Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, vagzard said:

Από χθες παρατήρησα ότι σταμάτησε να λειτουργεί το WiFi calling σε 2 συσκευές μου άρα δεν είναι τυχαίο. Η Vodafone μου είπε ότι έκανε όλους τους απαραίτητους ελέγχους και η υπηρεσία είναι κανονικά ενεργή στην γραμμή μου. Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Σταμάτησε να λειτουργεί εδώ και μερικές ώρες.

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και 2 μηνες και οποτε ειναι να το βαλω (παντα σε συνδιασμο με flight mode) χρειαζεται επανεκκινηση το κινητο για να λειτουργησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αυτή την ειδοποίηση που έρχεται στα Samsung κάθε φορά που ενεργοποείται WiFi Calling στην Vodafone υπάρχει τρόπος να τη βγάλουμε; 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.k2 said:

Καλησπέρα. Αυτή την ειδοποίηση που έρχεται στα Samsung κάθε φορά που ενεργοποείται WiFi Calling στην Vodafone υπάρχει τρόπος να τη βγάλουμε; 

Εμένα δεν μου δείχνει κάτι 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εμένα δεν μου δείχνει κάτι 

Εγώ βλέπω στο κινητό φίλου την παρακάτω ειδοποίηση κάθε φορά που ενεργοποείται το WiFi Calling:

Vodafone WiFi Calling

Κλήσεις έκτακτης ανάγκης σε περιοχές μόνο με κάλυψη δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

Συσκευή Galaxy S24 με το τελευταίο iOS

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panos.k2 said:

Καλησπέρα. Αυτή την ειδοποίηση που έρχεται στα Samsung κάθε φορά που ενεργοποείται WiFi Calling στην Vodafone υπάρχει τρόπος να τη βγάλουμε; 

Μονιμα? Τοτε δεν θα ξερεις αν οντως λειτουργει το wifi calling...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε motorola με android 12 το έβγαζε πάντα, είχα βρει την ειδοποίηση και την έβαζα στο αθόρυβο. Νομίζω μετά την αναβάθμιση σε android 13 δεν την έχω ξαναδεί. Μπορεί να κόπηκε κιόλας από κάποια αναβάθμιση των υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας από το google play. Δεν νομίζω να είναι θέμα συσκευής δηλαδή.

1 minute ago, GMF80 said:

Μονιμα? Τοτε δεν θα ξερεις αν οντως λειτουργει το wifi calling...

Υπάρχει το σήμα με το ασύρματο και το ακουστικό, εκτός αν δεν βγαίνει σε όλα τα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GMF80 said:

Μονιμα? Τοτε δεν θα ξερεις αν οντως λειτουργει το wifi calling...

Κάθε φορά που μπαινει σε δίκτυο WiFi και ενεργοποείται το WiFi Calling του έρχεται η συγκεκριμένη ειδοποίηση.

Λειτουργεί κανονικά δεν υπάρχει θέμα ως προς αυτό γιατί φαινεται το εικονίδιο δίπλα από τις μπαρες σηματος. Απλά η ειδοποίηση είναι ενοχλητική και δεν του επιτρέπει να την κάνει σιγαση. 

6 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εμένα όταν ενεργοποιώ τον διακόπτη από τις ρυθμίσεις μου βγάζει αυτό,αλλά μόνο τότε 20240327_231440.thumb.jpg.20f9c79439634bf93e35b2505461b078.jpg

Το ενεργοποίησε μια φορά και πάτησε να μην εμφανιστεί ξανά. Παρ όλα αυτά του έρχεται ειδοποίηση στον πίνακα ειδοποιήσεων(όχι σαν αυτή που ανέβασες εσυ) όπως προείπα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχω και εγώ πρόβλημα τώρα με το wi-fi calling. Μετά από κάποια ωρα εκτος wifi, δεν βλέπω να λειτουργεί μετά την επανασύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, GMF80 said:

Εγω εδω και 2 μηνες και οποτε ειναι να το βαλω (παντα σε συνδιασμο με flight mode) χρειαζεται επανεκκινηση το κινητο για να λειτουργησει.

Το θέμα με το flight mode το έχω και εγώ και είναι ανεξήγητο. Λειτουργεί όποτε του κα...πνίσει 😛

Κάποιες φορές δεν παίζει καθόλου χωρίς επανεκκίνηση, κάποιες λιγότερες δεν παίζει ούτε με επανεκκίνηση και κάποιες άλλες παίζει κανονικά απλά θέλει λίγο παραπάνω χρόνο μέχρι να ενεργοποιηθεί.

12 ώρες πριν, panos.k2 said:

Καλησπέρα. Αυτή την ειδοποίηση που έρχεται στα Samsung κάθε φορά που ενεργοποείται WiFi Calling στην Vodafone υπάρχει τρόπος να τη βγάλουμε; 

Όχι, δεν υπάρχει. Τουλάχιστον εγώ δε βρήκα που το έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, panos.k2 said:

Κάθε φορά που μπαινει σε δίκτυο WiFi και ενεργοποείται το WiFi Calling του έρχεται η συγκεκριμένη ειδοποίηση.

Λειτουργεί κανονικά δεν υπάρχει θέμα ως προς αυτό γιατί φαινεται το εικονίδιο δίπλα από τις μπαρες σηματος. Απλά η ειδοποίηση είναι ενοχλητική και δεν του επιτρέπει να την κάνει σιγαση. 

Το ενεργοποίησε μια φορά και πάτησε να μην εμφανιστεί ξανά. Παρ όλα αυτά του έρχεται ειδοποίηση στον πίνακα ειδοποιήσεων(όχι σαν αυτή που ανέβασες εσυ) όπως προείπα. 

Νομιζα οτι εννουσες αυτην την ειδοποιηση στην μπαρα.

Screenshot_20240328_125901_One UI Home.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, kmpatra said:

Σαν να έχω και εγώ πρόβλημα τώρα με το wi-fi calling. Μετά από κάποια ωρα εκτος wifi, δεν βλέπω να λειτουργεί μετά την επανασύνδεση...

για την ιστορια επανηλθε σημερα...οποτε θελει δουλευει μου φαινεται...

59 minutes ago, GMF80 said:

Νομιζα οτι εννουσες αυτην την ειδοποιηση στην μπαρα.

Screenshot_20240328_125901_One UI Home.jpg

και εγω αυτο εννοούσα. Δεν εμφανιζεται καν σε μενα πλεον.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φαίνεται το εικονίδιο VoLTE.

https://en.droidwiki.org/wiki/4G_or_LTE:_What_is_shown_when%3F?

If 4G or LTE is displayed in the notification area is decided by the currently installed operating system (ROM). Usually, this is done based on the network the phone is currently connected, to. To prevent a confusion of the customer, carriers can set that their users see a LTE icon instead of 4G. By default, if the carrier does not overwrite the value, the LTE icon is shown.

In this configuration, for example, for the carrier Vodafone in Germany, the 4G icon is shown instead of the LTE one:

<boolean name="show_4g_for_lte_data_icon_bool" value="true"/>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Εχω το εξης προβλημα και επειδη δεν ξερω που να το αναρτησω το εβαλα εδω, εχω Νουμερο vodafone και στο γραφειο ενος Φιλου που παω, εχει Wifi Cosmote Γραμμη, και μου δειχνει με την μια το σημα του Wifi calling στην Οθονη,και οι κλησεις που δεχομαι η κανω ειναι  μια χαρα, στο Δε Σπιτι μου που εχω Γραμμη Nova με Wifi δεν μου το ενφανηζει και δεν συνδεεται μεσον του Wifi calling,με τιποτα με αποτελεσμα να μην μπορω να μιλησω και να μην με ακουν, στις  κλησεις που δεχομαι Αλλες Φορες  ενω με ακουν εγω δεν ακουω τιποτα σαν νεκρο...και τυχαια βρηκα Οτι οταν κλεινω το Wifi στο κινητο ακουω κανονικα την κληση και μιλαω μια χαρα. Το εχει κανεις αυτο το Θεμα να μας δωσει Λυση, εννοειτε οτι εχω μιλησει με την Vodafone Αλλα λυση δεν βρηκα.

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nick.76 said:

Γιατί δεν φαίνεται το εικονίδιο VoLTE.

https://en.droidwiki.org/wiki/4G_or_LTE:_What_is_shown_when%3F?

If 4G or LTE is displayed in the notification area is decided by the currently installed operating system (ROM). Usually, this is done based on the network the phone is currently connected, to. To prevent a confusion of the customer, carriers can set that their users see a LTE icon instead of 4G. By default, if the carrier does not overwrite the value, the LTE icon is shown.

In this configuration, for example, for the carrier Vodafone in Germany, the 4G icon is shown instead of the LTE one:

<boolean name="show_4g_for_lte_data_icon_bool" value="true"/>

 

Αυτό δεν έχει σχέση με το VoLTE αλλά με το αν θα εμφανίζεται το εικονίδιο του δικτύου σαν LTE ή 4G, όπως και λέει.

Όσον αφορά το volte, o πάροχος στο προφίλ σύνδεσης καθορίζει αν θέλει να φαίνεται το εικονίδιο στη συσκευή όταν είναι ενεργοποιημένο, αλλά δε μπορεί να επιβάλει στη συσκευή τι θα κάνει. Τα iphone (απ' όσο θυμάμαι από παλιά) δεν το δείχνουν ποτέ ότι και να λέει το προφίλ, ενώ στα android κάποιες rom μπορεί να σου δώσουν την επιλογή να το βλέπεις ή όχι, σε συνδυασμό ή μη με το προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση εκ μέρους φίλου.

Έχει Vodafone Germany συμβόλαιο και ζει για ένα διάστημα μικρό/προσωρινό στην Ισπανία.

Εκεί, λογικά, κάνει περιαγωγή με Vodafone Spain.

Το θέμα είναι πως δεν μπορεί να σερφάρει σχεδόν καθόλου ή έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα όταν μιλάει.

Αλλιώς πάει πένα. Τον ρώτησα τι γράφει το κινητό πάνω δεξιά (είναι λίγο άσχετος) και μου λέει: Η+.

Είναι δυνατόν; Δεν έχει κλείσει η Vodafone Spain το 3G; Έψαξα λίγο αλλά δεν βγάζω άκρη.

Το θέμα είναι πως μάλλον έχει κλειστό VOLTE.

Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζει η συγκεκριμένη εταιρεία (άρα να προσπαθήσω να βγάλω άκρη) ή δεν έχει νόημα;

Ευχαριστώ πολύ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MIKU said:

Ερώτηση εκ μέρους φίλου.

Έχει Vodafone Germany συμβόλαιο και ζει για ένα διάστημα μικρό/προσωρινό στην Ισπανία.

Εκεί, λογικά, κάνει περιαγωγή με Vodafone Spain.

Το θέμα είναι πως δεν μπορεί να σερφάρει σχεδόν καθόλου ή έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα όταν μιλάει.

Αλλιώς πάει πένα. Τον ρώτησα τι γράφει το κινητό πάνω δεξιά (είναι λίγο άσχετος) και μου λέει: Η+.

Είναι δυνατόν; Δεν έχει κλείσει η Vodafone Spain το 3G; Έψαξα λίγο αλλά δεν βγάζω άκρη.

Το θέμα είναι πως μάλλον έχει κλειστό VOLTE.

Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζει η συγκεκριμένη εταιρεία (άρα να προσπαθήσω να βγάλω άκρη) ή δεν έχει νόημα;

Ευχαριστώ πολύ!

Το VoLTE  πρέπει να το υποστηρίζει σε περιαγωγή η Vodafone Germany. Οπότε είτε το έχει είτε όχι δεν θα κάνει διάφορα. Και από λίγη αναζήτηση η Vodafone Γερμανίας δεν υποστηρίζει VoLTE στην Ισπανία όσο είναι σε περιαγωγή

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MIKU said:

Ερώτηση εκ μέρους φίλου.

Έχει Vodafone Germany συμβόλαιο και ζει για ένα διάστημα μικρό/προσωρινό στην Ισπανία.

Εκεί, λογικά, κάνει περιαγωγή με Vodafone Spain.

Το θέμα είναι πως δεν μπορεί να σερφάρει σχεδόν καθόλου ή έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα όταν μιλάει.

Αλλιώς πάει πένα. Τον ρώτησα τι γράφει το κινητό πάνω δεξιά (είναι λίγο άσχετος) και μου λέει: Η+.

Είναι δυνατόν; Δεν έχει κλείσει η Vodafone Spain το 3G; Έψαξα λίγο αλλά δεν βγάζω άκρη.

Το θέμα είναι πως μάλλον έχει κλειστό VOLTE.

Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζει η συγκεκριμένη εταιρεία (άρα να προσπαθήσω να βγάλω άκρη) ή δεν έχει νόημα;

Ευχαριστώ πολύ!

Πήρε στην εξυπηρέτηση πελατών της μητρικής(εννοώ στην vf Γερμανίας);;;;

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2024 at 10:38 ΜΜ, panos.k2 said:

Καλησπέρα. Αυτή την ειδοποίηση που έρχεται στα Samsung κάθε φορά που ενεργοποείται WiFi Calling στην Vodafone υπάρχει τρόπος να τη βγάλουμε; 

Το ίδιο και σε TCL συσκευή με Android 12 , προσωρινή λύση off το κλήσεις WiFi ή τα δεδομένα συνέχεια ενεργά. 

Είναι ειδοποίηση λέει συστήματος και δεν γίνεται απενεργοποίηση.

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Πήρε στην εξυπηρέτηση πελατών της μητρικής(εννοώ στην vf Γερμανίας);;;;

Όχι ακόμη, είναι λίγο άσχετος, γι'αυτό είπα να ρωτήσω αν γίνεται.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Redmi Note 11. Liquid. Πριν από 1 εβδομάδα περίπου έγινε αναβάθμιση από MIUI σε HyperOS και ενώ φαινόταν στο κινητό ότι δουλεύει κανονικά το VoLTE και στο chat είπαν οι τεχνικοί ότι όλα φαίνονταν εντάξει ενεργοποιημένα, όταν μιλούσα στο κινητό η σύνδεση στο internet κοβόταν και όταν τελείωνε η κλήση επανερχόταν κανονικά. Όταν έβαζα στο dialer τον κωδικό *#*#4636#*#* στις πληροφορίες τηλεφώνου, στην κατάσταση IMS έλεγε μη εγγραφή και φωνή μέσω LTE μη διαθέσιμο. Έβαλα την sim στην θέση 2 και δούλευε κανονικά. Στην θέση 1 έβαλα πρώτα μια sim της cosmote που είχα διαθέσιμη και ύστερα πάλι της vodafone και άλλαξε η κατάσταση του IMS και δούλεψε το VoLTE.

Αν είχα esim και γινόταν αυτό;

Edited by nick.76
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...