Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω...εγώ πάντως δεν είμαι και ξετρελαμένος απο την αυτονομία στο Lumia 929, και δεν είδα καμια βελτίωση μετά την αναβάθμιση...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα , μπηκα στα θεματα για τους παροχους αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη , οποτε αν καποιος μπορει να βοη8ισει ..

δεν ξερω γρι απο καρτοκινητα και 8ελω να παρω ακομα ενα νουμερο , δεν με νοιαζει απο πια εταιρεια , ωπου να δινει τα πιο πολλα λεπτα προς ολους και τα πιο πολλα mb στην πιο συμφερουσα τιμη .

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπoς είναι να πας στα επίσημα sites των εταιρειών και να ενημερωθείς για τα πακέτα τους. Παρόμοια είναι πάνω κάτω.

Βέβαια, αν το σύνολο των επαφών σου είναι σε μία συγκεκριμένη, δεν υπάρχει λόγος να πας σε διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ανάλογο poll που αναλύονται αρκετά και μπορεί να σε βοηθήσει αν το διαβάσεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384232

----

Πέραν από αυτό εγώ ψηφίζω Q

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε ένα Nokia X7, έσπασε η touch οθόνη και αγόρασα από το ebay μια άλλη έτσι ώστε να την αντικαταστήσω. Χθες έβγαλα την παλιά και την αντικατέστησα. Το touch λειτουργεί κανονικά, ωστόσο αντιμετωπίζω πρόβλημα γιατί το υλικό που έχουν για να συγκρατεί την οθόνη δεν είναι επαρκές και έφυγε αρκετό με την παλιά οθόνη. Με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί πάντα η αφή.

Θα ήθελα να μου πει κάποιο μέλος, που γνωρίζει, που μπορώ να βρω τέτοιο υλικό και πως λέγετε;

 

ΥΓ: Αν είναι σε λάθος θέμα μετακινήστε το. :O

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής θέμα,

μέσα στο σπίτι δεν έχω σχεδόν καθόλου σήμα cosmote και μια γραμμή(σήμα) σε vodafone..

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να το αυξήσω έστω και λίγο?(μια-δυο γραμμές)

Mε gsm repeater γίνετε δουλειά?

Samsung Galaxy S23

Link to comment
Share on other sites

Με την συσκευή "τέλειου σήματος" για την cosmote, και την αντίστοιχη συσκευή για την άλλη εταιρεία μπορεί να ενισχύσεις το σήμα. Αν έχεις συμβόλαιο μπορεί να γίνει έλεγχος από το τεχνικό τμήμα και να σου δοθεί δωρεάν η συσκευή.

Κάποια άλλη λύση δεν γνωρίζω, δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλαρακο, μπες ebay και κανε search σε gsm repeater. Θα σου βγαλει εκατοντάδες επιλογές που ξεκινανε απο 25-30 ευρω. Μια χαρα δουλεια κανουν!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλαρακο, μπες ebay και κανε search σε gsm repeater. Θα σου βγαλει εκατοντάδες επιλογές που ξεκινανε απο 25-30 ευρω. Μια χαρα δουλεια κανουν!

 

αυτό ήθελα να ξέρω, κάνουν όντως δουλειά αυτοί? έχει δοκιμάσει κανείς? πρέπει να προσέξω κάτι στης πληροφορίες πριν την αγορά?

Samsung Galaxy S23

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Μια χαρα θα σου κανει. Κατι παρομοιο ειχα. Πιστευω οτι το ιδιο κυκλωμα ειναι ολα.

 

2 πραγματα μονο.

 

1. Θελει λιγο προσοχη με την ισχυ εξοδου. Θα σου εχει σε καποιο σημειο καποιο τριμερακι για να την ρυθμιζεις. Αρχικα, βαλε το max μεχρι την μεση. Οχι παραπανω. Παρακατω ναι. Και βλεπεις και κανεις.

Μπορει να σου μπουκωνει και ουσιαστικα να μην μπορεις να παρεις τηλεφωνο αν το εχεις δυνατα και επίσης δες και απο θερμοκρασιες πως θα σου παει το repeater. Ειναι Κινεζια του κερατα και η γνωμη μου ειναι, οτι δεν ειναι και τοσο αντοχης.

 

2. Να εχεις υποψιν σου οτι μιλαμε για απλο gsm ετσι; Φωνη δηλαδη. Data γιοκ! Αν θελεις και για 3g δεν σου κανει το συγκεκριμενο και το κοστος θ' ανεβει.

Εκει δεν ξερω για να σου πω τι γινεται, αν δουλεύει σωστα ή οχι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα σου κανει. Κατι παρομοιο ειχα. Πιστευω οτι το ιδιο κυκλωμα ειναι ολα.

 

2 πραγματα μονο.

 

1. Θελει λιγο προσοχη με την ισχυ εξοδου. Θα σου εχει σε καποιο σημειο καποιο τριμερακι για να την ρυθμιζεις. Αρχικα, βαλε το max μεχρι την μεση. Οχι παραπανω. Παρακατω ναι. Και βλεπεις και κανεις.

Μπορει να σου μπουκωνει και ουσιαστικα να μην μπορεις να παρεις τηλεφωνο αν το εχεις δυνατα και επίσης δες και απο θερμοκρασιες πως θα σου παει το repeater. Ειναι Κινεζια του κερατα και η γνωμη μου ειναι, οτι δεν ειναι και τοσο αντοχης.

 

2. Να εχεις υποψιν σου οτι μιλαμε για απλο gsm ετσι; Φωνη δηλαδη. Data γιοκ! Αν θελεις και για 3g δεν σου κανει το συγκεκριμενο και το κοστος θ' ανεβει.

Εκει δεν ξερω για να σου πω τι γινεται, αν δουλεύει σωστα ή οχι.

 

1. απο που μπορει να ρυθμίζει? δεν βλεπω να εχει καποιο διακοπτακι...

2. ναι μονο για κλησεις θελω... οποτε το GSM 900 μου κανει, σωστα?

Edited by john_shadow

Samsung Galaxy S23

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι οπαδος της δυνατοτητας αφαιρουμενης μπαταριας απο τον χρηστη.

Με εκνευριζει αφανταστα η αφαιρεση της δυνατοτητας αυτης απο τον χρηστη.

Το συνηθιζουν πλεον ολο και συχνοτερα οι εταιριες, επικαλουμενες διαφορους λογους.

Κατ' εμε ο αληθινος λογος δεν ειναι τα φουμαρα που μας πουλανε, αλλα να κανουν το κινητο εντελως 'αναλωσιμο'(τελειωσε η μπαταρια, πετα το, παρε αλλο, πλουτισε μας), ή να σε συρουν στο service (πληρωνε χαζε, που θες να αλλαξεις και μπαταρια μονος σου).

 

Το ξερω οτι το θεμα βεβαια ειναι υποκειμενικο.

Καθε ανθρωπος εχει αλλες αναγκες.

Οπως πχ καποιος αγοραζει αυτοκινητο σχεδον για μια ζωη, αλλος μπορει να εχει χομπυ να αλλαζει αμαξι καθε χρονο.

Ετσι και με τα κινητα. Καποιος που αλλαζει κινητο καθε χρονο, σιγα μην ασχοληθει με αυτο το θεμα.

Οταν ομως εγω, δινω ζωη ακομη και σε παλια μου κινητα, αλλαζοντας μπαταρια, και δινοντας τα πχ σε αλλα μελη της οικογενειας, θελω τη δυνατοτητα αυτη.

Οπως τη θελω και για μενα, αν πχ στην διετια δω πτωση της μπαταριας, και σκοπευω να κρατησω το κινητο τετραετια.

 

Παρολα αυτα, προσφατα επειτα απο πραγματικα εξονυχιστικο ελεγχο, αναγκάστηκα σε αγορα κινητο με μη αφαιρουμενη μπαταρια. Κι αυτο γιατι, παροτι θεωρητικα εχουμε απειρες επιλογες συσκευων, τελικα αν δεν ψαχνεις 'οτι να ναι' και θες συγκεκριμενα πραγματα, βλεπεις οτι δεν εχεις και πολλες επιλογες.

Δεν μετανιωνω για την αγορα, ειναι ομως απο τα πραγματα που μου στοιχιζουν, η ελλειψη αυτης της δυνατοτητας.

Επειδη δε, με καποια θεματα εχω μια ιδιαιτερη προτιμηση, αποφασισα να δω πως αλλαζει η μπαταρια απο τον χρηστη, εστω κι αν δεν προτεινεται. Δεν ειναι αδυνατον να αλλαξει, απλα θελει πολυ προσοχη, οπως καταλαβα.

Εξαλλου, δεν ειναι κατι που το κανεις καθε μερα.

Για καλη τυχη οποιου θελει να επιχειρησει κατι τετοιο, υπαρχει βοηθητικο υλικο στο youtube, πως αφαιρουμε το πισω καλυμμα, πως κανουμε το καθετι.

Προσωπικα, οταν κρινω οτι η μπαταρια του κινητου δεν εχει την αποδοση που θελω, θα επιχειρησω μονος μου ή το πολυ να καλεσω και κανεναν 'κατσαβιδάκια' φίλο μου, την αλλαγη της μπαταρια, και δεν θα παω στο service για αλλαγη. Ήδη ειναι υπό σκέψιν, η παραγγελία original back cover, και εφεδρικης μπαταριας, just in case που η εταιρια σκεφτει οτι καλο ειναι αυτα να μην υπαρχουν στην πιάτσα, αλλα να τα εχουμε μονο τα service τους...

 

Πιστευω οτι μπορει να γινει μια γονιμη συζητηση πανω στο θεμα, και εδω, στο myphone, περα απο τις αγγλοφωνες που εχω εντοπίσει.

Μια συζητηση, με σεβασμο στις ανάγκες του καθενος, και τον τροπο που προσπαθει να τις καλυψει και να τις αντιμετωπισει.

Γιατι καθε ανθρωπος, εχει τις δικες του αναγκες, και τον δικο του τροπο.

 

--------

 

http://forums.wpcentral.com/windows-phone-8/282809-debate-removable-battery-vs-non-removable-battery.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου..

Εχω βαρεθει το λογισμικό μου και ψαχνω για αλλαγές! Ο φίλος μου εχει ενα windows phone και μου ψηλοαρεσει που ειναι διαφορετικό. Πεοσπαθησα να βρω κατι να πλησιάσει το λογισμικό του win8 αλλα το μονο που μπορω να βρω ειναι στο playstore ενα απλο launcher. Ψαχνω κατι ολοκληρομενο.. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου..

Εχω βαρεθει το λογισμικό μου και ψαχνω για αλλαγές! Ο φίλος μου εχει ενα windows phone και μου ψηλοαρεσει που ειναι διαφορετικό. Πεοσπαθησα να βρω κατι να πλησιάσει το λογισμικό του win8 αλλα το μονο που μπορω να βρω ειναι στο playstore ενα απλο launcher. Ψαχνω κατι ολοκληρομενο.. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ :)

 

Καλησπέρα.

Ο μόνος τρόπος που μπορείς να κάνεις το android να μοίαζει λίγο με τα wp είναι με launcher. Βέβαια η εμπειρία χρήσης δεν θα είναι ίδια με των wp. Έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους. Με πολύ μικρό κόστος μπορείς να αγοράσεις μια wp συσκευή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θα ηθελα να ξερω,τι επιπτωσεις υπαρχουν,οταν γινει hard reset (επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) σε android συσκευη.Ξερω οτι με τον τροπο αυτο,το κινητο στην ουσια,ξεκινα απο την αρχη,απαλλαγμενο ενδεχομενως,απο οτι το "καθυστερει",αλλα μηπως γινεται ζημια δτο hardware της συσκευης;

Επισης ειναι κακο να γινεται αυτο συχνα;η οχι;

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη επίπτωση είναι οτι σβήνονται τα πάντα :) Δεν υπάρχει φόβος για ζημιά που λες.

 

Γενικά όσο πιο "καθαρή" είναι η συσκευή τόσο πιο καλά δουλεύει. Όποτε θες το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

1. απο που μπορει να ρυθμίζει? δεν βλεπω να εχει καποιο διακοπτακι...

2. ναι μονο για κλησεις θελω... οποτε το GSM 900 μου κανει, σωστα?

 

Δεν ξερω για το συγκεκριμενο. Γιατι δεν ρωτας τον πωλητή, αν ρυθμιζεται η ισχυς εξοδου του repeater?

 

Στο δικο μου, ειχε 2 τρυπουλες, έβαζες ενα κατσαβίδι μικρο και την ρυθμιζες. Η δευτερη τρυπουλα ειχε ρυθμιση για την γιαγκι της εισοδου (ευαισθησία).

 

Εφοσον δεν θελεις data αλλα μονον φωνή, τοτε ειναι μια χαρα.

Για να πας σε κατι αντίστοιχο σε 3g, οποτε να εχεις και data, υπολογησε απο 150-160 ευρω και πανω.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η επιλογή της αφαιρούμενης μπαταρίας ήταν ένας από τους κύριους λόγους που προτίμησα το Note πέρα από τους προφανείς. Μάλιστα μου χρειάστηκε η επιλογή αυτή πολύ πιο σύντομα αφού επέλεξα να του βάλω μια extended battery για ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και κυριολεκτικά έχω ενθουσιαστεί. Δύσκολα θα επιλέξω πια άλλη συσκευή που δεν θα έχει αυτή τη δυνατότητα και μάλιστα χωρίς να έχει βγει για την συγκεκριμένη μια ανάλογη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Αν κι έχω στην κατοχή μου συσκευή πού αλλάζει μπαταρία,ποσώς με ενδιαφέρει κι αν δεν άλλαζε.

Δεν τα παντρεύομαι για να το σκέφτομαι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τα αρχεία μου ( επαφές και κάποιες εικόνες ) από το πρώην κινητό μου (Samsung Galaxy SII) το οποίο πλέον δεν έχει οθόνη επειδή έσπασε και άρα δεν μπορώ να το ανοίξω και να βάλω pin και τα σχετικά,οπότε δεν το αναγνωρίζει και το pc,επειδή αναγνωρίζεται μόνο όταν το κινητό είναι ανοιχτό!Το κινητό λειτουργεί κανονικά,το πρόβλημα είναι η οθόνη με λίγα λόγια και θα ήθελα να ξέρω αν για να πάρω τα αρχεία υπάρχει μόνο η λύση αντικατάστασης της οθόνης πράγμα που ήθελα να αποφύγω επειδή δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω περαιτέρω!Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Edited by Snoufelakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, αν αλλαξω οθονη στο κινητο χανω τα ελληνικα?

κατι τετοιο νομιζω οτι διαβασα καπου, γνωριζει κανεις?

Που το διάβασες αυτό :confused: ψέμα, τεράστιο κιόλας.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...