Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του θα είναι μάλλον η εννοποίηση των υπάρχοντων δικτύων (από GMS/GPRS/UMTS μέχρι ίσως WiFi/802.11 αλλά και 802.16 ή άλλα δίκτυα).

 

Επίσης, μπορεί να αναπτυχθεί από κάποιον "ανεξάρτητο" φορέα (όπως είναι τα GSM forum, 3GPP κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 4G στήνεται από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και όχι από τους κατασκευαστές τηλεφώνων. Απ'ότι ξέρω η NTT DoCoMo έχει αρχίσει ήδη την επέκταση του 4G δικτύου της στην Ιαπωνία.

Χμ...Ενημερωτικα σου λεω οτι η motorola ,nokia,ericsson,Αlcatel...Eιναι κατασκευαστες δικτυων...Πχ το EDGE παρουσιαστηκε απο τη Nokia ως εναν τροπο μεταβασης απο το gprs στο 3G.Σε υποδομη δικτυων μιλαμε παντα...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι δυνατόν το πιάσει bluetooth από άλλο όροφο σε πολυκατοικία? ήμουν στο δωμάτιο μου και έψαξα μια για πλάκα... και βρήκε ένα 6600... 6600 σίγουρα δεν υπήρχε στο σπίτι. υπήρχε περίπτωση να το έπιανε από το πάνω ή κάτω διαμέρισμα? και το είχα υποτιμήσει το bt...

 

Αν πιάνει λέει.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

dokimasa me ena kinito (SE T630) me bluetouth poses siskeves vlepei simoera pou imouna se mia kafeteria kai eide 4 kinita tilefona kai mou elege apo kato epilogi kai otan epelega tin siskevi mou zitouse ena kodiko

gia pio logo

Για να θεωρηθει αξιοπιστη η συσκευη.Θα εβαζες εσυ εναν κωδικο και τον ιδιο ακριβως και ο αλλος και θα συνδεονταν.Σε S.E. μου το ζηταει αυτο .Με αλλα series 60 δεν μου εβγαλε τετοιο πραγμα :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω βρηκα τρόπο για αποστολή μηνυμάτων και να βάλεις οποιο νούμερο θες σαν αποστολέας... από το http://www.simeda.com, αγοράζεις credits και βαζεις ως αποστολέας ότι νούμερο θες! Αλλα για τις κλήσεις πάντως τίποτα... Ρωτησα στην εταιρια κινητων του συνδρομητη Β και μου είπαν οτι ο αναλυτικος δεν μπορει να παραποιηθει ουτε by request του συνδρομητη... ότι δείχνει ο λογαριασμός, αυτες οι κλήσεις γίναν... ευχαριστω για την βοήθειά σας, ότι άλλο σκεφτείτε, ευπρόσδεκτο!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά sites που στέλνεις SMS με ότι αριθμό ή και όνομα αποστολέα θέλεις. Το έχω κάνει και εγώ σαν φάρσα σε μια κοπέλα. Για τις κλήσεις κάτι γίνεται αλλά αφορά πρακτικές των Μυστικών Υπηρεσιών. Μπορούν να παίρνουν τηλέφωνο και να προσποιούνται ότι είναι άλλοι, δηλαδή αυτός που βλέπει ο καλλούμενος στην οθόνη του.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα στο σχολείο σε ένα διάλλειμα συζητούσα με τον πληροφορικό του λυκείου μου για τα κινητά και μου πετάει το εξής: "Τα κινητά με έγχρωμες οθόνες παράγουν μεγαλύτερη ακτινοβολία απ'ότι τα ασπρόμαυρα."

 

Τον παραπέμπω άμεσα στο άρθρο του ΤΝ97 (ο ίδιος έχει ένα nokia 3410) και συνέχισε να επιμένει στα λεγόμενα του, ότι του τα έλεγε ένας καθηγητής στο ΤΕΙ που σπούδαζε ο οποίος ήταν διάνοια στα κινητά και πολύ ψαγμένος κτλ κτλ και του έλεγα ότι τα στοιχεία αυτά τα δίνουν οι κατασκευαστές αλλά αυτός ανένδωτος.

 

Ακούω τις απόψεις σας..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, N-Gage εχω και το εχω δοκιμασει... :D

 

Κάτσε λίγο να το κάνουμε πιο λιανά γιατί δεν το κατάλαβα καλά...

 

Λες ότι έβαλες το N-GAGE να παίζει με την ενσωματομένη εφαρμογή ράδιο και η ίδια συσκευή (το ίδιο το N-GAGE) έγραφε στην κάρτα μνήμης (προφανώς) τη μουσική που έπαιζε το ράδιό του;

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πότε θα δούμε τα αποτελέσματα????????? :mad:

Μία απάντηση δε θα έβλαπτε...

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πότε θα δούμε τα αποτελέσματα????????? :mad:

Μία απάντηση δε θα έβλαπτε...

Den vlepw na ta doume pote ...

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ερωτηματολόγιο ήταν online μέχρι πριν 4-5 ημέρες (τότε το συμπλήρωσα εγώ). Προφανώς χτες-προχτές έκλεισε, οπότε κάντε λίγη υπομονή ακόμα. Αν δε μπορείτε να περιμένετε, αντί να διαμαρτύρεστε, στείλτε ένα PM να σας τα πει ή να τα ποστάρει ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ερωτηματολόγιο ήταν online μέχρι πριν 4-5 ημέρες (τότε το συμπλήρωσα εγώ). Προφανώς χτες-προχτές έκλεισε, οπότε κάντε λίγη υπομονή ακόμα. Αν δε μπορείτε να περιμένετε, αντί να διαμαρτύρεστε, στείλτε ένα PM να σας τα πει ή να τα ποστάρει ;)

Δεν έκλεισε το ερωτηματολόγιο απλώς χρησημοποιεί cookies για να μην μπορείς να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο για 2η φορά.

Αν πας με άλλον browser ή σβήσεις τα cookies θα σου ανοίξει και πάλι κανονικά.

 

Όσο για τα αποτελέσματα δεν νομίζω να τα βγάλουν γιαυτό ας προειδοποίησουμε τους νέους επισκέπτες να μην συμμετάσχουν στο ερωτηματολόγιο γιατί διακρίνω μια εκμετάλευση...

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Έρευνα κάνουν. Αν δε θέλετε, μπορείτε να μην πάτε, αλλά δεν είναι ανάγκη να προτρέπετε τους υπόλοιπους να μην το κάνουν.

Και στο δρόμο όταν έρχονται και σας ρωτάνε, απαιτείτε να μάθετε αποτελέσματα; Κι αφού δεν έχει κλείσει όπως λες, αποτελεί άλλον ένα λόγο για να κάνετε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έρευνα κάνουν. Αν δε θέλετε, μπορείτε να μην πάτε, αλλά δεν είναι ανάγκη να προτρέπετε τους υπόλοιπους να μην το κάνουν.

Και στο δρόμο όταν έρχονται και σας ρωτάνε, απαιτείτε να μάθετε αποτελέσματα; Κι αφού δεν έχει κλείσει όπως λες, αποτελεί άλλον ένα λόγο για να κάνετε υπομονή...

Ας ξέρουν οτι δεν πρόκειται να μάθουν τα αποτελέσματα θα δούμε αν κάνουν τον κόπο να συμπληρώσουν τον ερωτηματολόγιο...

Εγώ προσωπικά δε θα το συμπλήρωνα αν το ήξερα.

Πίστευα πως μόλις τελείωνα το ερωτηματολόγιο θα έβλεπα τα μέχρι τότε αποτελέσματα.

Και εαν έχουν σκοπό να τα δημοσιέυσουν κάποτε και δεν έχουν εξαφανιστεί από το Forum αυτό ας μας το πουν.

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις κάποιος να σου δείξει τα αποτελέσματα στο δρόμο, την ώρα μάλιστα που τρέχει η έρευνα; :worry:

Και ξαναλέω, αν βιάζεστε στείλτε της ένα PM :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το συγκρίνεις με τον δρόμο;

Στο internet είμαστε.

Τα ερωτηματολόγια στα Forum εμφανίζουν τα αποτελέσματα μόλις ψηφίσεις.

Δεν ασχολούμαι άλλο αρχίζουμε να επαναλαμβανόμαστε.

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Kai ego to symplhrosa...Einai vevaia paralogo na leme oti yparxei pithanothta na eksaleifthei to ellhniko alfavhto eksaitias ton Greeklish.Ta Greeklish xrhsimopoioyntai MONO sto internet,kathos polloi xrhstes den exoyn ellhniko plhktrologio h varioyntai na plhktrologoyn sta Ellhnika.

 

Δεν είναι τόσο παράλογο αν διαβάσουμε λίγο ιστορία για το πώς εξαλείφθηκαν πολλές γλώσσες στην ιστορία της ανθρωπότητας ή έχασαν την κύρια μορφή τους. Βέβαια αυτή είναι μια διαδικασία που απαιτεί χρόνια, αλλά πάντα είναι πιθανή.

 

Για μένα είναι εξίσου επικίνδυνο που χρησιμοποιούνται ξένοι όροι από πολλούς νέους ανθρώπους στο καθημερινό τους λεξιλόγιο.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια..

 

Κατ'αρχάς συγνώμη για την απουσία από δω αλλά δυστυχώς δεν ήμουν online τις τελευταίες μέρες. Έχω βάλει και παρακολούθηση του θέματος αλλά για κάποιο λόγο δεν έλαβα κάποιο mail ότι άτομα απαντήσαν. :worry:

 

Δεύτερον η δημοσκόπηση έγινε για λόγους μαθήματος στο μεταπτυχιακό που παρακολουθώ και είναι στα πλαίσια μιας εργασίας. Όταν ολοκληρωθεί η εργασία (-> στο τέλος του εξαμήνου, sorry αλλά δουλεύουμε κιόλας) και οποιοσδήποτε θέλει τα αποτελέσματο μπορεί να κάνει ένα προσωπικό μήνυμα ή να στείλε ένα mail για να τα πάρει ευχαρίστως.

 

Απλά δεν είχαμε την παραμικρή υποψία ότι αναλαμβάνουμε να ασχοληθούμε με ένα θέμα που τυγχάνει τόσο μεγάλου ενδιαφέροντος από το κοινό. Για το λόγο αυτό και δεν ασχοληθήκαμε να βάλουμε τα αποτελέσματα άμεσα μετά την απάντηση του ερωτηματολογίου.

Μη ξεχνάτε επίσης ότι βρήκαμε το zoomerang ως ένα δωρεάν εργαλείο με περιορισμένες δυνατότητες. Στις δωρεάν αυτές δε συμπεριλαμβάνεται η δημοσίευση των αποτελεσμάτων αμέσως μετά τη συμπλήρωση. Και δεν πιστεύω ότι κανεις θα έμπαινε στη διαδικασία να φτιάξει πιστωτική κάρτα και να πληρώσει για να κάνει μια δημοσκόπηση για ένα μάθημα.. Επι λέξει στο site λέει :

Share Results with others: This feature is available with the zPro Membership.

Εδώ κάθησα και κατέβασα μια μια τις σελίδες επειδή δεν παρέχεται δωρεάν download στα μη μέλη...

Επίσης όσον αφορά στις οσμές περι εκμετάλλευσης δε θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω μόνο γιατι δε μου αρέσει να μπαίνω στο τριπάκι είπες-είπα κλπ... Δε βάλαμε και το μαχαίρι στο λαιμό κανενός για να απαντήσει.. Την άλλη φορά που θα σας ρωτήσουν από που πάνε για Αθήνα ζητήστε και ένα πενηντάευρο.. @ όσους είχαν την υποψία της "εκμετάλλευσης"

 

Ξαναλέω ότι όποιος θέλει να μάθει τα αποτελέσματα μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα...

 

Ελπίζω να σας κάλυψα..

 

Σοφία

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνηση

 

Δεν ήξερα ότι είναι διαφορετικά :O .. Παρόλο το ψάξιμο που κάναμε στο δίκτυο πουθενά δεν πετύχαμε αυτό που λες..

 

Τα Grεenglish είναι ακόμα χειρότερα σε αυτή την περίπτωση..

:down:

 

Ευχαριστούμε για τη συμβουλή ;)

life is too short to say no!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι είναι διαφορετικά :O .. Παρόλο το ψάξιμο που κάναμε στο δίκτυο πουθενά δεν πετύχαμε αυτό που λες..

 

Ευχαριστούμε για τη συμβουλή ;)

 

Σιγά την συμβουλή! :p

 

Μας το είπε μια ελληνοαμερικανίδα καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο. Και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το έμαθα!

 

Τα Grεenglish είναι ακόμα χειρότερα σε αυτή την περίπτωση.. :down:

 

Τα greenglish είναι κάτι καινούριο. Δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι απαραίτητα και κακό. Η γλώσσα εξελίσσεται μέσα από τέτοιες διαδικασίες, καλώς ή κακώς...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...