Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mετά απο επικοινωνία με το chat του cu σε πεντε λεπτα με κάλεσε εκπρόσωπος του τεχνικου τμήματος και μου έκανε την ενεργοποιηση του wifi calling μεσω της εφαρμογής στο xperia xz1. Το θετικό ειναι ότι η εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο και καλεις κανονικα απο τον dialer του κινητου. Volte δεν υποστηρίζει ακομη το κινητό μου και μάλλον θα.. δειξει..

Μπράβο τους πάντως για την μεχρι τωρα υλοποιηση. Θα δοκιμασω την σιμ και σε κινέζικο κινητό που δεν υποστηρίζει εγγενως η cosmote να δω τι θα παιχτει με το vowifi

 

Κατεβασες την εφαρμογη της vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Σε note 9 με φοιτητικό cu πάντως φαίνεται να δουλεύει το volte.bf3db7f46e7a9b30d11418663a324c99.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το hd δεν είναι ένδειξη ότι δουλεύει το VoLTE. Στο βγάζει και σε 3G δίκτυο, ίσως και σε 2G. Ο μόνος τρόπος να δεις αν λειτουργεί είναι να κλείσεις το WiFi, πράγμα που θα σου εμφανίσει την ένδειξη των δεδομένων. Αν είναι 4G ή 4G+ και παραμένει έτσι όταν μιλάς, τότε λειτουργεί το VoLTE.

Αν είχε μια ένδειξη VoLTE, όπως συνηθίζεται στους περισσότερους παρόχους, θα ήξερες ανά πάσα στιγμή αν λειτουργεί ή όχι. Αλλά βλέπεις οι κύριοι της Vodafone διατείνονται πως δεν ενδιαφέρει τον πελάτη αυτό, και τον μπερδεύει. Οπότε πορεύεσαι με ότι σου δίνουν και δεν μιλάς γιατί στην λένε αν δεν συμφωνείς...

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασες την εφαρμογη της vodafone?

Ναι μου ειπε και ο εκπροσωπος να την κατεβασω και αφου το ενεργοποίησε απο μεριας του, μου ζήτησε να κανω reboot στο κινητό και αν εχω 2ο τηλ να με καλέσει οσο μπουτάρει το xz1 για να δουμε αν ειναι ολα οκ και με κάλεσε στο αλλο κινητο μου και περιμενε μεχρι να πω οτι δουλευει η υπηρεσια

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ειπε και ο εκπροσωπος να την κατεβασω και αφου το ενεργοποίησε απο μεριας του, μου ζήτησε να κανω reboot στο κινητό και αν εχω 2ο τηλ να με καλέσει οσο μπουτάρει το xz1 για να δουμε αν ειναι ολα οκ και με κάλεσε στο αλλο κινητο μου και περιμενε μεχρι να πω οτι δουλευει η υπηρεσια

 

Ε, ναι. Εμεις με android 10....ακομα περιμενουμε...δεν ειναι συμβατη.

Link to comment
Share on other sites

Το hd δεν είναι ένδειξη ότι δουλεύει το VoLTE. Στο βγάζει και σε 3G δίκτυο, ίσως και σε 2G. Ο μόνος τρόπος να δεις αν λειτουργεί είναι να κλείσεις το WiFi, πράγμα που θα σου εμφανίσει την ένδειξη των δεδομένων. Αν είναι 4G ή 4G+ και παραμένει έτσι όταν μιλάς, τότε λειτουργεί το VoLTE.

Αν είχε μια ένδειξη VoLTE, όπως συνηθίζεται στους περισσότερους παρόχους, θα ήξερες ανά πάσα στιγμή αν λειτουργεί ή όχι. Αλλά βλέπεις οι κύριοι της Vodafone διατείνονται πως δεν ενδιαφέρει τον πελάτη αυτό, και τον μπερδεύει. Οπότε πορεύεσαι με ότι σου δίνουν και δεν μιλάς γιατί στην λένε αν δεν συμφωνείς...

 

Sent from my SM-G970F

Όταν έχω ενεργοποιημένο το volte τότε μου το εμφανίζει. Αν το απενεργοποίησω δεν μου το βγάζει. Μόλις το δοκίμασα. Επιπλέον με ενεργοποιημένο το volte μένει σε 4g.b863fbd69c3fa25d7afb356c44c2da28.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό είναι συμπτωματικό. Αν ο άλλος που καλείς μπορεί, φυσιολογικά θα σου δείξει HD ακόμα και αν ορίσεις ως τύπο δικτύου 3G.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την sim στο leeco le max 2 και τελικά η εφαρμογή δεν μπορεί να κάνει register στο wi-fi. Οπότε ουτε και η vodafone δεν έχει καταφέρει να κάνει έστω και μέσω της εφαρμογής της, universal για όλα τα android κινητά το wi-fi calling δυστυχώς..

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το hd δεν είναι ένδειξη ότι δουλεύει το VoLTE. Στο βγάζει και σε 3G δίκτυο, ίσως και σε 2G. Ο μόνος τρόπος να δεις αν λειτουργεί είναι να κλείσεις το WiFi, πράγμα που θα σου εμφανίσει την ένδειξη των δεδομένων. Αν είναι 4G ή 4G+ και παραμένει έτσι όταν μιλάς, τότε λειτουργεί το VoLTE.

Αν είχε μια ένδειξη VoLTE, όπως συνηθίζεται στους περισσότερους παρόχους, θα ήξερες ανά πάσα στιγμή αν λειτουργεί ή όχι. Αλλά βλέπεις οι κύριοι της Vodafone διατείνονται πως δεν ενδιαφέρει τον πελάτη αυτό, και τον μπερδεύει. Οπότε πορεύεσαι με ότι σου δίνουν και δεν μιλάς γιατί στην λένε αν δεν συμφωνείς...

 

Sent from my SM-G970F

 

Πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία της Vodafone gr πάντως το να μην υπάρχει ένδειξη για το volte

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία της Vodafone gr πάντως το να μην υπάρχει ένδειξη για το volte

 

Ισχύει. Αλλά έτσι κι αλλοιώς το Vodafone Group ειναι παγκόσμιο.

 

Επιπλέον το HD Voice ισχυει για διεθνεις κλήσεις προς υπολοιπες Vodafone και προς σταθερα OneNet που μολις δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση όμως: Στης cosmote έχει 3 επιλογές: Απενεργοποίηση/Ενεργοποίηση και προτεραιότητα στο 4G/Ενεργοποίηση και προτεραιότητα σε WIFI.

Στη vodafone: Απλά ενεργοποίηση/απενεργοοίηση.

Πως δουλεύει στης vodafone; Ξέρει κανείς να πει με σιγουριά;

 

Μετά από δοκιμές, παρατήρησα ότι όταν το σήμα της Vodafone είναι ισχυρό, δίνεται προτεραιότητα στο 4G. Οπότε ουσιαστικά, έτσι δουλεύει. Εάν 4G και VoWIFI είναι ταυτόχρονα ανοιχτά, δίνεται πάντα προτεραιότητα στο 4G.

 

Μπορεί και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές, παρατήρησα ότι όταν το σήμα της Vodafone είναι ισχυρό, δίνεται προτεραιότητα στο 4G. Οπότε ουσιαστικά, έτσι δουλεύει. Εάν 4G και VoWIFI είναι ταυτόχρονα ανοιχτά, δίνεται πάντα προτεραιότητα στο 4G.

 

 

 

Μπορεί και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει;

 

 

 

Οντως ισχυει αυτο. Οταν ειναι πολλες οι μπαρες, οτι σημα και αν πιανει, το VoWiFi πεφτει.. αλλα αυτο το εχω παρατηρησει κ στην cosmote οποτε δεν μ εκανε εντυπωση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές, παρατήρησα ότι όταν το σήμα της Vodafone είναι ισχυρό, δίνεται προτεραιότητα στο 4G. Οπότε ουσιαστικά, έτσι δουλεύει. Εάν 4G και VoWIFI είναι ταυτόχρονα ανοιχτά, δίνεται πάντα προτεραιότητα στο 4G.

 

Μπορεί και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει;

 

Στην δικη μου συσκευη (Mate 10 PRO) οσο σημα κινητης και να εχω αν το VoWiFi ειναι ενεργο η κληση θα γινει μεσω WiFi.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και σε εμένα πλέον το VoLTE. Samsung Galaxy S9. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, δεν έχει κάποια ένδειξη.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και σε εμένα πλέον το VoLTE. Samsung Galaxy S9. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, δεν έχει κάποια ένδειξη.

 

Κάί σέ μένα στο s9plus δε βγαζει ενδειξεις...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Σε pocophone βγάζει ένδειξη.

a0142a4d94af0cc8f30a5a83fe96c03d.jpg

 

 

Pocophone F1

 

Τι γινεται?Διαχωρισμό σε συσκευες κανουν?Σε αλλες το εμφανίζουν σε αλλες οχι...Μαλλον για πιλοτικο λανσαρισμα το κοβω το βολτε ..Δεν νομιζω να χει δοθει επισημα...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται?Διαχωρισμό σε συσκευες κανουν?Σε αλλες το εμφανίζουν σε αλλες οχι...Μαλλον για πιλοτικο λανσαρισμα το κοβω το βολτε ..Δεν νομιζω να χει δοθει επισημα...

Το θέμα είναι ότι εγώ βλέπω και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Το δουλεύω από το πρωί μόνο με data με ενεργό πάντα το VoLTE και είμαι σίγουρος ότι δεν είχα ποτέ τέτοιο sot.

 

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα με galaxy A70 βγάζει ενδειξη, αλλά στις κλήσεις χάνεται. Το Wifi λειτουργεί κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ βλέπω και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Το δουλεύω από το πρωί μόνο με data με ενεργό πάντα το VoLTE και είμαι σίγουρος ότι δεν είχα ποτέ τέτοιο sot.

 

Pocophone F1

 

Πολυ σημαντικο αυτο !Η αληθεια ειναι πως μεταξυ vowifi και volte και γω εχω διαπιστωσει καλυτερη διαχειρηση στο volte σε αλλο δικτυο ομως.Εδω που βρισκομαι εχω μονο 3g στη βοντα.Οταν παω στη πόλη που χει 4g θ το δω για την βοντα...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε επόμενη αναβάθμιση θα αλλάξει αυτό σε όσες συσκευές δεν το εμφανίζουν (Όχι σε όλες)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις που εχετε ενδειξη σας ηρθε προσφατα καποιο update;

Το s9 plus εχω αλλα δεν το εμφανιζει σε μενα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανώς σε επόμενη αναβάθμιση θα αλλάξει αυτό σε όσες συσκευές δεν το εμφανίζουν (Όχι σε όλες)

 

Εν αναμονη λοιπον...!

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το S10e πριν μήνες που το είχε δώσει δοκιμαστικά είχα ένδειξη VoLTE. Έχει πάρει κάμποσα updates από τότε, αλλά χλωμό μου φαίνεται να έχει να κάνει. Πιο πιθανό το βλέπω να update να το αφαιρέσει και σε αυτούς που το έχουν, αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αφού φαίνεται ξεκάθαρα πως έχουν αποφασίσει να μην εμφανίζεται.

 

Edit: και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα. Σχετικά με το, κατά τη γνώμη μου αστείο, επιχείρημα υπέρ της κατάργησης. Το ότι δηλαδή θα προκαλέσει συμφόρηση στην εξυπηρέτηση πελατών από απορίες από παντελώς μη σχετικούς συνδρομητές. Αυτός που θα το δει και θα προβληματιστεί, επειδή δεν έχει ιδέα, πως είμαστε σίγουροι ότι θα αποτανθεί στον πάροχο, και όχι στον αντιπρόσωπο ή τον πωλητή της συσκευής του; Εγώ αν δεν είχα ιδέα, και έβλεπα ένα άγνωστο εικονίδιο που θα με "τρόμαζε" εκεί θα σκεφτόμουν να ρωτήσω.

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...