Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το εικονιζόμενο είχα δώσει 190.000 (557 €) στις πρώτες εβδομάδες κυκλοφορίας.

 

http://cache.evendi.de/pics/large/21808.jpg

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kostizan toso akriva ta kinhta thlefona tote; :blink:

To Ericsson T28 poy kostizei 100.000 draxmes peripoy pisteya oti eina to akrivotero poy kykloforoyse :O .

 

Exo agorasei ta ekshs kinhta thlefona:

Siemens C45: Dorean me symvolaio Cosmote

Siemens S55:238 eyro apo ta katasthmata TIM

Nokia 6630:565 eyro apo Nokia Shops

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο θέμα!!!!!! Μπράβο!!!! Ας γράφουμε και χρονολογία δίπλα!

 

Δικά μου:

---------------------------

Siemens S25: 6000 δρχ με σύνδεση Telestet! (κανονική τιμή πάνω από 100.000) (2000)

Siemens ME45: γύρω 20.000 δρχ (δεν είμαι σίγουρος) με σύνδεση (2001-2002)

Siemens M55: καμιά 80ριά ευρώ με επιδότηση σύνδεσης (2003)

Siemens CX65: 100 ευρώ με επιδότηση σύνδεσης (2004)

 

Όχι δικά μου:

-------------------------------

Nokia 3210: 80.000 δρχ καρτοτηλέφωνο. (1999)

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας πάντα για καινούρια τηλέφωνα:

 

Nokia 8210: 150.000

Nokia 8310: 180.000

Φίλος->Siemens SL45: 170.000

Nokia 7650: 580 euros όταν πρωτοκυκλοφόρησε

Nokia 3650: 240 euros με σύνδεση Voda 240

Siemens SX1: 519 euros όταν πρωτοκυκλοφόρησε

SendoX: 220 euros

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ με το λιγο φασμα που διαθετει εχει αρκετους πελατες για να εχει κερδοφορια οποτε δεν την ενδιαφερει να ανεβασει κι αλλο τη συνδρομητικη βαση

Δε νομιζω οτι καποτε η ΤΙΜ θα κλεισει,εδω δεν εκλεισε οταν ηταν τελεστετ και ειχε ενα καρο τρυπαρες με κακη φημη οσο δε φανταζεται κανεις,τωρα που ειναι καλυτερα τα πραγματα πηγαινει μια χαρα,τα καταστηματα της σε ολη την Ελλαδα πανε καλα και σε ορισμενες περιπτωσεις καλυτερα απο της βονταφον,μεγαλυτερες πιθανοτητες εχει να κλεισει η κιου παρα η ΤΙΜ γιατι υποστηριζετε απο το δικτυο της βονταφον και ειναι εικονικη

Link to comment
Share on other sites

Nokia 3210 το 1999 σε πακέτο καρτοκινητής 75000δρχ (~220€)

Nokia 8310 όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει το 2001-2002 190.000 δρχ (~558€)

Nokia 5210 πρέπει να ήταν γύρω στις 80.000(~235€) το 2003 (το πήρα με το 1ο μου συμβόλαιο, οπότε στο περίπου)

Nokia 6220 Φεβρουάριος 2004 390€ :cry:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου και το ποιο ωραίο που είχα ποτέ ήταν το 7110 με το φοβερό πορτάκι :p
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

To Cosmote Business Solutions diathetei pio prosita pagia apo ayta ths Vodafone,kathos kai apo ta TIM BBEST BENEFIT.

Mono h yphresia FREE VPN ths TIM einai isos pio symferoysa apo to antistoixo Business Value ths Cosmote.

όλα ανάποδα τα είπες.Τα πάγια είναι πιο προσιτά από ΤΙΜ και vodafone.Ωστόσο το Business Value της cosmote είναι ΠΟΛΥ φθηνότερο από ΤΙΜ και vodafone,αλλά μόνο αυτό.Επιδοτήσεις είναι πολύ καλύτερη η ΤΙΜ ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρειες κινητης τηλεφωνιας αυξησαν τις καρτες στα καρτοκινητα σε ομοια περιπου επιπεδα με εξαιρεση την Κοτε που παραμενει στα 7 Ευρω ενω οι υπολοιπες εφθασαν ως ελαχιστο χρονο ομιλιας μεχρι τα 10 Ευρω. Υπαρχει πιστευετε ομοια πολιτικη μεταξυ τους και πως πρεπει να αντιδρασει ο καταναλωτης. Μονο η Q επιμενει οπως παλια...
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαν πρωτοέρθει τα κινητά στην Ελλάδα ο αδερφός μου είχε πάρει το Νόκια 1611 με 3ετές συμβόλαιο στην Πάναφον και 120.000δρχ. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω κινητό απο εξωτερικό μέσω ιντερνετ. Αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάποιο μαγαζί που θα μπορούσε να μου περάσει το ελληνικό αλφάβητο (ή αν μπορώ να το κάνω μόνος μου μέσω ιντερνετ). Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: Ο κολλητός πήρε κινητό από την "3" (UK) και στα SMS έπαιζαν κανονικά οι ελληνικοί χαρακτήρες, και στα εισερχόμενα και στα εξερχόμενά του. Το ίδιο και όταν ήρθε Ελλάδα και χρησιμοποίησε την ίδια συσκευή.

Εκτός και αν μιλάτε για τους Ελληνικούς χαρακτήρες στο μενού και στο Ευρετήριο όπου δεν θυμάμαι αν υποστηριζόταν.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, στα περισσότερα siemens μπορείς να κατεβάσεις ότι λογισμικό θέλεις από το website της εταιρείας. Νομίζω το ίδιο γίνεται σε λίγα Motorola και Samsung. Για Νοκια δεν έχω ακούσει να μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Απο Sony Ericsson μόνο στα P900/P910 μπορείς να προσθέσεις οτι γλώσσα θέλεις μόνος σου. Όμως υπάρχει και το davincyteam.com όπου μπορείς να αναβαθμίζεις όλες τις υπόλοιπες συσκευές της SE με το καλώδιο της μάνας τους.

Επίσης Πειραιά υπάρχουν δύο μαγαζιά του 9volto.gr όπου μπορούν να αναβαθμίσουν οποιοδήποτε κινητό για 10-15 Ευρώ. Επίσης μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και σε οποιαδήποτε service center της εταιρείας του κινητού σου.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στα καρτοκινητά δεν είναι οι κάρτες αυτές καθε αυτές. Και τι έγινε αν αγοράσεις κάρτα των 7 ή των 10; Πληρώνεις περισσότερο και πέρνεις περισσότερο χρόνο ομιλίας, δεν νομίζω να είναι τίποτα το τραγικό σε αυτό.

Αυτό που είναι κομιτραγικό στην Ελλάδα είναι οι χρονοχρέωση στα καρτοκινητά όπου θέλεις περίπου μισό Ευράκι το κάθε λεπτό ομιλίας. Μιλάς 10 λεπτά και πληρώνεις 5 Ευρώ. Ήμαρτον.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στα καρτοκινητά δεν είναι οι κάρτες αυτές καθε αυτές. Και τι έγινε αν αγοράσεις κάρτα των 7 ή των 10; Πληρώνεις περισσότερο και πέρνεις περισσότερο χρόνο ομιλίας, δεν νομίζω να είναι τίποτα το τραγικό σε αυτό.

Αυτό που είναι κομιτραγικό στην Ελλάδα είναι οι χρονοχρέωση στα καρτοκινητά όπου θέλεις περίπου μισό Ευράκι το κάθε λεπτό ομιλίας. Μιλάς 10 λεπτά και πληρώνεις 5 Ευρώ. Ήμαρτον.

Tha symfonhso.

Ta 10 eyro einai ena mikro poso.Den nomizo oti tithetai thema gia thn egkairh katanalosh toy xronoy omilias.

Link to comment
Share on other sites

Καλες οι αποψεις σας αν και νομιζω οτι οι καταναλωτες εχουν την δυναμη να επιβαλλουν αναλογα με τις απαιτησεις τους και οχι οι εταιρειες...σε κοσμια επιπεδα φυσικα...
Link to comment
Share on other sites

θέλω να μεγαλώσω το καλώδιο του hands free και σκέφτηκα να το κόψω και να το ενώσω πάλι με "προέκταση".

Να το κάνω;

Μήπως το καθαρίσω πριν την ώρα του;

Αν ναι τι καλώδιο να χρησιμοποιήσω για προέκταση;

Link to comment
Share on other sites

ποια χαρακτηριστικα κοιτάτε σε ένα κινητό οταν ειναι να το αγορασετε?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

angakis, οι Τεχν. Προβληματισμοί δεν είναι το κατάλληλο forum για τέτοια θέματα. Πήγαινε στο κατάλληλο forum (στο Siemens, αν κρίνω από το avatar σου) και ξαναθέσε το ερώτημά σου.

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θα κλεβαμε (οι περισσοτεροι!) εναν υπολογιστη ή ενα κινητο, γιατι κλεβουμε software?

 

Ολοι μας θελουμε το καλυτερο κινητο, τον καλυτερο υπολογιστη και πολλες φορες δινουμε πολλα χρηματα να τα αποκτησουμε, ομως σχεδον κανεις δεν αγοραζει software για τον υπολογιστη του και ποσο μαλλον για το κινητο.

Το να φτιαχτει ενα προγραμμα πολλες φορες ειναι δουλεια πολλων ανθρωπων και πολλων μηνων σε διαρκεια και δεν ειναι καθολου ευκολη δουλεια, οσοι εχουν ασχοληθει λιγο με τον προγραμματισμο το καταλαβαινουν.

 

Εγω παντως θα αγοραζα προγραμματα που το αξιζουν, αλλα με εμποδιζει το προβλημα της πιστωτικης καρτας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...