Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και VOLTE και VOWIFI. Βέβαια το δεύτερο μόνο μέσω της εφαρμογής Vodafone wifi calling

 

Ετσι ξαφνικα σου ενεργοποιηθηκε η εκανες καμια ενημερωση carrier πχ, λογισμικου κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα το νέο λογισμικό της xiaomi, το miui 11, λέω δεν κάνω και έναν έλεγχο από τον dialer για να δω τι γίνεται με το volte? Και δούλεψε αμέσως. Πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσης και δεν πέφτει το 4g όταν μιλάς.
Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα το νέο λογισμικό της xiaomi, το miui 11, λέω δεν κάνω και έναν έλεγχο από τον dialer για να δω τι γίνεται με το volte? Και δούλεψε αμέσως. Πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσης και δεν πέφτει το 4g όταν μιλάς.

 

κι εμεις ακομα με μαμα λογισμικο google android 10, τιποτα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα το νέο λογισμικό της xiaomi, το miui 11, λέω δεν κάνω και έναν έλεγχο από τον dialer για να δω τι γίνεται με το volte? Και δούλεψε αμέσως. Πολύ καλύτερη ποιότητα κλήσης και δεν πέφτει το 4g όταν μιλάς.
+Ταυτόχρονα δεδομένα ενώ μιλάς.
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιηθηκε στα καρτοκινητα????

 

Απ' οτι εμαθα, ενεργοποιητε σιγα-σιγα πιλοτικα σε οσους - μερικους που ειχαν ενεργοποιησει και το voWIFI.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή είναι μόνο για εισερχόμενες κλήσεις; Σήμερα δοκίμασα την εφαρμογή και ενώ σε κάποιες εισερχόμενες φαινόταν ότι είναι μέσω της εφαρμογής σε άλλες πάλι όχι...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα πως μεχρι το τελος αυτης της εβδομαδας ή κ στις αρχες της αλλης, θα εχει δοθει για ολους το VoLTE κανονικοτατα.. Ας δουμε :")

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα πως μεχρι το τελος αυτης της εβδομαδας ή κ στις αρχες της αλλης, θα εχει δοθει για ολους το VoLTE κανονικοτατα.. Ας δουμε :")

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και οσοι δεν εχουν στο μενου ρυθμισεων ακομα τις αντιστοιχες επιλογες για on/off τι θα κανουν? Πχ στο pixel 2 xl, δεν εχει επιλογες για vowifi η volte.

Link to comment
Share on other sites

Και οσοι δεν εχουν στο μενου ρυθμισεων ακομα τις αντιστοιχες επιλογες για on/off τι θα κανουν? Πχ στο pixel 2 xl, δεν εχει επιλογες για vowifi η volte.

 

Δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με αυτό που είχαν έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και οσοι δεν εχουν στο μενου ρυθμισεων ακομα τις αντιστοιχες επιλογες για on/off τι θα κανουν? Πχ στο pixel 2 xl, δεν εχει επιλογες για vowifi η volte.

 

 

 

Δεν θα γινει καμια αλλαγη και να το δωσουν για ολους.. απλα θα περιμενεις μεχρι να σ βγει η ενδειξη.. για κοσμοτε σου βγαζει την επιλογη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να τσεκάρουμε αν έχει ενεργοποιηθει στο κινητο μας το VOLTE?

 

iphone xs max

 

 

 

Settings->Mobile Data->Mobile Data Options->Voice&Data και απο κει επιλεγεις το VoLTE αν το θες On ή Off.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου εμφανίζει το VoLTE ενεργό δεν μπορώ να στείλω SMS με το WIFI calling. Άρα είναι ενεργή η ρύθμιση του κινητού και όχι διαθέσιμη η υπηρεσία ακόμα μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου εμφανίζει το VoLTE ενεργό δεν μπορώ να στείλω SMS με το WIFI calling. Άρα είναι ενεργή η ρύθμιση του κινητού και όχι διαθέσιμη η υπηρεσία ακόμα μάλλον.

 

SMS μέσω Wifi calling για την ώρα δεν υποστηρίζεται. Όσο για το VoLTE παρ ότι υπάρχει διακόπτης εδώ και μήνες ενεργός, χτες που μίλησα με τεχνικό δεν μου είπε ποτέ θα το δώσουν, πέραν του ότι είναι κοντά και δεν ήξερε να μου πει εάν θα θέλει και αυτό ενεργοποίηση τηλεφωνικά όπως το Wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαφνικά σήμερα είδα το HD σε 4G που σημαίνει VoLTE στο Xiaomi mi A1...

Βέβαια είχα ενεργοποιήσει από παλια το VoWifi που το Mi A1 δεν υποστηρίζει...

Δεν έχω κάνει κανένα update, ξαφνικά σήμερα με security 1 Σεπτεμβρίου Android 9...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

VoLTE κανονικά και σε mi9t pro. Τώρα πλέον υποστήριξη και VoLTE και VoWifi(χωρίς εφαρμογή) από την συγκεκριμένη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

VoLTE κανονικά και σε mi9t pro. Τώρα πλέον υποστήριξη και VoLTE και VoWifi(χωρίς εφαρμογή) από την συγκεκριμένη συσκευή.

 

Εχεις τις αντιστοιχες επιλογες για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση αυτων των δυο μεσα απο τις ρυθμισεις τις συσκευης?

 

Και κατι που βρηκα...

https://itbrief.co.nz/story/vodafone-begins-4g-calling-rollout

Link to comment
Share on other sites

Και σε Samsung κανονικά volte χωρίς την εφαρμογή

Να ρωτήσω, για το volte πρέπει αποκλειστικά να χρησιμοποιω το 4g από Vodafone ή επειδή έχω dual sim κινητό, χρειάζεται δεδομένα από οποιαδήποτε εταιρία?

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tsakman21
Link to comment
Share on other sites

Μόνο την κάρτα της vodafone. Και δεν χρησιμοποιεί δεδομένα. Όπως παίρνεις τηλέφωνο σε 2G/3G δίκτυο, το ίδιο κάνει απλά σε 4G. Μην μπερδεύεσαι με το VoWiFi που δρομολογεί την κλήση μέσω WiFi και αναπόφευκτα χρησιμοποιεί δεδομένα (από το WiFi).

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τις αντιστοιχες επιλογες για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση αυτων των δυο μεσα απο τις ρυθμισεις τις συσκευης?

 

Και κατι που βρηκα...

https://itbrief.co.nz/story/vodafone-begins-4g-calling-rollout

 

Ναι με την αντίστοιχη εντολή στο dialer μου δίνει την δυνατότητα για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αλλά εξ'αρχης είχα voWiFi χωρίς να πειράξω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...