Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι που παρατήρησα δυστυχώς με το VoWIFI της Vodafone είναι πως εαν μιλάς μέσω Wifi και κινηθείς σε μέρος που δεν φτάνει το σήμα του router, τότε η γραμμή κόβεται.

 

 

 

Στην Cosmote έχει ομαλή μετάβαση και η κλήση συνεχίζεται.

 

 

 

Στο iOS τουλαχιστον, οταν συμβαινει αυτο που λες, και πιανει η συσκευη 4G, η κληση παει στο VoLTE.. Επισης οταν μιλας με VoLTE και πεφτει το 4G, η κληση συνεχιζεται κανονικα σε 3G ή 2G..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο iOS τουλαχιστον, οταν συμβαινει αυτο που λες, και πιανει η συσκευη 4G, η κληση παει στο VoLTE..

 

Εάν το σήμα δεν είναι καλό και δεν έχει 4G? Το γυρνάει από VoWIFI σε 3G(ή λιγότερο) κατευθείαν?

Link to comment
Share on other sites

Εάν το σήμα δεν είναι καλό και δεν έχει 4G? Το γυρνάει από VoWIFI σε 3G(ή λιγότερο) κατευθείαν?

 

 

 

Αμα δεν υπαρχει καλυψη 4G τοτε η κληση ακυρωνεται..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν υπαρχει καλυψη 4G τοτε η κληση ακυρωνεται..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω ενεργοποιηση volteσε cu.

Δεν εχει ενδειξη volte αλλα σε κληση μενει 4g.

https://i.imgur.com/LntI4Dh.jpg

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω ενεργοποιηση volteσε cu.

Δεν εχει ενδειξη volte αλλα σε κληση μενει 4g.

https://i.imgur.com/LntI4Dh.jpg

 

Δε βλέπω να σου βγάζει το HD κλήση.

Έχεις το Wifi calling ενεργοποιημένο;

(Αν και παιρνεις απ οτι ειδα τωρα σε 4ψηφιο τους)

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να σου βγάζει το HD κλήση.

Έχεις το Wifi calling ενεργοποιημένο;

(Αν και παιρνεις απ οτι ειδα τωρα σε 4ψηφιο τους)

 

Ειχα καλεσει κ σε αλλον αριθμο κ εβγαλε κανονικα το hd.Φυσικα κ ειβαι ενεργοποιημενο τοwifi calling.

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω ενεργοποιηση volteσε cu.

Δεν εχει ενδειξη volte αλλα σε κληση μενει 4g.

https://i.imgur.com/LntI4Dh.jpg

 

Δεν πρόκειται να δεις ένδειξη VoLTE.

Σύμφωνα με τις κατευθύνσεις του group, δεν θα φαινεται, καθως τον πελατη τον απασχολει η κλήση και οχι το πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καλεσει κ σε αλλον αριθμο κ εβγαλε κανονικα το hd.Φυσικα κ ειβαι ενεργοποιημενο τοwifi calling.

 

Για να δεις ένδειξη HD πρέπει και από την άλλη πλευρά (αυτός που καλεί ή τον καλείς) να μπορεί να υποστηρίξει HD κλήση. Με το 1252 δεν φαίνεται να γίνεται.

Πάντως τώρα δείχνει να δουλεύει σωστά η εναλλαγή από VoLTE σε VoWiFi και αντίστροφα. Παλιότερα που προφανώς ήταν σε δοκιμαστικό στάδιο, δεν γινόταν και κατά την μετάβαση έπεφτε η κλήση.

Επίσης καλώντας το 1252 και ανοιγοκλείνοντας το WiFi για να γίνει αυτή η μετάβαση, μου φαίνεται πως σε 4G ακούγεται αισθητά πιο καθαρά από ότι στο WiFi.

 

 

Δεν πρόκειται να δεις ένδειξη VoLTE.

 

Σύμφωνα με τις κατευθύνσεις του group, δεν θα φαινεται, καθως τον πελατη τον απασχολει η κλήση και οχι το πως γινεται.

Να πεις στο group πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου χρειάζεται, γιατί πχ η συσκευή υποστηρίζει dual VoLTE και στις δύο sim, και αν τα δεδομένα είναι από την άλλη sim, δεν μπορείς να ξέρεις σε τι τύπο δικτύου είναι η Vodafone και αν παίζει με VoLTE ή όχι. Αν υπήρχε η ένδειξη, όπως γινόταν πριν λίγους μήνες στις δοκιμές, θα λειτουργούσε σαν μπούσουλας. Βλέπεις VoLTE άρα είσαι σε 4G με καλή ποιότητα. Δεν βλέπεις, έχεις πέσει σε χειρότερο δίκτυο.

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ένδειξη HD πρέπει και από την άλλη πλευρά (αυτός που καλεί ή τον καλείς) να μπορεί να υποστηρίξει HD κλήση. Με το 1252 δεν φαίνεται να γίνεται.

Πάντως τώρα δείχνει να δουλεύει σωστά η εναλλαγή από VoLTE σε VoWiFi και αντίστροφα. Παλιότερα που προφανώς ήταν σε δοκιμαστικό στάδιο, δεν γινόταν και κατά την μετάβαση έπεφτε η κλήση.

Επίσης καλώντας το 1252 και ανοιγοκλείνοντας το WiFi για να γίνει αυτή η μετάβαση, μου φαίνεται πως σε 4G ακούγεται αισθητά πιο καθαρά από ότι στο WiFi.

 

 

 

Να πεις στο group πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου χρειάζεται, γιατί πχ η συσκευή υποστηρίζει dual VoLTE και στις δύο sim, και αν τα δεδομένα είναι από την άλλη sim, δεν μπορείς να ξέρεις σε τι τύπο δικτύου είναι η Vodafone και αν παίζει με VoLTE ή όχι. Αν υπήρχε η ένδειξη, όπως γινόταν πριν λίγους μήνες στις δοκιμές, θα λειτουργούσε σαν μπούσουλας. Βλέπεις VoLTE άρα είσαι σε 4G με καλή ποιότητα. Δεν βλέπεις, έχεις πέσει σε χειρότερο δίκτυο.

 

Sent from my SM-G970F

 

Φυσικα και πρεπει να υποστηριζει και η αλλη συσκευη το hd.Απλα επειδη βρισκομουν στην πόλη που ειχα καλυψει 4g το τσεκαρα προχειρα με το 1252 πού οντως εκει δεν φαίνεται και επειτα με αλλον αριθμό που το εμφανισε κανονικά .Οσο γιατο wifi calling δε μπόρεσα να το δοκιμάσω καί να δω πώς συμπεριφέρεται διότι οδηγούσα καί επέστρεψα πίσω.Σπίτι μου εχω μόνο 3g.Οπότε δε μπορώ να τσεκάρω το wifi calling.Θα συμφωνήσω πώς η ένδειξη βοηθάει στήν οθόνη.Είναι σα να βρίσκεται στα τυφλά η υπηρεσία κατα καποιον τρόπο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν πρόκειται να δεις ένδειξη VoLTE.

Σύμφωνα με τις κατευθύνσεις του group, δεν θα φαινεται, καθως τον πελατη τον απασχολει η κλήση και οχι το πως γινεται.

 

Θεωρώ πώς θά επρεπε νά υπαρχει ένδειξη.Αλλα όπως και να εχει εφόσον ενεργοποιείται αυτό από μόνο του είναι αρκετα σημαντικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν πρόκειται να δεις ένδειξη VoLTE.

Σύμφωνα με τις κατευθύνσεις του group, δεν θα φαινεται, καθως τον πελατη τον απασχολει η κλήση και οχι το πως γινεται.

Edited by Nickchris36

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ένδειξη HD πρέπει και από την άλλη πλευρά (αυτός που καλεί ή τον καλείς) να μπορεί να υποστηρίξει HD κλήση. Με το 1252 δεν φαίνεται να γίνεται.

Πάντως τώρα δείχνει να δουλεύει σωστά η εναλλαγή από VoLTE σε VoWiFi και αντίστροφα. Παλιότερα που προφανώς ήταν σε δοκιμαστικό στάδιο, δεν γινόταν και κατά την μετάβαση έπεφτε η κλήση.

Επίσης καλώντας το 1252 και ανοιγοκλείνοντας το WiFi για να γίνει αυτή η μετάβαση, μου φαίνεται πως σε 4G ακούγεται αισθητά πιο καθαρά από ότι στο WiFi.

 

 

 

Να πεις στο group πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου χρειάζεται, γιατί πχ η συσκευή υποστηρίζει dual VoLTE και στις δύο sim, και αν τα δεδομένα είναι από την άλλη sim, δεν μπορείς να ξέρεις σε τι τύπο δικτύου είναι η Vodafone και αν παίζει με VoLTE ή όχι. Αν υπήρχε η ένδειξη, όπως γινόταν πριν λίγους μήνες στις δοκιμές, θα λειτουργούσε σαν μπούσουλας. Βλέπεις VoLTE άρα είσαι σε 4G με καλή ποιότητα. Δεν βλέπεις, έχεις πέσει σε χειρότερο δίκτυο.

 

Sent from my SM-G970F

Πες μου το μέσο πελάτη γιατί τον ενδιαφέρει αν η κλήση γίνεται από CS η από IP?

Επισης πες μου που ακριβώς βοηθάει την εμπειρία του να δει κάποιος, που δεν γνωρίζει, ένα σήμα παραπάνω και πως είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν θα γεμίσει φόρτο την εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος πελάτης που γνωρίζει περιμένει να δει ένδειξη. Στο κάτω κάτω γιατί μου έχεις μόνο στο WiFi μαζί με μια ενοχλητική ειδοποίηση που δεν γίνεται να την μπλοκάρω;

Επίσης μπορεί να είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός και να μου σπάει τα νεύρα που η πρώτη μου κάρτα που είναι Cosmote γράφει VoLTE1 και η 2η τίποτα.

Τέλος αν μου είχε εμφανιστεί VoLTE2 όπως θα ήταν το λογικό, δεν θα χρειάζονταν να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση και να απασχολήσω κάποιον για να μου πει απλά ότι δουλεύει αλλά δεν το βλέπεις.

Είπες κάτι για το φόρτο; Και στο κάτω κάτω αυτή δεν είναι η δουλειά τους; Αν και σιγά τις πολλές κλήσεις που θα είχαν για αυτό το θέμα...

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Ο μέσος πελάτης που γνωρίζει περιμένει να δει ένδειξη. Στο κάτω κάτω γιατί μου έχεις μόνο στο WiFi μαζί με μια ενοχλητική ειδοποίηση που δεν γίνεται να την μπλοκάρω;

Επίσης μπορεί να είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός και να μου σπάει τα νεύρα που η πρώτη μου κάρτα που είναι Cosmote γράφει VoLTE1 και η 2η τίποτα.

Τέλος αν μου είχε εμφανιστεί VoLTE2 όπως θα ήταν το λογικό, δεν θα χρειάζονταν να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση και να απασχολήσω κάποιον για να μου πει απλά ότι δουλεύει αλλά δεν το βλέπεις.

Είπες κάτι για το φόρτο; Και στο κάτω κάτω αυτή δεν είναι η δουλειά τους; Αν και σιγά τις πολλές κλήσεις που θα είχαν για αυτό το θέμα...

 

Sent from my SM-G970F

 

Μίλησα για το μέσο πελάτη. Όχι για το μέσο χρήστη του Myphone.

Επίσης αν η δουλειά της εξυπηρέτησης είναι να εξυπηρετεί λάθος κινήσεις τότε είτε θα έχεις πρόβλημα και δεν θα μπορείς να εξυπηρετηθεις είτε θα σου ανέβουν τα τιμολόγια για να πληρώσεις το επιπλέον προσωπικό.

Αλλά η συγκεκριμένη συζήτηση δεν έχει νόημα αφού το 99% δεν έχει ακούσει τη λέξη VoLTE ποσο μαλλον να εχει ανησυχιες για τη δευτερη και τριτη γραμμη.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η συσχέτιση του μέσου πελάτη με τον μέσο χρήστη του myphone. Εννοείται πως οι πρώτοι είναι πολλοί περισσότεροι.

Και κανείς δεν έκανε λάθος. Εσύ υποστηρίζεις κάτι τέτοιο. Λέμε πως μεγαλύτερο μπέρδεμα δημιούργησε που το έδωσε χωρίς να φαίνεται, και αυτό μπορεί να προκαλέσει αυτό που αναφέρεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από αυτόν που θα καλέσει γιατί θα μπερδευτεί.

Τέλος δεν θα μπερδευτεί κάνεις αν το διαφήμιζαν και το επικοινωνούσαν(όπως έκανε η Cosmote πριν 2 χρόνια, και κάνει και η wind - έστω και για άλλους λόγους μιας και δεν είναι έτοιμο...) Πράγμα που δεν βλέπω να γίνεται, παρά προωθείται το VoWiFi κυρίως και έρχεται το VoLTE να λειτουργήσει συμπληρωματικά επειδή χρειάζεται.

Απλά μια απόφαση κάποιου που εμένα (και πιστεύω αρκετών) δεν αρέσει, και κοιτάζεις να δικαιολογήσεις επειδή έτσι είναι η εταιρική γραμμή. Οκ...

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η συσχέτιση του μέσου πελάτη με τον μέσο χρήστη του myphone. Εννοείται πως οι πρώτοι είναι πολλοί περισσότεροι.

Και κανείς δεν έκανε λάθος. Εσύ υποστηρίζεις κάτι τέτοιο. Λέμε πως μεγαλύτερο μπέρδεμα δημιούργησε που το έδωσε χωρίς να φαίνεται, και αυτό μπορεί να προκαλέσει αυτό που αναφέρεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από αυτόν που θα καλέσει γιατί θα μπερδευτεί.

Τέλος δεν θα μπερδευτεί κάνεις αν το διαφήμιζαν και το επικοινωνούσαν(όπως έκανε η Cosmote πριν 2 χρόνια, και κάνει και η wind - έστω και για άλλους λόγους μιας και δεν είναι έτοιμο...) Πράγμα που δεν βλέπω να γίνεται, παρά προωθείται το VoWiFi κυρίως και έρχεται το VoLTE να λειτουργήσει συμπληρωματικά επειδή χρειάζεται.

Απλά μια απόφαση κάποιου που εμένα (και πιστεύω αρκετών) δεν αρέσει, και κοιτάζεις να δικαιολογήσεις επειδή έτσι είναι η εταιρική γραμμή. Οκ...

 

Sent from my SM-G970F

 

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Περισσότερο μπλέξιμο δημιουργεί που δε φαίνεται και πρέπει να αποκωδικοποιούμε αν δουλεύει ή όχι.

Δεν είναι τυχαίο που στην κοσμοτέ το δείχνει, και γενικώς, που υποστηρίζεται από το λειτουργικό ώστε να υπάρχει αυτή η ένδειξη.

 

Επίσης εγώ θεωρώ πως αυτή η υπηρεσία ΔΕΝ είναι για το μέσο πελάτη, αλλά γιαυτόν που γνωρίζει, το ψάχνει και θέλει το καλύτερο.

Γι' αυτό και στις 2 εταιρείες είναι απενεργοποιημένο by default, και πρέπει ο χρήστης να κάνει κινήσεις εάν τις επιθυμεί, είτε στέλνοντας σμσ είτε μιλώντας με την εξυπηρέτηση αντίστοιχα.

 

Άλλωστε, του μέσου χρήστη η status/notification bar απαρτίζεται από μονίμως 5+ push ειδοποιήσεις από παιχνίδια, διαφημίσεις,κτλ. οπότε σημασία δε δίνει για 1 έξτρα εικονίδιο "VoLTE"

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η συσχέτιση του μέσου πελάτη με τον μέσο χρήστη του myphone. Εννοείται πως οι πρώτοι είναι πολλοί περισσότεροι.

Και κανείς δεν έκανε λάθος. Εσύ υποστηρίζεις κάτι τέτοιο. Λέμε πως μεγαλύτερο μπέρδεμα δημιούργησε που το έδωσε χωρίς να φαίνεται, και αυτό μπορεί να προκαλέσει αυτό που αναφέρεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από αυτόν που θα καλέσει γιατί θα μπερδευτεί.

Τέλος δεν θα μπερδευτεί κάνεις αν το διαφήμιζαν και το επικοινωνούσαν(όπως έκανε η Cosmote πριν 2 χρόνια, και κάνει και η wind - έστω και για άλλους λόγους μιας και δεν είναι έτοιμο...) Πράγμα που δεν βλέπω να γίνεται, παρά προωθείται το VoWiFi κυρίως και έρχεται το VoLTE να λειτουργήσει συμπληρωματικά επειδή χρειάζεται.

Απλά μια απόφαση κάποιου που εμένα (και πιστεύω αρκετών) δεν αρέσει, και κοιτάζεις να δικαιολογήσεις επειδή έτσι είναι η εταιρική γραμμή. Οκ...

 

Sent from my SM-G970F

 

 

Η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί σε όλους. Το αν μιλάει μέσω VoLTE η μεσω τηλεπαθειας απο το κινητο, πως ακριβως απασχολει τον πελατη; Τι του αλλαζει στην εμπειρια η ενημερωση; Αν θα παρω εγω τον Μητσο και μιλησω απο VoLTE τι ακριβως θα αλλαξει στο ειναι μου; Θα μιλησω διαφορετικα; Εμενα με ενδιαφερει να μιλησω. Αν ηταν οπως τα λες, θα μου εβαζαν να βλεπω και τα cells με τα οποια συνδεεομαι.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν τη λογική δεν έπρεπε να κάνει τίποτα. Ας το άφηνε να μιλάει με 2G. Αν σε ενδιαφέρει να μιλήσεις, μια χαρά μπορείς...

Μπορεί αν βλέπω ότι θα μου στείλει την κλήση μέσω WiFi να προχωρήσω, διαφορετικά να καλέσω από άλλο αριθμό που θα ακούγεται καλύτερα. Με το αναθεματισμένο το σηματάκι, δεν χρειάζεται να το ψάχνω αυτό.

 

Hint: έχει εμφανή διαφορά στην ποιότητα VoLTE με VoWiFi. Εγώ θα το προωθούσα να το μάθει ο κόσμος.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πως ακόμα η υπηρεσία δεν είναι πλήρως έτοιμη, και ακόμα είμαστε beta testers

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν τη λογική δεν έπρεπε να κάνει τίποτα. Ας το άφηνε να μιλάει με 2G. Αν σε ενδιαφέρει να μιλήσεις, μια χαρά μπορείς...

Μπορεί αν βλέπω ότι θα μου στείλει την κλήση μέσω WiFi να προχωρήσω, διαφορετικά να καλέσω από άλλο αριθμό που θα ακούγεται καλύτερα. Με το αναθεματισμένο το σηματάκι, δεν χρειάζεται να το ψάχνω αυτό.

 

Hint: έχει εμφανή διαφορά στην ποιότητα VoLTE με VoWiFi. Εγώ θα το προωθούσα να το μάθει ο κόσμος.

 

Sent from my SM-G970F

Σε λίγο κλήσεις από VoLTE και 2G θα έχεις. Μόνο.

 

Ο κόσμος αγοράζει υπηρεσίες. Όχι τον φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε πως ακόμα η υπηρεσία δεν είναι πλήρως έτοιμη, και ακόμα είμαστε beta testers

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το VoWIFI στο τηλέφωνο μου είπαν είναι έτοιμο. Το VoLTE όντως είναι σε πιλοτικό στάδιο

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο κλήσεις από VoLTE και 2G θα έχεις. Μόνο.

 

 

 

Ο κόσμος αγοράζει υπηρεσίες. Όχι τον φορέα.

Δεν καταλαβαίνω που κολλάνε όλα αυτά.

Είπαμε, για κάποιο λόγο νιώθεις υπεύθυνος να δικαιολογήσεις την απόφαση της εταιρείας. Δεν απαγορεύεται να μην αρέσει σε κάποιους.

Τίποτα άλλο άσχετο θα πούμε;

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο επικοινωνία με το chat του cu σε πεντε λεπτα με κάλεσε εκπρόσωπος του τεχνικου τμήματος και μου έκανε την ενεργοποιηση του wifi calling μεσω της εφαρμογής στο xperia xz1. Το θετικό ειναι ότι η εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο και καλεις κανονικα απο τον dialer του κινητου. Volte δεν υποστηρίζει ακομη το κινητό μου και μάλλον θα.. δειξει..

Μπράβο τους πάντως για την μεχρι τωρα υλοποιηση. Θα δοκιμασω την σιμ και σε κινέζικο κινητό που δεν υποστηρίζει εγγενως η cosmote να δω τι θα παιχτει με το vowifi

Link to comment
Share on other sites

Μια ένδειξη να βλέπουμε εάν δουλεύει το VoLTE ή όχι δεν ειναι κακό, όπως εχουμε και για το 4g ή 3g σήμα. Απο τη στιγμή μάλιστα που το εμφανίζουν άλλες εταιρίες επίσης, γιατί οχι. Ούτε θεμα beta testing είναι, εκεί μάλιστα κι αν θες να ξέρεις. Ίσως μπει σε επόμενα firmware οπως έγινε και με το VoWifi. Όσο για την εξυπηρέτηση μόνο τζάμπα δεν ειναι και αυτή ειναι η δουλειά τους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...