Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά μπορεί να μου λύσει κάποιος που γνωρίζει καλά αυτήν την απορία?

Πια από τις 2 gpu τρέχει καλλίτερα για παράδειγμα σε παιχνίδια/εφαρμογές

PowerVR SGX 544mp - Mali-450 MP4

 

mali την έχω δει να την βάζουν στα παμφθινα κινητά octacore..την sgx πάλι την έχουν πολλά "πρώην" δυνατά κινητά με MediaTek6589T

η mali είναι πιο καινούρια λογικά αλλα πια όντως αποδίδει καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα παιδιά θα ήθελα για να βοηθηθούν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν και για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα στο μυαλό μας όλοι όσοι ασχολούνται με τέτοια θέματα να μας πουν όσοι γνωρίζουν ποίες οι διαφορες σε έναν επεξεργαστή snapdragon με έναν mediatek, τι σημαίνει η αρχιτεκτονική που έχει ο κάθε επεξεργαστής? γιατί ένας mediatek 8 πύρινος είναι χειρότερος από έναν snapdragon 4 πύρινο? τι σημαίνουν τα 64bit που έχει αρχίσει να βγάζει η snapdragon? τι είναι το 600MHz DSP?

εξηγήστε και αναλύστε οι ειδικοί παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έχω το xperia e single καθώς ξύπνησα το πρωί δεν έπιανε το touch. το έβαλα στο ρύζι 2-3 ώρες πάλι το ίδιο. τι προτείνεται;
Link to comment
Share on other sites

είναι σύνηθες πρόβλημα των xperia να μην πιάνει σωστά η αφή μερικές φορές. δοκίμασε επανφορά μέσω sus κι αφού σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα λογισμικού, στείλε το στην αρβάτο [σέρβις].
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός neken NX ultimate (2gb ram, mtk6589T) το οποίο έχει με custom rom που βρήκα βασισμένη σε Samsung και νομίζω ότι laggarei λίγο (παίζω real racing σαν λεγκο).

Θέλω να γνωρίζω τις προϋποθέσεις που πρέπει να έχει ένα κινητό για να δεχτεί miui.

Στις επιλογές που είχα για να βάλω custom rom είχε και 2-3 βασισμενες σε miui.

Αν βάλω μια τέτοια θα υποστηρίζει αγγλικά ή ελληνικά? Θα έχει playstore? Και τέλος στην περίπτωση που βάλω πρέπει να ξαναεγκαταστησω τις εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ?

Άνοιξα αυτό το τοπικ ώστε να γνωρίζουν οι κάτοχοι κινητών αν μπορούν Άφοβα να βάλουν miui ή είναι συμβατή μόνο σε xiaomi κινητά.

Link to comment
Share on other sites

το runtime στα τεστ του antutu τι αντιπροσωπευουν? σκοραρα 1590 και μετα απο αλλαγη σε κοστουμ ρομ πηγε στο 330

τι σημαινει αυτο για την συσκευη μου?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι χρήσιμες οι προ εγκατεστημένες εφαρμογές της google στο android; και αν ναι πιες θεωρείτε χρήσιμες.
keep flying
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες υπηρεσίες είναι το play store ,τo google now και το gmail

Τα hangouts, το google+ και τα υπόλοιπα είναι ΑΧΡΗΣΤΑ για μένα.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά θα ήθελα για να βοηθηθούν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν και για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα στο μυαλό μας όλοι όσοι ασχολούνται με τέτοια θέματα να μας πουν όσοι γνωρίζουν ποίες οι διαφορες σε έναν επεξεργαστή snapdragon με έναν mediatek, τι σημαίνει η αρχιτεκτονική που έχει ο κάθε επεξεργαστής? γιατί ένας mediatek 8 πύρινος είναι χειρότερος από έναν snapdragon 4 πύρινο? τι σημαίνουν τα 64bit που έχει αρχίσει να βγάζει η snapdragon? τι είναι το 600MHz DSP?

εξηγήστε και αναλύστε οι ειδικοί παρακαλώ!

 

H διαφορα είναι στην τεχνολογία A57-53 για την Qualcomm vs A7 για την ΜEDIATEC και ας εχει 100 πυρηνες, περισσοτερα δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά γιατί να είναι προεγκατεστημένες και να μην τις κατεβάσεις απ'το play store αν τις χρειάζεσαι;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά θα ήθελα για να βοηθηθούν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν και για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα στο μυαλό μας όλοι όσοι ασχολούνται με τέτοια θέματα να μας πουν όσοι γνωρίζουν ποίες οι διαφορες σε έναν επεξεργαστή snapdragon με έναν mediatek, τι σημαίνει η αρχιτεκτονική που έχει ο κάθε επεξεργαστής? γιατί ένας mediatek 8 πύρινος είναι χειρότερος από έναν snapdragon 4 πύρινο? τι σημαίνουν τα 64bit που έχει αρχίσει να βγάζει η snapdragon? τι είναι το 600MHz DSP?

εξηγήστε και αναλύστε οι ειδικοί παρακαλώ!

 

Ας δούμε λίγο τα πράγματα από κάτω προς τα πάνω.

 

Η ARM κατασκευάζει τις αρχιτεκτονικές ARMv6, ARMv7 και τα πρότυπα των επεξεργαστών - reference designs - καλούπια πες το όπως θες. Αυτά τα καλούπια είναι τα Cortex A9, Cortex A7, Cortex A57-53 και διάφορα άλλα που δεν βλέπουμε στην αγορά των smartphones. Περισσότερα εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_architecture

 

Εκτός από επεξεργαστές δημιουργεί ref. desings και για κάρτες γραφικών, τις γνωστές Mali.

 

Από εκεί και πέρα, διάφορες εταιρίες μπορούν να πάρουν αυτά τα reference designs και να τα εμπλουτίσουν. Πχ Samsung, Huawei, Rockchip, Mediatek, Qualcomm , Nvidia, Texas Instruments και άλλες πολλές εταιρίες που δεν βλέπουμε στην αγορά των smartphones.

 

Οι επεξεργαστές αυτοί "τρέχουν" διαφορετικά από τους επεξεργαστές x86 της Intel και γι'αυτό υπάρχει ασυμβατότητα ( ο λόγος που τα Windows 8 RT δεν τρέχουν x86 εφαρμογές).

 

Πάμε τώρα να δούμε γιατί υπάρχει διαφορά επεξεργαστικής ισχύς αλλά και ενεργειακής κατανάλωσης ανάμεσα στους Snapdragon της Qualcomm με αυτούς της Mediatek.

 

H Qualcomm δεν βασίζεται σε κάποιο πρότυπο όπως τους Cortex της ARM που αναφέραμε πιο πάνω για τα μεγάλα της "κανόνια" όπως αναφέρει ο φίλος από πάνω αλλά δημιουργεί τα δικά της design κάτι που τις δίνει μεγαλύτερη ελευθερία. Από την άλλη για τις σειρές Snapdragon 200, 400 βασίζεται στον Cortex - A7 που βασίζεται και η Mediatek για τους περισσότερους επεξεργαστές της. Με τη μεγαλύτερη ελευθερία έρχεται και μεγαλύτερη κατανάλωση. Οι επεξεργαστές της Qualcomm (μιλάμε πάντα για τους 600, 800) καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια για δύο λόγους,

 

1) όπως είναι φυσικό, αφού είναι σε υψηλότερες συχνότητες χρονισμένοι καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια

2) To ref. design που χρησιμοποιεί η Qualcomm δεν είναι τόσο energy-efficient όσο των Cortex - A7.

 

Η Mediatek από την άλλη, στους περισσότερους επεξεργαστές της χρησιμοποιεί τον Cortex - A7 για τη σειρά των επεξεργαστών MT 6589, 6589T, 6582 ίσως και για τους διπύρηνους της, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με αυτούς. Στους MT 6589, T , χρησιμοποίησε κάρτες γραφικών της PowerVR ενώ μετά το γύρισε σε Mali δεν γνωρίζω το λόγο μιας, και άμα συγκρίνεις τα τσιπάκια γραφικών που έχει διαλέξει οι PowerVR είναι καλύτερες. Οι Cortex-A7 είναι από τη δημιουργία τους περισσότερο energy - efficient και αυτός είναι ο λόγος που καταναλώνουν σημαντικά λιγότερη ενέργεια από έναν Snapdragon 600-800 κάτι που φυσικά έχει επίπτωση και στον επεξεργαστικό τομέα, γι'αυτό και δεν αποδίδουν τόσο επεξεργαστικά όσο οι SD 600-800.

 

Η Mediatek συνέχισε να χρησιμοποιεί Cortex - A7 και στον οκταπύρηνο MT6592 και μετά μεταπήδησε στον Cortex - A17 στον MT 6595 (4 Cortex A17 + 4 Cortex A7 πυρήνες).

 

To DSP είναι συντομογραφία του Digital Signal Processor δηλαδή είναι ένας ειδικά κατασκευασμένος επεξεργαστής για την επεξεργασία σημάτων, δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το κομμάτι.

 

γιατί ένας mediatek 8 πύρινος είναι χειρότερος από έναν snapdragon 4 πύρινο?

 

Όλα έχουν να κάνουν με την αρχιτεκτονική που έγραψα στην αρχή του ποστ. Δεν είναι απαραίτητα χειρότερος, είναι αναλόγως τη σκοπιά που το βλέπεις, ναι επεξεργαστικά είναι, ενεργειακά δεν το γνωρίζω με σιγουριά νομίζω είναι καλύτερος ο mediatek, οι τετραπύρηνοι σίγουρα είναι.

 

τι σημαίνουν τα 64bit που έχει αρχίσει να βγάζει η snapdragon?

 

Όσον αφορά τα 64bit, δεν πρέπει μόνο ο επεξεργαστής να τα υποστηρίζει αλλά και το λειτουργικό και άμα δεν κάνω λάθος, το Android ακόμα x64 επεξεργαστές δεν υποστηρίζει, για να βγάζει η Qualcomm x64 επεξεργαστές σημαίνει πως σύντομα θα έχουμε κάποιο update με x64 υποστήριξη. Τώρα για να μάθεις τις διαφορές μπορείς άνετε να βρεις διάφορα άρθρα που το αναλύουν είτε ρηχά είτε εις βάθος διάλεξε και πάρε. Η κύρια διαφορά και αυτό που "βλέπει" ο χρήστης είναι πως τα x64 μπορούν να διαχειριστούν πολύ περισσότερη μνήμη RAM.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στο σαιτ της miui , βλεπεις αν εχει βγει επισημα για την συσκευη σου αν δεν 8ες bug.

αν εχει βγει βαλτην.... και το ταξιδι αρχιζει :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό φόρουμ της miui δεν βρήκα τίποτα για το κινητό μου.

Σε περίπτωση εγκατάστασης miui θέλω να είναι όλα στα αγγλικά χωρίς καμία ρύθμιση ή πάρα-ρύθμιση στα κινέζικα αυτό μπορώ να το έχω ή πρέπει να είναι λίγο πειραγμένη? Επίσης τα gapps τα βάζω όπως τα έβαλα και στην τρέχουσα custom rom που έχω τώρα? Αξίζει να βάλω την υπέροχη αυτή ρομ ή θα έχω θέματα και θα γυρίσω σε αυτήν που έχω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

δες εδω , http://xiaomi.eu/community/ , αν δεν υπαρχει εδω η συσκευη σου γνωμη μου ειναι να μην την βαλεις. επισεις εδω υπαρχει , http://www.needrom.com/mobile/neken-nx-ultimate-miui-v5/ .

αν 8ες παρε ενα backup και περασε την να δεις πως ειναι.

σου εχει οδηγιες τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει αρχικά και είχα επιλέξει την αγγλική γλώσσα αλλά ένα 10%ήταν κινέζικα και έτσι έβαλα μια καθαρή android. Τέλος πάντων από ότι βλέπω το επόμενο κινητό xiaomi θα είναι άρα απλά υπομονή
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι απλή: Πώς ονειρεύεστε το τέλειο κινητό;

Εγώ θέλω να είναι dual boot Symbian Belle ή Meego με wp8 και τα market τους να έχουν από 2,5 εκατομμύρια εφαρμογές, να έχει οχταπύρηνο Exynos, να είναι 2G, 3G, 4G, να έχει κάμερα 12 megapixels Carl Zeiss ίδια με του Nokia N8 και εμπρόσθια στα 5mp, amoled 16 εκατομμυρίων χρωμάτων οθόνη αφής capacitive 5 ιντσών με συρόμενο QWERTY πληκτρολόγιο. Θέλω να έχει εσωτερική μνήμη 32GB επεκτάσιμη μέσω Micro SD. Να είναι μάρκα Nokia είναι premium υλικά κατασκευής και να μοιάζει με το Nokia e7 εξωτερικά. Τέλος θέλω να έχει λεπτά bezels τύπου LG g3 και knock code. Φυσικά δεν θέλω ΙΧΝΟΣ lag

Εσείς;

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone με dual boot iOS και Android είναι για μένα το τέλειο. Όσο ουτοπικό και αν ακούγεται.
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου νομίζω είναι μια απορία που την έχουν πολλοί. Είναι γεγονός ότι οι έλεγχοι που γίνονται σε αυτού του είδους τις συσκευές είναι προφανώς χαλαρότεροι και λιγότεροι, κυρίως για να μειωθούν τα έξοδα και σίγουρα τα υλικά είναι κατώτερης ποιότητας και η ακτινοβολία μεγαλύτερη. Σε καμία περίπτωση δε πετώ λάσπη, θεωρώ πολύ μεγάλη κοροϊδία που πλήρωσα για το τηλ. μου 330 ευρώ και υπάρχει πιστότατος κλώνος στα 99, παρ' όλα αυτά, πόσο ασφαλή είναι αυτά τα τηλ. σε σχέση με τα επώνυμα;
Link to comment
Share on other sites

Οι επωνυμες κινεζικες μαρκες ειναι με προδιαγραφες, αυτα που ειναι κλωνοι δλδ λενε πχ iphone clone, galaxy clone κτλ δεν ειναι, μπορει να τα εφτιαξε ο κινεζος ο μπαρμπα μητσος σπιτι του φασον. Και πολλα αλλα κινεζικων αγνωστων μαρκων. Αν παρει καποιος κινεζικο πρεπει εκτος απο γνωστο καταστημα online να παρει και επωνυμη κινεζικη μαρκα μερικες ηδη ερχονται και Ελλαδα, παραδειγματα : Zopo, THL, Lenovo, Ηuwaei, ZTE και αλλες που ξεχναω τωρα. Εγω εχω το Zopo 980 (1/16 1.2 quad core) εκτος οτι ειμαι ευχαριστημενος 100%, ασχετο αυτο, υπαρχει πιστοποιητικο για SAR κτλ απο τεχνικους της εταιριας, υπογεγραμμενο και απο διευθυντη κτλ, οπως και για αλλα μοντελα που εχω δει της ιδιας εταιριας. http://www.zopomobileshop.com/zopo-rom/ce-rohs-certification-sar-test-repaort-for-zopo-mobile-phone/ http://www.cshop.gr/el/phones/56-zopo-zp998-octa-core-mtk6592-17ghz-1gb-ram-16gb-android-42-14mp-camera-55-inch-retina-fhd-1920x1080-dual-sim.html στο μαγαζι εδω βλεπουμε την αναφορα SAR αντιθετα με αγνωστες κινεζικες μαρκες που δεν αναφερεται καν! επισης http://www.zopomobilestore.lv/image/data/LOGO/ZOPOSARReport.jpg αναφερω αυτη την μαρκα επειδη αυτη εχω και εχω ψαξει, οποιος ενδιαφερεται για αλλες google is your friend...πρεπει να ξεχωρισουμε τα "καλα" κινεζικα, από τα "κακα" κινεζικα. Γιατι μην ξεχναμε και οι καλες και επωνυμες ΜΗ κινεζικες μαρκες ειναι made in china. Να υπενθυμισω χωρις να θελω να κανουμε θεμα VS τι εγινε με τον φορτιστη του iphone. Oλη η ιστορια ειναι οτι οι μαρκες που δεν ειναι φιρμες κινεζικες ή ειναι κλωνοι δεν εχουν προδιαγραφες γιαυτο και εχουν παρα πολλα προβληματα.

 

Y.Γ κανένας κλώνος δεν ειναι πιστότατος είναι κακες απομιμησεις...

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα. Μακρυά από κλόνους τύπου a-phone, κλπ που είναι απομιμήσεις και μάλιστα κακές και επικίνδυνες. Πήρα πριν καιρό ένα κλώνο του Note II και μιλάμε για μεγάλη πατάτα. Αφού την πάτησα αγόρασα ένα Lenovo P780 για μένα και ένα s720 για την γυναίκα μου. Γι αυτά βρήκα και δείκτη SAR και ό,τι άλλο ήθελα. Ήρθαν με επίσημους φορτιστές και σε κανονικές original κούτες. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, γι αυτό και την επόμενη φορά πάλι από κινέζικη ΜΑΡΚΑ θα ψωνίσω. Άλλωστε, μη ξεχνάμε, πως όλα στην Κινα έχουν πάει.. Άρκει να είναι πιστοποιημένα.
Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε και Meizu, Xiaomi κορυφαίες εταιρίες.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...