Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι τόσο απλό. Δεν αρκεί να υποστηρίζει η συσκευή VoLTE, αλλά ο πάροχος την συσκευή. Δεν μιλάμε για κάποιες ρυθμίσεις που βάζεις και παίζει. Αλλά για κάτι που πρέπει να έχει ενσωματωθεί στο λειτουργικό ώστε να λειτουργήσει το VoLTE. Υπό αυτήν την έννοια έχει σημασία η λίστα με τις συσκευές. Όπως επίσης υπάρχουν συσκευές που κυκλοφόρησαν πριν λίγα χρόνια και υποστηρίζουν τεχνικά VoLTE, αλλά δεν πρόκειται να παίξουν εδώ με τίποτα.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα λειτουργεί το VoLTE χωρίς την ένδειξη πάνω στην μπάρα και μόνο σε κλείσεις προς αριθμούς Vodafone εμφανίζεται η ένδειξη HD. Παρόλα αυτά σε όλες τις κλείσεις παραμένει 4G. Συσκευή Samsung note 9.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό. Δεν αρκεί να υποστηρίζει η συσκευή VoLTE, αλλά ο πάροχος την συσκευή. Δεν μιλάμε για κάποιες ρυθμίσεις που βάζεις και παίζει. Αλλά για κάτι που πρέπει να έχει ενσωματωθεί στο λειτουργικό ώστε να λειτουργήσει το VoLTE. Υπό αυτήν την έννοια έχει σημασία η λίστα με τις συσκευές. Όπως επίσης υπάρχουν συσκευές που κυκλοφόρησαν πριν λίγα χρόνια και υποστηρίζουν τεχνικά VoLTE, αλλά δεν πρόκειται να παίξουν εδώ με τίποτα.

 

Sent from my SM-G970F

Και πως γίνεται δουλεύει κανονικοτατα, και με σηματακι και μένει και το 4G την ώρα της κλήσης σε Xiaomi Mi A1, και σε όλα από ότι ξέρω τα Xiaomi γίνεται αυτό ειδικά αν βγάλεις το VoLTE carrier check

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρέσεις υπάρχουν. Μπορεί η συσκευή σου να έχει κάποιες γενικές ρυθμίσεις για VoLTE περασμένες που η Vodafone έχει επιλέξει να χρησιμοποιήσει/αξιοποιήσει. Δεν σημαίνει αυτό ότι θα δουλεύει οποιαδήποτε συσκευή ωστόσο.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σε εσάς που ενεργοποιήθηκε το VoLte ήρθε κάποια ενημέρωση στα carrier services;

Επίσης με τη δική μου γραμμή κάτι περίεργο συμβαίνει. Είχα ζητήσει ενεργοποίηση πριν 3 μήνες περίπου, το ενεργοποίησαν, δούλεψε με την εφαρμογή τότε. Όταν άλλαξα πρόγραμμα το απενεργοποίησαν. Ζητησα χτες να το τσεκάρουν, μου είπαν ότι έχει απενεργοποιηθεί και ότι θα το ενεργοποιήσουν ξανά. Το απόγευμα ήρθε μήνυμα ενεργοποίησης και αμέσως μετά μήνυμα απενεργοποίησης! Εννοείται τώρα δεν λειτουργεί η υπηρεσία!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χτες σε Samsung A6 (EUR) φίλου, ανοίξαμε το διακόπτη και έβγαλε αμέσως ένδειξη για το VoLTE χωρίς να έχει κάνει κάτι.

Σήμερα που τσέκαρα και το δικό μου S9 (EUR πάλι) φαίνεται ότι δεν πέφτει πια σε 3G, αλλά ένδειξη για το VoLTE δεν υπάρχει.

Γενικά πάντως για το VoLTE φαντάζομαι ότι μιλάμε καθαρά για σήμα και αν το υποστηρίζει η συσκευή το δουλεύει.

Σήμερα επειδή μίλησα με τεχνικό (ήταν για το wifi calling) μου είπε ότι έδωσαν και το VoLTE από χτες.

Link to comment
Share on other sites

Τι βλακεία αυτό με τη ένδειξη. Αν έχεις μια sim, οκ. Αν έχεις δύο και χρησιμοποιείς δεδομένα από την άλλη που δεν είναι η vodafone, δεν μπορείς να δεις άμεσα σε τι τύπο δικτύου είσαι. Οκ, μικρό αλλά θα ήταν διευκόλυνση να έδειχνε.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναμιλήσω στο chat και ενεργοποίησαν το WiFi Calling. Για Volte τίποτα

 

Και εγώ έστειλα στο chat, μου απαντησαν οτι θα με παρουν τηλ απο τεχνικο τμημα και ακομη περιμενω εδω και 2 ωρες.

 

Εγώ θα προτιμούσα το volte βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα εταιρικά κάποιο νέο?

 

Ξαναμίλησα σήμερα στο chat μαζί τους και μου είπαν πως θα το ενεργοποιήσουν εντός 2 ημερών και θα λάβω sms (δεν διευκρίνισα όμως αν μιλάμε για wifi calling, volte ή και τα δύο).

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μιλησα με τεχνικο και μου τα ενεργοποιησε οπως μου ειπε..παρόλα αυτα ενδείξεις δεν υπαρχουν για wifi calling καί γιά το volte δεν μπορω να το δω γιατι στην περιοχη μου υπαρχει θεμα με το 4 g ..δεν εχει καλή καλυψη μεσα στο σπιτι μόνο 3g.Αν βγω καί βρώ καλυψη 4 g θα τεσταρω.

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το VoWIFI έτοιμο σε Galaxy S9. Πολύ εξυπηρετικός αυτός που έπεσα στην εξυπηρέτηση.

Δουλεύει μια χαρά και δείχνει και το σηματάκι. Για SMS δε δουλέυει.

Επίσης υποστηρίζεται και dual VoWIFI από το κινητό, μιας και έχω whatus up 2η sim.

 

Όσον αφορά το VoLTE μου είπε ότι είναι σε πιλοτικό στάδιο ακόμη και θα δοθεί σταδιακά σε όλους τους χρήστες.

 

Ερώτηση όμως: Στης cosmote έχει 3 επιλογές: Απενεργοποίηση/Ενεργοποίηση και προτεραιότητα στο 4G/Ενεργοποίηση και προτεραιότητα σε WIFI.

Στη vodafone: Απλά ενεργοποίηση/απενεργοοίηση.

Πως δουλεύει στης vodafone; Ξέρει κανείς να πει με σιγουριά;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο, που τον ξέρουν μόνο αυτοί, δεν έχει αυτήν τη ρύθμιση όπως στην cosmote. Έχω ανακαλύψει πως αυτή υπάρχει στο λειτουργικό απλά δεν φαίνεται. Με μια εφαρμογή που έχω βρει, μπορεί και μου ορίζει αν θέλω προτίμηση σε δίκτυα κινητής ή WiFi.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikimediacom.wifi.calling

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE θέλει κάποια ενεργοποίηση πέρα του διακόπτη ή θα γίνει αυτόματα; όταν κάνω κλήση με 4G δε με ρίχνει σε H την κάνει κανονικά την κλήση.. Αλλά δεν δείχνει την ένδειξη VoLTE..
Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE θέλει κάποια ενεργοποίηση πέρα του διακόπτη ή θα γίνει αυτόματα; όταν κάνω κλήση με 4G δε με ρίχνει σε H την κάνει κανονικά την κλήση.. Αλλά δεν δείχνει την ένδειξη VoLTE..

 

Είναι ενεργό τότε, μην ασχολείσαι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενεργό τότε, μην ασχολείσαι άλλο.

 

Δηλαδη και να μην φαινεται η ενδειξη volte αυτο σημαίνει πως ειναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία απο τη στιγμη που στις κλησεις μας κραταει σε 4g σωστα?

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και να μην φαινεται η ενδειξη volte αυτο σημαίνει πως ειναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία απο τη στιγμη που στις κλησεις μας κραταει σε 4g σωστα?

 

Το αν θα φαίνεται η ένδειξη ή όχι το κανονίζει ο κατασκευαστής. Τα Samsung και τα iPhone δεν το δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα φαίνεται η ένδειξη ή όχι το κανονίζει ο κατασκευαστής. Τα Samsung και τα iPhone δεν το δείχνουν.
Είσαι σίγουρος για αυτό; Εκτός του ότι δείχνει ένδειξη VoLTE στην κάρτα της Cosmote κανονικά και στο S7 που είχα και στο S10e που έχω τώρα, προ 4 μηνών που είχε ξεκινήσει δοκιμαστικά το VoLTE στην vodafone έβγαζε επίσης ένδειξη. Ο κατασκευαστής μου φαίνεται δύσκολο να άλλαξε κάτι από τότε.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Στα S8 και S9 μου με διαφορετικά firmware/csc δε βγάζει εικονίδιο. Φαίνεται ομως οτι δεν αλλάζει το σήμα και σε κλήση δειχνει το "HD κλήση" και το "HD εισερχόμενη" στο αλλο οταν τα δοκιμαζα. Βέβαια σε Samsung A6 με 9άρα και αυτό, όπως έγραψα πιο πανω, εβγαλε εικονιδιο με τη μια.
Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung Galaxy S9:

 

Πρώτη sim: Vodafone CU (Ενεργοποιημένο το VoWIFI)

Δεύτερη sim: Cosmote WU (Ενεργοποιημένο το VoLTE)

 

Screenshot.jpg

 

Φαίνεται κανονικά και το σηματάκι VoWIFI της Vodafone και το VoLTE της Cosmote.

 

Εάν δε φαίνεται, υποθέτω κάτι δεν έχει κάνει σωστά η Vodafone. Σίγουρα έχεις ενεργοποιήσει το διακόπτη για VoLTE CU;

Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung Galaxy S9:

 

Πρώτη sim: Vodafone CU (Ενεργοποιημένο το VoWIFI)

Δεύτερη sim: Cosmote WU (Ενεργοποιημένο το VoLTE)

 

Screenshot.jpg

 

Φαίνεται κανονικά και το σηματάκι VoWIFI της Vodafone και το VoLTE της Cosmote.

 

Εάν δε φαίνεται, υποθέτω κάτι δεν έχει κάνει σωστά η Vodafone. Σίγουρα έχεις ενεργοποιήσει το διακόπτη για VoLTE CU;

 

Στο S8 που είναι αγορασμένο απο και με firmware της vodafone, δεν υπάρχει καν ο διακόπτης (οπως λείπουν και απο αλλα πράγματα) αλλα δουλευει οπως και το S9.

Στο S9 που ειναι ελληνικό πάλι EUR, διακόπτης υπαρχει on απο default, το είδα καθως χτες για αυτο, εκανα εργοστασιακή επαναφορά στο τηλ/νο αλλα εικονίδιο και εκεί γιοκ.

Το S8 μονοκαρτο, το S9 δικαρτο, με μια sim ομως το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, τα Galaxy θα πάρουν αναβάθμιση (λογικά από την αναβάθμιση Νοεμβρίου και έπειτα θα το δείχνουν για την Vodafone - αν το δείχνουν).
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα δυστυχώς με το VoWIFI της Vodafone είναι πως εαν μιλάς μέσω Wifi και κινηθείς σε μέρος που δεν φτάνει το σήμα του router, τότε η γραμμή κόβεται.

 

Στην Cosmote έχει ομαλή μετάβαση και η κλήση συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...