίζοταν την οθόνη μου το μήνυμα και ώς αποστολέας έγραφε:''Άγνωστος Αποστολέας''.:blink:Παράξενα πράγματα.

Να σημειώσω ότι η απόκρυψη στα μηνύματα γινόταν μόνο με το παραπάνω κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι και αναφέρομαι για κινητό. Για υπολογιστή είναι λίγο δύσκολο γιατί ο φίλος μου που ενδιαφέρεται για αυτό, δεν πολυασχολείται με υπολογιστές. Πάντως, αν υπάρχει κάποια σελίδα, πείτε μου.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Η vodafone απ' όσο θυμάμαι σου δίνει την δυνατότητα να στείλεις μήνυμα με απόκρυψη, απλά σε χρεώνει κάτι παραπάνω!
Link to comment
Share on other sites

Και η q telecom σου έδινε την δυνατότητα αυτή. Για μήνυμα με απόκρυψη δηλαδή. Όσο για την ιστοσελίδα που λέτε, το επιβεβαιώνω και γώ,αλλα αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει ποια είναι.

Πάντως σίγουρα γίνεται!;)

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone απ' όσο θυμάμαι σου δίνει την δυνατότητα να στείλεις μήνυμα με απόκρυψη, απλά σε χρεώνει κάτι παραπάνω!

Παράλειψή μου, δεν πρόκειται για μένα, αλλά για ένα φίλο μου που έχει Cosmote.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να κάνεις κατι τέτοιο? υποπτο μου φανταζει

Απλά σε περίπτωση που γίνεται, θα κάναμε μια πλάκα σε κοινό φίλο. Τίποτα περισσότερο. Και εκτός αυτού, μια φορά που συζητούσαμε, απλά είχαμε την απορία αν γίνεται.

Για το αν είναι ύποπτο, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μήνυμα με απόκρυψη είναι ύποπτο, ενώ κλήση με απόκρυψη δεν είναι (η οποία και υποστηρίζεται από όλα τα δίκτυα;). Και δες το και πιο απλά. Θέλω να στείλω κάποιο μήνυμα σε κάποιον γνωστό μου (συνάδελφος ή οτιδήποτε άλλο), αλλά δε θέλω να μάθει το νούμερό μου.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα υπαρχει δυνατοτητα για υπερσιες μεσω ptt?Το κινητου μου υποστηριζει και αναρωτιεμαι αν ι ετιριες κινητης το υποστηριζουν.

 

Βασικα απο τι εμαθα ειναι κατι παρομοιο με λειτουργια walkie/talkie για κινητα.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα υπαρχει δυνατοτητα για υπερσιες μεσω ptt?Το κινητου μου υποστηριζει και αναρωτιεμαι αν ι ετιριες κινητης το υποστηριζουν.

 

Βασικα απο τι εμαθα ειναι κατι παρομοιο με λειτουργια walkie/talkie για κινητα.

 

οχι....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=214748

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ΜΤΝ καλυψη υπαρχει για ελλαδα? :P

 

Σχεδια για το αν θα ερθει εδω η υπηρεσια αυτη?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...